Šta je novo?

Prečišćivač vode za piće

Danas sam otkrio ovu temu na forumu. Vidim da svašta ima napisani. Ja radim u firmi koja se bavi prečišćavanjem vode, oko 17 godina iskustva. Radimo po celoj Srbiji i sve bivše republike. Uglavno industrija i farmacija, ali radimo i za domaćinstva. Vidim da spominjete bokale i revers osmozu.
Kod bokala jako zavisi kakav filter ima u sebi, svi oni imaju aktivni uglaj koji eliminiše hlor iz vode i ako filter u sebi nema jone srebra, ta voda bude jako brzo kontaminirana. Ni jedna voda koja stoji u prozirnom sudu u kontatku sa vazduhom ne bude dugo bakterijoloski ispravna.
Sistem sa revers osmozom je najefikasniji, ona vadi 95-98% sve iz vode, demineralizuje vodu (nema rastvorenih soli i metala). Posle svega prečišćena voda prolazi kroz dodatni filter koji vraća određene minerale u vodu.
Jedina mana revers osmoze, što mora da se instalira na mikrobiloški ispravnu vodu.
 
Zasto biznis za obradu vode funkcionise na nivou MLM?

*jasno mi je izbegavanje poreza
 
Zna li neko gde je moguce kupiti Barrier filtere? Imam bokal Nika i nigde na trzistu ne mogu da nadjem filtere za njega. Ukoliko je moguce uz njega koristiti filtere drugih proizvodjaca, prosvetlite me...
Hvala unapred!
 
Po meni voda za piće u većem delu Srbije nije loša (malo tvrđa, ali to je ništa spram bunara i izvora sa kojih se nekad pilo), recimo voda sa česme u Nišu unazad 20god ima UT~9-10N (1N=10mg CaO/L) što spada u srednje tvrde vode. Bitnije je da je bakteriološki ispravna, a hemijski najviše su problem stare cevi (olovo, azbest) ili ne daj bože da zeznu nešto u postrojenjima za preradu, to može da bude ozbiljno. Mislim da ti bokali i filteri, manje-više nemaju mnogo smisla (jedino za neke veće čestice u vodi, ali prečišćavanje aktivnim filterima nije jeftino i ne isplati se za kućne uslove), kad je voda ionako dovoljno dobra za piće.
 
Moj subjektivni osecaj je da se beogradska voda pokvarila u poslednjih nekoliko godina. Tako nekako smo i poceli da koristimo bokale i ne mozemo da je pijemo vise sa cesme. U nekim mestima mogu, ali beogradsku ne mogu iako je ranije bila ok. Ceo zivot sam je pio sa cesme.
 
Moj subjektivni osecaj je da se beogradska voda pokvarila u poslednjih nekoliko godina. Tako nekako smo i poceli da koristimo bokale i ne mozemo da je pijemo vise sa cesme. U nekim mestima mogu, ali beogradsku ne mogu iako je ranije bila ok. Ceo zivot sam je pio sa cesme.

Ja generalno razlikujem dve vrtste vode - ohlađenu i neohlađenu vodu. Neohlađena da je sa jaboljeg izvora mi je loša. Ohlađena i česmovača mi je super.

Inače, mi imamo Beko frižider koji je proključen na česmu i ne sećam se kada sam drugu vodu popio.
Ima ugrađen i neki filter (sumnjive efikasnosti). Njega, iako je preporuka na 6 meseci, zamenim jednom godišnje.
 
Ja generalno razlikujem dve vrtste vode - ohlađenu i neohlađenu vodu. Neohlađena da je sa jaboljeg izvora mi je loša. Ohlađena i česmovača mi je super.

Inače, mi imamo Beko frižider koji je proključen na česmu i ne sećam se kada sam drugu vodu popio.
Ima ugrađen i neki filter (sumnjive efikasnosti). Njega, iako je preporuka na 6 meseci, zamenim jednom godišnje.
Uglavno imaju filter sa aktivnim ugljem.
 
mnogo lelemudjenja i pametovanja, ko misli da je cesmovaca dobra neka pije slobodno, natoci vodu u flasu pa ostavi neki dan, pa neka pije, a korisnije bi bilo da se kaze koje analize vode da se odrade
 
Kao što je neko već napisao, pročitao sam celu temu i tek sad ništa ne znam.
Nisam video da se pominje Blanco sistem za filtriranje. Da li neko ima iskustva sa njim i vredi li on nešto ili ne?
 
Kao što je neko već napisao, pročitao sam celu temu i tek sad ništa ne znam.
Nisam video da se pominje Blanco sistem za filtriranje. Da li neko ima iskustva sa njim i vredi li on nešto ili ne?
Slavina koja ima filter sa aktivnim ugljem, ukloniće hlor i mirise iz vode, i piše da ima jonoizmenjivač, ukljanja kamenac, verovatno na bazi polifosvata.
 
Iščitala sam celu temu, i ništa nisam pametnija. Molim upućenije za pomoć. Beogradska voda, a dilema je: Zepter Edel Wasser ili Voden pureal filter?

 
Aquaphore Topaz mi radi posao 1/1 u Novom Sadu.
Jeftin, jednostavan za upotrebu i zamenu. Voda mi nema više miris niti previše hlora i pijemo je redovno.

Nikad nisam nosio vodu na analizu ali nisam ni sumnjao u nju.
Zašto filtriramo? Previše hlora i prečesta su ispiranja cevi pa se voda laički rečeno "pokvarila".
 
Ovako se bukvalno završi svako moje istraživanje i pokušaj dolaska do nekog konkretnog zaključka da li ili ne uzeti neki prečišćivač za vodu. Lepo opisan proces. Kreneš da istražuješ i na kraju ne znaš ništa i ostanem na česmovači.
Ја годинама не пијем чесмовачу. Узимао сам Бариер филтере за воду за кување хране.
Сад гледам да променим апарат да не буде Бариер.
 
Živeo sam u Ukrajini gde je normalno da svako ima filter za filtriranje. Kada smo se vratili ovde, žena je rekla kako je ovde voda katastrofalnog ukusa i hlor se oseća puno. Kupili smo akvafor sa osmosom. Dajem primer staklenog čajnika. Posle 2 godine kamenca nema uopšte. Voda ukusna, sveža, čista... Ne znam kako neko može da pije česmovaču i kaže kako je ona zdrava...
 
Ma sve je zdravo al' u umerenim količinama.
Pio sam sa bunara, izvora, čak i zrenjaninsku vodu i ko što vidiš - nisam bot. :)

Nećeš naravno piti destilovanu vodu.
 
Frustrated Fran Healy GIF by Travis
 
Pre više godina sam slušajući prof Jagodu Jorgu, nutricionistu, čuo da njen suprug, isto prof na medicinskom f, Ilija Jorga pije destilovanu vodu. Danas ima onih destilator za vodu da se kupe, i sam sam razmišljao o isto, ali em što troše struju, em kod nas nema kvalitetnih za kućnu upotrebu .
 
Nemojte to savetovati, opasno je po zdravlje.
 
NFS 42 spadaju, ima na sajtu NFS, proizvode se u Estoniji, matična firma je Electrophor.
Valjda sam dobro istražio.
Ne postoji Aquaphor na sajtu NFS.
Ako je nekom pri ruci filter, neka pogleda made in...
Edit, imaju i NFS 53, za 350 litara.Ovaj broj kad ukucas na Google vodi nas aquaphor filter. Screenshot_20240125_163219_Chrome~2.jpg
 
Poslednja izmena:
Jel to znaci da Aquafor valja ili?
 
Prema ovome je NSF 53, a NSF 58 je reverzna osmoza
Made in Estonia.
 

Prilozi

  • IMG20240125165323_Edited.jpg
    IMG20240125165323_Edited.jpg
    121.6 KB · Pregleda: 50
To je taj. Onda ne lažu to što piše na kutiji.
Aquaphor je bila divizija Electrophora u Rusiji, sad je u Estoniji .
 
I stari B100-5 od 300 litara je poreklo estonija.
Na kutiji pise da je testiran za usaglasenost sa TR TS za Rusiju i NSF za USA. Nigde nema broja NSF
 
Ja imam ovo ali filtere sa njihovog sajta salju samo u EU, da ne zna ko gdje se moze nabaviti i jel ok?
 
Vrh Dno