Šta je novo?

Motorola EDGE 20/PRO/LITE

S'obzirom na velicine senzora koji se stavljaju u telefone sve je na strani obrade slike i softvera. Eno sta je Gugl pravio 3 godine u kontinuitetu sa istim senzorom, tek su skoro skinuti sa vrha sto se tice kvaliteta kamera i to cisotm snagom hardvera. Pa svi mi pogotovo sa Xiaomi telefonima ubiremo plodove tog softvera sa gugl kamerama gde udvostrucimo kvalitet slike u odnosu na fabricki. Gledao sam skoro par kvalitetnih tesova OnePlus 9 telefona koji ima odlican senzor ali bez OISa i nocne slike su bolje od S21 telefona. OIS nije toliko potreban ako je brzina okidanja slike i softver jak da iskoristi procesor. Ocigledno je Motorola tu prdnula u cabar i iskreno mi je zao jer mi se svidja njihova implementacija androida i generalno izrada premijum telefona.
Ovo je klasican primer talentovanog sportiste, koji na kraju dana ostane samo talentovan.
A to da Honor pravi bolje slike govori u prilog Huaweiju koji je ulozio ogromne resurse da napravi dobar softver za kameru jer su morali necim da se probiju na trziste, pa eno P03 Pro je i dalje vrhunski telefon za slikanje a kad je izasao.
Ja se nadam da ovi iz Motorole Srbija citaju ovo pa da ce preneti utiske vlasnika ovog telefona :). Mada odoh tamo da im pisem na njihovoj temi :D
Sve rečeno, to je to.
Ali to su kompanije koje zarađuju više nego što mi znamo da brojimo... Pa ne možeš plasirati nešto u 2021 god što je gore od onoga u 2018 ili 2019....
Mora svaki segment telefona da bude bar za nijansu bolji da bi imao uspeha i da kompanija posluje u +
 
Ovde nije isti senzor kao na Mi 10T Pro. Tamo je Isocell HMX ovde HM2, HMX je bolji nevezano za OIS.

Što se tiče kamere na Mi11i, sasvim sigurno, još znajući Xiaomi softver...
 
Moja greska, tek sam sada video da je HM2 na Mororoli. Inace, ima li neko info kada ce da se pojavi u prodavnicama?
 
Danas su iz Motorole na forumu rekli da ce za par dana biti u GG Edge 20 Pro.
 
Prvi utisak kada sumiram utiske posle prvog dana:

Pozitivne strane:
PRistojna izrada - možda ne premium, ali odaje utisak kvalitetnog telefona
Zaista brza i fluidna upotreba telefona
Dobra i moderna baterija
(Posle 4:15 SOT je na 34%, saljem SS kad je potrošim)
OK kamera - videćemo da li GCam može da unapredi situaciju
Stock android OS sa malim ali jako lepim i intuitivnim gesture shortcut od Motorole
12GB RAM, 256GB i SD870 daju nadu da telefon neće biti baš za bacanje posle 2 godine.

Zamerke:drage volje bih dao i nešto više novca za OIS na glavnoj kameri.
Gobalan utisak nedovršenog softvera za kamere - deluje da je hardver za korak ispred.
(sumnjam da Motorola ima fond da šalje neki ozbiljan updejt na ovim polju i biće mi drago ako me razuvere)
Preveliki lag na 5x zoom i nedopustivi glitchevi prilikom instant skoka sa 1x na 5x zoom
(galaxy K zoom je imao skoro instant odziv na 10x optičkom zoomu a govoriko o telefonu iz 2015 - da ne grešim dušu, ne znam kakva je konkurencija po ovom pitanju)
neintuitivne komande za neke bitne funkcije
(već sat vremena gledam gde se gasi live caption bukvalno nisam mogao da nadjem gde se menja Video sa 4k na full HD
3.5mm jack je stvarno sitnica koju svaki telefon mora da ima.

Sveukupno nisam razočaran i rekao bih da je ovo dobar telefon. Ali sam očekivao za nijansu bolji softver. Pogotovu za ovaj novac.

Okačim još par slika i ostaje mi ovih dana da isprobam ReadyFor opciju.
 

Prilozi

  • IMG_20210914_223120364~3.jpg
    IMG_20210914_223120364~3.jpg
    218.3 KB · Pregleda: 72
  • IMG_20210914_223129622_HDR.jpg
    IMG_20210914_223129622_HDR.jpg
    200 KB · Pregleda: 55
Poslednja izmena:
To je uvek i bila Motorolina mana - los sw za kameru.
Nadam se da ce resiti, makar pokusati...
 
Tek sada video da mi odgovorili na pitanje ovi iz Motorole 😁
Nisam bas zadovoljan sa GG, ali bolje i oni nego nista.
 
neintuitivne komande za neke bitne funkcije
(već sat vremena gledam gde se gasi live caption
Meni se na PixelExperience romu koji je maltene stock nalazi na volume baru kao ikonica koju uključim. Takođe se nalazi u Settings->Accessibility na dnu menija. Trebalo bi i kod tebe da bude slično pošto je isto verzija stock androida.
 
Evo i baterija - može se očekivati SoT 7:00-7:15 - verovatno neko konzervativniji dogura možda i do 8:00. Ja sam ga namerno koristio totalno konzumerski bez ikakvog razmišljanja. Pritom je od 16 do 03 bio na 4G internetu.

Usput, jeste sitnica ali volim kada OS ima integrisan scroll za screenshot (a postoji i shortcut sa tri prsta na ekranu za SS)

update: upravo se ugasio iako je pokazivao da ima 4% baterije - s obzirom da je prvi ciklus punjenja, ne znam da li treba vremena da se kalibriše, ali eto i taj podatak.
 

Prilozi

  • Screenshot_20210915-115255.png
    Screenshot_20210915-115255.png
    85.2 KB · Pregleda: 56
Poslednja izmena:
Nemoj ga prazniti do kraja, to je samo bespotrebni stres za bateriju. Nikakvo formiranje baterije nije potrebno sa li-polimer baterijama.
 
Ma hteo sam samo prvi ciklus da obrnem zbog "benchmarka", ne praktikujem to inače.
 
Verovali ili ne, baterija može da izgura i tri dana :D
Ovih dana se raspadam od posla i ne stižem sem razgovora mnogo da ga drndam. Dnevno sam trošio oko 30 % baterije. Statistika kaže da radim sa telefonom oko 2:30 h dnevno.
Realno je očekivati dva dana kod umerene upotrebe
 
Izasao je XIaomi 11T Pro i ima identican senzor kao i Edge 20 PRO. Primecuje se da originalna 108mp slika ima istu kolicinu detalja kao i Edge 20 PRO ali je za razliku od motorole obradjivanje i ostrina slike daleko bolja. Ali je i dalje primetna obrada slike sa dodatnim poostravanjem i pojacavanjem kontrasta na ustrb realnosti. Jos jedan dokaz da je senzor dobar, jedino ako je motorola dodatno pored brljotine sa softverom kamere ustedela i na socivima, Xiaomi ima 7 sociva nasuprot cestih 6 kod jeftinijih modela.

 
Evo je jedna večernja. Rasveta stvara problem.
Zum
 

Prilozi

  • IMG_20210915_191917717.jpg
    IMG_20210915_191917717.jpg
    380.7 KB · Pregleda: 40
  • IMG_20210915_175924005_HDR.jpg
    IMG_20210915_175924005_HDR.jpg
    203.5 KB · Pregleda: 48
Evo je jedna večernja. Rasveta stvara problem.
Zum
Ovakvi problemi su posledica sociva kamere. To mi deluje kao glavni problem sa ostrinom slika, Motorola je stekala na optici za kamere....
Nadam se da ce softverski moci malo da se ispegla jer ima mesta :) ali kad se poklope kocke, slike budu dobre :)
 
Videćemo posle prvog apdejta. Ja ne fotkam mnogo, pa mi ovo i nije mnogo bitno, ali bi valjalo da poprave.
 
Evo dve noćne kad je ok svetlo. Ne kačim gcam jer su bukvalno identične.


 
Solidno, nisu lose. Gcam tek treba da se razvija, pa jos nema ni krsteni za Mi 10T PRO.
 
Za iz ruke, bez stativa itd, ovo je već dobra slika.

Gcam za isocell, to kad rusima neko kupi mobilni sa tim senzorom i pokloni onda će i da bude nešto :D
 
Poslednja izmena:
Za iz ruke, bez slika itd, ovo je već dobra slika.

Gcam za isocell, to kad rusima neko kupi mobilni sa tim senzorom i pokloni onda će i da bude nešto :D
Pa evo izasao je Xiaomi 11T Pro sa istim senzorom, ima nade xD
 
Xiaomi daje dosta poklona, prodavace se i on kao sto se prodavao i Mi 10T PRO...
 
Marketinške fore i čišćenje lagera robom koja ne ide
 
Za Pro je 650 cena od Šaomija, dakle još 150 gore za troškove, cenim ga tu na oko 90k kad krene da se prodaje. Neke stvari su mu bolje, neke lošije iako sam očekivao da sve budu bolje(osim miui naravno). No ako u startu bude 30k skuplji od ovoga, jedino kao u Španiji da daju televizor uz njega ili skuter da bi to neko kupio. Čak i da ne idemo iz kuće što se kaže, Mi11i će biti jeftiniji a ne ne znam kako lošiji izbor.
 
Za Pro je 650 cena od Šaomija, dakle još 150 gore za troškove, cenim ga tu na oko 90k kad krene da se prodaje. Neke stvari su mu bolje, neke lošije iako sam očekivao da sve budu bolje(osim miui naravno). No ako u startu bude 30k skuplji od ovoga, jedino kao u Španiji da daju televizor uz njega ili skuter da bi to neko kupio. Čak i da ne idemo iz kuće što se kaže, Mi11i će biti jeftiniji a ne ne znam kako lošiji izbor.
11t je bas promasaj od telefona, ne znam cemu potreba da se trpa svuda SD888 kada samo podize cenu a jedino sto donosi bolje u praksi je noviji neuralni procesor pa imamo bolje obrade slika i telefon bolje koristi razne integrisane servise i uci kako korisnik koristi telefon. SD870 je trenutno zlatni standard po meni i ne treba ti nista jace od toga i tu je Motorola napravila pametan potez jer da su ubacili SD888 ovaj telefon bi kod nas bio 700e na ovoj promo ceni a ne bi doneo nista vidno bolje.
Ako vas zanima konstrukcija telefona :) realno su mogli da spuste dugmice nize :p
 
Poslednja izmena:
Ljudi kukaju na taj sd888 u svim temama,bilo kog brenda a onda ga stavljaju kao neki adut

Pricaju o kamerama a onda jure modifikovane verzije Gcam
Pricaju o ulazu za sluske a onda kupuju bezicne
Kukaju nema slot za memorijsku a onda kupuju prostor na online servisima
Debeo im fon a hoce jacu bateriju
Hoce jeftin fon ali sa premium karakteristikama
Ko je ovde lud??
 
Juče veći deo dana proveo na wi-fi

Skroz je fina ova baterija. Ako poprave softver za fotke, ovo bi skroz bila fina kupovina.

I nisam mislio da ću to ikad reci, ali fali mi IR senzor ☺
 

Prilozi

  • Screenshot_20210916-124710.png
    Screenshot_20210916-124710.png
    93.9 KB · Pregleda: 31
Poslednja izmena:
Ljudi kukaju na taj sd888 u svim temama,bilo kog brenda a onda ga stavljaju kao neki adut

Pricaju o kamerama a onda jure modifikovane verzije Gcam
Pricaju o ulazu za sluske a onda kupuju bezicne
Kukaju nema slot za memorijsku a onda kupuju prostor na online servisima
Debeo im fon a hoce jacu bateriju
Hoce jeftin fon ali sa premium karakteristikama
Ko je ovde lud??
Navikli na starog Xiaomija gde si dobio vecinu tih stvari za manje para, pa sad kad su skocile cene na sve strane nastala je drama :D
 
Nazad
Vrh Dno