Šta je novo?

Optički internet i tehnička pitanja

Procitao sam ti drugu temu i sta su pisali ljudi, generalno su u pravu.

WiFi niko ne garantuje nista, a sama tehnologija WiFi 5Ghz ne salje vise od 550-600 cak i pored rutera, a kamoli kad si 10m daleko.
Evo meni na Yettelu 500/250 paket, na laptopu dobijam 200/200 koji je 5-6m od rutera sa debelim zidom izmedju i to je ok. Komp na kablu 510/240, cak i probije cesto.
A sto se tice laptop hardvera, CPU, RAM dosta uticu na testove, jer browser mora da povuce sve resurse da izgura test, pa cak i da li imas HDD ili SSD utice, zbog brzine citanja/pisanja dok skidas nesto
 
OK i zasto je meni uvek na jednom serveru (MTS) zakucano na iznad 400 a na Orion uvek max oko 280? Sta je tu tacna brzina? Zasto razlika 40%-50%?

Radio sam speedtest 100 puta. I ne radim u browseru, rekoh aplikacija za win.

Mene sada primarno interesuje da odredim okvirno koja je brzina koju dobijam.
 
A koja je odgovarajuca tema? Ona o Orion uslugama?
Ja sam ovu temu nasao na search o speedtest. Izvinjavam se ako je pogresna.
 
Pa otvorio sam vec temu o tome, misljenja su podeljena.
Neki konsenzus kolega korisnika je da je to normalna njihova usluga jer je modem/ruter krsh i da treba da se isprsim za bolju opremu.
Poslednji lik kaze da je normalno da bude max 500-550 preko wi fi blizu rutera ako nije wi fi 6

Mene i dalje zbunjuje trenutno da odredim koja je tu tacna brzina jer, ko sto rekoh speedtest varira do 50% u down brzini u odnosu na server.
Pa neces dobiti realne rezultate sa wifi konekcijom, prikaci se kablom i tad ces dobiti realne brzine.
 
Kablom dobijem za brzinu kablom. To koliko moze kablom a koliko wifi veze nema sa zivotom. Kablom je maksimalno 1000, mene interesuje kolika mi je okvirna brzina sa wifi.
Ako je realno da maksimum sa wifi5 bude do 550 u idealnim uslovima velika je razlika da li je meni 230 ili 480
 
Kablom dobijem za brzinu kablom. To koliko moze kablom a koliko wifi veze nema sa zivotom. Kablom je maksimalno 1000, mene interesuje kolika mi je okvirna brzina sa wifi.
Ako je realno da maksimum sa wifi5 bude do 550 u idealnim uslovima velika je razlika da li je meni 230 ili 480
Ma wifi ti zavisi od mnogih cinilaca u tvom okruzenju zato nema svrhe to da gleda kao reper za brzinu
 
Kablom dobijem za brzinu kablom. To koliko moze kablom a koliko wifi veze nema sa zivotom. Kablom je maksimalno 1000, mene interesuje kolika mi je okvirna brzina sa wifi.
Ako je realno da maksimum sa wifi5 bude do 550 u idealnim uslovima velika je razlika da li je meni 230 ili 480
Ni jedan provajder ne garantuje wifi brzine, ono sto garantuju je lan kabel a koliko ces da imas na wifi prosto im se j*be. Mnogo stvari uticu na wifi i neces ni kod jednog provajdera videti da ti garantuju brzinu, ne kod nas nego i u svetu.

Cim pre to svatis i prihvatis bice ti lakse. Mozes ti da zoves Orion i da se zalis i prvo sto ce ti reci ubodite lan kabel, uostalom po izgovorom pozovi sve i jednog operatera i kazi nisi zadovoljan uslugama Oriona i da hoces da predjes kod svakog od njih i strikno naglasi pitanje da li garantuju brzine preko wifi rutera.

Uostalom vec ti je receno da je oprema krs i da ako hoces nesto bolje moraces da kupis svoj ruter, ali koliko vidim ti ne bi da dajes pare?
 
Pa kod mts-a imaš poseban internet kanal koji je dostupan samo iptv-u, i zato je on nezavisan od dl-a koji generalno imaš. Zato kod MTS moraš da priključiš u određeni port na ruteru
A kod Yettela je OTT usluga, deli se brzina za tv i ostale usluge, nema veze da li je na wifi ili na kablu
 
Pa kod mts-a imaš poseban internet kanal koji je dostupan samo iptv-u, i zato je on nezavisan od dl-a koji generalno imaš. Zato kod MTS moraš da priključiš u određeni port na ruteru
A kod Yettela je OTT usluga, deli se brzina za tv i ostale usluge, nema veze da li je na wifi ili na kablu
E bas smor
 
Ja nisam primetio te probleme, da se slika pokvari ili da trza, šta god da sam radio na računaru.
 
Ja nisam primetio te probleme, da se slika pokvari ili da trza, šta god da sam radio na računaru.
Ja koristim SBB EON OTT radi to ekstra ako vam brzina interneta barem duplo veća u odnosu na neki minimum koliko vuče OTT
Na primer HD vuče oko 10Mbps protok brzine
4K koga jedva i ima vuče 30Mbps protok brzine
SD daleko manje

Zaključak je da sa protokom od 60Mbps download i bar 10Mbps upload sve to radi bez ikakvih problema.

A na optici i coax kablu brzine danas u Srbiji gotovo da nema manjih paketa od 100Mbps

Tako da budite bez brige, jedino ovi sa ADSL/VDSL nije preporučljivo da koriste tu tv tehnologiju, osim, VDSL 100Mbps korisnika kojih u Srbiji možeš izbrojati na prste jedne ruke.
 
Gorane, u pravu si za brzine, trebale bi da budu dovoljne, ali... prioritizacija saobraćaja na različitim ruterima ume da pravi posebnu problematiku - npr. povučeš neki torrent na računaru, i uguši ti saobraćaj do te mere, da u potpunosti prestane da radi TV.
Ili, prosto, na računaru pustiš neki jači 4k/8k strim, i tada na TV-u nastaju problemi - a kako će ruter (čak i onaj na kom ok radi QoS), da opsluži ili prioritizuje jedan od dva strima koji rade po, uslovno rečeno, istim protokolima? Kompresovani 4k na SBB-ovom OTT-u možda jeste 30Mb/s, ali 4k video može da bude i znatno zahtevniji kada su drugi neki drugi servisi u pitanju.

Spomenuo sam samo primer konflikta između jednog TV-a i jednog računara, ali sigurno nisam jedina osoba sa 3 TV-a, više računara i mobilnih u kući, kao i još nekim mrežnim uređajima koji koriste internet - ako u takvim situacijama nije sve podešeno kako treba, može da nastane haos.

Kada u sve to ufaktorišemo i korišćenje WiFi-a kod dosta korisnika, onda nastaje još veći problem, a naročito kada na teži način saznamo da pojedini korisnici uopšte ne koriste kablove (kao u nekim od primera iz ove teme).

Kada na sve to dodamo i ljudski faktor, koji nam govori da ne eksploatišemo svoje računare, televizore i druge mrežne uređaje na isti način, nema jedinstvenog odgovora, koji bi mogao svima da pomogne, nažalost...

U nekim slučajevima može dosta da se postigne prostom konfiguracijom rutera i drugih uređaja koji se koriste u mreži, u nekim je potrebna bolja oprema, u nekim mora i veći propusni opseg, dok u nekim ništa nije potrebno da bi sve radilo kako treba.
 
@luja
Upravo je moj dom taj u kome dnevno na moju mesh mrežu (koju čini 7 rutera) je konstantno zakačeno oko 20 uređaja, a ta brojka se u zavisnosti od dana sa wi-fi uređajima i količine ljudi koja cirkuliše u moj dom penje i do 60.
Tri tv-a povezana OTT distribucijom kanala i raznim striming servisima sa GPON optičkom vezom protoka 350Mbps radi besprekorno.
4K od strane operatera jeste kompresovan, ali gledaju se i razni filmovi i serije u toj rezoluciji, kao i PLEX aplikacija preko koje se deli takav materijal i opet sve radi ekstra.
Torrent fajlove skidam kada mi treba ali ne sedujem pošto računari kod mene su u 99% slučajeva u službi posla.
Ključni softver koji koristim da ne bi do te mere opteretio protok je net limiter na svim računarima.
I to je to jer brzine su toliko velike da mi skine fajl u proseku za minut, a to nikako ne remeti rad televizije.
Drugo OTT aplikacije troše protok brzine samo u pikovima kada vuku informacije sa servera, a ne konstantno.
Drugo imam mogućnost preko softvera rutera pošto rade u mesh mreži da namestim koji od konstantno vezanih uređaja se za koji ruter veže.
Da ne bi glavni prihvatao sve, a ovi ostali niti jedan uređaj.
Svakako to ne rade ruteri od 10€-15€ već mora ozbiljnija oprema i skuplja da se nabavi.
Super je stvar i to što meni provajder posle ONT--a dozvolio da stavim svoje uređaje i nisam ograničen sa te strane.
 
Da sumiramo, da bi radilo sve kako treba treba uzeti privatno ruter koji bi konfigurisao kao Yettel ili posle njihovog rutera nakaciti svoj?! I to bi trebalo da resi problem?
 
Ma možeš na kompu da instaliraš net limiter, i postaviš za nekih 10-15 manje nego što inače imaš DL i rešen problem. Ne treba ništa kupovati
 
@GoranIT,
Nisam pričao za tebe, konkretno, jer mi je sama činjenica da u nadimku imaš "IT", bar nešto govorila. Zbog drugih koji ovo čitaju, namerno sam iskarikirao neke stvari u svojoj prethodnoj poruci.
S druge strane, i sam propagiraš posedovanje neke ozbiljnije i skuplje mrežne opreme, dok sa druge strane, na klijentskim uređajima koristiš softverska rešenja za ograničavanje brzine... to mi nikako nema logike, da budem iskren, pošto bilo koji ozbiljan ruter može da obavlja pomenuti posao na jednom mestu...

Dozvolio provajder, ili ne dozvolio, za direktno kačenje svog rutera na mrežu provajdera uvek postoji rešenje - samo je pitanje konfiguracije (pisao sam u ovoj temi kako to izvesti u slučaju Yettel-a). Npr. može i sam ONT da se zaobiđe (uz ruter sa SFP modulom i optikom), ali je igranka ipak malo skuplja, a često se ništa pametno ne dobija.

Delegacija konekcija u okviru mesh bežične mreže, samo pomaže da uređaji ne opterete opsege pojedinačnih AP-a na koje se povezuju, i da tako ne zasmetaju jedni drugima, ali ne pomažu u deljenju sveukupnog opsega korišćenja internet linka, a ovaj drugi deo ti je mnogo bitniji. Kada se na mreži pojavi novi uređaj (ili 5 uređaja), ti moraš da mu instaliraš NetLimiter, inače bi baš jedan takav mogao da napravi zastoj u mreži - nasuprot toga, kontrolu bi mogao da vršiš na jednom glavnom ruteru.

@brancic,
U poslednje dve rečenice svoje prethodne poruke sam sve već sumirao - zaključak je da ne postoji univerzalno rešenje, kao što je i Goran potvrdio svojim primerom. Sve je zavisno od situacije, i potrebna je dublja analiza, kako bismo došli do adekvatnih rešenja. Ako NetLimiter radi posao, i korisnik objektivno ne primećuje neke loše strane toga, onda je isti savršeno rešenje za njega - nekom drugom, to ne bi radilo posao...
 
@luja
Apsolutno se slažem sa tobom sve si detaljno objasnio.
Poenta je da ima ljudi koji ovo čitaju, a nemaju iskustva i predstavu kako radi OTT i stvaraju neku sliku u glavi kako čim upale bilo šta sa interneta na računaru odmah na tv-u nestaje slika.
Tu mistifikaciju sam hteo da objasnim da to nije baš tako i da sve to mnogo elegantnije radi u realnosti.
E sad glavna konstatacija je što si na kraju napisao:" onda je isti savršeno rešenje za njega - nekom drugom, to ne bi radilo posao..."
 
Prvi put od uvodjenja da net bas kilavi. Kao da mi je komp na 4g (inace lanom vezan)
1673818810708.png
 
Njihov ruter se zaglupeo, moram sto pre da ga se resim i postavim samo svoj.
Probao dva kompa skoro isti rezultal, TVovi su imali krsh video sa netflixa/HBOa i posle restarta njihovog rutera sve sljaka kao ranije.
 
Sta se ovde kuca? Hocu da promenim ime i sifru.

Unapred hvala
 

Prilozi

  • image.jpg
    image.jpg
    128.6 KB · Pregleda: 51
Ako imam uvedenu MTS optiku ( sa isteklim ugovorom) i prelaskom u Yettel hipernet nema novog bušenja, kabliranja, itd? Koristi se isti optički do kutije koja je već postavljena?
 
Ako imam uvedenu MTS optiku ( sa isteklim ugovorom) i prelaskom u Yettel hipernet nema novog bušenja, kabliranja, itd? Koristi se isti optički do kutije koja je već postavljena?
tako je. Samo da znas da ti sada trebaju 2 uticnice za internet opremu i jedna ako hoces i stb da povezes.
 
Nazad
Vrh Dno