Šta je novo?

Hardver Savet i predlog za kupovinu komponenti

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Zeha

... ispod radara ...
Učlanjen(a)
01.09.2007
Poruke
12,327
Poena
785
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5 13600K, Deepcool AG620 - CPU hladnjak
Matična ploča
Asus ROG MAXIMUS Z790 HERO
RAM
Kingston DDR5 32GB (2x16GB) Fury Renegade KF564C32RSK2-32
GPU
Asus TUF-RTX3070-O8G-V2-GAMING
Storage
Sasmung NVME 990PRO 1TB, Sasmung NVME 970EVO plus 2TB, Seagate hdd 16TB IronWolf Pro, Seagate Archive HDD 8TB
Zvuk
Sound Blaster Z, Sennheiser HD 599SE, Logitech X-230
PSU
FSP Hydro PTM PRO Platinum 1000W
Kućište
Fractal Design Define 7, 4x Be Quiet SILENT WINGS 4 140mm PWM high-speed
Monitor
Dell Alienware AW2723DF
Miš & tastatura
Logitech MX Master, Logitech Illumimated K800
Ostale periferije
HP LaserJet P1006
Laptop
Lenovo Legion 5 (82JN003EYA)
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S21 Ultra
Pametni uređaji
LG 43UM7600PLB LED
Pristup internetu
  1. Optički internet
Nisam menjao komp vec skoro 6 godina, pa iako nije još zaista potrebno da menjam ja bi da vidim sta je to danas aktuelno i u mogucnosti da se kupi...

Cena - nemojte baš najskuplje, budimo umereni, predložize komponentu(e) da valja(ju), pa se nađem(o) sa cenom negde u okviru mogućnosti

Ploca: ASUS (iskljucivo), puna "opreme" (BT, pozeljno i wifi, 2x nvme, puno sata i jos vise usb2, 3.0, 3.1 i usb3.2 konektora, konektori za graficke, zvucnu internu, wifi katricu ako ploca nema), sto vise konektora to bolje
CPU: ja bi INTEL (ali ako baš, baš ima neki AMD da je osetno bolji i po ceni pristupacniji onda spomenite i njega), koje podnozje (oznaka, model... pa prepoznam sta je to) Vidim da sad imaju neke oznake za cpu prvo broj i onda slova K, F, KF, bez slova, pa sta to znaci?
Hladnjak za cpu: Noctua, vazdusno hladenje, ne najveću budžu vec najoptimalniju za cpu uz umeren auto oc sa ploce ili bez oc.
RAM: 16GB ( 2x8GB ) prema cpu sta mu treba i da ne bude skupo (ne praktikujem oc rama-a, nikad)
NVME: 1TB Samsung nvme ali ne mora i ne treba mi furunica vec umereno brz, da ne trokira od pregrevanja (tu pomazu hladnjaci od ploce ili namenski za nvme) za OS (W10) i softver kojekakav ali ne igre (one ce na zaseban ssd)
NVME: 1-2TB za igre iskljucivo (Da li bi valjalo na njega i DL torrent-a?! )
SSD: 1-2TB dobar, brz i neuštrojen klasican ssd (za igre i eventiualno torrent-e)
HDD: uzecu hdd 1 ili 2 od 12TB ili mozda cak i veće ISKLJUCIVO CMR
Grafička: Hocu ASUS graficku, necu odbiti preporuku nekog drugog proizvodjaca ako je provereno dobra graficka i kvalitet izgade, igram samo WOT, ne znaci da necu igrati nesto drugo nekad, monitor je 24" (1920x1200), za sada, u plani je neki 27" veće rezolucije i eventualno brzine, za igru i svakodnevni surf ili eventualno nekad neki do 32" (ako mu oslobodim prostor na stolu), moze i velika sa 3 ventilatora
Monitor: 27" brzi, veće rezolucije (vece od 1920x1200), moze i veci, do 32" max. Ima li neki monitor odnos stranica 16:10 !!! Provereno dobar i pouzdan, da ne crkavaju, da ne dobijaju mrtve piksele redovno...
Napajanje: "zlatno", "platinasto", "titanijum", 850W, da zadovolji procesor, graficku (jednu iskljucivo), plocu i 2-3hdd i 2 nvme i/ili jos 1 ssd (1-2TB, za igre), poneki externi uredjaj i sl. ne bi 750W da ne zafali ali ne bi ni 1000W jer mislim da mi ne treba.
Zvucna: interna, koja je bolja od Sound Blaster Z ako ima takva, da mogu zvucnici i sa pojacalom za slusalice (slusalice bodem u zvucnu, pozadi kompa, na dugacak kabl, da se zna)
Externa zvucna: Ako nema da valja interna zvucna onda neka po ceni slicna externa, pouzdana, dobra...
Kućište: Ja imam Fractal Design Define R5, uzeo bi Fractal Design Define 7 ali vi slobodno predlazite i druga dobra kucista sa USB-A 2.0, USB-A 3.0 i USB-C 3.1 ili usb-C 3.2 konektorima s preda kao i odvojenim konektorima za slusalice i mic (s preda), da ima barem 2x14cm s preda ventilatore (pozeljno 3x14" ili 3x12"), da mogu dugacke graficke, da se preuerđuje, vadi kavez ili prostor za hdd. Licno ne volim tunel u dnu ka napajanju ali vidim da to sad svi forsiraju... (Da li je bolje hladjenje napajanja sa tunelom?)
Ne trebaju mi mis, tastatura, zvinici ni slusalice, ne treba ni štampac ko ni web kamera... :)

Poželjno domaće prodavnice, u Beogradu, puna garancija (ako je 5g da bude 5 a ne 2g), ako je razlika u ceni veća moze predlog i sa KP (narocito ako radi Fanta...)

Meni najveca enigma cpu i adekvatna ploca, kao i valjana ali ne i preskupa graficka.

Ajde vi predlazite, ja cu da gledam sta sve ima pa napisem i neko svoje razmisljanje...

Unapred hvala na konstruktivnim predlozima.
 
Poslednja izmena:
STX je i dalje odlična zvučna karta, kao i Essence STU/One. Xonar U7, Xonar AE su ok, čak je i najjeftinija Xonar DG/X dovoljno dobra. Isto važi i za ESI Juli@/XT, razne Creative modele itd.
Naravno, nemaju sve zvučne karte pojačalo za slušalice, posebno stariji modeli, ali i to se vremenom promenilo pa danas i te retke zvučne imaju headphone AMP. Kod starijih modela (Asus STX, Essence One ili ESI Juli@) je problem to što imaju nerealno visoke cene u oglasima (i to kao polovne), pa će svako ko je racionalan pre kupiti potpuno nov DAC/AMP za te pare.

Ni integruše više nisu krš kao nekada, ima i tu napretka. Mada, zvuk na kraju zavisi od kompletne implementacije audio hardvera na ploči, a ne samo od jednog čipa. Neke skuplje ploče (srednje i visoke klase) imaju dobar audio izlaz.
Ipak, zvuk sa većine matičnih ploča je i dalje lošiji izbor čak i od niskobudžetnih DAC, posebno kada je korišćenje slušalica u pitanju.

DAC/AMP (kao eksterni uređaji) su praktičniji iz čitavog niza razloga, zato klasične zvučne karte polako izumiru.

K5 Pro (koji se sada prodaje) je ESS verzija, blago poboljšana u odnosu na stari K5 Pro (AKM). Preko slušalica je pitanje da li može da se čuje razlika, ali ESS verzija ima malo bolje rešen line-out, odnosno malo bolji zvuk preko istog.
K7 je najbolji uređaj trenutno u toj cenovnoj klasi, zvučno blago poboljšana verzija K5 Pro ESS, ima i balanced out. Mada je mana što su izbacili mid-gain podešavanje koje je bilo idealno i univerzalno na K5 Pro, za sve zahtevnije slušalice, a opet ne prejako kao high gain. K7 sada ima samo low i high-gain, i tu su pogrešili, ali to je smešna mana, bitno je da je uređaj sjajan kao celina.

Prednosti G6 (u odnosu na K5 Pro/K7) su kompaktnije dimenzije/prenosivost, DSP, Crosshair/Scout mode i slične gaming funkcije. Prednost može da bude i napajanje preko USB-a.
Sa druge strane, K5 pro i K7 su svestraniji uređaji, zvučno za nijansu bolji (za slušanje muzike uz odgovarajuće slušalice) i sa moćnijim pojačalima.
iFi Zen V2 je (po funkcionalnosti) otprilike negde između, po kvalitetu zvuka veoma sličan nabrojanim modelima, može da se napaja preko USB-a ali ima manje sposobno pojačalo od njih, ali i dalje više nego dovoljno dobro za većinu slušalica. Plus ima bass boost funkciju, koja ponekad može dobro da se iskoristi (npr. za filmove, gaming) ako se koriste dobre sluške, sa ravnijim/neutralnijim zvukom (koje samo po sebi nemaju napucan bas).

Svi ovi modeli su sjajni u toj klasi, samo treba birati na osnovu prioriteta, konektivnosti/funkcionalnosti i načina napajanja.
 
Poslednja izmena:
Integruše su dovoljno dobre da posluže kao DAC...amp deo je problem.

On ima taj SoundBlaster koji može da služi kao DAC, samo da nađe neko pojačalo na koje može da nakači slušalice i zvučnike.
Ako lovi po Audio sekciji na KP, pre ili kasnije će naći nešto za dosta manje od 200+ evra...
Ja sam ulovio Zen Can za 120...
 
Sam čip nije dovoljan, džaba integruša, koja je ''na papiru'' dobra, ako je implementacija loša. U tom slučaju dobro pojačalo ne vredi mnogo, ako je zvuk u startu ''prljav''.
Ali da, ako već ima dobru zvučnu kartu, onda neka dobro razmisli šta mu se više isplati, da li prelazak na novi DAC/AMP ili možda kupovina zasebnog pojačala za slušalice.
 
Stigao prvi deo za komp, ujedno i najjeftiniji (za sada)...
Thermalrigh cpu contact frame, sa Aliexres-a po ceni od 10,55€
Poruceno 31.12.2022. stiglo danas, doneo poštar Mićo.
Hvala Mići na uvek dobroj i brzoj usluzi.
Ima ovo kome se žuri i na KP po ceni od 20€, jedan prodavac, jedan komad, barem bilo kada sam gledao...
 

Prilozi

  • tr1.jpg
    tr1.jpg
    47.6 KB · Pregleda: 51
  • 20230117_100836.jpg
    20230117_100836.jpg
    314.6 KB · Pregleda: 43
  • 20230117_100904.jpg
    20230117_100904.jpg
    381.6 KB · Pregleda: 41
Dobro veče dobri ljudi...
Malo se "izbistrilo" šta ću kupiti, pojavila se i ploča... ali imam i dalje nedoumica...

Izbor:

CPU: Intel i5-13600K (46.000)

MBO: Asus ROG MAXIMUS Z790 HERO (85.300)

Napajanje:
Corsair RM850x 80 PLUS Gold (20.050)
ili FSP HYDRO PTM PRO 850W 80+Platinum (27.400)
ili Hydro G Series 850W (22.130)
ili Cooler Master V850 Gold V2 850W (22.560)
ili Antec Signature Series ST1000 TITANIUM (37.840)
ili Antec Signature Series SP1000 PLATINUM (35.070)
ili FSP Hydro PTM PRO Platinum 1000W (29.240)

Grafička:
Asus GeForce RTX 3070 V2 OC DUAL-RTX3070-O8G-V2 (87.280)
ili Asus TUF Gaming GeForce RTX 3070 V2 OC Edition TUF-RTX3070-O8G-V2-GAMING (86.600)
ili Gigabyte Radeon RX 6800 GAMING OC GV-R68GAMING OC-16GD (87.350)
Nešto takvo, ne mogu i NEĆU dati vise para za graficku a i ovo je previse koliko koštaju
Koju bi ste vi grafičku od ovih uzeli i zašto?

RAM: (2x16GB)
Kingston Fury Renegade KF564C32RSK2-32 (25.900)
ili neki drugi RAM 2x16GB da moze ispod hladnjaka cpu
RAM je pojeftinio u odnosu na 15-20 dana unazad !


Hladnjak za CPU:
Deepcool AG620 (7.200) na KP
ili NOCTUA NH-D15 chromax.black (na KP pise da nije za 1700 ili ne pise nista !!!) 120-130e na KP ili 15.900 kod nas u prodavnici.
Da li može nesmetano RAM (gorepomenuti i njemu sličan) ispod AG620


Kuciste: Fractal Design Define 7
- CRNO (bez staklene stranice, crno spolja i unutra)
ili SIVO ( Gray, bez staklene stranice)
ili CRNO (crna unutrašnjost i sa tamnom staklenom stranicom) (28.900)
Šta vi mislite koje je bolje?
Ja lično ne zagledam u unutrašnjost kućišta, stoji na podu, vrlo blizu levoj strani je sto pa se i ne vidi unutrašnjost...


NVME:

Samsung 990PRO 1TB (bez hladnjaka) - prvi izbor za OS i programe (22.100)
Samsung 980PRO 1TB (bez hladnjaka) - druga mogućnost za OS (18.900)
Sasmung 970EVO plus 2TB (bez hladnjaka) - izbor za 2. nvme da se igre na njega stave i neki veliki programi ... (27.445)

Monitor:
Dell Alienware AW2723DF (88.061)
ili Cooler Master GP27-FQS CMI-GP27-FQS-EK (85.290)

Nekako su mi 32" (31,5") veliki i brinem se da mi ne bi odgovarali radi blizine s koje bi ih gledao...


- Preporučite mi tihe ventilatore od 140mm sa velikim protokom, bolje od postojećih Fractal Design Dynamic X2 GP-14 u kućištu Fractal Design Define 7
(3-4komada da eventualno uzmem i zamenim ove u kućištu AKO ima potrebe)

- Treba mi i dobra termalna pasta za CPU, da li Arctic MX-4 ili Noctua NT-H1 ako uzmem AG620, a ako uzmem NOCTUA NH-D15 chromax.black imacu pastu ...

- Da li mi je dovoljno napajanje od 850W ili mi ipak treba 1000W ako nikad necu imati 2 graficke ALI ce biti vremenom stavljena druga, novija graficka ili nekad neki jači CPU?
Da li je potrebno ganjati Platinum ili Titanium napajanje, vredi li to toliko ?

Kakva su Antec napajanja?
Kakva su FSP napajanja?

Kakva su sledeca napajanja:
Antec Signature Series ST1000 TITANIUM
Antec Signature Series SP1000 PLATINUM
FSP Hydro PTM PRO Platinum 1000W
FSP HYDRO PTM PRO 850W 80+Platinum

Kad bi birali izmedju ta 3-4 napajanja, koje bi vi izabrali i ZAŠTO?
 
Poslednja izmena:
sitnicis na gpu a rasipas se na maticnoj koja je preskupa i nije ti nesto super potrebna..asus rog z690 e il f ce super biti..cak i z790 su dobre, malo jeftinije kojih 100 eura..uzmi asus prime z790a i sacuvat ces 350 evrica, i onda si uzmi 4070ti gpu.

samsung 990pro
nhd 15 kuler - ram corsair vengeance
rm 850x - sasvim dovoljan za 4070ti
pasta - grizzly kryonaut
 
RAM svakako treba da stane ispod bilo kog hladnjaka, jer imaš samo 2 komada i preporučena konfiguracija je A_2 i B_2 (strana 19 uputstva za tvoju matičnu; odnosno drugi i četvrti slot). U krajnjem slučaju montiraš prednji ventilator malo više, ali sam poprilično siguran da nećeš morati to da radiš. NH-D15 ne dolazi sa montažnim setom za 1700, već ćeš to morati da dokupiš (nekih 10-ak evra, ako ga uopšte nađeš u Srbiji).

Kućište - uzmi bez kaljenog stakla, rekao si i sam da ti ništa ne znači. A možda ti bude značilo ubuduće jer kaljeno staklo veoma često puca na veoma tvrdim površinama poput pločica (ako nekad budeš premeštao, itd) ili ako je jedna od ivica malo više okrnjena.

Ne znam gde se u Srbiji RM850x može naći za 20.050, ali može RM850e za tačno te pare (verovatno tvoja greška). I navedena RM-e serija je odlična, ali je kompaktnija od RM-x, što znači teža za hlađenje i nešto bučnija (i 7 god. garancije umesto 10). Antec SP/ST imaju problema sa zahtevnijim grafičkim karticama, tako da nisu za preporuku (vidi cultists.network PSU listu). CM V2 je odlično napajanje. Isto stoji i za Hydro Ptm seriju. Ali ja bih ipak uzeo već ranije predloženo Hydro G PRO ATX3.0 napajanje i ne bih razmišljao puno o detaljima. Imaš novi konektor, 10 godina garancije, ATX3.0 spec, odlično napajanje sve u svemu, a i cena nije prenaduvana.

FSP je OEM za mnoge druge brendove, koji posle samo stave svoju nalepnicu preko. Recimo, FSP proizvodi novo EVGA SuperNOVA G7 napajanje koje je vrhunsko. Mada ne vredi gledati po proizvođaču i brendu. Gledaj modele i recenzije eksperata (Aris Mpitziopoulos pre svega).
 
Noctua D15s i nema problema sa RAM modulima. Ili AG620 za dosta manje para (i dobra šansa da već ima LGA1700 mount).

990 Pro je bacanje para...rekao bih da je i 980 Pro uz Kingston KC3000 ali ako već hoće Samsung, 980 Pro je optimum.

Ploča od 700e za 13600K je tek...
 
Koju graficku od ove dve?
Ne klokujem graficke (ma nista ne klokujem)...

Asus TUF-RTX3070-O8G-V2-GAMING - 86.322 din (poslednja kod dobavljaca, valjda po toj ceni ili tog dobavljaca, što ne volim te poslednje, sledeca cena je 92.005din)
ili
MSI GeForce RTX 3070 Ti VENTUS 3X 8G OC - 91.575din

Kakvo vam je misljenje o LHR grafickim kartama?
 
Poslednja izmena:
Zeha kao da sklapa svemirski modulator a ne gaming komp, zalazi u sitna crevca i previse. :D Daj opusti se i kupuj sta masa uzima, gledaj da ti je u budzetu i to je to.
Obe graficke su dobre, bolje idi na TI za tu sitnu razliku u ceni. Mada ja bih isao na AMD, dobijas mnogo vise za manje novca.

Tek sad vidim par prethodnih poruka, koja bre maticna od 730E, hahahaha... Kazes ne klokujes a kupujes sve ono sto se kupuje da bi se klokovalo kao svinja...
Totalno pogresan pristup.

Po monitoru zelis da se igras na 1440p, a lagano mozes da ides na 4K kad vec gruvas ovoliko para.

SSD 980 PRO, KC3000 ili WD SN850, dalje od ovoga ne moras da ides, kapacitet jedino mozes koliko zelis.
Napajanje FSP 1000W ATX 3.0 sto su iznad rekli, nije losa kupovina na duze staze. Ili bilo koje drugo sa 7-10 godina garancije u jacini od 850 i vise vati, gold ili bolje. Moj pick je Seasonic, Fractal Design.
Hladnjenje, totalno nebitno ako se ne klokuje, i Arctic od 50e ce da radi posao. Ako imas zelju za necim posebnim, uzmi sta ti je volja.

Maticna definitivno jeftinija, intel ako bas mora, vise bih isao na amd i ddr5, makar ta ploca ce da podrzi jos par generacija procesora, a intelova nece.
GPU AMD 7900 XTX Sapphire Nitro+ za 1200e, to bih ja, ili 4070 TI ako zelis Nvidiu.

Ram 32Gb sto brze memorije, nisam u toku sa DDR5, ali mislim da tako treba i naravno sto razumnije cene. Normalan rad sa DDR4 do sada je pokazao da nema razlike toliko da li je 3000, 3200 ili 3600.

Kuciste je odlicno, imam fractal define 4, i dalje posle 10 godina je kao da je juce izvadjeno iz kutije. Ako ce pod sto i pored nogu, nema potrebe za staklom, normalna stranica i manje buke.
 
Poslednja izmena:
Ćut' mogu te moji čuti i onda sam pokojni...
A stvarno me sramota ("treba ubiti") koliko sam alav i kolike pare "bacam", neko za ovoliko para celu godinu zivi i to ne sam vec sa zenom a neki i sa 2-3 dece... :(

Gledam (zapeo za to ko mutav) da ploca ima 6 sata konektora...
Da li mi trebaju, pa trenutno ne al moglo bi da zatreba dodavanjem 3. hdd i jos nekog ssd (a koji ce mi oni kad ima jos 2 mesta za nvme), nisam pametan (bukvalno i preneseno, zato bez navodnika). Idu 2hdd i 1 optika, ostaje samo jedan sata prazan ...

Joj takav sam, zapitkujem, trazim, istrazujem sa svojim skromnim znanjem (i to je skromno, ne interesujem se vise za hardver, nekim drugim stvarima sam "zauzet") ALI kad isčačkam i odlučim pojurim kao pomanitao...

Onda cu naruciti 3070Ti, idem i popunjavam naridzbenicu u dve firma za ostale komponente...

AMD RX 6800 i RS 6800TX su skupe i još skuplje od ove

Napajanje naruceno, uzimam FSP Hydro PTM PRO Platinum 1000W - 29.240din

OTIŠLA MSI grafička ili nije ni bilo zbog neažurnosti sajta prodavca ove MSI GeForce RTX 3070 Ti VENTUS 3X 8G OC grafičke za 91.575din.
Naručio telefonom Asus TUF-RTX3070-O8G-V2-GAMING za 86.322 din... ona je valjda zadnja.
Sad cekam da mi i za nju jave da je nema... hmmm
 
Poslednja izmena:
U zdravlju da te služi ova tvoja mašina što je sklapaš.
Samo jedan komentar, i uz rizik da mi kažeš da su mišljenja kao du*eta, ali bez zle namere sam, da me ne shvatiš pogrešno.
Ne želim da se mešam u izbor, jer nisam nešto u tematici komponenti odavno.
Koliko vidim ovo tvoje izađe na 4.5-5k eur sve zajedno, nekako imam osećaj da bi kolege koje su u toku, mogle da naprave konfiguraciju za 50-60% budžeta koja bi uz možda nekoliko -za neke ljude - sitnih ustupaka, bila po performansama u rangu sa ovom tvojom.
 
2K evra max za 1440p gaming masinu na ultra podesavanjima. Bez monitora naravno.
Ne znam gde zuri i trci pred rudu, 3070 ne bih uzeo za te novce da mi je poklone. Em stara generacija, em najgora moguca karta iz te serije. 3060 TI better value a da ne pricam o 6700XT koja je skoro duplo jeftinija. Napajanje narucio kao da ce da vozi 4090. Ne zelim da zvucim drsko, ali malo me nervira kad nekog krstis a on prdi...
 
Pošto vidim da slično razmišljamo, evo ti moj predlog, ono što sam ja sklopio za server/radnu mašinu za oko 1100€, nešto novo, nešto polovno

1. CPU: 13700 - kupljen kod nas, mala razlika u odnosu na HU, oko 480€
2. MB: Biostar B660GTA - sjajna ploča, ima sve što ti treba, pogledaj specifikaciju na netu, kupljena u HU, 210€, kod nas je oko 50€ skuplja, ako je uopšte ima
3. Cooler: Arctic Freezer 34 eSpots Duo - kupljen kod nas, oko 50€, ne isplati se gledsti iz HU
4. RAM: 2x16GB DDR4 3200 Kingston - kupljena u HU, 120€, kod nas je solidno skuplja
5. M.2: WD Black ST750 500GB - kupljen kod nas, nov, ali preko oglasa, 50€
6. PSU: EVGA Supernova Platinum P6 650W - kupljeno u HU, 100€, ovo nema kod nas
7. Case: Fractal Design Define R5 - polovno, kod nas, oko 100€ izašlo sa svim dodacima koji su nedostajali i urađeni 3D štampom, novo nema na puškomet, ni kod nas, ni u HU

Diskovi idu iz NAS-a u ovaj server, a NAS ide na prodaju, kad se sve završi.
 
Pošto vidim da slično razmišljamo, evo ti moj predlog, ono što sam ja sklopio za server/radnu mašinu za oko 1100€, nešto novo, nešto polovno

1. CPU: 13700 - kupljen kod nas, mala razlika u odnosu na HU, oko 480€
2. MB: Biostar B660GTA - sjajna ploča, ima sve što ti treba, pogledaj specifikaciju na netu, kupljena u HU, 210€, kod nas je oko 50€ skuplja, ako je uopšte ima
3. Cooler: Arctic Freezer 34 eSpots Duo - kupljen kod nas, oko 50€, ne isplati se gledsti iz HU
4. RAM: 2x16GB DDR4 3200 Kingston - kupljena u HU, 120€, kod nas je solidno skuplja
5. M.2: WD Black ST750 500GB - kupljen kod nas, nov, ali preko oglasa, 50€
6. PSU: EVGA Supernova Platinum P6 650W - kupljeno u HU, 100€, ovo nema kod nas
7. Case: Fractal Design Define R5 - polovno, kod nas, oko 100€ izašlo sa svim dodacima koji su nedostajali i urađeni 3D štampom, novo nema na puškomet, ni kod nas, ni u HU

Diskovi idu iz NAS-a u ovaj server, a NAS ide na prodaju, kad se sve završi.
Kako te služi Biostar? Kakav je BIOS?
Imaju jeftine ploče, tu i tamo i dobre komponente zavisno od modela, ali se slabo kupuju, niko ih ne testira, malo ima komentara po netu, pa se ne zna mnogo o njima.
Lično, zaobišao bi ih i uzeo nešto provereno, iz tog razloga...Recimo, Asus B660M TUF bi trebalo da je ispod 200€.

2x16 GB 3600 CL18 je kod nas 100-120€.
 
Videćemo, sutra stiže, pa će da se sklapa konfa.
Ova je bila jedina dobavljiva (a na ne košta sumanto mnogo), koja ima sve što mi treba:
  • 8xsata (da mogu da rade svih 8 sata u kombinaciji sa zauzetim m2 slotom i pcie x4 slotom)
  • pcie x4
  • m2 slot za wifi/bt nove generacije
  • m2 pcie4
Onoliko koliko su je testirali niko se nije žalio da nešto ne radi kako treba.
Neće se klokovati, sve na default za stabilan rad.
 
Sve ste vi u pravu, ne ljutim se ja nimalo, cak i na drčne i vrlo oštre i kritične reči...
Svaki predlog mi je veoma dobro dosao radi orjentacije i procene sta valja i sta kupiti.

Meni je muka (bukvalno) sto trošim ovoliko para na "igračku" ili što mi brat kaze "na pisaću mašinu", sramota me, imam neki cudan i nezeljeni osecaj dal gadjenja i sramote.

Novac je ogroman, komponente su mnogo skupe, graficke i ploče su baš preskupe.
Do sada mi je ako se dobro secam CPU uvek bio najskuplja stavka, sada je 3. ili 4.
Monitor je uzasno skup, naganjam se kod prodavca dal je 86 ili 91kdin i kako je pocelo jos ga i ne kupim, ko zna...
Monitor imam isti vec mnoooogo godina i meni je dobar jer je 16:10 odnos stranica ali kad uzimam grafiku koja moze da tera 144Hz osvezavanje 1440p rezoluciju i kad je mala razlika u izmedju monitora sa 144 (165) osvezavanjem i onih na 240 (280) osvezavanjem i 1msec odzivom, s nadom da ce i novi potrajati kao stari HP uzimam verovatno Dell AW2723DF (za +86.000).

Kod izbora ploce ja muku mucim, uzeo bi 20-40kdin jeftiniju da imaju 6 sata konektora na ploci.
Ja sam sebi "utuvio" da mora imati 6 i da Asus ROG STRIX Z790-F GAMING WIFI ili Asus ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI imaju tih 6 konektora, njih bi uzeo.

Naručena i plaćena (online) graficka je oko 5kdin jeftinija od Ventus-a koji mi je umakao, verovatno je jos u petak prodat ali nije azuriran sajt prodavca...

Ovo kad kupim i sastavim, ne menjam barem 3 godine a kako cene luduju ili ako nam se dogodi "njasre" (bez politike dalje) ja ne menjam masinu jedno 6-7 godina, a brat nek deci kupuje od svojih para kompjuter(e)... (kod mene se komp "nasledjuje", ide moj stari bratu, a sad ga najvise deca koriste i sve ce vise kako rastu, dok je bratu laptopa i kompa i previse na poslu, on bi da spava, pogleda film ili seriju ako mu se svidja... skijanje i sl. rekreiranje tela i mozga)

Neko spomenu napajanja, a ja cu samo upitati šta će mo za koju godinu kad gpu bude trošio 600W (u piku), neka ga, ima garanciju 10g i rekose kolege forumaši da je dobro.
Da sam hteo malo ustedeti uzeo bi za 199e+dostava EVGA Supernova Platinum P6 850W koje je kako sam pročitao mnogo dobro napajanje.
Uzgred budi receno, ovih zvucnih i proverenih napajanja bas slabo ima u HU, ne mogu da ih dobave KP-ovci

STIGLO napajanje! :)
Da ne reklamiram uzeto znati vi vec ko prodaje FSP, firma s NBG, A***.
Odlična ekipa, dobri ljudi, kad sam porucivao i kad su shvatili da sam 3-4 bloka daleko od njih upitase sto ne dodjem da ne naplacuju dostavu i kad su dobili objasnjenje donesose odma oni, po vozacu poslase racun, garanciju i napajanje.
Platio online i za manje od 2h napajanje bi kod mene.

Jos samo da porucim ovih nekoliko komponenti sto mi fale, da stignu pa da do sredine februara sve sastavim i pokrenem da bratancu poklonim staru masinu (sto moram bratu, nek ostane mađim) :)

Hvala ljudi, javim se kako budu delovi pristizali i kad sve sastavim, pokrenem...

:)20230124_151137.jpg
 
Poslednja izmena:
Ja bih uzeo nekakav "gpu holder" za tvoju karticu, čisto da drži drugi kraj, jer su te nove grafičke teške, a može doći do savijanja (ili čak male naprsline) PCB-a. Pogledaj ovaj video:

To izgleda otprilike ovako:
yRU2CM7.png

(ima raznih varijanti za par evra na Aliexpressu, a možeš i nešto svoje da staviš)
 
ASUS ROG Maximus Z790 HERO ploča ima PCIe 5.0 x16 slotove, znaci ojačano je i trebalo bi da moze da nosi teze kartice, ipak ovo nije 3090 niti 4090 ali u pravu si, bilo bi dobro svaku ovu veliku ipak vezati za nesto iznad ili podupreti nečim...

Miće monitor za 86kdin, samo za mene... pazarim delov za skoro 250kdin kod njih pa će mi "izaći u susret"... ;)
 
ako kupis asusovu plocu dolazi u njoj drzac za gpu..
 
Sve ste vi u pravu, ne ljutim se ja nimalo, cak i na drčne i vrlo oštre i kritične reči...
Svaki predlog mi je veoma dobro dosao radi orjentacije i procene sta valja i sta kupiti.

Meni je muka (bukvalno) sto trošim ovoliko para na "igračku" ili što mi brat kaze "na pisaću mašinu", sramota me, imam neki cudan i nezeljeni osecaj dal gadjenja i sramote.

Novac je ogroman, komponente su mnogo skupe, graficke i ploče su baš preskupe.
Do sada mi je ako se dobro secam CPU uvek bio najskuplja stavka, sada je 3. ili 4.
Monitor je uzasno skup, naganjam se kod prodavca dal je 86 ili 91kdin i kako je pocelo jos ga i ne kupim, ko zna...
Monitor imam isti vec mnoooogo godina i meni je dobar jer je 16:10 odnos stranica ali kad uzimam grafiku koja moze da tera 144Hz osvezavanje 1440p rezoluciju i kad je mala razlika u izmedju monitora sa 144 (165) osvezavanjem i onih na 240 (280) osvezavanjem i 1msec odzivom, s nadom da ce i novi potrajati kao stari HP uzimam verovatno Dell AW2723DF (za +86.000).

Kod izbora ploce ja muku mucim, uzeo bi 20-40kdin jeftiniju da imaju 6 sata konektora na ploci.
Ja sam sebi "utuvio" da mora imati 6 i da Asus ROG STRIX Z790-F GAMING WIFI ili Asus ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI imaju tih 6 konektora, njih bi uzeo.

Naručena i plaćena (online) graficka je oko 5kdin jeftinija od Ventus-a koji mi je umakao, verovatno je jos u petak prodat ali nije azuriran sajt prodavca...

Ovo kad kupim i sastavim, ne menjam barem 3 godine a kako cene luduju ili ako nam se dogodi "njasre" (bez politike dalje) ja ne menjam masinu jedno 6-7 godina, a brat nek deci kupuje od svojih para kompjuter(e)... (kod mene se komp "nasledjuje", ide moj stari bratu, a sad ga najvise deca koriste i sve ce vise kako rastu, dok je bratu laptopa i kompa i previse na poslu, on bi da spava, pogleda film ili seriju ako mu se svidja... skijanje i sl. rekreiranje tela i mozga)

Neko spomenu napajanja, a ja cu samo upitati šta će mo za koju godinu kad gpu bude trošio 600W (u piku), neka ga, ima garanciju 10g i rekose kolege forumaši da je dobro.
Da sam hteo malo ustedeti uzeo bi za 199e+dostava EVGA Supernova Platinum P6 850W koje je kako sam pročitao mnogo dobro napajanje.
Uzgred budi receno, ovih zvucnih i proverenih napajanja bas slabo ima u HU, ne mogu da ih dobave KP-ovci

STIGLO napajanje! :)
Da ne reklamiram uzeto znati vi vec ko prodaje FSP, firma s NBG, A***.
Odlična ekipa, dobri ljudi, kad sam porucivao i kad su shvatili da sam 3-4 bloka daleko od njih upitase sto ne dodjem da ne naplacuju dostavu i kad su dobili objasnjenje donesose odma oni, po vozacu poslase racun, garanciju i napajanje.
Platio online i za manje od 2h napajanje bi kod mene.

Jos samo da porucim ovih nekoliko komponenti sto mi fale, da stignu pa da do sredine februara sve sastavim i pokrenem da bratancu poklonim staru masinu (sto moram bratu, nek ostane mađim) :)

Hvala ljudi, javim se kako budu delovi pristizali i kad sve sastavim, pokrenem...

:)Pogledajte prilog 372762
Ala sija.... ko zavetni kovčeg.
 
Ko je od vas postavljao thermalrigh cpu contact frame?
Koliko se jako (ili slabo) stežu šrafovi prilikom postavljanja thermalrigh cpu contact frame?

Vijke za postavljanje nosača i zadnje noseće ploče hladnjaka za cpu (Deepcool AG620) je dovoljno jako prstima stegnuti ili slabo šrafcigerom?
Ako se dobro sećam, ne treba stezati jako?
 
Sastavljena "vesela mašina", veselica kesu istresica...

Ja nešto malo sam sastavio (termalni okvisr procesora, CPU, hladnjak, RAM).
Onda dosao prijatelj i "pomogao" da se sve završi.
A ne da je samo pomagao već je ostatak cele mašine sastavio uz moju minimalnu pomoć.
Odradio ogroman posao za koji bi meni trebalo jos 2-3 dana i ne bi mogao sve sam da uradim a i sto bi mogao u nekim delovima bi bilo mnogo lošije urađeno ...
VELIKO HVALA prijatelju. :)

Iskreno, ja zadovoljan.
Monitor se prvi primeti, veeeelika razlika u odnosu na stari.
Veca rezolucija, vise staje na manje prostora, svetao (dobro osvetljenje ekrana) i podesen na 2560x1440, osvezavanje na 240Hz...
Komp "leti", OS W10 cloniran sa stare mašine, drajveri instalirani, sistem počišćen od otpadaka od stare mašine, sve podešeno i sledi jedan beckup kad završim ovde javljanje...
Evo cene (i nemojte da plačete ili da me grdite):

Komp CENA januar 2023.jpg

Stari su 2xHDD od po 8TB, stari je dvd uređaj, zvucna karta SB Z, zvučnici i sluđalice,
Sve ostalo je novo i popisano na spisu iznad...

Evo i nekoliko slika unutrašnjosti...
 

Prilozi

  • 20230202_182128.jpg
    20230202_182128.jpg
    335 KB · Pregleda: 45
  • 20230202_182138.jpg
    20230202_182138.jpg
    350.5 KB · Pregleda: 42
  • 20230202_182139.jpg
    20230202_182139.jpg
    374.3 KB · Pregleda: 41
  • 20230202_182156.jpg
    20230202_182156.jpg
    342 KB · Pregleda: 43
Poslednja izmena:
a cetvrti silent wing?
 
On, 4. "silent" vent je dole, horizontalno u tunelu izmedju napajanja i kaveza sa hdd. sa kablovima iznad ali lepo izdignutim da ne udaraju u krilca ventilatora.
Ventilatori i nisu bas tihi kad ih se pusti na 100% sa 1900 obrtaja, zuji i huci to jako ali zato i duva mnogo.
Kad su na oko 900 obrtaja onda su tihi (ne i nečujni) ali ne smetaju tokom dana u okolnoj buci.
Na oko 40% su tihi, i sto je manja brzina, sve su tisi.
Ploča ih je uspela terati do 14% (valjda smanjivanja napona).
Ja ih drzima neke na 40% a neke na 20% na tepmeraturi CPU od 20C, pa da ih ploča kontroliše i vrti po potrebi vise kako rastu temperature CPU (nemam termalnu sondu da one kod hdd podesim prema hdd) a one gore (gornji uvlačeći i izduv) prema cpu...
Kako god, temp hdd nisu veće nego u starom kućištu, jedan iznad drugog hdd se dobro hlade (temp 30-31C i 34-35C).
Posle ću se igrati sa podesavanjima, gledacu da upeglam sto se moze i ispoesavam sto budem umeo...

Evo malo slika od testa NVME 990Pro i 970evo Pro...
 

Prilozi

  • 970.png
    970.png
    46.8 KB · Pregleda: 37
  • 990.png
    990.png
    46.8 KB · Pregleda: 35
Nazad
Vrh Dno