Šta je novo?

3D printer - Opsta tema - FAQ

Uzeo sam Skr 2, problem je sto nema firmwiree za moj ender 5 nego za ender 5 plus. Uspeo sam da istampam posle dosta zezanja,mada Nisam jos sve kalibrisao.
 

Prilozi

  • IMG_20221220_121133.jpg
    IMG_20221220_121133.jpg
    95.9 KB · Pregleda: 26
Marlin?
 
Da KerseyFabrications lik ima fb grupu ali na zalost samo za ender 5 plus. Vec 2 dana lupam glavu sta sve da disejblujem.
 
Koja je uopste razlika izmedju ta dva, sta Plus ima dodatno?

Inace izvoli, ovde su ti svi relevantni podaci za tvoj stampac u Marlin okruzenju:


E sada pitanje je da li znas da modifikujes i kompajliras fw za tvoju plocu...
 
Ja koristim njihovu ediciju + moje tweak-ove za Ender 5 Pro.

@DukeLander drugaciji su dimenziono, Plus je veci.
 
Dimenzije su ovde najmanji problem :)
 
Plus ima dva motora za Z osu, touch ekran auto leveling. I naravno vece dimenzije.
 
Koja je uopste razlika izmedju ta dva, sta Plus ima dodatno?

Inace izvoli, ovde su ti svi relevantni podaci za tvoj stampac u Marlin okruzenju:


E sada pitanje je da li znas da modifikujes i kompajliras fw za tvoju plocu...
Ucim se evo vec 3 dana :) ulazim u štos, moja greška pri spajanju žica mi je oduzela najviše vremena :) odgledao sam lepo uz kokice par tutoriala, kako se kompajlira uporedio firmwire starijih skr ploca, pa cu da sredim nekako :)
 
Molim iskusnije clanove za savet za kupovinu prvog 3d stampaca.
Ja sam se odlucio za Ender 3 s1 i + laser engraver da dokupim.
Koristice se iskljucivo u amaterske svrhe, pitanje je ima li nesto bolje za taj novac ili da pazarim?
 
Po meni je taj Ender 3 S1 super kupovina. Već poseduje par stvari koje bi svakako unapredio na nekom od starijih modela. Što se mene tiče, kupuj.
 
Jel iko od Vas koristio BambuLAB ili jel ste uopste videli taj stampac? Pratim hrvatsku 3D zajednicu, dosta ljudi je uzelo na preorderu i kazu kako je prvi put da je Kickstarter kampanja bila istinita, svi su prezadovoljni, plus koje sve mogucnosti ima i kosta 800$. Bas mi deluje kao neka bestbuy opcija, cak bolje i od Pruse.
 
Dostupnost delova?
 
Koliko sam razumeo, closed sistem je, samo njihovi delovi mogu a po njihovom shopu rekao bih da nisu toliko skupi delovi u odnosu na konkurente
 
Nije problem cena, problem je kako i koliko brzo ces nabaviti ako zvekne nesto.
Custom stampaci su najgori jer nemas ili imas jako malo kompatibilnih zamenskih delova.
Istu gresku sam i ja napravio sa Aurorom no srecom u Nemackoj ima gomila prodavaca delova za stampace, ali u Srbiji...?
 
To je istina, al sa obzirom na situaciju u Srbiji, uvek je pametno naruciti neke stvari unapred i imati pored sebe, jer ovi nasi dobavljaci su zlo :) Pola njih ni nema na stanju ono sto imaju na sajtu / profilu
 
Da, ali sa novim modelima stampaca ti ne znas sta ce rikne :)
Zato je po meni bolje ici na tipa Ender jer em delova svugde em community koji ce ti u svemu pomoci.
No ko ima para i zivaca za ekperimentisanje, sto da ne ..
 
Nema tu nekog eksperimentisanja, Bambu je nesto kao Ultimaker i MakerBot, totalno drugacije od Endera i Pruse. Kupis, koristis, kad prestane da radi pravac servis.
 
Neki printer za modele 400*500mm a da je upotrebljiv odmah po sastavljanju?
 
Uf, to je bas veliko, mozda CR 6 Max (400x400) ili 10 Max (450x470). Ako bas mora 500 onda jedino CR-10 S5 i dodati BLTouch
 
A veliki heat bed-ovi bas voledu da se krive... to bez leveling sistema je teska patnja
 
Recite mi triangle lab 3d touch tj klon bltouch. Ako mi ne radi home, proverio sam sve zice, firmwire isto sve isprobao, da li postoji sansa da on ne radi? Neko ih je na forumu preporucio. Vredi li zueti original?
 
Recite mi triangle lab 3d touch tj klon bltouch. Ako mi ne radi home, proverio sam sve zice, firmwire isto sve isprobao, da li postoji sansa da on ne radi? Neko ih je na forumu preporucio. Vredi li zueti original?

Triangle lab 3d touch ja koristim odavno i nikad nisam imao probelma sa njima.
 
Koristim i radi bez greške. Nisi napisao da li je radio pa prestao da radi ili si ga ugradio pa odmah ne radi? Koji stampac i koji firmware koristis? Kako si tacno povezao? Daj malo detalja :)
 
Ender 5. za creality 1.1.5 plocu koristio sam onaj razvodnik od ekrana gde idu 3 pina raspored kao sa slika, a dve crnu i belu sam vezao za z stop kako treba. Thd3 je firmwire pratio sam uputstva sa kanala Teaching Tech. Sto se tice Skr 2 ploce uzeo sam firmwire 2.0.9



iskljucio dual axis z, i steper driver za Z2 osu.
E sada kada probam da testiram bltouch uvuce izvuce iglu, ali kada pokusam auto home. On kada dodirne hotbed ne podigne se. Ako dodirnem recimo rukom podigne se ali prijavljuje gresku printer halted... Inace 3dtouch sam uzeo prosle godine isto oreko triaglelabs prodavnice
 
Poslednja izmena od urednika:
Ovako na slepo mi pada na pamet da zamenis mesto pinovima na z stop, levi u desni a desni u levi. Na samom 3D touch imas od gore sraf za stelovanje osetljivosti, pa probaj i to.
 
Hello...Hvala puno na odgovorima koji znace...Nova Godina pa haos pred istu, pa evo tek sad stizem da odgovorim...
Smart Pro jeste odlican printer sa svim dodacima koje bi eventualno dodao na obicni.
Pitanje je sta ti tacno treba i da li ces sve iskoristiti tj ima li smisla dati toliko para.
Napolju je trenutno 650€ i postoji vise nacina kako ih "dovuci" u Srbiju. Postavlja se samo pitanje garancije.
FLSUN Deltu zaobidji kao totalni pocetnik. Delte su specificni stampaci i zahtevni su ako naletis na problem, pogotovo softverski. Takodje se hardverski brze trose od klasicnih.
Tako da ako zelis samo da skines neki model sa neta i odstampas, Ender 3 ti zavrsava posao + ogroman komjuniti gde ces naci resenje za svaki problem.
Ako zelis da se mucis i ucis kako CNC tehnologija funkcionise,fw programiranje, eksperimentises i ides u mikro detalje,podesavanja i sve sam sklapas - Voron je prava stvar za to.
Sto se tice smart pro-a....Kapiram da u nekom trenutku, verovatno ne istog trena s ozbirom da tek palim masinu prvu u zivotu, ali kad udjem u stos cu koristiti sve njegove mogucnosti.. Sto se tice cene od preko, ne znam sta tacno sve dodje 650e..ako je to samo stampac, dok se plati neko da donese, jos ako se ne eskivira neka carina u zavisnosti kako ga neko donosi ne bude to neka razlika prejaka..mozda 50e... garancija, koliko sam skapirao price od nasih ljudi ovde, nista ne vazi dok ne kupis stampac i platis ga minimum 2x, 3x njegove vrednosti od koje vredi... Tako sam citao i iskustva za 3dmartket tj Voxllab.. Tako da, kako kazu, nema puno smisla garancija na stampac ciji kvar ne kosta vise od 30e.. Tom logikom se vode, iako ni to nema smisla ali dobro.,..
Za Flsun...da...Svidja mi se koncept, ali skapirao sam da se i brze trosi a i software-ski je zahtevniji...Druga stvar koja me odgovara od njega je cilindricna zapremina pa ako bih stampao nesto kvadratno to vise nikako nije 30cm (precnik kruga) nego dosta manje..
Iz cele price me trenutno najvise privlaci Voron jer sa modusevljen idejom da bih ponovo u zivotu nesto cackao, srafio,sklapao, lemio i sl... Nisam dugo :LOL:, ali ni nemam puno vremena u zivotu trenutno pa mi to deluje kao da bi bio extra luft, samo se bojim da ne strovalim pare u nesto cemu necu moci da se posvetim max ili da isplivam ako je stvarno toliko zahtevan pa cu se smoriti i gurnuti 1000+e u cosak.. ☹️
Cak sam dosao i na ideju da skinem onaj open source file sa njihovog sajta, tj spisak komponenti i da zaredjam po radnjama i da ne kupujem kit nego da sam bas sve kopam i adaptiram po sebi, medjutim vec sam napravio kalkulaciju da bi finansijski bilo isto kao kad bi doslo, a i postoji mogucnost velika prolongiranja sklapanja jer masa delova nema kod nas pa bi moralo da se juri aliexpres i slicne price a to je onda u mojim rukama daleko duze nego kit da mi dodje....
Ne znam da li imate druga iskustva i informacije...da li ima negde kod nas firma kod koje moze da se kupi sve sto je potrebno za takvu masinu?


GEDORA

Za out of the box možda nije loše potražiti Prusa mini, MK3S i sl. Svaki kinez pati od sličnih nedostataka, uradi sam pristupa i sl. pa nije baš obavezno friendly.

Slazem se Gedora....Nisu uvek friendly... Dvoje moji prijatelja su kupili i prisustovao sam sklapanju oba stampaca i oba su imala neki problem out of the box...ne strasan..resili smo, ali resili smo samo zato sto smo bili spremni da zacackamo i otvorimo komponente... Prusa opet sa druge strane...mini mi je mali, a mk3s+ mozda mnogo para za to sto daje...pricam o kupovini ovde, od preko varijantu nisam ni gledao jer sam tada vec nekako prevazisao ideju o njemu... ne kazem da se nisam naslusao hvale istog ali opet...

BIGBOY

Mislim da je ključno za početak definisati veličinu modela koji ćeš štampati.

Ender 3 verzije štampaju ok kad se izvade iz kutije ali.... ima tu dosta kompromisa i na granici je sve za štampu abs.

Svesno sam kupio ender 3 v2 i odmah sam znao da ću dodati 3dtouch, preći na direkt drive, promeniti extruder, zameniti opruge, učvrstiti dodatno konstrukciju, promeniti firmware... jer je u trenutku kupovine opcija bila prusa mk3s koja je to sve imala ali je bila znatno skuplja nego v2 + dodaci. Vešt sam sa mehankom a sa elektronskog sam na ti i zato sam se upustio u sve to. Nakon ovih upgrade došao sam do momenta da 3d štampač koristim na nivou štampača za papir tj. pustim štampu i znam da ce sve biti kako treba.

Danas vidim postoji ender 3 s1 pro koji sve to ima out of box te ako te zadovoljava volumen 220x220x270 uzmi i njega u razmatranje.

Slazem se u potpunosti sa tobom za sve.. do duse nisam se vec neko vreme bavio istrazivanje ovih Endera 3...vidim da su sad izasli i neki NEO modeli, i S1, V2 , Pro i toliko varinatni da bih sad morao opet da udjem u tematiku i odlucim sta bih ako bi na tu stranu koju sam davno prevazisao kad sam odlucio vise para da dam za takvu igracku..
Generalno u ovom trenutku ne bih voleo da zivim sa idejom da ce mi mozda nekad zatrebati jos nesto i da cu zeleti da kupujem jos jedan stampac jer mi fali jo 5 cm povrsine stampanja, tako da bih odma isao na nesto oko 35x35x35..... u varijacijama... smatram da za moje potrebe ce to uvek biti potrebno.. sem naravno ako me cela prica ne povuce pa pozelim da se bavim time na vise polja...za sad sam u fazonu, kao i za sve u zivotu, zelim jednu stvar koja ce mi raditi posao za sve... Znam da je u prici 3d stampe to nije tako lako jer nema univerzalne stvari zbog cega sam i u agoniji... zato postujem vase predloge i vreme. 🙏😵‍💫💪;)
INDIAN

Ne vredi Pro skoro 150e vise, bolje obican S1 (trenutno 420e) pa kasnije dodati enclosure, drugi heat break, mozda klipper, itd. Vise nego dovoljno za pocetnika a solidna masina.
Za igranje i veci upgrade Ender 5 je mozda bolja platforma, dok za gotovu i ozbiljnu masinu od oko 1000e definitivno Prusa i3 MK3S (bar dok se ne pojavi https://bambulab.com/en/x1)

Bambu vec moze da se dovuce...X1 ali ide na 1500e... izasao je sad neki pristupacniji P1P ja mislim... otvoreni bamboo...ima neki ogranicenja ali kazu isto solidna masina pogovoto za duplo manje para..
 
garancija, koliko sam skapirao price od nasih ljudi ovde, nista ne vazi dok ne kupis stampac i platis ga minimum 2x, 3x njegove vrednosti od koje vredi
Garancija ti najvise treba zbog maticne/display. Imao sam slucaj riknjavanja maticne i poslata mi je nova iz Kine.
 
Nazad
Vrh Dno