Šta je novo?

AMD Ryzen™ 8000

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
To vam je to za neke pojedince na hardware forumima, taman malo vremena da se hvale dok ne izadje novo pa tako dalje, o tome dali im tako brz/skup cpu ili gpu treba naravno ni rec, i rade upgrade sa sasvim dovoljno brzih masina.
Industrija analizira stanje na trzistu, i po tome deluje.
 
Pošto sam jedan od onih koji je pomenuo suviše kratak period između dve generacije, da se dodatno pojasnim...

Ne mislim da je za korisnike suviše kratak period, nego za proizvođače. Koliko košta samo research & development tih procesora? Pa kompletna proizvodnja i šta sve ne?
I onda zadržiš tu generaciju u prodaji manje od godinu dana? Meni to nije logično. Ali ok, ja stvarno nemam pojma kako njihova politika funkcioniše.
 
Nešto se ne sećam da se ovako pričalo kad je Intel najavio Alder Lake 8 meseci nakon izlaska Rocket Lake-a...
Dvostruki standardi? Naaah... 😆
Intel je tada najavio, dakle zvanicno!
Ovo je samo glasina, hrana za lozane i fanbojeve, kao sto si ti, da imaju sa cime da trce po temama i vicu, kao Kalimero, nepravdaaaa...
 
...

Ja još pičim matori 1600 i ništa mu ne fali. Da bih ga promenio, prvo moraju da stignu igre koje želim, a ne mogu da igram, pa te igre onda treba da pojeftine do cene koju sam spreman da platim, ima do tad još i-ha.
"Ne želim da živim hiljadu godina...".

Ti kao da si besmrtan, dok sve to dočekaš, noge napred i dva metra pod zemlju...
 
Ko kaze da ce prestati sa prodajom Zen 4?
Dobro, nisam bio do kraja precizan.

Mislio sam u prodaji kao poslednji model odnosno generaciju. Jer logično je da bi pojavom Zen5 generacije, interesovanje za Zen4 naglo opalo. Jer ako je neko u procesu kupovine novog sistema, mahom gleda najnovije procesore.
 
Dobro, nisam bio do kraja precizan.

Mislio sam u prodaji kao poslednji model odnosno generaciju. Jer logično je da bi pojavom Zen5 generacije, interesovanje za Zen4 naglo opalo. Jer ako je neko u procesu kupovine novog sistema, mahom gleda najnovije procesore.
Koliko mogu da vidim, broj Zen 3 i Zen 4 procestora na top 10 listama po prodaji u svetu je jednak.
 
Poslednja izmena:
Što apsolutno nema veze sa onim o čemu sam pisao.
 
Pardon typo
 
Eto, ja sam shvatio kao sarkazam u smislu da je broj Zen4 procesora u top 10 jednak broju procesora u top 10 koji se još ni ne proizvode :)
 
Dobro, nisam bio do kraja precizan.

Mislio sam u prodaji kao poslednji model odnosno generaciju. Jer logično je da bi pojavom Zen5 generacije, interesovanje za Zen4 naglo opalo. Jer ako je neko u procesu kupovine novog sistema, mahom gleda najnovije procesore.
To onaj ko ima para a hoće top performanse.
Ko traži best buy u bužetu uzima prethodnu generaciju ili čak onu pre.
 
Pazi, "imati para" je relativna kategorija.

Prihvatam da je u ovom slučaju situacija specifična jer da bi se prešlo na Zen4 generaciju, potrebno je promeniti i ploču i RAM pa je verovatno dosta onih koji već imaju AM4 sistem i njima je prethodna generacija procesora sigurno interesantna.

Ali generalno gledajući, neko ko kupuje računar "od nule" će uglavnom da kupi najnoviju generaciju da bi mu što duže ostala "sveža".

Naravno, sve to treba posmatrati iz globalne, a ne srpske perspektive kad su finansije u pitanju.
 
Izvinjavam se što sam po izlasku AM5 kupio AM4 platformu.
 
Oba tabora, i "plavi" i "crveni", su u principu jajare istog renomea, s tom razlikom što "crveni" tim, koliko do juče, nije imao dovoljno "jajarskog" kapaciteta da se razmaše, pa je u očima mnogobrojnih PC entuzijasta bio neka vrsta Robina Huda za siromašne IT-evce željne novog hardvera, dok je "plavi" tim bio omražen i na tapetu kao neko ko samo zavlači ruku u džep, a ne daje praktično ništa.
Sada su se prilike unekoliko promenile, pa imate i jedne i druge sa istim jajarskim "vlažnim snovima" i kapacitetom, s tim što "crveni" i dalje uživaju pijetet neomražene kompanije kod dobrog dela ljudi, dok su "plavi" i dalje gori od đavola.
A situacija je da su i jedni i drugi tu negde sa svojim težnjama da maznu što više love od svih nas, s tom razlikom što su "crveni" i dalje malo smušeni novim razvojem događaja, pa ne mogu baš da se snađu i donekle brljave sa proizvodima, dok "plavi" guraju svoju priču od ranije, malo su ograničili apetite, ali ne puno.
 
Meni nije problem dati 350 evra za 7700X ali 300 evra za mobo je puno. Za te pare treba da ima 6 M2 Gen5, 30 usb 3.2, 10 gbit lan i a6x wifi. I da RAM radi u quad channel modu... Klokovanje i prebudzeni vrmovi su totalno prevazidjena kategorija u srednjoj klasi. PBO radi poso.

7xxx seriju su ukanalile cene ploca. Plus sto se greju, i to da rese.
Uzmimo RTX 3000 i RTX 4000 za primer, nova serija sredila termale, kartice se ne cuju.

Tu pricu da je 95c normalno mogu svojoj babi da prodaju i jedni i drugi.
To je znak poluproizvoda. Spustice to na 65c pa ce prodavati kao revoluciju klincima...

Edit: 300 evra za MoBo ne bi bilo puno da mozes 5 godina da bodes CPU bez kompromisa bez da nesto fali, BIOS, AGESA, memory support, funkcije itd.
Ovako, Intelovske fore gde svake dve godine kupujes i MoBo i uparujes sa CPU, 300 evra je bezobrazno traziti od korisnika.
 
Poslednja izmena:
Pazi, "imati para" je relativna kategorija.

Prihvatam da je u ovom slučaju situacija specifična jer da bi se prešlo na Zen4 generaciju, potrebno je promeniti i ploču i RAM pa je verovatno dosta onih koji već imaju AM4 sistem i njima je prethodna generacija procesora sigurno interesantna.

Ali generalno gledajući, neko ko kupuje računar "od nule" će uglavnom da kupi najnoviju generaciju da bi mu što duže ostala "sveža".

Naravno, sve to treba posmatrati iz globalne, a ne srpske perspektive kad su finansije u pitanju.
Ja bih rekao da su u većini ovi koji menjaju postojeću konfiguraciju od onih koji uzimaju od nule.
Čak i ti koji uzimaju od nule (npr za klinca, ima jedna aktuelna tema u "Šta da kupim" podforumu) često gledaju da prođu što jeftinije a to je ili prethodna generacija ili polovno (što je opet uglavnom prethodna generacija)
 
 
Meni nije problem dati 350 evra za 7700X ali 300 evra za mobo je puno. Za te pare treba da ima 6 M2 Gen5, 30 usb 3.2, 10 gbit lan i a6x wifi. I da RAM radi u quad channel modu... Klokovanje i prebudzeni vrmovi su totalno prevazidjena kategorija u srednjoj klasi. PBO radi poso.

7xxx seriju su ukanalile cene ploca. Plus sto se greju, i to da rese.
Uzmimo RTX 3000 i RTX 4000 za primer, nova serija sredila termale, kartice se ne cuju.

Tu pricu da je 95c normalno mogu svojoj babi da prodaju i jedni i drugi.
To je znak poluproizvoda. Spustice to na 65c pa ce prodavati kao revoluciju klincima...

Edit: 300 evra za MoBo ne bi bilo puno da mozes 5 godina da bodes CPU bez kompromisa bez da nesto fali, BIOS, AGESA, memory support, funkcije itd.
Ovako, Intelovske fore gde svake dve godine kupujes i MoBo i uparujes sa CPU, 300 evra je bezobrazno traziti od korisnika.
Za te pare mora da ima USB 4/Thunderbolt
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno