Šta je novo?

Hardver Savet i predlog za kupovinu komponenti

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Zeha

... ispod radara ...
Učlanjen(a)
01.09.2007
Poruke
12,331
Poena
785
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5 13600K, Deepcool AG620 - CPU hladnjak
Matična ploča
Asus ROG MAXIMUS Z790 HERO
RAM
Kingston DDR5 32GB (2x16GB) Fury Renegade KF564C32RSK2-32
GPU
Asus TUF-RTX3070-O8G-V2-GAMING
Storage
Sasmung NVME 990PRO 1TB, Sasmung NVME 970EVO plus 2TB, Seagate hdd 16TB IronWolf Pro, Seagate Archive HDD 8TB
Zvuk
Sound Blaster Z, Sennheiser HD 599SE, Logitech X-230
PSU
FSP Hydro PTM PRO Platinum 1000W
Kućište
Fractal Design Define 7, 4x Be Quiet SILENT WINGS 4 140mm PWM high-speed
Monitor
Dell Alienware AW2723DF
Miš & tastatura
Logitech MX Master, Logitech Illumimated K800
Ostale periferije
HP LaserJet P1006
Laptop
Lenovo Legion 5 (82JN003EYA)
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S21 Ultra
Pametni uređaji
LG 43UM7600PLB LED
Pristup internetu
  1. Optički internet
Nisam menjao komp vec skoro 6 godina, pa iako nije još zaista potrebno da menjam ja bi da vidim sta je to danas aktuelno i u mogucnosti da se kupi...

Cena - nemojte baš najskuplje, budimo umereni, predložize komponentu(e) da valja(ju), pa se nađem(o) sa cenom negde u okviru mogućnosti

Ploca: ASUS (iskljucivo), puna "opreme" (BT, pozeljno i wifi, 2x nvme, puno sata i jos vise usb2, 3.0, 3.1 i usb3.2 konektora, konektori za graficke, zvucnu internu, wifi katricu ako ploca nema), sto vise konektora to bolje
CPU: ja bi INTEL (ali ako baš, baš ima neki AMD da je osetno bolji i po ceni pristupacniji onda spomenite i njega), koje podnozje (oznaka, model... pa prepoznam sta je to) Vidim da sad imaju neke oznake za cpu prvo broj i onda slova K, F, KF, bez slova, pa sta to znaci?
Hladnjak za cpu: Noctua, vazdusno hladenje, ne najveću budžu vec najoptimalniju za cpu uz umeren auto oc sa ploce ili bez oc.
RAM: 16GB ( 2x8GB ) prema cpu sta mu treba i da ne bude skupo (ne praktikujem oc rama-a, nikad)
NVME: 1TB Samsung nvme ali ne mora i ne treba mi furunica vec umereno brz, da ne trokira od pregrevanja (tu pomazu hladnjaci od ploce ili namenski za nvme) za OS (W10) i softver kojekakav ali ne igre (one ce na zaseban ssd)
NVME: 1-2TB za igre iskljucivo (Da li bi valjalo na njega i DL torrent-a?! )
SSD: 1-2TB dobar, brz i neuštrojen klasican ssd (za igre i eventiualno torrent-e)
HDD: uzecu hdd 1 ili 2 od 12TB ili mozda cak i veće ISKLJUCIVO CMR
Grafička: Hocu ASUS graficku, necu odbiti preporuku nekog drugog proizvodjaca ako je provereno dobra graficka i kvalitet izgade, igram samo WOT, ne znaci da necu igrati nesto drugo nekad, monitor je 24" (1920x1200), za sada, u plani je neki 27" veće rezolucije i eventualno brzine, za igru i svakodnevni surf ili eventualno nekad neki do 32" (ako mu oslobodim prostor na stolu), moze i velika sa 3 ventilatora
Monitor: 27" brzi, veće rezolucije (vece od 1920x1200), moze i veci, do 32" max. Ima li neki monitor odnos stranica 16:10 !!! Provereno dobar i pouzdan, da ne crkavaju, da ne dobijaju mrtve piksele redovno...
Napajanje: "zlatno", "platinasto", "titanijum", 850W, da zadovolji procesor, graficku (jednu iskljucivo), plocu i 2-3hdd i 2 nvme i/ili jos 1 ssd (1-2TB, za igre), poneki externi uredjaj i sl. ne bi 750W da ne zafali ali ne bi ni 1000W jer mislim da mi ne treba.
Zvucna: interna, koja je bolja od Sound Blaster Z ako ima takva, da mogu zvucnici i sa pojacalom za slusalice (slusalice bodem u zvucnu, pozadi kompa, na dugacak kabl, da se zna)
Externa zvucna: Ako nema da valja interna zvucna onda neka po ceni slicna externa, pouzdana, dobra...
Kućište: Ja imam Fractal Design Define R5, uzeo bi Fractal Design Define 7 ali vi slobodno predlazite i druga dobra kucista sa USB-A 2.0, USB-A 3.0 i USB-C 3.1 ili usb-C 3.2 konektorima s preda kao i odvojenim konektorima za slusalice i mic (s preda), da ima barem 2x14cm s preda ventilatore (pozeljno 3x14" ili 3x12"), da mogu dugacke graficke, da se preuerđuje, vadi kavez ili prostor za hdd. Licno ne volim tunel u dnu ka napajanju ali vidim da to sad svi forsiraju... (Da li je bolje hladjenje napajanja sa tunelom?)
Ne trebaju mi mis, tastatura, zvinici ni slusalice, ne treba ni štampac ko ni web kamera... :)

Poželjno domaće prodavnice, u Beogradu, puna garancija (ako je 5g da bude 5 a ne 2g), ako je razlika u ceni veća moze predlog i sa KP (narocito ako radi Fanta...)

Meni najveca enigma cpu i adekvatna ploca, kao i valjana ali ne i preskupa graficka.

Ajde vi predlazite, ja cu da gledam sta sve ima pa napisem i neko svoje razmisljanje...

Unapred hvala na konstruktivnim predlozima.
 
Poslednja izmena:
Bas kao sto bmaxa rece, ti vec imas dobru zamisao o onome sta ti treba, mozes pronaci to sam sta tebi najvise odgovara, ssd nije za torrente zbog velikog upisa torrenta, te im skracuje zivotni vek, iz tog je razloga hdd bolji za torrente.
 
Bas kao sto bmaxa rece, ti vec imas dobru zamisao o onome sta ti treba, mozes pronaci to sam sta tebi najvise odgovara, ssd nije za torrente zbog velikog upisa torrenta, te im skracuje zivotni vek, iz tog je razloga hdd bolji za torrente.
Pa da, nema svrhe drzati ni filmove ni muziku na SSD...
 
SSD (nvme) i torrenti, poznato da nije dobro (nije bilo pre nekoliko godina) no zanimalo me da se nije stogod promenilo...
Lakse (brze) 20-30GB prebaciti sa ssd na hdd (gde se skladiste serije i filmovi, koje uzgred budi receno necu stici za svog zivota odgledati) nego sa hdd na hdd i odgovarajuce foldere sa video sadrzajem...
Odo sad da jos malo nesto gledam pa ispisujem poruku sa nekim idejama o kompu kako bi mogao izgledati, pitati vas sta mislite o kojoj komponenti... a cena "sitnica" za sada od 2000-2500€ barem...
 
Znači, 27 ii 32" 1440p monitor...da se ne ponavljam, baci pogled na ovu temu: https://forum.benchmark.rs/threads/monitor-do-500.489967/
Nažalost, 16:10 format je praktično mrtav. Možda i ima par modela ali su previše skupi i mislim da nemaju high refresh. Što se kvaliteta tiče, kontrola kvaliteta monitora je opala zadnjih godina pa je to manje-više lutrija.
RAM: DDR4 memorija je jeftina pa možeš da uzmeš 2x16GB na 3600 MHz CL16 ili CL18, recimo.
SSD: Kingston KC3000 1TB je trenutno best buy, po meni.
HDD: 12+ TB diskovi su skupi kod nas...raspitaj se konkretno za modele u NAS temi, verovatno neki od Seagate Ironwolf ili WD Red modela.
Kučište ne moraš da menjaš? Jedino ako koristiš hrpicu diskova pa da moraš da ostaviš kaveze ili baš hoćeš USB-C...Ima jako malo modela sa 3+ mesta za HDD i da ima dobro provetravanja plus USB-C napred. Koliko diskova planiraš da smestiš?
Napajanje će zavisiti od grafičke a ona od igara koje igraš i rezolucije, kao i cene, je li.
Zvuk: neki externi amp/DAC...možeš da pogledaš na KP, da naručiš spolja ili preko KP iFi Zen Dac, sasvim dovoljno.
Kuler za procesor: zavisi od procesora, heh. Noctue se ne isplati uzimati ako nije D15(s), ima hrpe drugih i jeftinijih kulera koji hlade jednako dobro ili bolje od slabijih Noctua...
E sad, procesor ploča pa i RAM...malo je nezgodno jer je smena generacija. Šta planiraš s kompom, koliko si uopšte spreman da izdvojiš za sve ovo...?
 
Da li se ovde smiju kaciti linkovi sa itsvet.com ?
Lakse predloge i razmisljanje predstaviti...

@jurodivi
- NVME u M.20 će biti Samsung samo ne znam koji.
Da li Samsung 990Pro, 980 Pro ili 970 EVO Plus od 1TB (bilo bi dovoljno i 500GB kad bi tu hteo "malo" da stedim)
Koliko se griju ovi nvme?
Ploča će imati svoj hladnjak na mestima za M.2, da li je to dovoljno da hladi ove nvme?
Ako se dobro secam 980 evo (bez plus) nije dobar zbog nečeg? Nečim su ga malo uštrojili...?
- Imam ideju da stavim i drugi nvme u drugi M.2 ali od 2TB, za igre...
E sad da li tu uzeti samo 970evo pro ili ici na KC3000 ? Razlika u ceni je mala, "tek" oko 2000din
Pomisljao sam i da uzmem obicni ssd, kutijicu, a tu je 870evo opet samo 1,500din jeftiniji od 970 evo plus i jos mi zauzima sata konektor.
U ovom elementu nvme (i/ili ssd) mi treba siguran, pouzdan uredjaj, a da se ne greje previse da ne bi kočio u radu...

HDD cu da pogledam jos, vidim i ja da samo od 12TB pa na vise ima samo red, red pro, red plus i IronWolf baracuda i pro
Sta su WD Red Plus hdd?
Znam za Red i za Red PRO a evo sad i "Plus" verzija. U kakvom su odnosu Red PLUS naspram Red i Red PRO?
Hdd imam sad 2x8TB, polako se pune i trebalo bi dodavati po jedan u okviru mogucnosti od 12TB i vece...

CPU ce biti i7 (ovaj put, do sada bili sve i5)
Koji CPU, da li Intel XI ili Intel XII generaciju?
Da li :
Intel i7-11700K Box BX8070811700K (socket 1200) 45.690 din
Intel i7-12700K Box BX8071512700K (socket 1700) 54.675 din
Ako je DDR4 RAM da li onda ici na Intel XI (socket 1200) ?
Ima li bitne razlike izmedju XI i XII ?
Sta znace slovne oznake iza broja?
Neki cpu nemaju slovo, neki imaku F, KF i K oznaku na kraju, šta to znači?

MBO:
Tu je najveći šareniš... Ne mogu da se odlučim na koji chipset ićim kao ni koji socet i koji RAM dal DDR5 ili DDR4

ASUS definitivno.

Naucio sam i da uzmem što kvalitetniju ploču jes s njima ima najmanje problema, najizdrzljivije su, traju citavu vecnost, pogotovo u umerenom i nezahtevnom radu, samo taj kvalitet kosta...
E tu nastaje problem izabrati izmedju gomile ploča na raspolaganju...

Z590
Asus ROG STRIX Z690-A GAMING WIFI https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-z690-a-gaming-wifi-d4-model/
Asus ROG STRIX Z690-E GAMING WIFI https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-z690-e-gaming-wifi-model/
Asus ROG MAXIMUS XIII HERO https://rog.asus.com/motherboards/rog-maximus/rog-maximus-xiii-hero-model/
Z690
Asus ROG STRIX Z590-E GAMING WIFI https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-z590-e-gaming-wifi-model/
Asus TUF GAMING Z590-PLUS WIFI https://www.asus.com/motherboards-components/motherboards/tuf-gaming/tuf-gaming-z590-plus-wifi/
Z790
Asus ROG STRIX Z790-F GAMING WIFI https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-z790-f-gaming-wifi-model/spec/
ROG STRIX Z790-A GAMING WIFI D4 https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-z790-a-gaming-wifi-d4-model/

RAM:
Definitivno 32GB (2x16GB)
E sad dal ici na DDR5 ili DDR4 i zasto?
Koliko pinova ima DDR4 a koji je broj pinova za DDR5 memorije?
DDR4 ima sa 288-pin DIMM, 240-pin DIMM, pa UDIMM, SODIMM. "zadimilo" mi to mnogo pa neraznajem sta treba?
DDR5 ima 288 DIMM, 288 SODIMM, UDIM
Pomagajte...

Napajanje:
Izbor sam sveo na 2 kod nas sto ima...
Seasonic Prime 850 Titanium SSR-850TR za 40.800 din
Corsair RM850x 80 PLUS Gold CP-9020200-EU za 23,400 din
Da li mozda u obzir uzeti i FSP HYDRO PTM PRO 850 850W 80+Platinum FSP2112 za 27.420 din
Sto je Seasonic toliko skuplji?

Graficka:
Tu sam se zagledao u
Asus DUAL-RTX3060TI-O8G-MINI-V2 LHR oko 66.600 din
Da li i ma jos nesto sto bi ste predlozili da je manje para, da je bolje od ove a slicne ili manje novca, DOBROG kvaliteta izdare i proverena u radu?

Hladnjak za CPU
Koji hladnjak za cpu 1200 i 1700, da je dobar koliko i Noctua ili jos bolji, sa dobrom pastom, da je tih a manje da kosta?

Zvucna (interna)
Ima li koja interna zvucna?
Kakve su zvucne na ovim poslednjim ASUS plocama?
Koje su externe bolje od Sound Blaster Z (za slusalice, igre uglavnom, da se i zvucnici mogu povezati) a da nisu skuplje od nje?
 
Prvo, šta ćeš da radiš sa kompom? Ako je samo za igre i torrente, ne treba ti mrcina od procesora. Nešto poput 12600K/13600K je više nego dovoljno.
Drugo, ako ne planiraš da overklokuješ i nije ti bitno da imaš što veću frekvenciju procesora, možeš i da uzmeš "zaključanu" verziju procesora, onu bez K u nazivu. K verzije su one koje se mogu overklokovati i imaju veću boost frekvenciju, mada ti razlika neće značiti mnogo ako se ne baviš nečim serioznijim.
Inače, kod Intela K u oznaci označava "otključan" procesor koji se može overklokovati a F označava verziju bez integrisane grafike. KF je kombinacija ovoga, je li. Ne bi ti bilo loše da uzmeš non-F verziju koja ima integrušu jer dobro dođe za ne daj Bože, ako crkne grafička...
Što se tiče generacija, preskoči 11-u i LGA1200 socket. To ti ostavlja 12. i 13. generaciju koje su na istom socketu, i 13000 serija je jača od 12000 ekvivalenata. LGA1700 socket radi i sa DDR4 i DDR5.
Još nešto, što se igara tiče, što je veća rezolucija procesor igra manju ulogu a grafička veću...zato sam i pomenuo i5 umesto i7. Ako ti ne trebaju extra jezgra, ne radiš nešto procesorski zahtevno ili ne planiraš da vučeš jednu konfiguraciju 5+ godina, završiće posao.

DDR4 vs. DDR5...pa, DDR5 je dolazeći standard, očigledno, i trenutno u većini stvari ne nudi dovoljan napredak da bi opravdao razliku u ceni koja je poprilična. To će se promeniti vremenom, doduše, i cene će pasti...dakle, izbor se svodi na to da li si voljan da platiš više za RAM koji će ti trajati duže. Što se cena kod nas tiče, trenutno možeš da uzmeš 32GB DDR4 na 3600 MHz za nekih 120€. 32GB DDR5 6000MHz (što je neki mid segment za DDR5) bi te koštalo duplo više, 250€ kod nas (kod Mađara možda par desetina evra manje, uz manje garancije i mnogo bolji izbor). Dakle, na tome smo...

Ovo ti možda pomogne da stekneš okvirnu predstavu kako koji procesor stoji kad su igre u 1440p u pitanju, kao i razliku između DDR4 i DDR5:

Hardware Unboxed - i5-13600K vs. R5 7600X.png

SSD: ako ćeš da prebacuješ dosta podataka (desetine ili stotine GB) sa ili na SSD, onda 980 Pro. 1TB je oko 17k kod nas. Grejaće se prilikom nekog većeg transfera pa je hladnjak preporučljiv ali oni koji su na ploči će pokriti to. Za 13k imaš Kingston KC3000 kao jeftiniju alternativu...

Što se HDD-a tiče, WD ima pravu papazjaniju Red diskova, nešto su stariji modeli, nešto noviji, razlikuju se mahom po internim oznakama...boli me glava od njih. Lično, ja bih uzeo Seagate Ironwolf i završio posao. Kod nas su se pojavili i Seagate Exos enterprise diskovi po dobrim cenama (za tu kategoriju diskova) i dobrom garancijom, pa bih definitivno razmotrio i njih. U svakom slučaju, bolje da se raspitaš u NAS temi oko konkretnih modela...

Noctua kuleri su skupi u majčinu. D15 je i dalje kralj ali je 120€, što je previše za vazdušni kuler. Ako baš mora Noctua, išao bih na D15s koji je oko 110€ jer ima bolju kompatibilnost s memorijom. I dalje preskupo, doduše. Ja bih na KP naručio Deepcool AG620 koji je 65€ a hladi možda par stepeni slabije od pomenutih Noctua...

Mislim da kućište ne moraš da menjaš. Nije poznato po hlađenju ali može da se optimizuje (neka te Dogzilla uputi na Overclock.net forum gde je par manijaka optimizovalo hlađenje u R4 i R5 kućištima do maximuma). Pošto ćeš verovatno imati bar 3 diska, možeš da skineš gornji, veći kavez i ostaviš donji za 3 diska. Tako imaš slobodan protok ka procesoru a što se grafike tiče, stavi jedan 120mm fan na dno da duva direktno u grafiku, to bi trebalo da reši to. 2x140mm napred, pozadi 140mm (možda još 1 140 gore), po potrebi 120mm dole...ako ti estetika nije naročito bitna, jednostavno skini vratanca, heh.

Za napajanje bih uzeo FSP Hydro G PRO ATX3.0 1000W u Atomu. Napravljeno je prema novom ATX 3.0 standardu, neće ti trebati adapteri ako nekad budeš uzeo RTX 4000 grafiku, kompaktno je, tiho, dobro se pokazao na testovima...cena je dobra, uzevši ovo u obzir. Alternativno, Corsair RM850x ili Cooler Master V850 Gold V2, oba su dobra.

Za cenu grafičke koju si pomenuo, imaš Powercolor Radeon RX 6700XT Red Devil, koji je jači i tiši. Nišani AMD 6700XT/RTX 3070 ili jači GPU za 1440p gejming...6700X je trenutno vrlo isplatljiv, RTX 3070/3080 i RX 6800/6800XT su dosta skuplji...
Na KP sam viđeo ikove koji prodaju nove, neotpakovane karte po dosta nižim cenama nego u našim radnjama ali sa garancijom verovatno možeš da se slikaš...

Možda ne bi bilo loše da prvo sabereš ostale komponente, šta bi i koliko bi koštale, pa na kraju da izabereš procesor, ploču i RAM...
Recimo da te 27" 1440p gejuming monitor košta 400€ u proseku, ostaje ti nekih 2000-2100€ za resto.
 
zeha

u startu si napiso nista skupo a onda trazis bas skupe asusove pogoto oznaka E gaming. kolega iznad je reko preskoci 11 gen. nema nista lose osim sto nije vise mlada generacija. bio sam vlasnik 11700K sa asus z590e gaming i dominator ddr4 3600 cl18 ram. odlicna kombinacija. jedino sto mi dupe malo zinulo za novijom generacijom pa sam prodo cpu+ram+mb.

ne znam odakle ces nabavljati komponente srbija il van srbije. van srbije recimo po eu.

asus z790 e, f, i, su skupe. to su sve sa ddr5. asus prime Z790A je jedino nesto jeftinija. al se ubraja u budget maticnu. definitivno bi iso na ddr5 memoriju 5600-6000mhz za 13600k il 13600K.
dalje sto se tice maticnih, mozes ici na Z690 asus, al opet E je skupa. F je nesto jeftinija, takodje G matx je nesto jeftinija. na njima moras prvo bios update. Z690 e gaming je oko 530 evrica. Z690G je oko 330. Z690F je oko 390 evra. Z690E je preko 500 evra.

psu definitvno rmx 850. imam ga.

graficka 3060ti na 13 generaciju..radije idi na 13600k jer je 13700k skuplji nesto, i onda malo jaci gpu bar 3080 nvidia il amd merc 319 6950xt 16gb, spala im cijena. al definitivno za oba cpu bi uzo nesto bolje od 3060ti.

cpu kuler - glas za nh d15 ko neki high end vazdusni za 13 gen. boljeg nema, osim ako ces preci na aio. naravno lga 1700 kit ces mozda morati odvojeno uzeti ako nema u pakovanju. takodje bez obzira dal iso na z690 il z790 maticne obavezno uzmi thermalrigh cpu contact frame. pogledaj na yt ako ti nije jasno o cemu pricam.

pasta, - ja samo grizli kryonaut koristim, topla preporuka.


 
Ici cu redom kroz postove i odgovarati na upitano, komentarisati i pitati...

- Kod mene se stara konfiguracija "nasledjuje", brat nosi sebi stari komp kad kod mene dodje novi.
Tako ce biti i sa ovim sadasnjim, kao i buducim, za cije komponente se i raspitujem...

@jurodivi

- Da znas da si u pravu po pitanju CPU.
Do sada sam uvek uzimao i5.
Za ista komplikovanije od malog kucnog montiranja video snimaka mi nije trebala snaga procesora, a mislim da mi nece ni trebati ni u buduce.
Danas sam malo pogledao poredenje 12600K-12700K, 12700K-13600K i zakljucujem da je bolje uzeti i5 13600K nego i7 12700K, em je jeftiniji 13600K za 2000din od 12700K, em je jači i% XIII od i7 XII, a 13600K je jeftiniji za oko 100e od 13700K, pa da barem tu malo ustedim.
i5 XIII ne vidim da kod nas ima zakljucanih (bez ikakvih slova), a F ili FK necu sigurno uzimati.
Mislim, skoro pa sam siguran, bice i5 13600K ( oko 48-49krsd).

- Zbog toga ja uzimam i novo kućiste, zapikirao sam Fractal Design Define 7 a nemam ništa protiv da predlozite jos neko kuciste u koje se moze sve lepo sloziti i u radu rashladiti.
Volio bi da bude bez providne stranice "FD D7", meni svetlucanje nista ne znaci ali vidim da sada nema kod nas takvog na stanju...
Kad se stave HDD u ovom kucistu sa strane "iza ploce", odnosno iza prostora za kavez i desne, uvek neprovidne strane kucista, kakvo ime je hlađenje, pogotovo ako su leliki (8TB i veći) i brzi (7200)?
Mene je izuzetno strah tu drzati hdd, tu nema provetravanja, hlađenje nikakvo, to prava rerna za njih ima da bude.
Sta vi mislite?
Ko ima ovaj Fractal Design Define 7 ili Fractal Design Define 6 sa ovim tunelom u dnu kucista?
Da li se taj tunel mora montirati ili se moze skinuti i da bude bez njega kuciste?
Ako stavim dole, u pod kucista jedan vent da duva na gore ka grafickoj karti, taj tunek ce smetati, odnosno onemoguciti skroz protok odozdo ka gore.
Da li je bolje 3x120mm ili 2x140mm napred u Fractal Design Define 7 ?

- Memorija ce biti DDR5, 32GB (2x16GB), neka na 5600MHz ili ako ce se "sama" uz pomoc ploce kloknuti na 6000 MHz.
Onomad ranije, kad sam mladji mnogo bio igrao sam se klokovanjem ram-a neuspesno i NIKAD vise. Najveci problemi i najmanja dobit od klokovanja memorije, NIKAD više to neću da radim.
Ono što ne znam je koja memorija, koja vrsta, napišite dal je to DIMM (RDIMM), UDIMM ili neka treća vrsta, koji model tacno, npr ja uocio Kingston KF432C16RB1K2/32 FURY Renegade Black (DIMM) po ceni od 17.500din , a vidim da ima i Kingston Fury Beast KF556C40BBK2-32 (UDIMM) po ceni od 29.000din
Recite tacno koje memorije mislite da valjaju, odgovaraju, trebaju i ako moze neki link...

- Ploča će biti neka sa Z790 čipsetom.
Ja sam najradije za Asus ROG MAXIMUS Z790 HERO .
Skupa jeste ali ima 6 x sata3 konektora na ploči, podržava dosta USB3.2 i USB-C konektora pozadi i napred na kucistu, ima BT i WiFi konektore, ma ima uglavnom sve, čak i previše (M.2 konektori) nekih stvari.
Kvalitet, pouzdanost, konektori, finkcije, mislim da sve ima ali to se plaća...
Problem je sto je nema na stanju u prodaji kod nas.
Sta znače slova iza broja u nazivu ploče?
Vidim da ima A, D, E, F, G slova, pa ako neko zna nek napiše sta to kod ASUS-a znaci.
- SSD biće 1-2 komada, obavezno jedan novi, za OS, 980Pro ili 990Pro od 1TB, a drugi cu da izvadim iz externog sdd (A-2000 od 1TB) ili kupiti 970evo od 2TB...

- HDD mislim da necu moci kupovati, a i nije da mi je hitno.
Molio bi samo da mi razjasnite razliku izmedju WD Red, WD Red PLus, WD Red Pro i kazete koja je namena za koji, da li su i koji od njih SMR, a koji su CMR.

- Hladnjak vazdusni za CPU ne bi sa "2 kule", ni sa 2 ventilatora.
Gledao sam nesto malo po netu i Noctua NH-U14S ima TDP 200W , a Noctua NH-D15 ima TDP 225W...
Ovi veliki su baš teski, em smetaju memoriji...
Da li su ovi veliki (dupli) hladnjaci podeseni da ne prekrivaju RAM slotove, da ne smetaju ni uzdignutim memorijama, koje imaju povišene hladnjake?
Ja bi najradije jednu kulu radijatora, jedan ventilator pa me zanima da li je to dovoljno za i5 136000K ?
Ako ima još neki valjan hladnjak, slobodno predlažite.
Nista vodeno hlađenje.

- Hvala na obaveštenju za postojanje ATX3.0 standarda.
Razmotriću @jurodiv tvoj predlog, pogledacu ozbiljno FSP Hydro G PRO ATX3.0 1000W.
Zašto ne FSP Hydro G PRO ATX3.0 850W ?
Da li je meni uopste u bilo kojoj varijanti dovoljno sada 850W ili treba radi manje ili veće rezerve ići na 1000W
Da li ima kod nas na trzistu ili da li je dobavljivo neko Platimum ili Titanijum ATX 3.0 (za PCI 5.0) napajanja?
Corsair RM850x ili Cooler Master V850 Gold V2 su svakako mogucnost ali nisu ATX 3.0 pa mi se ne cini mudrim uzimati ih.

- Grafička, uzeo bi ipak RTX 3070, nema para za veće, jače, bolje a i ne volim dugačke kartice jer moram uklanjati kavez za hdd (koje volim razređeno posložiti da se bolje hlade) pa sam se zagledao u Asus GeForce DUAL-RTX3070-O8G-V2 jer ima 2 ventilaora na hladnjaku.
Sta vi mislite o tome, da li valja ovo sa 2 venta na hladnjaku i kraćoj varijanti od većine ostalih RTX 3070 ?
Valja li ova grafička?

@spavac22

- Ma znas kako to ide, hoces se vise, bolje ali bi da se plati sto manje (a to ne moze).
Ja sam ovaj sadasnji komp platio oko 1450€, u njega preneo HDD i mozda ssd (obicni) pa vemenom menjao ssd za nvme i hdd-ove, graficku...
Otuda ono moje protviuriječno "umereno" a sve bubam skuplje komponente.

- Još cu da proverim cene kod nas i na KP ali ako nije barem 20% razlika u ceni za jeftinije elemente i barem 10% ako ne i 15% za skuplje necu radi garancije se zezati i uzimati na KP.

- Grafiku cu verovatno RTX 3070, mada verujem da vredi razmisliti i o nekom AMD 6700-6800 videcu...

- Da li je "thermalrigh cpu contact frame" isti za sve ploce sa 17000 podnozjem, pa one za 12600K mogu i na 13600K CPU?
To je "samo" skidanja temperature ili i radi ravnomernog pritiskanja cpu za podnozje?
To je pod moranje ili je prikladno i korisno resenje?
Pravi li probleme nesto ako se ne stavi thermalrigh cpu contact frame?

- Pasta bice neka dobra, normalna, samo da moze dugo godina opstati... ;)

----------------------------

Monitor...
Bez veze je uzimati ovako jak komp, s jakim grafickim a ne uzeti odma ili sto pre i monitor koji to moze da podrzi.

Sta bi ste mogli reći o sledećim monitorima koje razmatram:

  • Dell Alienware AW2723DF (2560x1440, osvezavanje 240)
  • Samsung Odyssey G7 LS28AG700NUXEN (3840x2160, osvezavanje 144-165)
  • LG 32GP850-B (2560x1440, osvezavanje 144-165)
 
sto se tice cpu contact frame preporucuje se i za 13 intelovu seriju..vidio sam po yt da ljudi stavljaju cak i na 700 seriju maticnih i spusti temp..to je radi ravnomjernog pritiskanja cpu i onda fino legne bez praznine..ko sto rekoh pogledaj na youtube..mislim da je ipak pod neku vrstu moranja kao najbolje rjesenje za 600 seriju maticnih. nista strasno se nece desiti ako ne stavis. thermalright contact frame nije skup, kod mene nekih 10-11 funti..u evropi mislim da nije preko 15 evra.

monitor jel mora 1444p..imam alienware aw2521hfla 25 ekran, 1080p takodje 240hz refresh. gpu 3070..i super je..

maticna, ta ti je skupa..i sasvim nepotrebna..z790e gaming i f gaming ti je dovoljno. mada i one su preko 500 eura..al ipak su jeftinije od rog maximus hero, tako da mozes malo para sacuvati pa mozda ici na 3080 gpu..5600 ram takodje solidno..do tebe je koji brend, dal g skill, corsair il kingston.

kazu da je hot 13600K..stavljaju ljudi ak620 al idu na undervolt..takodje stavljaju noctua d15 il d15s i u12a..s obzirom da planiras 2 rama x16, mislim d15s i u12a ne pokrivaju. takodje ak620..

ne treba ti psu jaci od 850W.

imam corsair rm850x i nista mu ne fali sto nije platinium..to kosta a nije ti potrebno..80+gold je dovoljan..ostane ti fina lova za cak 3080 il 6950xt radeon..

2500 evra moze solidan komp al ko sto rekoh bez maximus hero i psu platinium titanium..

hdd, tesko je to u novim kucistima...bolje uzeti 2x1tb m2. fino stanu u maticnu i pozadi imas prostora za kablove i neki hub ako ces imati rgb ventilatore..

kucista, ja sam ljubitelj corsair..imam 465x i 5000d..mada 465x prodajem jer mi ne treba vise...pre nego sto cu uzeti 5000d razmisljo sam i lian li air mini mesh..fora manjak filtera za prasinu..
 
ROG STRIX Z790-F GAMING WIFI https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-z790-f-gaming-wifi-model/spec/
i
ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-z790-e-gaming-wifi-model/spec/
Ove dve Z790 E i F imaju samo 4 SATA 6Gb/s konektora, samo ove skuplje imaju 6 konektora...

Koliko je potrebno sada i narednih 5g ATX3.0 napajanje?
Ne stavljam nikad najvece i najjace graficke, kao sto napisah u prethodnom postu, drzim se neke srednje-gornje klase grafickih, a i njih menjam retko...

Hdd sad imam 2x8TB, planiram 2x12 ili 2x14TB u nekom trenutku da stavim umesto ovih "osmica".
Bice i 2 nvme...
Graficke ce se vremenom menjati, da zadovolje monitor i poteraju igre ()koje cu sve manje da igram), ploca ima PCI-e 5.0 slot u koji ce jednom uci takva graficka (kad je smanje na velicinu hladnjaka sa 2 ventilatora :) )...
Dakle vas obojica (glavnih konsultanata) smatrate da platinum/titanijum napajanja nisu pod moranje, da dobro zlatno radi sav posao besprekorno?

Da li je mudro sacekati februar radi eventualnog pada cene nekih komponenti...?
I da, nema thermalrigh cpu contact frame na KP (ja ne nalazim), nema ni u prodavnicama

@jurodivi

Sta se pise o FSP Hydro G PRO ATX3.0 1000W i FSP Hydro G PRO ATX3.0 850W, da li pište zavojnice, kakav je kvalitet izrade, komentarise li neko kako radi?
Mnogo mi se svidja sto ih ima kod nas za uzeti, garancije 7g, milina.
 
ROG STRIX Z790-F GAMING WIFI https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-z790-f-gaming-wifi-model/spec/
i
ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-z790-e-gaming-wifi-model/spec/
Ove dve Z790 E i F imaju samo 4 SATA 6Gb/s konektora, samo ove skuplje imaju 6 konektora...

Koliko je potrebno sada i narednih 5g ATX3.0 napajanje?
Ne stavljam nikad najvece i najjace graficke, kao sto napisah u prethodnom postu, drzim se neke srednje-gornje klase grafickih, a i njih menjam retko...

Hdd sad imam 2x8TB, planiram 2x12 ili 2x14TB u nekom trenutku da stavim umesto ovih "osmica".
Bice i 2 nvme...
Graficke ce se vremenom menjati, da zadovolje monitor i poteraju igre ()koje cu sve manje da igram), ploca ima PCI-e 5.0 slot u koji ce jednom uci takva graficka (kad je smanje na velicinu hladnjaka sa 2 ventilatora :) )...
Dakle vas obojica (glavnih konsultanata) smatrate da platinum/titanijum napajanja nisu pod moranje, da dobro zlatno radi sav posao besprekorno?

Da li je mudro sacekati februar radi eventualnog pada cene nekih komponenti...?
I da, nema thermalrigh cpu contact frame na KP (ja ne nalazim), nema ni u prodavnicama

@jurodivi

Sta se pise o FSP Hydro G PRO ATX3.0 1000W i FSP Hydro G PRO ATX3.0 850W, da li pište zavojnice, kakav je kvalitet izrade, komentarise li neko kako radi?
Mnogo mi se svidja sto ih ima kod nas za uzeti, garancije 7g, milina.

pogledaj ova dva linka - komponente sa cijenama u njemackoj..na jednom je 6950xt, na drugom 3080 8gb...kod nas kad bi ovo nabavljo cifra ide preko 2500 evra..izabro sam ti Lian Li Lancool III RGB kuciste, jer moze da zadovolji tvoje potrebe pogotovo za hdd, u dnu ima fino hladjenje cak i sa strane, naprijed su 3x140 i 1x140 nazad..imas isto ovako za 10-15 evra bez rgb. na vrh isto moze 3x140. ima filtere za prasinu, naprijed gore sa strana, jedino mislim nema ispod psu..

kad bi uzimo maximus hero samo radi vise sata, pa ta maticna je preko 700 evra..sto se tice ova dva linka mozes ustediti jedino nesto na slabijem ddr5, izabro sam ti g skil 6000mhz cl36..i bzvz sam se odlucio za 2 nvme 530 firecuda..

6950xt 16gb

3080 10GB
 
Mogao bi da smanjiš očekivanja ili povećaš budžet...kako si krenuo, neće te pokrpiti ni 3000€.

13600K je ok, kažeš da ne radiš ništa specijalno ili profesionalno, 13600K je dobar allrounder, pokrpiće te za naredne 3 godine. Ako baš strahuješ, dodaj za 13700K, krastavac.
Drugo, da li ćeš da overklokuješ proesor ručno ili ćeš samo da ga ubodeš i pustiš da boostuje sam? Ako je ovo drugo, ne mora ploča sa Z čipsetom, neka B660 ploča će biti sasvim ok. Sve zavisi šta hoćeš od konektora...
Z690 takođe dolazi u obzir. Jedina zvrčka je što sa B660 i Z690 ploča moraš da apdejtuješ BIOS...

Što se ploče tiče, prvo definiši šta ti treba. 6 SATA portova, bar 2 M.2 slota, USB-C...je li tako? Za to ti ne treba ploča od 450-500€, pola tih para će da ti obezbedi to. Ali verovatno ne od Asusa.
Asus odavno nije "sinonim kvaliteta". Ima dobre ploče ali voli da škrtari sa funkcijama i naplaćuje ih previše. Recimo, moraš da iskeširaš 350+ evra da bi dobio 6 SATA portova, nešto što možeš da nađeš na pločama drugih prozvođača od 150-200€. U ploče od 300 evra stavljaju isti zvučni čip kao u ploče od 100€, sramota. ITD. Imaju najbolje organizovan BIOS ali što se kvailteta i funkcija tiče, nisu ništa bolji od drugih.
Možeš da nađeš sasvim dobre ploče drugih proizvođača koje nude isto za dosta manje pare. to je poenta.

PCIe 5.0 slot za grafiku je potpuno nebitan i biće bar još par generacija grafika. Trenutno najjača grafička karta, RTX 4090, jedva "napuni" i PCIe 3.0 x16...

Ne cimaj se oko DIMM-ova. U desktop ploče ide jedan isti DIMM format, bez obzira na DDR generaciju. 32GB 5600 MHz je ok. Ako malo cinculiraš ručno, verovatno će izgurati 6000, ali kažeš da ti se ne petlja sa tim, tako da nije bitno...
DDR5 će ze koštati više inicijalno ali kad sledeću put budeš menjao ploču, ne moraš da menjaš i RAM.

Fora sa ATX 3.0 napajanjima je da imaju nešto bolje iskorišćenje snage u niskom loadu, još par internih sitnica i standardno dolaze sa konektorima za grafiku koji mogu da isporuče više snage. Ono prvo nije preterano bitno, nećeš ni da primetiš razliku, bitniji su ti konektori...
Mada, za tvoj slučaj je takođe nebitno jer grafičke koje merkaš neće ni približno da preopterete postojeće konektore plus nove NVidia grafike obično dolaze s adapterima. Možeš slobodno da uzmeš neko od napajanja koje smo već ranije pominjali.
Koliko znam, taj FSP bi trebalo da ima 10 god. garancije, u Atomu?
Pomenuo sam 1000W verziju jer joj je cena u rangu onih 850W napajanja koja si ranije pomenuo. Imaš test tog napajanja ovde: https://www.tomshardware.com/reviews/fsp-hydro-g-pro-1000w-atx-v30-power-supply-review

Ne znam što si protiv kulera sa 2 ventilatora? Ima modela koji ostavljaju dovoljno mesta za RAM i mogu lepo da stanu u kućište. Plus, kod nas su mahom Kingston Fury Beast RAM moduli koji su niski pa ne bi trebalo da bude probema.
13600K vuče malo struje u igrama i neće biti probem ohladiti ga, može da se greje jače ako ga napneš video obradom...pošto već hoćeš vazdušni kuler, uzmi neki prostojan. Moj predog ostaje Deepcool AG620 ili Noctua D15s ako ti nije žao da daš 100 i kusur evra...
Od pasti uzmi Arctic MX-4 ili Noctua NT-H1.

Samsung 980 Pro.

Nemaš "konjske snage" (čitaj: grafičku) za 4K high refresh monitore poput tog Samsung monitora. Izbegao bih i 240Hz ako ne igraš intenzivno pucačine poput CS;GO, i za 240 fps na 1440p treba snage...
Baci pogled na onaj thread sa predlozima za monitor...

Ne mogu da se snađem s oznakama WD Red diskova, imaju ih gomilu i ni Bog ne zna šta je od starijih a šta od novijih modela na tržištu. Ako te baš zanima, pitaj u NAS temi.
Lično, uzeo bih Seagate Ironwolf a baci pogled i na Seagate Exos od 12TB, trenutno je nekih 250-260€ kod nas, što je odična kupovina.

Zašto si baš rešio da potrošiš 250+ evra na Define 7 kad ti postojeći R5 ispunjava zahteve (sem USB-C, što se rešava adapterom)? Ima hrpu mesta za diskove, uz nekoliko strateški smeštenih ventova hladiće tvoje (nezahtevne) komponente, odlična izrada...
 
- Kod mene se stara konfiguracija "nasledjuje", brat nosi sebi stari komp kad kod mene dodje novi.
Tako ce biti i sa ovim sadasnjim, kao i buducim, za cije komponente se i raspitujem...
Zašto si baš rešio da potrošiš 250+ evra na Define 7 kad ti postojeći R5 ispunjava zahteve

R5 ide bratu.

Koliko znam, taj FSP bi trebalo da ima 10 god. garancije, u Atomu?
Za ATX 3.0 od 850W pise 7g, dok je ono od 1000W nestalo iz ponude.
A sajt Atom-ov je grozan, pretraga uzasna i nije mi jasno sto to ne upristoje kao sto su Monitor i Vihouse to uradili.
Ja pretragu za komonentama pocinjem na itsvet-u, onda prelazim na monitorov sajt, proveravm na viphausovom i cene radi pokusam naci na atomovom pa ako ne nadjem pisem email jer ih je bas tesko dobiti telefonom.

Definitivno ću morati pogledati i ploce drugih proizvodjaca...
Sta je kod drugih dobro sa Z790 i B (nekim, poslednjim) čipsetom i u koji segmen upadaju te ploce (za asus se nekako malko i "razumem" dok za druge nemam pojma ni o cemu), da li su "vrh" ponude, neka pouzdana "sredina"...?
Kojim redom idu čipsetovi, dal je B660 stariji ili mlađi od Z690 ?

Vama ljudi hvala, definitivno mi se izostrilo u svesti, sta bi moglo da se kupi, jos treba da se trazi, gleda, proverava, pogledaju cene i garancije kod KP prodavaca i po radnjama u gradu...

-Napajanje cini mi se nece biti problem, novije il starije svako ce da radi posao narednih 5 godina.

-Ploca kao najbitniji deo kompa (kičma) mi je jos u sivoj zoni "izucavanja" i potrage.

-CPU 13600K

-Graficka 3070 (za sada), samo me zanima da li smeta necemu ili pravi problem sto bi uzeo kraću verziju sa hladnjakom sa 2 ventilatora?

-S RAM-om sam i dalje u neznanju zasto DDR5 sa istim taktom i latencijom, jedna UDIMM i druga DIMM, od istog proizvodjaca imaju toliko razlicitu cenu.
Ne znam da li ima nesto "u njima" da jedna daje "vise" i da je bolja od one druge pa je zato skuplja...
A sta DIMM RAM radi drugacije od UDIMM RAM-a, kakav to uticaj i veze ima s korisnikom i radom kompa?

-Da li se moze srafcigerom dohvatiti bez cimanja svaki sraf za montazu na ovim velikim hladnjacima koje preporucujete?
Ima prolaz kroz njih do srafa ili treba neki poseban alat, mozda dolazi tork kljucic a sami ventilatori sa tork srafovima?
Malo se "bojim" montaze tolikog "čuda"... :)

- Kuciste mora da bude lepo ali i izuzetno funkcionalno. Kod mene mora da ima filtere s preda i odozdo, a filteri lako pristupacni radi ciscenja.
Tu je FD D7 za sada vodi. Da ima neko slicnog kvaliteta, takvih ili boljih karakteristika po svemu a za manje para lako bi presao na njega.
Ako ima nesto bolje od FD D7 da ima sve sto ima ovo kuciste prijavite.
Ja filter u podu "od pozadi" ne mogu da vadim i cistim, mora biti s preda da se izvlaci.
Kuciste inace stoji na podu, prasine previse...

- Mora se voditi racuna i o dobavljivosti komponenti u zemlji Srbiji...
 
kad te citam imam osjecaj ko da ces se seksati sa kompjuterom pa si previse uzbudjen uplasen i pitas za jednostavne stvari..i ranije da bi postavio vazdusni kuler treba ti normalan srafciger, naravno onaj dugacki ne kepec..ima na yt koliko hoces kako se postavlja noctua nhd 15 il ak620.

FD 7, grozna prednja ventilacija bas sto je veoma vazno za airflow. kuciste digni sa poda.

za Intel cpu sa oznakama K i KF se proporucuju maticne sa znakama Z. vec ti je objasnjeno zasto. naravno mozes ti K staviti u B al neces ga moci OC..mislim da samo 3 B ploce mogu, 2 asusove i jedna MSI. moj savjet drzi se ipak Z maticnih. ako ga neces OC onda ga nemoj ni kupovati, strpi se i sacekaj non K cpu pa onda neku B660.
 
E, pogledao sam montazu D15, bice D15 crni ili ak620, jos cu da prostudiram, uporedim, odmerim...
Biće onda neki od ta dva (cena, tdp, montaza sto laksa, prostor koji zauzima...).

Kućište ne može bilo gde gore, mora biti na podu.

kad te citam imam osjecaj ko da ces se seksati sa kompjuterom pa si previse uzbudjen uplasen i pitas za jednostavne stvari...
hahahaha :)
Nasmijah se slatko, hvala.

Bice neka Z790.
Cekacu da bude veci izbor ploca, valjda ce do februara se situacija popraviti, uci neki novi uvoz...

Te sitnice da B ne moze da se OC, stvari tome slicne ne znam.
Ja sam poslednji komp sklopio sebi uz pomoć prijatelja, ovaj sadasnji koji koristim, pre skoro 6g to bilo.
Nemam prakse (a ni znanja), moram pitati takve male, sitne, cak "glupave" stvari.
Odavno sam nauci da treba pitati za sve sto ne znas.
Nije sramota ne znati, sramota je ne pokusati nauciti (saznati). ;)

Evo jedno "glupo" pitanje, da li su ovi crni modeli poput Noctua NH-D15 chromax.black naspram srebrnog, obicnog NH-D15 ( ili DEEPCOOL AK620 Zero Dark Plus naspram DEEPCOOL AK620), lošiji po pitanju odvođenja toplote?
Da li boja na kuleru, na rebrima hladnjaka smeta i smanjuje oslobađanje toplote?
 
zato ti i skrecemo paznju na tvoj prvenstveni cilj za sta ti treba komp..pito te jurodivi jel planiras OC raditi. kad das samom sebi odgovor onda ces lako odluciti koju maticnu.

kuciste moze gore ako imas sto i preporucuje se na stolu..na podu pogotovo ako je na tepihu nije preporuka..zabaciti ga na podu do zida izmedju zida i stola je takodje pogresno..nema posten airflow i tako ce ti vise sakupiti prasinu..

taj chromax black zbog crne boje slabije odvodi al ako mu nabacis NA HC4 bijeli onda je perverzija i bolje radi..

hqdefault.jpg
 
taj chromax black zbog crne boje slabije odvodi al ako mu nabacis NA HC4 bijeli onda je perverzija i bolje radi..
Nisam siguran da razumem sta mi kazes.
Ako na crni NH-D15 (chromax.black) stavim ove ukrasne NA HC4 bele navlake, onda ce Noctua NH-D15 chromax.black da radi bolje?
Jesi to želio da kažeš?
Ako je tako, zasto je to tako, zasto te ukrasne navlake pomazu i kako?

Da stave crne ventove na srebrni Noctua NH-D15 ne bi mi tebao crni hladnjak, mene nerviraju beli Noctua ventilatori.

Beli ventilatori i beli hladnjak kod bele AK620 Zero verzije sasvim ok jer je bela zaista bela a nije neka sivkasto-zuckasto- prljavo bela noktuina.
 
Da li je ovaj thermalrigh cpu contact frame isti za 12700, 12600, 13600, 13700 procesore, znaci generaciju Intel 12 i Intel 13 čipova?
Kontam ako je podnozje isto, trebalo bi i da je mehanizam za stezanje, rupe i sve ostalo isto, barem u tom delu lezista procesora...
Nije vise 4-5$ sad je sa slanjem preko 10€ ovaj Thermalrigh okvir.
 
fale normalni smiajliji jer nisam ovdje mogo pronaci da stavim nakon te izjave kako ce taj dodatak bolje odraditi sto se tice hladjenja..znaci cisti sarkazam..drugim rijecima boja ne igra nikakvu ulogu za tvoje pitanje..

da, taj cpu je isti za 12 i 13 seriju jer obe su lga 1700..vrijedi tih 10 eura dati..jedino da pogledas dal vec neko prodaje po srbiji il mozda madjarskoj..sa alija ne kupujem..
 
13600K: 410€ kod nas, iz Mađarske preko KP verovatno 30-40€ manje

Kuler: Noctua D15s - 105€ kod nas ili Deepcool AG620 - 65€ preko KP

Ploča: Gigabyte Z790 UD AX - 270€

RAM: Kingston Fury Renegade KF560C32RSK2-32 (2x16GB 6000 MHz DDR5) - 260€

SSD: 1TB Samsung 980 Pro - 150€ kod nas

Napajanje: Asus Strix 1000W - 200€ ili Cooler Master V850 Gold V2 ili Corsair RM850x za oko 200€

GPU: RTX 3070 Asus Dual (non-Mini) za 750-760€ ili Asus TUF za 815€. Alternativa je AMD RX 6800XT Sapphire Pulse (750-760€) ili Powercolor Red Dragon (3DHR) za 840€
6800XT je dosta jača karta od 3070, egal sa 3080, za praktično iste pare...pa kako rešiš

Monitor:
27" high refresh: Iiyama GB2770QSU (370€) ili Cooler Master GM27-FQS ARGB (450€) ili BenQ EX2780Q (405€)
32" high refresh: HP X32 (IPS, 370€) ili LG 32GN650 (flat VA, 340€), od curved VA Iiyama GB3266QSU (500€) ili Dell S3222DGM (530€)

To je neka moja preporuka. Izađe ti 2400-2500€ u zavisnosti od izabranih komponenti. Ostaje ti kućište i HDD...
 
.drugim rijecima boja ne igra nikakvu ulogu za tvoje pitanje..
Evo jedno "glupo" pitanje, da li su ovi crni modeli poput Noctua NH-D15 chromax.black naspram srebrnog, obicnog NH-D15 ( ili DEEPCOOL AK620 Zero Dark Plus naspram DEEPCOOL AK620), lošiji po pitanju odvođenja toplote?
Da li boja na kuleru, na rebrima hladnjaka smeta i smanjuje oslobađanje toplote?
Da, smanjuje se oslobadjanje toplote, da, boja igra ulogu (pogotovo ako je proizvodjac tek nedavno ubacio u opticaj novu boju), ali je uglavnom neznatna (1-2c stepena razlike). Takodje dosta premijum proizvodjaca na svojim premijum proizvodima ne koriste farbu nego electroplating/electro-depositing ili neku drugu naprednu tehnologiju, i onda se razlika smanji dodatno na 0.5-0.8c stepena (sto dodje do granica greske).

Noctua je ako se dobro secam ~0.8c stepeni razlike [slabije performanse imaju crni modeli]. za Deepcool nema podataka.

Da li je ovaj thermalrigh cpu contact frame isti za 12700, 12600, 13600, 13700 procesore, znaci generaciju Intel 12 i Intel 13 čipova?
za sve procesore 12-te i 13-te serije radi.
mislim da samo 3 B ploce mogu, 2 asusove i jedna MSI.
Asrock moze isto B660M PG Riptide (uz MSI B660M Mortar MAX, i Asus B660-G {mATX} i B660-F [od normalnije cenovno pozicioniranih])

-Da li se moze srafcigerom dohvatiti bez cimanja svaki sraf za montazu na ovim velikim hladnjacima koje preporucujete?
Ima prolaz kroz njih do srafa ili treba neki poseban alat, mozda dolazi tork kljucic a sami ventilatori sa tork srafovima?
Malo se "bojim" montaze tolikog "čuda"... :)
i ranije da bi postavio vazdusni kuler treba ti normalan srafciger, naravno onaj dugacki ne kepec.
@spavac22 Ne bas skroz tacan savet

@Zeha
"AK" modeli od Deepcool-a imaju svoj alat za montiranje, "AG" modeli nemaju i treba dugacak srafciger. Noctua NH-D15/D15S ima svoj alat za montiranje.

Deepcool AK500 (kojeg ima i u domacoj firmi), Jonsbo HX620, JONSBO HX7280 su isti dobar izbor (oba Jonsbo dolaze sa svojim alatom za montiranje, i ne treba ti sopstveni srafciger)




Takodje svi ovi sa dve kule, sa dve ventilatora, glavna korist od njih, je sto pri montiranju a takodje i u radu mozes komotno da skines ovaj prednji drugi ventilator uz max 1-3c gubitak performansi.
I onda imas i sa vecinom njih imas prostor za neogranicene visine (ili veoma velike visine reda ~50mm) RAM memorija kao i lagano vadjenje i stavljanja istih.

Takodje najbitniji nespomenuta korist od Deepcool AK500 je sto je dizajniran da bude vislji i specificno kompatibilan sa plocama nove generacije koje imaju previsoke kulere za VRM i M.2 SSD-ove. I on ima drasticno vecu kompatibilnost sa neadkevatno dizajniranim plocama nove generacije od strane Asusa. [Neadekvatno dizajniranim za vazdusna hladnjenja samo*, ne generalno*]
 
Poslednja izmena:
Zvucna: interna, koja je bolja od Sound Blaster Z ako ima takva, da mogu zvucnici i sa pojacalom za slusalice (slusalice bodem u zvucnu, pozadi kompa, na dugacak kabl, da se zna)
Externa zvucna: Ako nema da valja interna zvucna onda neka po ceni slicna externa, pouzdana, dobra...
Neces se usreciti sa ovim ( integrisane treba da se preskacu), ako ti treba za sluske jos i nekako ces naci koji externi USB DAC, USB externu zvucnu. za 5.1 jako slab izbor, samo sound blaster x3 i g5 (samo je x3 solidan izbor). Ako imas srece mozda mogu da ga poruce madjari:


Ako pak imas sluske, ima ovaj:


ili Can model u domacoj firmi (vise za 2.0/2.1 zvucnike)

 
Poslednja izmena:
Joj kolika muka i nauka izabrati hladnjak... :)
A lepi svi ovi modeli, obojeni i srebrni.
Na kraju cu uzeti jedan od svih ovih 5-6 preporucenih, koji mi bude dostupan i najjeftiniji.

Neces se usreciti sa ovim ( integrisane treba da se preskacu), ako ti treba za sluske jos i nekako ces naci koji externi USB DAC, USB externu zvucnu
Dakle mislis da SB i Asus interne dobre i kvalitetne zvucne kartice (SB Z, ASUS Eseence STX II ...) treba izbeci i koristiti externu zvucnu koja se preko USB povezuje sa kompom?

Zvucna mi treba za slusalice (sada malo zahtevne) i za 2.1 sistem zvucnika koji se pale samo kad neko od ukucana treba nesto da cuje dok gleda nesto na mom kompu.

Pitacu, da li se i kako mogu slusalice i zvucnici povezati zajedno, istovremeno, na integrisanu zvucnu koja nema zaseban konektor pozadi vec samo standardno povezivanje na konektor na kucistu gore i napred?
Da li je moguce ubosti slusalice na 3,5mm konektor pozadi a 2.0 ili 2.1 zvucnike na "opticki" ili neki drugi konektor i da to radi, po potrebi da se ukljuce zvucnici?

Primetih sinoc (a tek sad stigoh da pisem), da meni treba PCI-e 1 konektor na ploci za SB Z internu graficku...
Ono sto sam video, ni jedna Z790 ploca NEMA PCI-a slot (iako sam ASUS ima vise takvih zvucnih kartica u svojoj ponudi), a da ima 6SATA konektora (to sam i jedino trazio).
Nekolike Z690 ploce imaju 1x PCI-e 1 konektor.

Ako ne bude moguce izgleda da cu morati preci na externu zvucnu jer mi se ne bodu slusalice napred na vrh kucista (lomi se kabl i zapinjem za njega).

13600K: 410€ kod nas, iz Mađarske preko KP verovatno 30-40€ manje

Kuler: Noctua D15s - 105€ kod nas ili Deepcool AG620 - 65€ preko KP

Ploča: Gigabyte Z790 UD AX - 270€

RAM: Kingston Fury Renegade KF560C32RSK2-32 (2x16GB 6000 MHz DDR5) - 260€

SSD: 1TB Samsung 980 Pro - 150€ kod nas

Napajanje: Asus Strix 1000W - 200€ ili Cooler Master V850 Gold V2 ili Corsair RM850x za oko 200€

GPU: RTX 3070 Asus Dual (non-Mini) za 750-760€ ili Asus TUF za 815€. Alternativa je AMD RX 6800XT Sapphire Pulse (750-760€) ili Powercolor Red Dragon (3DHR) za 840€
6800XT je dosta jača karta od 3070, egal sa 3080, za praktično iste pare...pa kako rešiš

Monitor:
27" high refresh: Iiyama GB2770QSU (370€) ili Cooler Master GM27-FQS ARGB (450€) ili BenQ EX2780Q (405€)
32" high refresh: HP X32 (IPS, 370€) ili LG 32GN650 (flat VA, 340€), od curved VA Iiyama GB3266QSU (500€) ili Dell S3222DGM (530€)

To je neka moja preporuka. Izađe ti 2400-2500€ u zavisnosti od izabranih komponenti. Ostaje ti kućište i HDD...
AUUU, sad videh, pa ti si sastavio konfiguraciju, NAŠAO i plocu Z790 sa cak 2 PCI-e konektora i 6sata na ploci, 3 M.2 konektora...
Ovo cu bas bas uzeti u razmatranje.
Da li ova ploća Gigabyte Z790 UD AX valja, nije gora od ASUS-ovih, u kojem je rangu sa ASUS-ovim (koje bi joj bile pandan), ima li neko nesto o njoj da kaze i Gigabyte plocama u poslednje vreme?

13600K je ok, kažeš da ne radiš ništa specijalno ili profesionalno, 13600K je dobar allrounder, pokrpiće te za naredne 3 godine. Ako baš strahuješ, dodaj za 13700K, krastavac.
Drugo, da li ćeš da overklokuješ proesor ručno ili ćeš samo da ga ubodeš i pustiš da boostuje sam? Ako je ovo drugo, ne mora ploča sa Z čipsetom, neka B660 ploča će biti sasvim ok. Sve zavisi šta hoćeš od konektora...
Z690 takođe dolazi u obzir. Jedina zvrčka je što sa B660 i Z690 ploča moraš da apdejtuješ BIOS...
Update biosa treba zbog stavljanja Intel XIII CPU (1360K) ?
Radi se pre stavljanja procesora ili posle montaze svega a pre instalacije OS ?
Moze li kod Gigabayte update biosa kao i kod ASUSA, sve sa fleske i bez cpu (cini mi se da je bez cpu)?

Ljudi jos jednom veliko hvala.
Od velike ste koristi
, za ovih nekoliko dama podsetio sam se kojecega, naucio ponesto, saznao za novosti (sto mi je najvise falilo za samostalan izbor), ovo pisanje ce koristiti mnogim koji procitaju, koji bi da sastavljaju komp...

@jurodivi Ti si CAR. :)
@Dogzilla Veliko hvala
@OA5599 Hvala drug
@spavac22 Hvala jos jednom
 
Poslednja izmena:
Creative Sound BlasterX G6 je najbolji izbor za gaming (do 200€), a istovremeno je odličan i za slušanje muzike. G6 ima i neke specijalne gaming funkcije - DSP i crosshair/scout mod, koje neki koriste, a neki ih smatraju praktično za cheat.
https://soundnews.net/sources/dacs/creative-sound-blasterx-g6-review-audiophile-inside-a-gamer-body/



Od malo klasičnijih DAC/AMP kombinacija, tu je iFi Zen DAC V2 (može da se napaja preko USB-a, ima i bass boost funkciju). Pojačalo je dobro ali ipak nije moćno kao kod FiiO K7, K5 Pro, slabije je i od G6. Ali i dalje dovoljno dobro za veliki broj slušalica. Neki kažu da eksterno napajanje donosi malo bolji zvuk i malo ''potentnije'' pojačalo.
https://homestudiobasics.com/ifi-zen-vs-zen-v2-upgraded/

I treća opcija, FiiO K5 Pro (ili još bolje K7, trebalo bi da se pojavi uskoro, po ceni od 220-230€ najverovatnije). Ovi FiiO modeli imaju najmoćnija pojačala od svih nabrojanih, i za tu neku nijansu su bolji za slušanje muzike. Mogu da se povežu i preko USB-a, ali napajanje je samo iz utičnice.
https://soundnews.net/amplifiers/headphone-amps/fiio-k5-pro-review-student-fi/
https://homestudiobasics.com/fiio-k5-pro-amp-dac-review/

K5_Pro_Redo-2048x1152.jpg
 
Poslednja izmena:
Dakle mislis da SB i Asus interne dobre i kvalitetne zvucne kartice (SB Z, ASUS Eseence STX II ...) treba izbeci i koristiti externu zvucnu koja se preko USB povezuje sa kompom?
Ne, kompletno obrnuto, sve integrisane su krs, i sve interne koje idu na PCI-E slot su inferioran/los izbor. Iskljucivo externe USB karte/DAC-ovi valjaju. kao na primer IFI Zen Dac V2 sto @hsv.stoned spomenu (koji je skuplji od prostijih verzija koja sam naveo iznad, ali najbolja opcija kod nas jer Sound Blaster G6 nema na stanju vise nigde)

Fiio K5 PRO izgleda ima u domacim prodavnicama za ~23000 din, samo kucaj ovo na google-u "FiiO K5 Pro site:rs"
 
Ne, kompletno obrnuto, sve integrisane su krs, i sve interne koje idu na PCI-E slot su inferioran/los izbor. Iskljucivo externe USB karte/DAC-ovi valjaju. kao na primer IFI Zen Dac V2 sto @hsv.stoned spomenu (koji je skuplji od prostijih verzija koja sam naveo iznad, ali najbolja opcija kod nas jer Sound Blaster G6 nema na stanju vise nigde)

Fiio K5 PRO izgleda ima u domacim prodavnicama za ~23000 din, samo kucaj ovo na google-u "FiiO K5 Pro site:rs"
Ja ovo mogu da potvrdim za Asus
 
Nazad
Vrh Dno