Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Dokaz da puck smanjuje pritisak. Logično! Nekome nije ali to je do fizike...
Ja bih i pre ovog poređenja pretpostavio da podiže pritisak do limita opruge ispred skrina, ali da posle komprimovaniji pak iza skrina ima ravnomerniju distribuciju, niži pritisak i duži kontakt sa kafom.

Ne znači da sam u pravu, dobar sam sa fizikom, mala beba još sa espresom.
 
Ja bih i pre ovog poređenja pretpostavio da podiže pritisak do limita opruge ispred skrina, ali da posle komprimovaniji pak iza skrina ima ravnomerniju distribuciju, niži pritisak i duži kontakt sa kafom.

Ne znači da sam u pravu, dobar sam sa fizikom, mala beba još sa espresom.
Ne treba mesati pritisak i protok. To su dve razlicite stvari.
Tvoj mini test je sasvim realan. U oba slucaja tvoja pumpa gura 15bar-a, sve preko toga ukoliko bude ona rasterecuje(preko opruge) u kanister sa vodom....
U prvom slucaju gde koristis puck imas restrikciju protoka jer je na putu jos jedna fizicka prepreka, samim tim ti kafa izlazi sporije.
U drugom slucaju nemas puck i nemas dodatnu restrikciju protoka, tvojih 15bara pritiska dosta lakse prolazi kroz kafu i ostvaruje se veci protok....
Da imas merac pritiska na mašini (ja recimo imam) video bi da ti je pritisak isti(opv ga pegla) , koristio puck ili ne.

Tehnički objasnjeno:

Kolicina vode koju pumpa gura je konstanta, pritisak je konstanta jer pumpa uvek gura max. Jedina razlika je koliko OPV(opruga) kolicinski vode vrati u kanister. U prvoj slucaju gde koristis screen je veca kolicina vode jer ti je pritisak povecan zbog restrikcije protoka i veci deo vode se vraca u kanister nego u drugom slucaju. Sto se veci deo vrati u kanister to ti manje vode izadje u samu soljicu u jedinici vremena 😊

Sto se tice cistine masine, odrzavanja, puck je super. Sa druge strane zrtvujemo nesto sitnije mlevenje koje nam daje vise aroma iz kafe. Pa ko sta voli 😊👍
 
Poslednja izmena:
@MareBGD odličan. Ali nisam našao nigde za "široke narodne mase" (aliexpress).
Problem kod nekih, manjih, basketa kad nabubri kafa, pritiskaju sito tuša. Mislim na ove od 1,7-2,0mm. Ovaj je rešenje za svaki.
Čekam grafiku. Sve što se nađe kao "prepreka" između pumpe i lule smanjuje pritisak makar i papir bio. Smanjuje je i sama kafa od količine do krupnoće... Smanjenjem pritiska, smanjuje se količina vode u ekstrakciji i obrnuto.
 
Poslednja izmena:
Kolicina vode koju pumpa gura je konstanta, pritisak je konstanta jer pumpa uvek gura max. Jedina razlika je koliko OPV(opruga) kolicinski vode vrati u kanister. U prvoj slucaju gde koristis screen je veca kolicina vode jer ti je pritisak povecan zbog restrikcije protoka i veci deo vode se vraca u kanister nego u drugom slucaju.
Uhh. Slavina, kuhinjska. Pritisak u cevima je 3-4 bara. Ako zavrneš slavinu, na izlazu je znatno manji i pritisak i protok vode. Ovde je virbla, OPV.
 
Poslednja izmena:
Uhh. Slavina, kuhinjska. Pritisak u cevima je 3-4 bara. Ako zavrneš slavinu, na izlazu je znatno manji i pritisak i protok vode. Ovde je virbla, OPV
Slavina je totalno drugaciji i prostiji sistem bez rasterećenja tako da nije realno poredjenje.
 
Poslednja izmena:
Rezultat je dobar, koji god da je razlog, bude manje pene i više tela.

Meni, lično, je i dalje jedino objašnjenje da restrikcija redukuje protok vode u jedinici vremena, samim tim i pritisak iza restrikcije, a ispred restrikcije je konstantan.
 
Je l probao neko od vas neke od ovih nasih coffee subscription-a ? Kao na primer espressodirekt ?
nije pretplata, ali indijana.rs ima besplatnu dostavu i skroz profi sajt, i trenutna selekcija kafe im je odlična (imaju pranu keniju (y)(y)).

I ako ih zamrzavate kako u kesi ili neki zipbag ili neka posuda?
vakuumiram jedino kada kupim veću količinu pa podelim na manje pakete. kesice od 250g zamrznem bez prepakivanja.

bitnije je da prilikom odmrzavanja ne otvoriš odmah kesu, da se ne hvata kondenzacija direktno na zrnima. ja uvek sačekam da se zagreje na sobnu temperaturu pa tek onda otvorim.
 
nije pretplata, ali indijana.rs ima besplatnu dostavu i skroz profi sajt, i trenutna selekcija kafe im je odlična (imaju pranu keniju (y)(y)).


vakuumiram jedino kada kupim veću količinu pa podelim na manje pakete. kesice od 250g zamrznem bez prepakivanja.

bitnije je da prilikom odmrzavanja ne otvoriš odmah kesu, da se ne hvata kondenzacija direktno na zrnima. ja uvek sačekam da se zagreje na sobnu temperaturu pa tek onda otvorim.
Ladno im site nije dostupan. :)
 
Čemu zamrzavanje kada ima n opcija da pošalju sveže pečenu kafu? Svakako korisno znati da postupak ima smisla, ja ga lično prvi put sad čujem.
 
Kakva su vam iskustva s kafama s pijace, od ovih sto svercuju iz Madjarske?
Primer: Lavazza crema e aroma, zrno, 1kg, u Metrou kosta 3299(uracunat pdv) dok na pijaci kosta 1500.
Jel to original kafa?
Uzimao sam ranije kod njih kapsule za nespresso, jos dobijem popust posto uzimam na vise. Neretko sam vidjao nalepnicu s madjarskom deklaracijom.

Jel ima neka fora, recimo da je pred istekom i slicno, ili nasi trgovinski lanci bas mnogo deru?

Kakva su misljenja o brendiranim kafama poput Lavazze, Julius, Illy, Hausbrandt, u odnosu na przionice generalno? Posto u ovim varijantama gde se kupuje ispod ziva od Madjara izadje dosta jeftinije nego ovo sto se nudi po przionicama.
Jesu li te skuplje kafe zaista toliko bolje od gore pomenute Lavazze?

Cekam c3 da stigne iz Kine pa radim istrazivanje :)
 
... iskustva s kafama s pijace... dok na pijaci kosta 1500... Jel to original kafa?... Lavazze, Julius, Illy, Hausbrandt, u odnosu na przionice generalno...
...tamo i kupujem... jer ovo je Srbija... Naravno... odlična jer nemam novaca za skuplje. I svaka je bolja nego npr. mix iz Moja tašta. Nisu sve kafe iz pržionica bolje ali su zato 3x skuplje.
 
Probaš sve dok ne nađeš šta ti odgovara u suštini
 
Sto vise citam, to manje znam.
Imam dva espresso aparata, rucna. Neki Lidl i Gaggia Gran deluxe, mlin Gaggia. Oba prave ok kafu, samo ok.

1. Da li mlevena kafa u korpi treba da bude u tolikoj kolicini da dodiruje tus gore. Tako radim, a ukoliko stavim manje kafe, cinimi se da voda samo izokrece kafu u korpi, jer kad je izvadim, ne dobijem pogacu nego zivo blato.

2. Za obe masine sam uzeo obicne baskete (bez pritiska), ali ne uspevam nista da uradim sa njima. Ako ostavim granulaciju koja mi odgovara za kafu pod pritiskom (nekih 6-7 na Gaggia mlinu), voda veoma brzo projuri (tipa 10ak sec) i dobijem baruštinu, bez pene. Kada smanjim granulaciju, na nekih 5, tada dobijem cemer gorku kafu, a ekstrakcija nista sporije ne ide, mozda koji sec. Opet bez ikakve pene.
Nema sanse da dodje ni do 15-20sek, a ne 28 sec.
Kafa je Lavazza sa pijace, cak i ona nije toliko bajata.
 
Treba ti vaga i tačno tu količinu staviš u korpu za koju je dekarisana. Ja sam stavljao i više, da dodirne gore, ništa loše se nije desilo.

Nakon opisa simptoma, rekao bih da je kafa loša. Dovedi krupnoću da zapuši aparat, pa za 1 popusti. Ako ona ili proleće ili zapuši, ili ne valja kafa, ili mlin. Probaj neku dobru kafu najpre, sveŽu, pečenu 10-15 dana ranije max, pa javi šta se desilo.
 




Flop or Hit? :D pogotovo za cenu povlascenu 064S...konkurent mu je, pa rekao bih Breville Smart Grinder Pro
 
2,5 mil eur od 15k€ planiranih. Razneli su Kickstarter.
 
1. Da li mlevena kafa u korpi treba da bude u tolikoj kolicini da dodiruje tus gore.
NIKAKO. Gresis a znam da si ovde odavno.

Aj ovako. Moraš izmeriti oko 14g mlevene kafe. Melji na 1, najsitnije. Obavezno tampirati. Ako voda nece da prolazi ti melji na 2.
Ako voda "protrci" na 1 ili 2, menjaj brusne nozeve. Jenostavno.
 
Evo dva grafika uporedo od juce popodne sa tankim puck screen i od jutros bez screen-a. Problem je izabrao sam profil koji sam regulise pritisak, ali ako pogledamo grafik protoka vidimo da je shot bez screen-a nesto brzi posle nekog vremena, sto mi govori u prilog tome da je "puck integrity" bolji sa screen-om nego bez...
Image 26-3-23 at 8.08 AM.jpeg
 
Evo dva grafika uporedo od juce popodne sa tankim puck screen i od jutros bez screen-a. Problem je izabrao sam profil koji sam regulise pritisak, ali ako pogledamo grafik protoka vidimo da je shot bez screen-a nesto brzi posle nekog vremena, sto mi govori u prilog tome da je "puck integrity" bolji sa screen-om nego bez...
Pogledajte prilog 382792
To je ono sto sam ja govorio.
Pritisak je isti, pegla ga opv. Ali protok nije.
 
To je ono sto sam ja govorio.
Pritisak je isti, pegla ga opv. Ali protok nije.
Nema ovde OPV-a, ovo je Decent espresso, pritisak pegla kompjuter zato sto je tako podesen profil. Ako podesim da zelim stalno isti protok drzace isti protok a menjati pritisak da odrzi zadati protok. Pokusacu i neki flow profile pa da vidimo, ali ne kazem da nisi ili jesi u pravu. Nego sam ja zaboravio i sto sam ovo proveravao i sto je bitno hahah.

Uglavnom, sto se tice screena i ljudi koji ga koriste a da ja znam izgleda ovako:

- koriste ga neki koji npr imaju masine gde je sraf na distributeru vode na sredini, ili je generalno distribucija losa da ublaze taj efekat,

- koriste ga ljudi ako pricamo o debljim screenovima da npr smanje prostor izmedju povrsine kafe i showerscreena ako je doza manja a korpa veca

- i ljudi koji ga koriste kao ja manje vise cisto da se manje prlja grupa

I to je to, nema bas neke razlike u kvalitetu osim da je distribucija vode pre toga bila katastrofa.
 
Jes, ali @nidza ima Gaggia Viva. Koji OPV kod njega pegla?
Viva serija ima oprugu ona ti odradjuje taj posao.

Mare, znam da tvoja masina nema OPV tog tipa, ipak je to savremena mašina. Kod tebe verovatno ima digitalni regulator pritiska pa mozes da se igras 😊 Ja sam govorio za masine koje imaju klasican opv stelujuci ili oprugu.
 
Kad vidim koliko se "patite i stelujete manuelce", sve vise grlim i ljubim svog automatik Philipsa :D
 
Tako sam i ja mislio nekad.

Jednostavno ne mere automatik. Sate i sate sam drndao onaj na poslu od beskonačno EUR. Najdalje što automatik stiže je kad promašiš na manuelcu podešavanje za jedan broj. Ajd da ne kažem promašen gol, ali stativa, tu si skoro, ali džaba ti.

Kad se samo setim da nisam kupio automatik samo jer su glasni za jutarnju prvu kafu dok svi ukućani spavaju. Bog me pogledo.
 
Ma razumem sve, ali valjda sam postao ono sve me mrzi, pa tako i pravljenje kafe. Verujem da je bolje. Jeste bucan, ali žena i ja spavamo kao topovi, tako da ujutru ništa ne čujemo kad se neko budi ranije za posao :)
 
Pozdrav,
Vrlo zanimljiva i informativna tema. Aparat bih kupio da bih istrazivao arome i ukuse,pa me zanima da li bih sa Lelit Anom mogao dobiti espresso nalik onim arabikama iz Kafeterije i Cafe&Factory?
 
Koliko treba Britancima da spakuju posiljku i da stigne? Shadesofcoffee sajt. Odabrao sam opciju sa pracenjem a nikad nisam porucivao od njih.

1679919801649.png
 
Koliko treba Britancima da spakuju posiljku i da stigne? Shadesofcoffee sajt. Odabrao sam opciju sa pracenjem a nikad nisam porucivao od njih.
Stiže relativno brzo. Davno je bilo, ali mislim ispod 10 dana.
Preporučio bih ti i "silicone group basket 8.5mm", meni je original crkao posle 3-4 meseca. Ovaj silikonski je mnogo konformniji za korišćenje.
Imače sam sve to naručio isto + silikon + single tip (za paru)
 
Nazad
Vrh Dno