Šta je novo?

PlayStation 5 - opsta tema

Ne znam, za mene još jedan razocaravajuc SoP…

Da nije bilo Kojime sa DS2, a pre svega sa najavom za novi IP gde se vraća svojim korenima, ovo bi bio jedan veliki fail.

Bukvalno nema igre koju jedva čekam da nabavim i igram. Pogubio se Sony sa svojim remaster-ima i remake-ovima. Šta radi Guerrila, šta radi Naughty Dog, šta radi Santa Monica… nigde nikakve najave neke nove bombastične AAA igre gde vidiš da je produkcija na vrhunskom nivou. To jedino vidim kod DS2, Kojima je poznat po tome svakako, tako da on omanuti neće… ali pored toga, imam osecaj da ugasim PS5 i ne upalim ga dve godine, da ništa neću propustiti jer nema tih naslova koji su nekada definisali ere kao za vreme PS1, PS2, itd… kod PS5 toga nema a evo već tri godine kako je konzola dostupna.
 
Pa dobro, i Guerilla i Santa Monica i Insomniac su prosle/preprosle godine izbacili AAA naslove. Naughty Dog remasteruje remastere.

Ali generalno ne isplati im se vise da prave te bombastice AAA SP igre, previse vremena i para ode i tesko se vraca. Samo na kasicicu.
 
Guerrilla i Santa Monica nisu izbacili čistokrvne PS5 igre… osim onaj DLC za Forbidden West.

Jedino eto Insomniac je izbacio Spajdija za PS5.

Pa ne bih bas rekao da se vraća na kašičicu, ali da treba vremena… to treba. Ali sam Sony ponavlja iznova i iznova da oni ostaju pri tome da će raditi i praviti SP AAA igre, da ne nameravaju da se okrenu samo service MP igrama i sl.
 
Jedan sam od njih. Ne očekujem da će Metro VR (ukoliko je zaista u pripremi) biti kategorija Half Life: Alyx koji je nastavak Half Life serijala ali sigurno neću propustiti priliku da ga odigram.
Ne samo da izlazi sigurno nego i nije hibrid vec samo VR, sto je vrlo dobro za nas koji praktikujemo VR jer je radjen od nule za VR :)
 
Probao malo ovaj free Silent Hill The Short Message i ovo me podseca na poslednje RE igre, pre svega grafika i kretanje, kao da koriste RE engine iako je sam gameplay bar na pocetku samo setnja bez neke preterane interakcije.
 
Od poslednje Metro igre prošlo je 5 godina, vreme je da dobijemo vesti za pravi nastavak!

"Iz 4A Gamesa su potvrdili kako je klasična single-player Metro igra i dalje u razvoju – ali još je ne planiraju otkriti dok za to ne bude pravo vreme."

Od celog State of Playa jedino me oduvalo to kako Death Stranding 2 izgleda, grafika je ludacki dobra.
 
Ceo SoP su samo tizeri bili...
DS2 izgleda odlicno ali gameplay i prica not so much... Tu je i Judas ali vise deluje kao bleda kopija Bioshock Infinite u svemiru.
Jedino sto me je zaista zaintrigiralo je nov Kodzimin spy-thriller projekat, koji ce najverovatnije biti za EOL 5ice, odnosno za PS6.
Sve vise deluje da je ova generacija PS5 "generacija remake i remaster naslova", tj generacija za zaborav...
 
Poslednja izmena:
Neko je odlično odradio matematiku u smislu - koliko je ljudi uradilo upgrade sa ps4, a koliko je first time korisnika konzola.
I nešto mi govori da ima više first time korisnika...
 
Dobro, sto se gameplay-a tice kod DS2 smo mogli da vidimo da ce najzad biti i akcije u smislu da ce biti vatrenog oruzja.
 
Ceo SoP su samo tizeri bili...
DS2 izgleda odlicno ali gameplay i prica not so much... Tu je i Judas ali vise deluje kao bleda kopija Bioshock Infinite u svemiru.
Jedino sto me je zaista zaintrigiralo je nov Kodzimin spy-thriller projekat, koji ce najverovatnije biti za EOL 5ice, odnosno za PS6.
Sve vise deluje da je ova generacija PS5 "generacija remake i remaster naslova", tj generacija za zaborav...
Pogledaj samo kada je izasao PS4 i kada su izasle najbolje igre za nju koje prakticno definisu PS4 eru.

Izlazak PS4: 2013

God of War: 2018
Spider-Man: 2018
RDR2: 2018
Ghost of Tsushima: 2020
TLOU2: 2020


Bilo je naravno i tad nekoliko baš ozbiljnih naslova u prve 3 godine kao što su Uncharted 4, Witcher 3, Bloodborne, ali realno ih imamo i sad - Elden Ring, Spider-Man 2, GOW Ragnarok, HFW.

Mislim da trenutni tempo prilično prati prošlu generaciju i da ipak najbolje igre dolaze tek u drugoj polovini životnog ciklusa konzole, što je možda i normalno.
 
DS2 izgleda brutalno! Kažu da im je cilj da obrišu granice na relaciji igra-film i mislim da su jako blizu da to ostvare.
Dok sam bio klinac maštao sam da će igre doći do neke takve prezentacije. Međutim to više ne želim, već da igre ostanu "igre", da gledam i analiziram svaku animaciju, teksturu, VFX efekte, 3D oblik, zvuk, priču, gameplay. Da to ipak bude napravljeno "ručno" - umetnički!
 
@holland
+Horizon+exp, Uncharted TLL i RDR2

Tada su to tacno istempirali za izlazak refresh konzola. (slim i pro verzija)
PS4 pro izasao u novembru-decembru 2016, pazario sam ga na prvom vecem popustu leta 2017.
Secam da sam "osuo" od igranja od proleca 2018 do jeseni 2018 kada su izlazili naslov za naslovom koji su bili odlicni...

Pitanje je samo koliki im je "prozor" za PS6, ne verujem da je vise od 2-2.5g ako izbace pro model krajem ove-pocetkom sledece godine.
Taman da istempiraju jos koji remake/remaster i krenu sa novim kada PS5pro zagazi pola godine-godinu sa prodajom na trzistu.
 
A rimejkova je bilo i za PS4, svakako mozda ne ovoliko, ali iz glave TLOU, Shadow of the Colossus, RE1.

Mislim def je cela entertainment industrija u svetu na nikad nizem nivou po pitanju novih kreativnih ideja pa mislim da se igre jos dobro i drze u odnosu na filmsku industriju npr.
 
Ove godine samo neke japanske igre i online igre od Sonija, 2025 samo Wolverine i DS2, Tsushima će gledati da izbegne GTA 6 tako da ako GTA izadje kad su najavili onda Ghost of Tsushima ide u 2026 godinu.State of play je bio dobar ali mi se nije svidelo koliko je trajalo ono sve sa Kojimom,prvo podugačak trejler pa onda još razgovor sa njim,15 od 40 minuta je otišlo na to a pošto se to ponavlja kroz Game Awards,Sonijeva i Xboxova predstavljanja igara i festival koji je sad ono što je bio E3 pomalo je to glorifikovanje njega počelo da ide na živce.
 
I verovatno 60+ fps-a (90-120fps u 1440p) za sta god budu izbacili od ekskluziva i drugih naslova u poslednjih godinu-dve-tri koliko jos PS5 ima, jer ce garant da ih osakate ponovo na 30fps ili VRR na 40ak...
Najludje od ove prezentacije je hajpovanje Kodziminog novog spy naslova koji ce najverovatnije biti PS6 launch ekskluziva, odnosno za neke 3 godine...
Gledam svi odlepili za novi DS2 i to vise deluje kao unapred pripreljemo hajpovanje (i botovanje) nego da zaista postoji toliki entuzijazam na naslov.
Vec pocinje da iritira njegova glorifikacija da pocinjem da imam averziju prema njegovim naslovima.

Odlicna je situacija PS5 za naredne 2 godine, taman cemo moci da odigramo sve naslove sa PS4 koje smo hteli i nismo, ali u 60fps-a... Kupili smo Xbox a nismo ni znali... :ROFLMAO:


@Labello
Nikakve, kupi si 4090 i miran si jos 6 godina jer i onako svi PS naslovi dolaze na PC... Nakacis na TV, djojstik vec imas...
Upali samo DLSS na prestupnu godinu kad ti zafali snage malo...
 
Poslednja izmena:
PS6 za tri godine? Ne varaj se, neće oni tako brzo da pređu s petice koja dosad još nije ostvarila svoj potencijal :) Pro verzija možda izađe uskoro, PS6 neće sigurno još 4-6 godina
 
Najava za 2, launch za kraj 2027. , dostupnost 2028 ->otprilike ako se uzme modus operandi PS4 ere
Generalno se od PC industrije ocekuje veci broj "next-gen" naslova izmedju '25-'28, sto mu dodje neki hw refresh na skoro 4 godine, mada je to bilo krace za PS4pro->PS5
Za sada mislim da smo samo Alan Wake 2 i donekle Pandoru (mozda i PL ekspanziju) videli kao next-gen, u odnosu na dosadasnje "last gen" naslove.
Za PS5 jedino Burning Shores exp ako se ne varam kao naslov u potpunosti radjen za PS5?
 
Najava za 2, launch za kraj 2027. , dostupnost 2028 ->otprilike ako se uzme modus operandi PS4 ere
Generalno se od PC industrije ocekuje veci broj "next-gen" naslova izmedju '25-'28, sto mu dodje neki hw refresh na skoro 4 godine, mada je to bilo krace za PS4pro->PS5
Za sada mislim da smo samo Alan Wake 2 i donekle Pandoru (mozda i PL ekspanziju) videli kao next-gen, u odnosu na dosadasnje "last gen" naslove.
Za PS5 jedino Burning Shores exp ako se ne varam kao naslov u potpunosti radjen za PS5?

Ne možemo gledati prosečni vek konzola do sada, pandemija je poremetila sve, tako da treba dodati godinu-dve na uobičajen ciklus, zato mislim da će potrajati dok dođe naredna ps konzola.
Svakako je činjenica da ova nije ni blizu iskoristila svoj potencijal s jedne strane, a s druge je opet tehnički limitirana da ne može da izgura dosta heavy efekata kao što su ray tracing, i tu PC daleko prednjači ispred ostalih, što i Sony shvata, zato sad hoće i parče tog tržišta. Mislim čak da bi oni bili ok da odlože novu konzolu i da poguraju više PC napred. Jer, konzole se prodaju sa gubitkom, povraćaj novca ti je kao za štampače - kupiš jeftinu mašinu, skupo plaćaš ketridže posle :D Tako oni sa igrama. Pogotovo sa nebuloznim 70$ za ps5.
 
Najava za 2, launch za kraj 2027. , dostupnost 2028 ->otprilike ako se uzme modus operandi PS4 ere
A mislim da ne moze bas da se odradi poredjenje sa PS4 erom, jer petica jeste izasla 2020. zvanicno, ali toliko je bilo problema sa snabdevanjem da prve dve godine prakticno i nije postojala i mislim da ce joj taj vakuum sigurno produziti zivotni vek.
 
Ne možemo gledati prosečni vek konzola do sada, pandemija je poremetila sve, tako da treba dodati godinu-dve na uobičajen ciklus, zato mislim da će potrajati dok dođe naredna ps konzola.
Svakako je činjenica da ova nije ni blizu iskoristila svoj potencijal s jedne strane, a s druge je opet tehnički limitirana da ne može da izgura dosta heavy efekata kao što su ray tracing, i tu PC daleko prednjači ispred ostalih, što i Sony shvata, zato sad hoće i parče tog tržišta. Mislim čak da bi oni bili ok da odlože novu konzolu i da poguraju više PC napred. Jer, konzole se prodaju sa gubitkom, povraćaj novca ti je kao za štampače - kupiš jeftinu mašinu, skupo plaćaš ketridže posle :D Tako oni sa igrama. Pogotovo sa nebuloznim 70$ za ps5.

Datumi izlaska PS6 praktično su procureli u okviru suđenja u vezi Activision/Blizzard akvizicije od strane MS-a i to od dve strane. MS je naveo te godine (27/28) na suđenju u US, a Sony na suđenju u UK.

Nije to neko nagađanje ili nabadanje.
 
Malo nakon izlaska se znalo da od 8k nema ništa a i da će 4k 60 fps teško dostići u ponekim igrama ali je najavljivano da će u biti poboljšan density što znači gustina drveća,trave,biljaka, veći broj životinja, broj vozila i ljudi u gradovima, veće grupe ljudi na jednoj lokaciji,više stvari koje se dogadjaju u istom trenutku i da će biti mnogo više 3D multiplayer igara sa velikim brojem učesnika , sa 50 ili 100 ljudi koji se takmiče jedni protiv drugih. Prvo je ostvareno u malom broju igara poput DLC-a za HFW,Avatara, GTA 6 najavljuje da će to da iskoristi i eventualno još neka igra dok su muliplejer igre koje su iskoristile mogućnost većeg broja ljudi Hell Let Loose i Enlisted mada i Riders Republic,Crew Motorsport i Chivalry 2 imaju trke/modove koji su iskoristili snagu next gen konzola.Ove igre uz Alan Wake,Astro's Pqlayroom i Ratchet and Clank Rift Apart na PS5 i Flight Simulator na Xboxu su jedine igre koje su next gen.Mogućnosti ps5 kontrolera isto tako nisu iskorištene tako da su jedina prava poboljšanja koja su zaživela brže učitavanje i veći fps u performance modu sa 1440 grafikom i tiša konzola u odnosu na ps4.
 
Ne zaboravite cross-gen guys :cool:
Sve i da nova plejka dođe 2027-8, igre moraju da ispoštuju i peticu, što znači do 2030. hey-ho!
 
Nazad
Vrh Dno