Šta je novo?

Prečistač vazduha

Šta je definicija zagađenog vazduha? Morate znati i poreklo PM2.5 čestica, ne samo njihov broj.
Evo kod mene, par puta sam uključio 4 Lite na po pola sata, nije bilo potrebe za prečišćavanjem u proteklih 10 dana.
Pa nisu samo PM2.5 čestice zagađenje. Imaš i PM10 i veće čestice, polen, alergene grinje, prašinu... Njih senzor na 4 lite ne registruje (dok 4 pro meri i PM10). Imaš gasovita zagađenja, njih apsorbuje aktivni ugalj u filteru. Imaš i manje čestice od PM2.5, njih takođe ne može da detektuje senzor a filter će ih ukloniti delimično.
Kod mene prečišćivači rade konstantno, nevezano za PM broj na displeju.
 
Imam Mi Air Purifier 2. Bas sam ga davno kupio ali stajao je neotpakovan do prosle godine tako da nemam iskustva sa menjanjem filtera.
Prvo, koji filter kupiti? Vidim da ima nekoliko vrsta (ne mislim na model uredjaja).
Drugo, trenutno mi je filter na 92% remaining, 134 days remaining. Ovom tempom kad mi istaknu dani, ostace jos dosta procenata. Sta tada?
 
Pozdrav, zanima me da li prečišćivač vazduha rešava i problem sa "suvim vazduhom" od grejanja? Nisam čak ni sigurna da li je u pitanju suv vazduh ali kad se probudim ujutru nos je zapušen, grlo je jako suvo, bukvalno spavam sa otvorenim prozorom zbog toga. U pitanju je stan, Novi Sad, grejanje Toplana.
Rešava itekako, ako pronađeš prečišćivač koji u sebi ima i ovlaživanje. Lepo se sipa litar vode u njega i on to sam reguliše. Posedujem Alpha k2 ultra koji to izvanredno radi.
 
I koliko je korisno to kad može da stane ceo litar u njega?
Ja imam Xiaomi u koji staje 4.5L. Koristim ga za spavaću sobu koja je ~15kv, i to uglavnom samo dok radim(8h dnevno). On popije tih 4.5L za oko 3 dana sad kad je hladno i kad je suv vazduh.
Ja stavljam 50% vlažnosti kao prag koji treba da dostigne.

Ne daj bože da ga koristim u dnevnoj koja je ~25kv sa hodnicima, tačno bi spucao sve za dan.
 
Cao, neko vreme sam u potrazi za jos jednim preciscivacem vazduha zbog bebe. Imam xiaomi 3H njega bi stavila u spavacu sobu a treba mi za dnevnu u kojoj smo tokom citavog dana koja je povezana sa trpezarijom i kuhinjom. Cena moze biti i veca, do oko 60 hiljada.
Gledala sam najpre Philips(skupljaju cestica velicine i do 0,003 mikrona, ostali su mislim 0.1 ili 0.3) Xiaomi 4pro, daikin ili neku drugu firmu. Sta preporucujete?
 
Mozda neki odredjen model, koje filtere najbolje da ima, da li je dobro da ima jonizator?
 
Imam Mi Air Purifier 2. Bas sam ga davno kupio ali stajao je neotpakovan do prosle godine tako da nemam iskustva sa menjanjem filtera.
Prvo, koji filter kupiti? Vidim da ima nekoliko vrsta (ne mislim na model uredjaja).
Drugo, trenutno mi je filter na 92% remaining, 134 days remaining. Ovom tempom kad mi istaknu dani, ostace jos dosta procenata. Sta tada?
Mene takođe interesuje sve ovo.
 
par pitanja:
kako se inace krecu cene Lite modela, u smislu da li su uvek tako oko 14000 ili ce cene skociti na ove precrtane? Koliko dugo je Lite model na trzistu, da li je moguce ocekivati da izadje nova serija, pa zato cene ovakve.
I u cemu je fora na Ananasu gde je u ponudi Lite kod Sparka od 12500 i Lite kod Sparka od 17800? Da nisu ovi od 12500 nesto felericni (tipa da sto ste vec pisali da su nestabilni, da su bucniji isl). Meni jos uvek stoji kreirana porudzbina, pa mudrujem sta da radim
 
Druže ti k'o ženu da biraš pa premeravaš u crevca, a ne prečistač od 100 evra 😁
Imaš 14 dana da vratiš po zakonu, ako ti se ne svidi. Ili uzmi odmah ovaj skuplji, da budeš siguran..sad ispade da ne valja ni kad je jeftino 😁
 
Druže ti k'o ženu da biraš pa premeravaš u crevca, a ne prečistač od 100 evra 😁
Imaš 14 dana da vratiš po zakonu, ako ti se ne svidi. Ili uzmi odmah ovaj skuplji, da budeš siguran..sad ispade da ne valja ni kad je jeftino 😁
Pa lepo pitam krastavac. Porucio sam kao sto sam pisao vec, al ocigledno nece stici ni za 2x14 dana. :ROFLMAO: I nije u pitanju lova, nego jednostavno zelim sto vise da se informisem. Po kojoj logici ista firma prodaje isti uredjaj po razlicitim i to dobrano razlicitim cenama. Nisam 100% siguran, al mislim da si bas ti pisao da je nestabilan isl. Kupovao sam i mnogo gluplje stvari za mnogo vise novca, al sam znao tacno sta me ceka. A ovo ovde je kao neka vrsta nagadjanja
 
Ja sam kupio kod Sparka lite. Originale pakovanje, isto ko i u mistore. Nema losiji-jeftiniji i binovani-bolji..:p
A za ovo nestabilan, ako je parket (patos) krivudav i lite ce da se mrda. A i nije neka bitna stvar, ionako je lagan pa se i ne pomera.
Tako da za 100 evica odlicna kupovina, samo jos da ti stigne..
 
Narucio 2 Lite-a pa javljam utiske kad stignu.

Hvala na pomoci.

Duzan sam ostao utiske.
U sustini do sada na oba aparata nije preslo cifru 10 a uglavnom je ispod 5. Cak i kad otvorim terasne prozore i vrata blago se poveca ali nista strasno.

U spavacoj ga ne ostavljam da radi preko noci, navikli smo na potpunu tisinu a on se i na nocnom modu cuje dovoljno da smeta.
 
Mi spavamo sa 50% na 4Lite. Tako mi i radi non stop.
 
Mogu i ja u dnevnoj da ostavim celu noc da radi jer soba gleda na ulicu pa pored ulicne buke ni ne cujem aparat ako slucajno zadremam.

U spavacoj je noc jedina prilika kada je bas tisina pa nam i na nocnom rezimu smeta.
 
Moj je u statusu "spakovan", al posto imam robe i iz decembra koja je u tom statusu jos ne znam da l ce i stici. A dok ne stigne, dva pitanja: jel Lite ne moze da radi u aplikaciji Xiaomi Home? I jel komplikovan Lite za ukljucivanje, podesavanje rezima? Pitam jer se ovde pise da ga treba iskljucivati kad se pusi u prostoriji, kad se provetrava, kad se kuva, a uz uredjaj ce cesce biti stariji ljudi pa me zanima kako to sve funkcionise, jel to tipa kao na robot usisivacima, jedan dodir za kreni i jedan za stani ili ipak za nijansu komplikovanije?
 
Mozes rucno da palis/gasis/prebacujes modove a mozes kroz proste if/else pisane komande da ga podesis.
 
A mozes i preko Xiaomi Home...palis, gasis, podesavas brzinu ventilatora u rucnom rezimu, shedule i ostale prilagodjene smart rezime. Nije uopste komplikovan.
 
A mozes i preko Xiaomi Home...palis, gasis, podesavas brzinu ventilatora u rucnom rezimu, shedule i ostale prilagodjene smart rezime. Nije uopste komplikovan.
Hvala. Ma nisam sporan ja, nego matorci kad nesto kuvaju ili provetravaju, moram ih obuciti da tad gase :D
 
Uh stigao Lite danas 🙃 Prvo nisam mogao da verujem koliko je to ustvari prost uredjaj, u mojim vizijama je to trebalo da bude nesto mnooogo komplikovanije :D. Iskreno nisam se nesto posebno udubljivao u tematiku niti sam gledao kojekakve recenzije, jednostavno sam procitao par poruka ovde i prihvatio predloge da to bude Lite model. Ali kada sam otvorio prostor u kom je filter, sokirao sam se da bas nista sem filtera tu nema :D Mogu da kazem da su osecanja pomesana.
Drago mi je sto sam ga kupio, jer je u startu detektovao veoma los vazduh, tako da sa te strane nema greske kada je kupovina u pitanju. Podesavanja i rukovanje uredjajem su maksimalno pojednostavljeni, kako na uredjaju tako i na Xiaome Home aplikaciji. Uredjaj je stabilan i ne ljulja se :D.
Ono sto je onako na prvu (moja neka procena) lose je to da mi je Lite model izgleda mali za prostoriju, jer bas duuugo mu je trebalo da procisti vazduh na najjacem i najglasnijem modu. Kada sam doveo rezultat u zeleno i na minimum 0.3 prebacio sam ga na automatski mod, ali me sad zanima sta ce se desiti ukoliko se otvore vrata, ako rezultat skoci na 100 recimo, onda ga automatski mod nikad nece smanjiti u zelenu zonu, jer je kod mene prostorija frekventna i vrata se bas cesto otvaraju. Iz svega toga dodjoh da zakljucka da mi je Lite model slab za prostoriju. Ali videcu, mozda iz mene samo govori neiskustvo. I da pitam, pretpostavljam da rezultat nikad ne mozes biti 0.0 cestica? Uglavnom, za sad zadovoljan prvim utiscima, jedino kazem mozda sam omanuo sa malim modelom za kvadraturu dve vezane prostorije, al vreme ce pokazati. I da, hvala svima na svakoj pomoci oko ovih uredjaja 🍻
 
@pinocio zelena zona je sve ispod 20. Za svaku zonu automatic mode pojačava ventilaciju, tako da ako predje 20 pojačava rad, tako za svaku sledeću zonu i obrnuto smanjuje.
 
@pinocio zelena zona je sve ispod 20. Za svaku zonu automatic mode pojačava ventilaciju, tako da ako predje 20 pojačava rad, tako za svaku sledeću zonu i obrnuto smanjuje.
Ma znam to, al automatic mod na 100 vec slabo vrti i onda kapiram da nece spustiti u zeleno za par sati... ali videcu, mozda za koji dan shvatim koliku sam glupost pisao :D

I gle ovo... danima cekam uredjaj i danas kad stigao, Ananas sad daje crvenu popusta za vikend :ROFLMAO:
 
Kako misliš slabo? Slabije nego kada ti manuelno pojačaš na max?
Ne sikiraj se smanjiće sam. Ja imam jedan u sobi gde spavamo i u ovoj novoj modernoj dnevnoj sobi(kuhinja pregradjena sa šankom) kada supruga prži palačinke ovaj u dnevnoj poludi, a i onaj u spavaćoj počinje da skačka.
Drži ti to na automatic i neka radi posao.
Savet ne čekaj da ti filter odbroji zadnje dane, već ga menjaj kada je na 60-80 dana pri kraju.
 
Poslednja izmena:
Kako misliš slabo? Slabije nego kada ti manuelno pojačaš na max?
Pa automatic mod je preko 100 bucan kao rucni na max., ali kad dodje na 100 postaje veoma tih, radi manjim kapacitetom i onda kapiram da nece moci da precisti toliku kolicinu, jer s vremena na vreme ulazi i novi vazduh u prostoriju. Evo npr. spustio sam ga rucno na 0.03 i ukljucio automatik mod koji radi vec 40 minuta i trenutni rezultat je 0.17. A pretpostavljam da bi sa jacim modelom rezultat bio bolji
 
Uh stigao Lite danas 🙃 Prvo nisam mogao da verujem koliko je to ustvari prost uredjaj, u mojim vizijama je to trebalo da bude nesto mnooogo komplikovanije :D. Iskreno nisam se nesto posebno udubljivao u tematiku niti sam gledao kojekakve recenzije, jednostavno sam procitao par poruka ovde i prihvatio predloge da to bude Lite model. Ali kada sam otvorio prostor u kom je filter, sokirao sam se da bas nista sem filtera tu nema :D Mogu da kazem da su osecanja pomesana.
Drago mi je sto sam ga kupio, jer je u startu detektovao veoma los vazduh, tako da sa te strane nema greske kada je kupovina u pitanju. Podesavanja i rukovanje uredjajem su maksimalno pojednostavljeni, kako na uredjaju tako i na Xiaome Home aplikaciji. Uredjaj je stabilan i ne ljulja se :D.
Ono sto je onako na prvu (moja neka procena) lose je to da mi je Lite model izgleda mali za prostoriju, jer bas duuugo mu je trebalo da procisti vazduh na najjacem i najglasnijem modu. Kada sam doveo rezultat u zeleno i na minimum 0.3 prebacio sam ga na automatski mod, ali me sad zanima sta ce se desiti ukoliko se otvore vrata, ako rezultat skoci na 100 recimo, onda ga automatski mod nikad nece smanjiti u zelenu zonu, jer je kod mene prostorija frekventna i vrata se bas cesto otvaraju. Iz svega toga dodjoh da zakljucka da mi je Lite model slab za prostoriju. Ali videcu, mozda iz mene samo govori neiskustvo. I da pitam, pretpostavljam da rezultat nikad ne mozes biti 0.0 cestica? Uglavnom, za sad zadovoljan prvim utiscima, jedino kazem mozda sam omanuo sa malim modelom za kvadraturu dve vezane prostorije, al vreme ce pokazati. I da, hvala svima na svakoj pomoci oko ovih uredjaja 🍻
I to smo pisali. Drži ga na manual na 30-40-50%, po želji. Tako će završavati posao za 1 prostoriju a za drugu, drugi uredjaj jer ni veći ne bi dobacio. Vazduh se ne kreće dovoljno kroz vrata.
 
Vrh Dno