Šta je novo?

Jeftiniji Intel NUC-evi

suncica2222

Cenjen
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruke
823
Poena
180
Da li mislite da su stariji modeli (ne previse, sa ddr4) dobra investicija za low power kucne server-cice sobzirom da cesto imaju procesore 6-10W, a kostaju nijansu vise od Raspberryja i imaju daleko bolje performanse od pomenutog? Medjutim vidim da su ti slabiji procesori cesto limitirani u kapacitetu RAMa iako svi imaju po 2 slota. Ostali mini pc-jevi HP, Dell, ThinkCentre imaju procesore 35W pa na gore sto je losije naravno. Imate li NUC-eve u vidu, mislite li da su dobra ponuda? Aktuelni, jaki i skupi modeli su druga prica i nisu ovde tema.
 
Ja pazarih za 50ak eura sa 8GB ram i J5005 procesorom, 128GB SSD, odlican. Kome je velicina presudna, nema sta bolje. Meni pusta Netflix kuci u 4K, nemam primedbi. 2 HDMI slota ima cak.
 
Da li mislite da su stariji modeli (ne previse, sa ddr4) dobra investicija za low power kucne server-cice sobzirom da cesto imaju procesore 6-10W, a kostaju nijansu vise od Raspberryja i imaju daleko bolje performanse od pomenutog? Medjutim vidim da su ti slabiji procesori cesto limitirani u kapacitetu RAMa iako svi imaju po 2 slota. Ostali mini pc-jevi HP, Dell, ThinkCentre imaju procesore 35W pa na gore sto je losije naravno. Imate li NUC-eve u vidu, mislite li da su dobra ponuda? Aktuelni, jaki i skupi modeli su druga prica i nisu ovde tema.

Ja imam Protectli FW4B i Protectli FW6D.

FW4B ima 8GB DDR3L memorije i idealan je za MikroTik, OPNSense, pfSense, OpenWRT i ostale router OS-ove i za brzine neta do 1Gbps.

FW6B ima 16GB DDR4 memorije. Bez problema tera ProxMox VE sa 5 VM-ova bez da se oznoji. Podržava do 64GB memorije što je overkill za bilo šta što ti ikada može zatrebati. Na žalost, kod nas se ovi uređaji ne mogu nabaviti.
 
Ja pazarih za 50ak eura sa 8GB ram i J5005 procesorom, 128GB SSD, odlican. Kome je velicina presudna, nema sta bolje. Meni pusta Netflix kuci u 4K, nemam primedbi. 2 HDMI slota ima cak.
jel j5005 ne moze vise od 2x4gb ram-a iako je ddr4? za 50 evra je poklon, gde si ga uzeo?
Ja imam Protectli FW4B i Protectli FW6D.

FW4B ima 8GB DDR3L memorije i idealan je za MikroTik, OPNSense, pfSense, OpenWRT i ostale router OS-ove i za brzine neta do 1Gbps.

FW6B ima 16GB DDR4 memorije. Bez problema tera ProxMox VE sa 5 VM-ova bez da se oznoji. Podržava do 64GB memorije što je overkill za bilo šta što ti ikada može zatrebati. Na žalost, kod nas se ovi uređaji ne mogu nabaviti.
ovi ovoliki lan portovi mi uglavnom i ne trebaju, lepo je sto su pasivno hladjeni
A koje to mini pc-e već imaš?
imam dva thinkcentre-a
 
pogledaš neki thin client koji hoće da butuje sa normalnih medija. eno ti na oglasima Fujitsu Futro S920 za 20e. AMD quad-core, prima SO-DIMM, 10ish W, radi na laptop punjač od 5e, SATA port, prima m.2 Wifi, ima čak i PCI-E slot, za 4x LAN ili nešto.
 
ovi ovoliki lan portovi mi uglavnom i ne trebaju, lepo je sto su pasivno hladjeni
Ti celeroni iz J i N serije su preslabi za bilo šta ozbiljnije bez obira što su quadovi. Ja sam ovaj slabiji FW4B koristio kao desktop čisto probe radi. Pušta on video u 4K, ide surf bez problema, ali problem je u tome što takvo korišćenje vuče apsolutni maximum iz tog procesora. Mašina je vrela na dodir dok samo stojiš idle na desktopu. Pasivno hlađenje je super, ali ako ceo NUC 90% vremena provodi na 70C, to nije baš idealno rešenje. Ovi jači i5 i i7 modeli u istim uslovima rade na 40C. Samo kod teške virtualizacije kada ga baš forsiram sa poslom stigne na 70C, ali to je sve kratkotrajno.

Ovo dole je model sa jednim LAN portom i Intel Core i5 7300 i 16GB. Idealno za bilo kakav server. Hladno i tiho.

1664183115866.png1664183175395.png1664183245117.png
 
Re: Intel NUC
Ja sam pazario pre 20 tak dana ovaj ZBOX-CI622NANO-BE ZOTAC kada je bio 38.990 din. na linku.
Pošto je Barebone, ubacio sam mu ssd 120 GB i 8 GB ram memorije Kingston, koristi mi kao Linux
server mašina non stop radi 24/7, bez i jednog kulera bešuman. Preporuke (y)
 
izvini ali ovo je potpuno neisplativo, za taj novac imas 3 puta jaci mini pc
 
izvini ali ovo je potpuno neisplativo, za taj novac imas 3 puta jaci mini pc
Potpuno je isplativo ako se kupuje kao server/firewall/router jer ima 2 gigabitna LAN porta. Tebi je neisplativo, jer ti svi ovi silni LAN portovi nisu potrebni.
 
Kontam i ja da je tako, hteo sam isključivo novo... plus ssd sam imao viška
jedino ram mem. sam dokupio u CT Shopu u Ušću za nekih 4000 din.
 
Kontam i ja da je tako, hteo sam isključivo novo... plus ssd sam imao viška
jedino ram mem. sam dokupio u CT Shopu u Ušću za nekih 4000 din.
Ma odlična kupovina.

Meni je samo krivo što to nije postojalo nigde u Srbiji kad je meni trebalo i kad sam ja kupovao, nego sam morao da naručujem od preko i da dajem silne pare za carinu i transport.
 
pogledaš neki thin client koji hoće da butuje sa normalnih medija. eno ti na oglasima Fujitsu Futro S920 za 20e. AMD quad-core, prima SO-DIMM, 10ish W, radi na laptop punjač od 5e, SATA port, prima m.2 Wifi, ima čak i PCI-E slot, za 4x LAN ili nešto.
Nadam se da kontaš zašto su takve mašine samo 20 eura?
Na kupujemprodajem, firma neka kod pravnog je offloadovala te PCeve (neke treninge su radili, forexe ili tako nesto) i prodavala za po 50e sa sve napajanjem, SSDom, J5005, 4GB ram. Ubacih 4GB jos i evo, radi lepo za 4K stream Disney+ i tako to.
Dok radi, to je ok. Ali kad prestane da radi, onda sve komplet na smeće jer na tim mašinama ništa nije standardno. A pogotovo napajanja koja su na svim tim kanturinama jednom nogom u grobu. Zar se niko od vas nije zapitao zašto je cena toliko povoljna ?
 
cena je taka jer ne mož pokrene kanter i fejzbuke, pretpostavljam, pa se kupci ne tuku baš oko njega. also pravljenje servera od e-waste thin clienta je (meni barem) top ideja i genijalan hack. evo ga heroj jedan koji se detaljno igrao sovim:



enivej, za ovo što je traženo u postavci teme (a to je "low power kućni server") je topčider. ovo je alternativa mećanju raspberry pi kao kućni server koji su a) sporiji, b) debelo skuplji i c) ćao proširenja; fala jasno da je 10th gen NUC debelo bolja mašina ali je isto tako i DVADESET PUTA (slovima: 20x) skuplji. pa pare muzika i tako tome.
 
Ta tvoja "20x skuplje" matematika ne pije vodu ako se posmatra dugoročna eksploatacija. Imaj na umu da se od ovakvih improvizovanih rešenja očekuje da rade bez prekida svaki dan ceo dan. Na period od 5 godina nije isto ako taj server troši 100W ili više, naspram jednog malog NUC-a koji troši 10W. Da ne spominjem činjenicu da kod NUC-ova nema pokretnih delova kao što su ventilatori i CPU cooleri. Tako da nema cimanja sa zamenom ventilatora, zamenom termalne paste, i čišćenjem prašine.

Ovaj Fujitsu S920 je odličan, ali to kod nas ne može da se nađe. Možeš naći Dell i HP kanturine za 20-50 eura. A svi oni imaju napajanja od 150 do 450W u zavisnosti od konfiguracije. Sve što budeš uštedeo prilikom kupovine ćeš platiti kroz račun za struju i to sa kamatom. Kupovina takvih mašina je opravdana jedino u situacijama kada se koristi povremeno za surf netom ili neke druge stvari. Za 24/7/365 rad, takve mašine se jednostavno ne isplate.
 
Nadam se da kontaš zašto su takve mašine samo 20 eura?

Dok radi, to je ok. Ali kad prestane da radi, onda sve komplet na smeće jer na tim mašinama ništa nije standardno. A pogotovo napajanja koja su na svim tim kanturinama jednom nogom u grobu. Zar se niko od vas nije zapitao zašto je cena toliko povoljna ?
Napajanje je eksterno, ne interno, standardno ono s kojim punim i usisivac mali iz Lidla, 19V*3.42A tj oko 65W. Ne brine me apsolutno.
imas link? to je poklon za 50 evra
Nazalost sve su prodali, razgrabio sam dva poslednja komada bio ili pretposlednja, jer sutradan nije bilo a drugar je hteo
 
menščini da ti misliš da je ovo neki bivši dextop class mini-PC; ovo je thin client, predviđen da radi kao Citrix ili RDP klijent i sl.

futro po specifikacijama je 5W idle, 10W u S0 (AMD GX-415GA + radeon 8330) a također nema nikakve ventove i napaja se iz laptop trafoa. napošljetku, eno ga na kape oglasima dok kucam ovaj pismen za okruglo 20 eur.

jel šampijon brzine, pa teško; also 4 GB RAM max. al kao ruter ili neko ubogo serverče namesto razberija, puna kapa; a ima i USB 3.0 i mSATA i SATA III i PCI-E i serijski! ili umesto nekog android boksa (plex-mpv-shim i macast za opensors media sink). i tako to.
 
menščini da ti misliš da je ovo neki bivši dextop class mini-PC; ovo je thin client, predviđen da radi kao Citrix ili RDP klijent i sl.

futro po specifikacijama je 5W idle, 10W u S0 (AMD GX-415GA + radeon 8330) a također nema nikakve ventove i napaja se iz laptop trafoa. napošljetku, eno ga na kape oglasima dok kucam ovaj pismen za okruglo 20 eur.

jel šampijon brzine, pa teško; also 4 GB RAM max. al kao ruter ili neko ubogo serverče namesto razberija, puna kapa; a ima i USB 3.0 i mSATA i SATA III i PCI-E i serijski! ili umesto nekog android boksa (plex-mpv-shim i macast za opensors media sink). i tako to.
Takodje se slazem, iako sam vlasnik NUCa, imaju istu primenu ovi thin clienti, razlika je samo mozda u tome u kakvom se stanju mogu naci (ti od 20e su sa zakljucanim biosom koliko mi se cini), i da li neko ima prostora za to, NUC je opet skoro 3x manji.
Racun za struju tj potrosnja je mali faktor, jer je kod nas struja generalno veoma jeftina, cak i da poskupi duplo na zimu, tesko da ce se osetiti toliko.
 
svim thinčićima su zaključani biosi, kako neki wannabe neo be bi srušio firminu infrastrukturu čačkajući šta ne treba; za razliku od laptopa, ovde se to rešava džamperom na ploči.
 
menščini da ti misliš da je ovo neki bivši dextop class mini-PC; ovo je thin client, predviđen da radi kao Citrix ili RDP klijent i sl.
Loše misliš. Znam tačno šta je, jer prva stvar koja izleće na google je PDF dokumentacija gde je lepo navedena potrošnja.
futro po specifikacijama je 5W idle, 10W u S0 (AMD GX-415GA + radeon 8330) a također nema nikakve ventove i napaja se iz laptop trafoa. napošljetku, eno ga na kape oglasima dok kucam ovaj pismen za okruglo 20 eur.
Koliko košta, toliko i vredi. Nekome 4GB završava posao, nekome ne. Ja kod mene imam 16GB, a kada ima mnogo klijenata zauzeće zna da ode i na 40%. Ovo je idle u pfSense-u.
1665859889407.png
jel šampijon brzine, pa teško; also 4 GB RAM max. al kao ruter ili neko ubogo serverče namesto razberija, puna kapa; a ima i USB 3.0 i mSATA i SATA III i PCI-E i serijski! ili umesto nekog android boksa (plex-mpv-shim i macast za opensors media sink). i tako to.
Pa to je onda to momci. Pravac kupovina.
 
Nazad
Vrh Dno