Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

U principu ti izdajes predracun, pa po uplati po predracunu izdajes racun. Dakle, mozes izdati predracun i da do uplate nikada ne dodje, samim tim ni do kupoprodaje. Dakle, sa te strane predracun nije dokaz o kupovini...
 
Znam da se pisalo o tome u temi, ali ne mogu da nađem. Da znam da li da se žalim odmah ili je to sve kako treba...

Da li postoji neki mail ili telefon za zaštitu potrošača gde bih mogao da dobijem ovu informaciju?
 
Poslednja izmena:
Da li pri online kupovini treba da se dobije račun ili samo predračun?
I da li je predračun dovoljan za ostvarivanje garancije?
Kada platim unapred, onda uglavnom dobijem fiskalni račun uz proizvod. Međutim, danas sam prvi put u životu dobio fiskalni račun poštom u koverti nedelju dana nakon plaćanja pouzećem. Moram javno da ih pohvalim :) U pitanju je EMU.
 
I ja sam tako iskustvo imao sa manjim prodavnicama PC opreme.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Interesuje me sledece,
kada sa reklamacije dobijete odgovor sledece sadrzine,


-Poručen je zamenski uredjaj,

-Odobrena vam je zamena za drugi uredjaj,

-Preuzimanje uređaja će biti organizovano u skladu sa načinom prijema uređaja, osim u slučaju ako nam pošaljete drugačije instrukcije.

Sada se postavlja pitanje:
ja ovo razumem kao da je reklamacija 100% prihvacena, odgovor je da se salje zamenski uredjaj i od mene se trazi da potvrdim mesto preuzimanja istog.

-Da li cu dobiti isti uredjaj (taj uredja bi trebalo biti isti ili slican odnosno bolji od reklamiranog a nikako gori)
-da li ga mogu zameniti za drugi uredjaj uz doplatu,
-da li na taj novi uredja dobijam novu garanciju,
-i da li imam pravo na povracaj novca
 
Poslednja izmena:
Dobićete isti uređaj.
Nema povrata novca i zamene za drugi kada je distributer u mogućnosti da ti realizuje garanciju.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Dobijaš isti uređaj na koji važi nova garancija.
Da nemaju isti uređaj na stanju, što se retko desava, obavestili bi te.
 
Da li ipak postoji mogucnost doplate za neki drugi uredjaj?
 
Poslednja izmena:
Sta se desava sa novom garancijom, da li se u slucaju ponovne reklamacije podnosi kod trgovca kod koga je uredjaj i kupljen?
 
Kako funkcioniše onaj jednostrani raskid ugovora u roku od 14 dana? Ima li neko iskustva?
 
Pa ako si porucio online, mozes da im vratis bez obrzazlozenja, oni moraju da ti vrate novac. Ako nisi porucio online onda nemas prava ukoliko je sve uredu sa uredjajem
 
*Videh sad prethodnu stranu gde sam otprilike dobio odgovor, ali ostaviću pitanje da budem 100% siguran.*

Pročitah ovlaš prvu stranu pa mi se čini da nisam našao odgovor na sledeće pitanje.

Sestra je kupila neke čizme u Metro obući i nakon nekog vremena su pukle na peti. Pošto nema nameru da ih menja za nove jer će verovatno i nove pući na tom mestu, hoće da traži pare nazad.

Jednom je otišla i radnik joj je rekao da može samo da uzme isti artikal ili artikal u istoj vrednosti što je ona odbila.

Može li uopšte da zahteva povraćaj novca?

Sent from my Sexus 6P using Fapatalk
 
Poslednja izmena:
Nepuna 4 meseca. Uzete 4.11.2016.

Sent from my Sexus 6P using Fapatalk
 
ZZP Clan 52 / Stav 7:

Ako se nesaobraznost pojavi u roku od šest meseci od dana prelaska rizika na potrošača, potrošač ima pravo da bira između zahteva da se nesaobraznost otkloni zamenom, odgovarajućim umanjenjem cene ili da izjavi da raskida ugovor.

Raskid ugovora podrazumeva povrat sredstava, dakle, ima pravo da trazi pare nazad.
 
Teški su oni za saradnju.
Živo me zanima kako će da se završi.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Otići ću tamo i pokazati im ovaj Član 52 / Stav 7 što je Typhoon.X napisao. :)

Ako neće da prihvate, zovem tržišnu inspekciju.

Sent from my Sexus 6P using Fapatalk
 
Kod njih i na sajtu stoji pravilnik koji kaze da daju garanciju od 6 meseci na obucu sto je u suprotnosti sa zakonom.
 
Ja sam dobio povracaj sredstava u Metrou, i bez problema su prihvatili reklamaciju (decjih patika), samo treba traziti. Ne znam ni kako se desilo da tamo uopste kupim, kad znam kakvu robu valjaju - ali su ipak korektni na reklamacijama.
 
ja se prvo konsultujem sa trzisnom, pa tek onda idem da vratim uredjaj i odma im kazem sta su mi strucnjaci izi inspekcije rekli, da se ne bi zezao sa nestrucnim prodavcima
 
Pitanje posle 2 godine garancije ako uredjaj ima recimo 3 godine, da li maloprodaja gde je kupljen uredjaj moze da odbije da ga primi na garanciju i kaze da vi direktno kontaktirate uvoznika (davaoca garancije)?
To je nova winwin praksa ne znam da li se neko sreo sa njom.
 
Laptop Centar, веома лоше искуство.

Laptop Centar, продавница у Новом Саду, веома лоше искуство. Момак што ради у продавници је пријатан и љубазан, али шта то вреди када им је политика фирме према купцу веома лоша!

Ево овако. Купио сам себи Hama миш, неки "гејмерски" од две хиљаде динара. После седам месеци рада са њим, леви клик почиње да се понаша као двоклик, па сам га предао на рекламацију у Лаптоп Центар.

После десет дана и мојих позива у продавницу, сазнам да је миш у "одговарајућем" стању и да ће га додатно тестирати. Прође 29 радних дана и зову ме да дођем по одобрену замену. Добијем нови, исти миш. Фискални је негде изгубљен (имам копију на рачунару), али ми издају у продавници нову гаранцију на 24 месеца, наравно на моје инсистирање.

Дођем кући и пробам нови миш, кад оно још горе! Овај тек не ради! Губи контакт сваких пар секунди. Пробам на таблету, исто. Пробам на лаптопу, исто. Сутра вратим у продавницу на рекламацију. То је било 24.12.2016. године.

Звао продавницу, кажу немамо појма шта се дешава. Звао онај њихов call center 0800/333-777 (што је у ствари њихов сервис у Београду), кажу да они немају информације о рекламацијама и да зовем продавницу. Још ми каже да будем стрпљив, јер њихов сервис има много посла, јер раде још и за Гигатрон.

У сваком случају, у Laptop Centar више никада нећу ући, само једном, да узмем новац од миша.

- Наставак борбе -
Прође тачно 29 радних дана и зову ме да дођем по заменски миш. Мада сам од њих тражио новчано раздужење, јер нисам задовољан са уређајем и потпуно имам право то!

Велики проблем је што наши трговци имају тзв. правнике који тумаче закон! Они требају да се придржавају закона, а не да га тумаче. Рекли су ми, тада, да ми не желе дати новац јер је њихова "правница" рекла да ти није по закону ( први уређај је престао да ради после седам месеци од куповине).
Добијајући нови уређај у замену, који је у самом старту неисправан, тече нова гаранција и ја тада спадам у ову доле написану групу потрошача, па тиме имам право на раскид уговора тј. новчано раздужење.

Каже Закон:
Члан 53. став 2.
каже "Ако несаобразност настане у року од шест месеци од дана преласка ризика на потрошача, претпоставља се да је несаобразност постојала у тренутку преласка ризика, осим ако је то у супротности са природом робе и природом одређене несаобразности."

Е сада у члану 52. став 6. пише "Ако се несаобразност појави у року од шест месеци од дана преласка ризика на потрошача, потрошач има право да бира између захтева да се несаобразност отклони заменом, одговарајућим умањењем цене или да изјави да раскида уговор".

У међувремену сам контактирао Удружење за заштиту потрошача преко њихове странице potrosac.info
Сутрадан ме звала пријатна девојка из Удружења и усмено сам јој пренео мој проблем. Послао сам им на мејл слике рачуна и рекламационог листа.
Да поновим, два пута су ме тек после 29 радних дана звали да дођем по нови миш, али ме ни једном нису звали да ми кажу шта је са уређајем. Ту су направили пропуст, што је посао за Тржишну инспекцију. Више пута сам комуницирао са Удружењем за заштиту потрошача, који су их звали и рекли им да треба да ми врате новац, јер сам тако тражио и имам право на то.
У договору са удружењем, чекам одговор од Лаптоп Центра до овог петка, 03.03.2017. године, па ако не врате тих 1800 динара, подносим пријаву Тржишној инспекцији због непоштовања рокова извештавања по основу рекламације и подносим приватну тужбу против њих!

Сада сам на годишњем одмору, тако да у петак идем прво до Тржишне инспекције, па до Удружења за заштиту потрошача да саставимо приватну тужбу. Чак ћу ићи бициклом, да не би морао плаћати паркинг :p

Да знате нешто, Удружење за заштиту потрошача нема никакву моћ у овој нашој држави!
Ако хоћете да решите своје проблеме из ове области, само претите лошом рекламом и тужбом пред судом.
Завршетак борбе.
Дана 02.03.2017. године су ме позвали да дођем по новац. Пријатан продавац се извињава на чекању. Прође три ипо месеца како ја немам миш, јер Лаптоп Центар има чудан однос према купцима!

----------------------------------
Молим модераторе да обришу следеће моје поруке због дуплирања текста, хвала!
post4942051, post5010245, post5010831
 
*Videh sad prethodnu stranu gde sam otprilike dobio odgovor, ali ostaviću pitanje da budem 100% siguran.*

Pročitah ovlaš prvu stranu pa mi se čini da nisam našao odgovor na sledeće pitanje.

Sestra je kupila neke čizme u Metro obući i nakon nekog vremena su pukle na peti. Pošto nema nameru da ih menja za nove jer će verovatno i nove pući na tom mestu, hoće da traži pare nazad.

Jednom je otišla i radnik joj je rekao da može samo da uzme isti artikal ili artikal u istoj vrednosti što je ona odbila.

Može li uopšte da zahteva povraćaj novca?

Sent from my Sexus 6P using Fapatalk
Otišao do Metroa da vratim obuću i tražim novac nazad. Naglasih prodavačici da neću zamenu za isti artikal ili nešto u istom cenovnom rangu, već da hoću novac nazad.

Dala mi je neki papir i rekla da će da me kontaktiraju u roku od 7 dana sa vestima da li mi je odobren povraćaj novca ili ne.

Sent from my Sexus 6P using Fapatalk
 
ja se prvo konsultujem sa trzisnom, pa tek onda idem da vratim uredjaj i odma im kazem sta su mi strucnjaci izi inspekcije rekli, da se ne bi zezao sa nestrucnim prodavcima
Ima puno tržišnih inspekcija u BG, koja je nadlezna za ovakve stvari i koja se moze pozvati, za ovo sto navodis - konsultaciju? :)
 
Jel skidao neko sticker sa alti konfi i posle uspeo da ostvari garanciju?
 
Da podelim i ja moje iskustvo . Televizor Samsung kupljen u Tehnomaniji pre tacno 11 meseci , placen 54000 dinara , pre par dana primetio sam mrlje na ekranu , da mrlje kao mnozina koje se vide samo tako , pogotovo na beloj povrsini . Kontaktiran Samsung korisnicki , dobijem broj servisa u Cacku posto TV ima garanciju jos godinu i mesec dana , televizor odnet u servis i iz momenta receno da ce morati da se menja ekran koji mora da se poruci i bice sve gotovo za nekih sedam dana i bicu kontaktiran . Sa te strane sve je odradjeno sto se kaze po zakonu medjutim ostaje jedna mala da tako kazem bubica u glavi koja mi zvoca , tv jos uvel nisam preuzeo jer nije proslo tek 3 dana , menjanje ekrana u servisu i s druge strane fabricki ekran koji je ugradjen u Samsung fabrici ? Vidim ovde da se pominje clan neki koji kaze da u prvih 6 meseci od kupovine je moguce traziti identican uredjaj novi ili povracaj novca , sto upada u oci jako jer garancija kao garancija je minimum 2 godine. S druge strane ako se fabricki namesten ekran pokazao kao defektan , pokvario se , kako vec , posle 11 meseci mogu samo da zamisljam sta ce se desiti nakon zamene ekrana .
 
Poslednja izmena:
Mom kolegi je isto na Samsungu crkao ekran i zamenili su mu bez problema.

Sent from my Le X820
 
Kod mene je ovlasceni servis menjao dva puta - na originalnom su se pojavile tamne fleke, isto najvise vidljive na velikim belim povrsinama. Reklamiran, zamenjen ekran, a kada su ga doneli primetim jos dok su bili tamo 5 zaglavljenih piksela crvene boje. Rekao da necu da primim takav uredjaj nazad, oni ga (nevoljno) vrate u servis i ponovo zamene. Sada vec skoro 2 godine radi bez problema.
 
Nazad
Vrh Dno