Šta je novo?

PlayStation VR2 (PSVR2) - Opšta diskusija

Stiglo i meni. Cekam da se napune kontroleri pa da probam GT7
 
Probao sam jedno pola sata GT7.
Bolje je ovo od Quest 2, ali sam blago razocaran slikom (ocekivao sam da ce moci da se poredi sa oled tvom).
Headset je udoban, uopste se nisam oznojao tokom igranja, ali sam imao crvene sare po celu posle skidanja (ne svidja mi se materijal koji je upotrebljen).
 
Reci mi kod punjaca kada ubodes one sitne konektore u kontroler da li mogu da ostanu ili moraju da se skidaju svaki put?
Nisam još stigao da probam, ali koliko sam video, da ne moraš da ih skidaš kad se jednom stave. Ali potvrdiću kasnije.
Probao sam jedno pola sata GT7.
Bolje je ovo od Quest 2, ali sam blago razocaran slikom (ocekivao sam da ce moci da se poredi sa oled tvom).
Headset je udoban, uopste se nisam oznojao tokom igranja, ali sam imao crvene sare po celu posle skidanja (ne svidja mi se materijal koji je upotrebljen).
Siguran sam da će da se pojave neki replacement foam ili silikonske navlake posle nekog vremena. Ili stavi neku tanju znojnicu oko glave koja pokriva čelo i problem rešen :)
Da te dobro i dugo služi! 😄 Pa napiši neke inicijalne utiske kada budeš mogao, jer imaš/imao si više VR headsetova, pa možeš da uporediš i daš realne zaključke.

Što se mog PSVR2 tiče, izgleda da sam dao poverenje pogrešnom retaileru ovog puta (Gigatron). Poručeno i plaćeno unapred još 9. februara, ali, verovatno zbog ovog ransomware-a, ništa od tada. Videću do kraja dana ima li išta od toga i da li će ovaj događaj imati hepi end.
Čim probam, javljam utiske :)
 
Probao sam jedno pola sata GT7.
Bolje je ovo od Quest 2, ali sam blago razocaran slikom (ocekivao sam da ce moci da se poredi sa oled tvom).
Headset je udoban, uopste se nisam oznojao tokom igranja, ali sam imao crvene sare po celu posle skidanja (ne svidja mi se materijal koji je upotrebljen).
A dobro, nije baš fer očekivati takav kvalitet, ipak je u pitanju 2000x2000 piksela rezolucije za ceo vidokrug, a očekuje se 4k rezolucija u parčetu tog displeja, neće da može. Možda kad krenu da prave VR headsetove sa 16k+ rezolucijom. U svakom slučaju zavidim ti, imaš i quest 2 i ps vr2 :) ja sam ostao na samsung gear vr.
 
Ok, posle prvobitnog razocaranja, igranje RE8 i Reza mi je popravilo misljenje.
Te igre su dosta sarenije i sve izgleda bolje.
Igrao sam RE7 na psvr1 i re4vr na Quest 2, RE8 izgleda mnogo bolje. Obicno osecam blagu mucninu kada igram free control igre, ali ovde to nije slucaj. Da li je zbog boljeg kvaliteta...nemam pojma. Kako je samo dobar osecaj kada opalis iz sacmare i krene glava da ti se trese :D .
Stavio sam demo Horizona, verujem da je tek to sareno.
 
Ma Horizon brutalno izgleda, nego je problem sto sam par puta bacao naocare dok sam se peo uz stene posto sam imao osecaj da cu da padnem... :D
 
Ispalili me iz zemlje kompa pa sam otisao da igara i uzeo. Kajak je fenomenalan, jos treba da skontam oko fokusa dok se naviknem. Skida se Horizon i pune se kontroleri, ceka se da odu deca na spavanje posto su toliko uzbudjeni da su iskalali iz kajaka u vodu.
 
Ljudi, jel nosi neko cvidze od vas??? Kakav je utisak sa cvikama???

Ima na Stadionu u Gamesu jos 3 komada, 1 obican i 2 sa igrom!
.................
Bolje je ovo od Quest 2, ali sam blago razocaran slikom (ocekivao sam da ce moci da se poredi sa oled tvom).
.................
Jel mozes, molim te, ovo malo da obrazlozis?
2000 pix je po oku, sto bi trebalo da je, kada mozak formira stereo sliku, solidna rezolucija?? Hvala!!!
 
Jel mozes, molim te, ovo malo da obrazlozis?
2000 pix je po oku, sto bi trebalo da je, kada mozak formira stereo sliku, solidna rezolucija?? Hvala!!!
Ma dobra je rezolucija, nego sam ja očekivao mnogo veći skok u odnosu na Quest 2 zbog ogleda i hdra.
 
Ispalili me iz zemlje kompa pa sam otisao da igara i uzeo. Kajak je fenomenalan, jos treba da skontam oko fokusa dok se naviknem. Skida se Horizon i pune se kontroleri, ceka se da odu deca na spavanje posto su toliko uzbudjeni da su iskalali iz kajaka u vodu.
Drago mi je zbog tebe, ali zar nema neko upozorenje upotrebe VR kod dece?
 
Ima ali ipak ovo je najbezazlenije sto mogu da probaju, naravno sedeci dok sam pored njih.
 
Ljudi, jel nosi neko cvidze od vas??? Kakav je utisak sa cvikama???

Ima na Stadionu u Gamesu jos 3 komada, 1 obican i 2 sa igrom!

Jel mozes, molim te, ovo malo da obrazlozis?
2000 pix je po oku, sto bi trebalo da je, kada mozak formira stereo sliku, solidna rezolucija?? Hvala!!!
Ti vidiš istu sliku iz dva različita ugla zar ne? To i jeste poenta 3d stereo vida. Tako da tehnički celokupna slika je 2000x2000 piksela. Ne kažem da je loša rezolucija i da ne izgleda lepo, mislim da smo daleko od momenta kada u VR možeš gledati filmove na virtualnom 4k tv.

Možda mogu da naprave stereo prikaz sastavljen od dve različite slike (iste, ali različiti detalji na jednom oku, a drugi na drugom), ali ne znam koliko to dobro može da izgleda.
 
Jel probao neko cinematic mod, 2d regularan prikaz?
 
Odavno sam probao HTC vive i ocigledno je bilo da oko vidi piksele a da telo ne vidi. Sta hocu da kazem da si bio svedtan da je VR ali telo ne i padao sam na rolerkosterima i osecaj je bio fenomenalan. Ocekivao sam da ce pikseli u 2023 biti proslost ali vide se i dalje slika jeste odlicna ali iskreno ocekivao sam bolje. E sad ovaj rendering na osnovu oko barem u Kajaku ne radi kako kažu, fokus je na onome u sta je headset okrenut a ne gde je pogled. Moze da se vidi out of focus ako mi je glava ulevo a ocima gledam desno. Bas me interesuje u ostalim igrama kako je. Probacu docnije ...
 
Ima ali ipak ovo je najbezazlenije sto mogu da probaju, naravno sedeci dok sam pored njih.
Nisam mislio na opasnosti od fizičke povrede, već na neuroloske smetnje, pogotovo na relaciji mozak oko. Vise studija je rađeno na ovu temu, neki zaključak je da je VR opasan za decu mlađu od 12-13 godina, a da ga ne bi trebali koristiti ni tinejdžeri bar ne u obimu kao odrasle osobe.
 
Jel probao neko cinematic mod, 2d regularan prikaz?
Probao sam ja, može da posluzi u slučaju nužde, ali lepše naravno izgleda na tvu.
Zanimljivo je sto mi zbog blura 30fps ne smeta kao na tvu.
Veličina ekrana može da bude bas ogromna. Videću da probam neke 2d/3d/hdr filmove. To je i na Questu izgledalo fino, sigurno će i ovde.
 
Nisam mislio na opasnosti od fizičke povrede, već na neuroloske smetnje, pogotovo na relaciji mozak oko. Vise studija je rađeno na ovu temu, neki zaključak je da je VR opasan za decu mlađu od 12-13 godina, a da ga ne bi trebali koristiti ni tinejdžeri bar ne u obimu kao odrasle osobe.
Ma nece sigurno igrati ali da im ne dam da probaju po 5 minuta nisam imao srca. Hvala na dodatnim informacijama supruga ce ti biti zahvalna, naoruzao si je sada argumentima. Dal da joj kazem 🤔. Nisam lud necu im davati sa time na umu.

Uzgred budi rečeno GT7 zavija sarme.

P.S. sta moze da se pije za motion sickness? I cime briste sočiva? Nemam krpice za naocare a imao sam milion...
 
Za motion sickness možeš da zvaces djumbir. Pomaze i ventilator koji duva u tebe.
Trebalo bi da može bilo koja mikrofiber krpa za brisanje sociva.
 
Ocekivao sam da ce pikseli u 2023 biti proslost ali vide se i dalje slika jeste odlicna ali iskreno ocekivao sam bolje.
Mislim da su to ipak prevelika očekivanja, naročito od VR uređaja za mainstream tržište. Da postoji tehnologija tog nivoa (u tom tržišnom segmentu) onda bi bilo za očekivati da i postojeći TV displej ima apsolutno savršenu sliku i košta nekoliko puta manje nego trenutno top OLED/QLED modeli većih dijagonala (koštaju i po nekoliko hilljada evra).
 
Ocekivanja nikad nisu prevelika, da li su realna to je sad pitanje. A mozda je i bolje davidim piksele jer iovako mislim da sam se z sto sam ovo uzeo, ludilo mozga koja navlakusa.
 

Prilozi

  • 1867b011ae574-screenshotUrl.jpg
    1867b011ae574-screenshotUrl.jpg
    229.7 KB · Pregleda: 76
Ocekivanja nikad nisu prevelika, da li su realna to je sad pitanje. A mozda je i bolje davidim piksele jer iovako mislim da sam se z sto sam ovo uzeo, ludilo mozga koja navlakusa.
Upravo to!
Moja pokojna baba Radmila bi rekla (kada krenem da mrljavim za stolom, kao ne sviđa mi se ručak): "Nisi ti ni gladan! Skloni se od stola!"
Zato htedoh da ti kažem: "Čim ti brojiš piksele, tebi i nije do igranja, makni se od te konzole i pusti decu još malo", ali vidim da ti se izgleda ipak igra.
 
Ocekivanja nikad nisu prevelika, da li su realna to je sad pitanje. A mozda je i bolje davidim piksele jer iovako mislim da sam se z sto sam ovo uzeo, ludilo mozga koja navlakusa.
A sta je ovaj attachment? Slikan OLED ekran VR 2 seta kamerom telefona? Posto meni ovo izgleda fenomenalno.. Sve je detaljno, pa se pojedinacni pixeli tesko mogu videti, ali se nigde ne vidi ni aliasing??
 
Konačno sam stigao da probam i ja PSVR2.

Prvo, vezano za adapterčiće za punjenje za Sense kontrrolere za charging station. Kada se upare kontroleri tokom setupa usb kablom i updatuje firmware i posle stave ti adapterčići, ne moraju više nikada da se vade. rade bez problema sa time. Nedavno je sa novim firmwarome za PS5 omogućeno da se firmware update Dual Sense kontrolera radi wireless bez povezivanja USB kabla. Verujem da će to biti i za Sense kontrolere za VR i da stvarno ne moraju ti adapterčići da se vade. Sam chargin station je vrlo koristan, ali treba se navići kako se kontroleri tačno ubadaju i stavljaju na njega, ali posle nekoliko stavljanja već nije problem.

Što se tiče Sense kontrolera haptic feedback je na nivou Dual Sense kontrolera i adaptive triggers isto. Ne dopada mi se što nikako ybog njihovog dizajna i oblika nije intuitivno njihovo stavljanje na ruke, naročito kada se puste da vise na straps koji su oko zglobova na rukama i ponovo treba da se uhvate. Da ne postoji ovaj function button na headsetu koji omogučava passthrough kamere ka napolje da se pogleda soba, vrlo teško bi sam uhvatio kontrolere kako treba. Mada možda je stvar navike i biće lakše kasnije, ali na prvu loptu nije intuitivno nikako.
Tracking kontrolera je odličan i nešto bolji po meni od Quest 2 touch kontrolera, daleko daleko ispre očajnog trackinga koji su imali Move kontroleri na PSVR1. Nije toliko precizan kao tracking kod Quest Touch Pro kontrolera(koje imam takodje i koje imaju svoje kamere na sebi za tracking), ali je jako jako precizan. Isto jedna stvar koja mi se ne dopada je dizajn plastične stezaljke za straps na kontrtolerima, jako se teško pomera i takodje nije baš intuitivno.

Sam headset je lagan i od svih VR headsetova koje sam probao do sada, ovaj je definitivno najlakši. Bojao sam se da će se USB kabl uvijati i da ima loš dizajn, što je čest slučaj sa dugačkim USB kablovima, ali upravo suprotno. Gotovo uopšte se ne uvija i to je dobro.

Što se tiče nošenja naočara. Može bez problema da se stavi sa naočarima, ali prilikom skidanja meni se gotovo uvek dešavalo da se zakače naočare i ostanu u headsetu. Mislim da je ovo bilo za nijansu bolje kod PSVR. Ali ovo mi se redovno dešavalo i sa Riftom i sa Quest i sa Quest 2 i zato obavezno nabavim lens inserts za headset koji imam i zaboravim na naočare. Naručuo sam lens inserts dioptrijski i za PSVR2. Ono što mi se nije dopalo je što su mi naočare nekoliko puta udarile u sočiva kada se previše približe, pa sam morao malo da ih udaljujem. No, ovo je bio problem i kod Rifta i kod PSVR i kod svih headsetova i postoji rizik da se ogrebu sočiva naočarima. Za PSVR sam recimo imao dokupljen odstojnik za naočare. Zato su lens inserts spas, jer je nošenje naočara u VR uvek pain in the butt, što bi rekli.

Nisam ni ja baš oduševljen rezolucijom i grafikom, nije me oduvala. Isto bih rekao da je za nijansu bolja slika od Questa 2, svakako daleko bolja od PSVR1. Kada je prisutno dosta šarenih boja, kao u Horizon Call of the mountain koji sam probao, tada dolazi do izražaja HDR i ističe se kvalitet prikaza koji ima PSVR2. Mislim da ovaj foveted renderingh koji se bazira na eye trackingu funkcioniše dobro i tačno se vidi da je fokus tamo gde oči gledaju i tu je pun kvalitet grafike. Meni kada pogledam perifernim vidom u uglove kraja FOV, zbog manjih naočara koje nosim u VR, pogled ispada van stakala naočara i zato vidim zamučeno te uglove, ali tamo gde se radi pun rendering nema zamućivanja.

Po meni je eye tracking sjajna stvar i jedva čekam da probam ovaj Dark Pictures Switchback VR od Suppermasive(duhovni naslednik Until Dawn Rush of Blood) gde ako se trepće protivnici se približavaju(Doctor Who weeping angels :). To što u igrama može da se pogleda samo očima bez pomeranja glave i da se selektuju opcije u menijima mi se jako dopada.

Pored Horizon, stigao sam samo da probam još RE8 i sjajno. kao i kod RE7, VR je pravi način da se igra ova igra :) Haptic feedback kod oružja odličan, U Horizonu, trešenje samog headseta kada prolazi Strombird ili Tallneck iznad i pored tebe je sjajno i samo doprinosi imerziji. ja bih voleo i da je jače.

Imao sam jednu čudnu stvar tokom setupa na početku, verovatno zato što sam na beta firmwaru za PS5. Došao sam do dela gde se podešava eye tracking, završio to i odjednom je setup pukao i vratio me na home screen PS5. Video sam posle u notifikacijama da se PS5 system software recovered from serious error. Ponovio sam setup od početka i iz drugog puta je prošlo do kraja. Ono što bi mogli da ubace je kada se u delu setupa gde se podešava IPD(razmak između očiju) da stave pravu vrednost koja je IPDa da ne nagadjam, jer znam koja mi je. Verujem da će to ubaciti kasnije u budućim firmware. Par puta tokom setupa, dok sam držao onaj function button da nastavim dalje mi se dešavalo da ponudi da canceluje setup. ne znam da li je i ovo do beta firmware PS5 ili jednostavno neki bug, ali nije strašno.

Meni je opcija za 120Hz video output u podešavanjima PSVR2 bila uključena po defaultu i takodje i HDR i nisam morao da prvo disablujem 120Hz podršku u PS5 settings da bi istu uključio u PSVR2 settings.

Sve u svemu, inicijalni utisci su dobri. Verujem da će novo firmware-i ispravljati bagove. Ali svakako će uspeh PSVR2 zavisiti od novih igara koje će doći i njihovog kvaliteta i kako koriste mogućnosti headseta. Eye tracking svakako može još da se iskoristi.

Toliko za sada :)
 
Kako cete cuvati uredjaj?
Citao sam malo po netu, navodno bi svaka Quest torbica mogla da posluzi.
Na KP nema trenutno nista, planiram da narucim nesto od Kineza, osim ako neko nema bolji predlog.

Igrao sam jos malo danas, sve sam zadovoljniji kupovinom.
Jako mi na zivce ide raspored tastera na joypadima, ne znam sto jednostavno nisu prekopirali ovaj sa dualsense-a.
 
gde ste uzimali set?
i gde je mozda najpovoljnije uzeti set + Horizon bundle?
 
Имам и ја једно питање, да ли се добија диск са игром или код?
 
Nazad
Vrh Dno