Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Koliko je pametno da uticnica gasi klimu,mislim da ona skroz prekine struju prema klimi dok gasenje preko daljinskog je njen pravi proces i klima nakon gasenje jos neko vrijeme radi vanjska
Ne gasi uticnica klimu, ovde nije rec o uticnici, vec kao da si je ugasio na daljinski, to je wi fi ir daljinski, bukvalno iskopiras komande sa bilo kog daljinskog. On u sebi ima merac temperature i mozes da mu zadas da recimo upali klimu ako temperatura padne ispod 21c ili u odredjeno vreme svaki dan, ima neograniceno kombinacija, ili na koju temperaturu u određenom delu dana. On bukvalno kao da pritiska komande na daljinskom umesto tebe, samo sto kontrolises preko wifi. Moze svaki uredjaj koji koristi daljinski da iskopiras, Tv, mini linija, klima, neogranicen broj daljinskih moze da se ubaci. On radi na 5v, uključi se u punjac od mobilnog recimo i sve sto je u vidokrugu od 10 metara mozes preko wifi da kontrolises.
 
Koliko je pametno da uticnica gasi klimu,mislim da ona skroz prekine struju prema klimi dok gasenje preko daljinskog je njen pravi proces i klima nakon gasenje jos neko vrijeme radi vanjska
To sam se i ja pitao. Onda sam shvatio dok sam na letovanju u Grčkoj da prilikom svakog otvaranja vrata od terase klima ostane bez napona. U našem slučaju puno puta na dan. Da to pravi velike probleme klimi verovatno bi odustali od toga. Mada ja klimu ne bih palio i gasio preko utičnice.
 
Bio majstor, skinuo pokvarenu spoljasnju, ukljucio na hladjenju posle par minuta ugasio, zavrnuo, skinuo. Zatim namontirao bez vakumiranja drugu uspravnu novu spoljnju, u tom trenutku se nisam setio, ali mi nekako logicno da je trebalo da vakumira i ovu drugu ili gresim? Hoce li biti nekih problema? Radi lepo, ne cuje se, modulira na 170-200w. Drastična razlika sto se tiče buke, sada cujem samo ventilator na spoljnoj, od kompresora jedva da dopire neki zvuk. Inače treća matica na srafu koji su majstori dodali na kompresoru za koju su mislili da nedostaje u stvari fabrički ne ide, tako kažu iz Daikina, iako sraf postoji, treba da je bez matice.
 
Bio majstor, skinuo pokvarenu spoljasnju, ukljucio na hladjenju posle par minuta ugasio, zavrnuo, skinuo. Zatim namontirao bez vakumiranja drugu uspravnu novu spoljnju, u tom trenutku se nisam setio, ali mi nekako logicno da je trebalo da vakumira i ovu drugu ili gresim? Hoce li biti nekih problema? Radi lepo, ne cuje se, modulira na 170-200w. Drastična razlika sto se tiče buke, sada cujem samo ventilator na spoljnoj, od kompresora jedva da dopire neki zvuk. Inače treća matica na srafu koji su majstori dodali na kompresoru za koju su mislili da nedostaje u stvari fabrički ne ide, tako kažu iz Daikina, iako sraf postoji, treba da je bez matice.
ako ne rikne za 2-3 mjeseca nemas brige :)
Salu na stranu, pa mislim da je trebao vakumirati...
 
ako ne rikne za 2-3 mjeseca nemas brige :)
Salu na stranu, pa mislim da je trebao vakumirati...
Kaze majstor, nema potrebe, cevi su izvakumirane prilikom prve montaze. Ja mislim da na cevima nema neki ventil pa da ostanu vakumirane i kad se skinu, ili gresim? Kaze vlage nema jer je izvakumirano za prvu klimu a vazduh je izgurao odzračivanjem. Ja se nadam da necu da imam vise problema.
 
Kaze majstor, nema potrebe, cevi su izvakumirane prilikom prve montaze. Ja mislim da na cevima nema neki ventil pa da ostanu vakumirane i kad se skinu, ili gresim? Kaze vlage nema jer je izvakumirano za prvu klimu a vazduh je izgurao odzračivanjem. Ja se nadam da necu da imam vise problema.
Neke treba zatvoriti u podrum i ne pustati ih nedelju dana da se opamete!
 
Nije nista strasno sto nije ponovo vakumirao.
 
Nije nista strasno sto nije ponovo vakumirao.
Ok, verujem ti, ali to je 5 minuta posla da bude siguran i on i ja da je sve u redu. I prvi put sam ja napomenuo da vakumira, i vakumirao je 5 minuta, ne znam sad kako sam zaboravio. Kad je otisao ja se setio ali kasno, vise sam se fokusirao da ne tandrce opet nego da ispratim ugradnju.
 
Ti sto ti vakumiraju 5 minuta, kao da nisu ni valumirali. Nemoj se stresirati, ekstremno je mala sansa da ce nesto poci po zlu zbog nevakumiranja.
Meni je samo polovina klima vakumirana i to samo 2 kako treba, a 10ak klima mi je bez vakuma, sve sljakaju super.
 
Moze jedno pitanje za vece poznavaoce ? Imam klimu 12LMCE i radi odlicno , medjutim na daljinskom koji sam dobio sa klimom nema nedeljni tajmer za ON/OFF.
Ima rednovni tajmer koji ili ukljuci i iskljuci klimu kako se namesti , al to samo jednom , nakon toga treba opet namestati.
Dali neko ima iskustva sa zamenskim daljinskim, odnosno od modela koji ima weekly tajmer ? Dali ova klima moze da se programira da ponavlja tajmer svaki dan ...
Nisam nasao na netu resenje ...

Hvala
Wi Fi IR daljinski ima u Gigatronu Wise IR daljinski, kosta 699 dinara, mozes programirati scene kakve god zelis. Da upali na vreme, na lokaciju kada se priblizavas kuci, na spoljnu temperaturu, mozas paliti preko wifi itd. Ima dosta opcija.
 
Oko 15-20 minuta rada, onda 15ak minuta provere da li pada pritisak i to je to otprilike.
 
Ma da, on je ispustio vazduh i vrlo malo gasa iz sistema na holenderu i to je to. Radice to bez problema.
I meni majstori iz Elcomtrade-a nisu vakumirali sistem, pretpostavljam da su samo ispustili vazduh i malo gasa na holenderu, jer nisam video kompresor. Što je najgore, čovek to ukapira tek kad se pokupe i odu.
 
I meni majstori iz Elcomtrade-a nisu vakumirali sistem, pretpostavljam da su samo ispustili vazduh i malo gasa na holenderu, jer nisam video kompresor. Što je najgore, čovek to ukapira tek kad se pokupe i odu.
Vakumiramjem se proverava da li spojevi creva drze, tj ne pustaju. Retko se desi da majsori (oni iskusni) lose naprave holendere za spajanje na UJ i SJ pa da tu pusta. Zato vecina i preskace taj deo, jer su sigurni u svoj rad 😀
 
Vakumiramjem se proverava da li spojevi creva drze, tj ne pustaju. Retko se desi da majsori (oni iskusni) lose naprave holendere za spajanje na UJ i SJ pa da tu pusta. Zato vecina i preskace taj deo, jer su sigurni u svoj rad 😀
I da izvuce vlagu i vazduh iz sistema.
 
I da izvuce vlagu i vazduh iz sistema.
Nema tu neke vlage zato sto je SJ vec puna gasa, a i unutrasnja je pod pritiskom do momenta montaze. Vecina majstora koja preskoci vakumiranje, kada spoji cevi, ispusta na holenderima spoljne jedinice sav vazduh iz sistema i vrlo malu kolicinu gasa. Time se izduva sve iz cevi koje su montirali i to je to. Nije najsjajnije resenje ali radi uglavnom🙂. Problem je kad majstor ne vakumira i ne ispusti vazduh. Onda se napravi cep u sistemu i klima ne radi kako treba.
Znaci vakumiranje FIVE THUMBS UP 🙂.
 
Kakav cep?
I kako znas da nema vlage, naročito kad u vlaznom periodu cevi stoje razbacane po pikapima i kojekude pride?
Ima verovatno vlage u cevima ali se pod pritiskom izduva. Vazdusni cep se napravi i ne procirkulise gas kroz unutrasnju jedinicu i tu cesto bude problem.
To je prica majstora koji mi je ugradio klimu. Ja nisam majstor i samo vam prenosim to sto sam cuo od istog. Jebga, svi prave precice da ustede vreme i zarade vise, a mi korisnici moramo da strepimo da ii je dobro uradjeno ili nije i da se drndamo sa garancijom posle ako nesto ne stima.
 
a pa napravili ste sveti Gral od vakuumiranja

ima li ovde neki serviser da potvrdi zvanično šta je , dal je neophodno i kada ?
ovakvim različitim stavovima samo zbunjujemo dodatno već zbunjene korisnike klima
 
Vakumirenje je obavezno,kao reg.nalepnica,moze da se vozi i bez nje.
 
U ovom njegovom slucaju 98% nece nista biti i sve je ok, sto kaže heroj kod njega (a vjerovatno i kod velikog broja klima) pola nije vakumirano vec se ispusti nako gasa i sve je ok.
Ali meni nije jasan mozak nasih majstora, vakumiranje je tako jednostavan i bezbolan postupak, nakacis odvrnes i sacekas, znaci najjednostavniji dio citave ugradnje. Pa sve da je 0.01% sansa za sranjem zašto to ne bi uradio.
A ako odreaguje taj 0.01% crkava kompresor, nije ono kao odljepice se zastitna traka sa crijeva...
 
U ovom njegovom slucaju 98% nece nista biti i sve je ok, sto kaže heroj kod njega (a vjerovatno i kod velikog broja klima) pola nije vakumirano vec se ispusti nako gasa i sve je ok.
Ali meni nije jasan mozak nasih majstora, vakumiranje je tako jednostavan i bezbolan postupak, nakacis odvrnes i sacekas, znaci najjednostavniji dio citave ugradnje. Pa sve da je 0.01% sansa za sranjem zašto to ne bi uradio.
A ako odreaguje taj 0.01% crkava kompresor, nije ono kao odljepice se zastitna traka sa crijeva...
Zato sto znaju da vacina ljudi ne zna za vakumiranje i to maksimalno koriste da ustede vreme. Tri vakumiranja po pola sata su pola vremena potrebnog za ugradnju cetvrte klime danas. A to je jos 100 evrica u dzepicu danas. Toliko je prosto. Meni su vakumirali nordic posle zestokog insistiranja i vadjenja proslogodianje dunje 😀
 
Po*erem se ja na takve majstore. Danas ako nadjete postenog i dobrog majstora za auto, električara, vodoinstalatera - majstora na kojem se vidi da je dobar covjek i da mu je preče da odradi posao kako treba nego da izgubi dan ili on bude u trošku (a jako su rijetki), treba ga samo tako platiti i počastiti i čuvati kao kap na dlanu
 
Po*erem se ja na takve majstore. Danas ako nadjete postenog i dobrog majstora za auto, električara, vodoinstalatera - majstora na kojem se vidi da je dobar covjek i da mu je preče da odradi posao kako treba nego da izgubi dan ili on bude u trošku (a jako su rijetki), treba ga samo tako platiti i počastiti i čuvati kao kap na dlanu
Veca je verovatnoca da nadjes 500 evra na trotoaru nego dobrog i postenog majsora. Sve otislo preko. Ovi sto su ostali deru a ne znaju poso i otaljavaju.
 
Nazad
Vrh Dno