Šta je novo?
Kako ste zadovoljni do sada ovim besplatnim Rajfajzen racunima? Jel se pojavilo nesto da vas nervira?
 
Kako ste zadovoljni do sada ovim besplatnim Rajfajzen racunima? Jel se pojavilo nesto da vas nervira?
Ja sam prezadovoljan, koristim OTP, Unicredit i njih i ubedljivo najbolje iskustvo sa njihovom aplikacijom. Sve radi i nema iritirajućih lagova kao u ove dve. Notifikacije jedino u Rai apk ne kasne. Bilo bi lepo da RaiPay radi bez neta poput ApplePay ali možda mnogo tražim.
Od fizičkih kartica sam samo Dinu uzeo
 
Исто, задовољан,одлично функционише.Јесте динарски али мени задовољава потребе.Не користим РаиПеј јер и не носим тел. са собом стално,лакше ми је картицом платити,али на сајту пише да ради без нета,плаћање(што ми је и логично).
 
S obzirom da je sve besplatno, vrlo sam zadovoljan. mBanking aplikacija je dosta dobra, mada i dalje mislim da je Unicreditova bolja. RaiPay je isto super.
 
Јел може неко стручан да ми појасни како функционишу провизије кад је плаћање картицама у питању и то са становишта трговца?

Значи трговац прихвата картице, има POS уређај, и прихвата три најзаступљеније картице: Master card, Visa и Dinacard.

Колику провизију плаћа за сваку од појединачних картица, колико плаћа трговачку провизију, затим сам тај POS терминал и са коликим прометом он има преговарачку моћ да умањи износ провизија?

Ако није тема одговарајућа, упутите ме где бих моаго да поставим ово питање.
 
Ima li možda opet neka banka da daje pare ili neke druge pogodnosti za prebacivanje plate na tekući račun kod njih? Nešto su stali kako vidim da tim akcijama:)
 
@Бенч sve zavisi od dogovora koji postignes sa onim koji ti omoguci tu uslugu tako da ta pitanja uputi na banke ako nema toga vec u tarifama koje su javno dostupne. Naravno mala prodavnica ne moze da ima % koji imaju veliki lanci.
 
Radi orijentacije: koliko se sećam ranije se trgovcima uzimalo 2-3% za VISA/MasterCard/AmEx... (Diners beše reda 5%), sada možda i više. Za DinaCard bi trebalo da je niže.
 
@PJ vam vjerovatno moze reci nesto vise detalja o tim provizijama, koliko se sjecam on podrzava placanje karticama na svom prodajnom mjestu (pisao je vec par puta).
 
  • Like
Reagovanja: PJ
Јел може неко стручан да ми појасни како функционишу провизије кад је плаћање картицама у питању и то са становишта трговца?

Значи трговац прихвата картице, има POS уређај, и прихвата три најзаступљеније картице: Master card, Visa и Dinacard.

Колику провизију плаћа за сваку од појединачних картица, колико плаћа трговачку провизију, затим сам тај POS терминал и са коликим прометом он има преговарачку моћ да умањи износ провизија?

Ако није тема одговарајућа, упутите ме где бих моаго да поставим ово питање.
Kod većine banaka je 100-150 hiljada mesečno limit, da ne bi plaćao naknadu za "održavanje" terminala. Recimo Unicredit je imao neke stpenaste troškove održavanja, u zavisnosti od prometa, 1500-1000-500 dinara.

Što se provizija tiče, zavisi od tvoje delatnosti, obrati pažnju da ne uzmeš POS terminala kod banke koja ima minimal fee per transaction. Recimo, moja lokalna prodavnica zdrave hrane ima minimalnu proviziju nekoliko dinara po transakciji i mislim da im tamo stoji da je minimum za plaćanje karticom 200 ili 500 dinara. A meni je bas za te najsitnije stvari kartica najkorisnija. Zbog kusura.

Što se provizija tiče, u mojoj banci su podeljene na mislim 9 grupa, ali tokom vremena sam ja došao na 2 različita procenta, ali sa poslednjim "cenkanjem" sam na 3 različite provizije.
Grupe su: Dina, master, visa, pa sve to izdato od strane moje banke + Amex, pa poslovne kartice, pa kartice stranih banaka.

Sa poslednjom promenom provizije, dogovorili smo (zapravo su to ponudili) da mi POVEĆAJU proviziju na poslovne kartice, jer su mi one činile 11% ukupnog prometa u prethodnoj godini, a da mi smanje proviziju na kartice koje se zapravo najviše koriste. Nisam razumeo logiku iza takvog postupka, ali bitno da je moj trošak manji.

Što se samih procenata tiče, računaj da bi sada u startu za sve trebalo da dobiješ ispod 2%, osim za Amex, koji je i onako sve ređi. Zavisi od prometa, možeš da ideš I na blizu 1%, što je već podnošljivo za mnogo veći broj poslovnih delatnosti.

Povremeno mi stižu ponude od raznih banaka, najtransparentniju ponudu, ali za komplikovano, ponudu je imao Procredit. Imaju neke zone, pa tu variraju provizije od tipa kartice, u nekima ima i minimal fee, Ali sve ti odmah ponude. I odmah znaš u zavisnosti od prometa, kako se menja provizija. Dok druge banke često traže da popunjavaš zahtev, pa dobiješ spisak provizija za to što si tražio i nemaš pojma koliko si daleko od sledećeg limita. Meni je ta Procredit ponuda poslužila kao osnova da tražim smanjenje poslednji put. Izvadio sam nekoliko meseci prometa po karticama, preračunao u Procredit provizije, pozvao savetnika, poslao mu tu tabelu i on mi sutradan vrati ponudu koja je na godišnjem periodu (u nazad) dosta povoljnija od Procredit.

Meni je sada nevažno koja domaća banka je izdavalac kartice, Dina je jeftinija, biznis i strane su skuplje, u mesečnom proseku, izađem na proviziju kao da su svi plaćali sa Visa karticom. Bukvalno bih mogao da imam jednu proviziju za sve kartice, ali pošto je ta provizija zapravo sastavljena iz dva dela, onda to ne mogu da urade. Da se ne desi da u jednom mesecu imam sve strane kartice, koje su I njima najskuplje za procesiranje.
 
Ja sam prezadovoljan, koristim OTP, Unicredit i njih i ubedljivo najbolje iskustvo sa njihovom aplikacijom. Sve radi i nema iritirajućih lagova kao u ove dve. Notifikacije jedino u Rai apk ne kasne. Bilo bi lepo da RaiPay radi bez neta poput ApplePay ali možda mnogo tražim.
Od fizičkih kartica sam samo Dinu uzeo
Zvuci dobro, hvala na odgovoru.
 
@Nista

Da, da, tebe pitam. Ima l' problema nEkih? xD

Nema frke, nego čisto da napišeš kako je rešeno, možda nekome dalje zatreba. :)

Hvala.
 
Jedno pitanje. Devojci treba novi tekuci racun i u sustini je samo zanima gde je povoljnije i da dobije karticu za placanje uz neki osnovni paket, pa ako moze neka preporuka. Koliko sam video na sajtu npr. inteza uopste ne daje besplatno karticu uz osnovni racun, dok ostali daju. Raiffeisen banka daje digitalne kartice. Jel to znaci da se uopste ne dobije fizicka kartica, tj. ako nisi poneo telefon ne mozes nista da platis?
 
Jedno pitanje. Devojci treba novi tekuci racun i u sustini je samo zanima gde je povoljnije i da dobije karticu za placanje uz neki osnovni paket, pa ako moze neka preporuka. Koliko sam video na sajtu npr. inteza uopste ne daje besplatno karticu uz osnovni racun, dok ostali daju. Raiffeisen banka daje digitalne kartice. Jel to znaci da se uopste ne dobije fizicka kartica, tj. ako nisi poneo telefon ne mozes nista da platis?
To je u okviru IRačun paketa. Na zahtev se izdaje besplatno fizička Dina, a Visa se doplacuje ukoliko i za nju želiš plastiku. Besplatno izdaju samo digitalnu. Nema deviznog računa u paketu, kurs evra nešto nepovoljniji i ide provizija banke 1% na plaćanja u inostranstvu. Nema skrivenih troškova, platni nalozi besplatni, sms obaveštenja periodična za uplate na račun i kodove, obaveštenja mbank apk redovna za sve transakcije
 
Tema su računi, ne kartice, ali ajde da probam.

Potrebna mi je prepaid debitna kartica, da dam maloletnoj osobi koja putuje u inostranstvo. Kartica se gotovo sigurno neće koristiti, ali kao last resource sa nešto novca, za povratak kući.

S obzirom da će se kartica na kraju verovatno potrošiti u Srbiji, verovatno je najbolji izbor dinarska, sa iole pristojnom konverzijom u EUR.

Da li imate neki predlog?
 
Ograda: U poslednjih godinu-dve su banke menjale uslove, ne znam kako je sada za nove klijente.

Ćerka ima kod Erste banke omladinski račun godinama, mora punoletan zastupnik da potpiše, dobila je dinarsku i euro MasterCard.
Nema održavanja, prebacim joj elektronski dinare po potrebi, a za euro račun mora lično na šalter.
Euro karticu koristi tamo gde se plaća u evrima, a svuda ostalo dinarsku uz neku malu proviziju.
Npr. kada je u Engleskoj platila euro karticom pravili su duplu konverziju (7-8% provizije) a sa dinarskom je bilo reda 2%.
 
Tema su računi, ne kartice, ali ajde da probam.

Potrebna mi je prepaid debitna kartica, da dam maloletnoj osobi koja putuje u inostranstvo. Kartica se gotovo sigurno neće koristiti, ali kao last resource sa nešto novca, za povratak kući.

S obzirom da će se kartica na kraju verovatno potrošiti u Srbiji, verovatno je najbolji izbor dinarska, sa iole pristojnom konverzijom u EUR.

Da li imate neki predlog?
Ja sam to rešio ovako kako ZorMi kaže, ali u UniCredit banci. Dete sa 16 godina i svojom LK može da otvori račun (punoletni zastupnik je jedina odgovorna osoba do punoletstva).
Za samostalna putovanja u inostranstvo dodam i svoju debitnu karticu, koju mogu da isključujem online. Taj deo radim i dalje, iako više nemam maloletnih.
Edit: možda si hteo one gift, prepaid kartice, koje nemaju ime, glase na donosioca? To je ranije imao Erste, limit je bio (čini mi se) 200eur...
 
Izvinjavam se na konfuznom pitanju. Potreban mi je GIFT card, a napisah prepaid.
Bez imena. Samo pin i troši jednikratno to što ima.
 
Zapravo, on traži nepersonalizovanu jednokratnu. Koliko znam, poklon kartice nude Raiffeisen, Komercijalna, UniCredit i Dina Poštanska. Za Erste nisam siguran da li ih i dalje izdaju, s obzirom na pređašnje sistemske propuste i duple rezervacije, ali znam da su one od 2020. postale nedopunjive.
 
Није тачно ово за iRačun и бесплатну физичку дину. Ево проверио сам у пословници, тамо кажу да ти се онда анексира тај iRačun и да добијањем те физичке дине добијаш и visu и да онда то плаћаш 290 дин месечно. Дакле, iRačun прераста у неки други добијањем физичких картица…
 
Zapravo, on traži nepersonalizovanu jednokratnu. Koliko znam, poklon kartice nude Raiffeisen, Komercijalna, UniCredit i Dina Poštanska. Za Erste nisam siguran da li ih i dalje izdaju, s obzirom na pređašnje sistemske propuste i duple rezervacije, ali znam da su one od 2020. postale nedopunjive.
Tako je.
Ali obavezno da može da se koristi u inostranstvu. Poštanska otpada, a i ja sam našao ove 3 ostale.
Našao sam i (mnogo staru) vest, da je Intesa izdala prvu takvu karticu kod nas, ali ih sada više nemaju.
Proveriću ove tri banke, pa uzeti tamo gde je najjednostavnija procedura ili gde je najjeftinije.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Još pre 10tak godina su prešli sa Maestro na Visa Debit, tako da verovatno zato više nije u ponudi. Cene se ovako kreću:
NLB: 100-250 (2000-15000)
UnCr: 200 (1000-15000)
RF: 300-500 (2000-15000)
Maksimalni iznos je verovatno zakonski ograničen za platni instrument male novčane vrednosti, što ga razlikuje od tekućeg, namenskog ili bilo kog regularnog platnog računa i najčešće se koristi za poklon kartice.
 
  • Like
Reagovanja: PJ
Poslao sam paket preko poste i desilo mi se da sam dao pogresni racun moj devizni racun
E sad taj racun je za internet on ne prima novac
Da li moze nesto da se uradi tj da idem u banku da stopiran novac i da presledim samo na drugi racun moj?
 
@zluu10

Ako paket jos uvek nije isporucen i ako lokalna posta jos uvek radi idi i zamoli
da naprave izmenu u sistemu tj. unesu ispravan broj racuna.

Mozes da pokusas i preko
posta.rs/cir/korisnicki-servis/kontakt-centar.aspx
 
@zluu10

Ako paket jos uvek nije isporucen i ako lokalna posta jos uvek radi idi i zamoli
da naprave izmenu u sistemu tj. unesu ispravan broj racuna.

Mozes da pokusas i preko
posta.rs/cir/korisnicki-servis/kontakt-centar.aspx
Preuzet je paket vec
Meni samo cudno kako moze bude isplacen novac,ako taj racun ne moze bude isplacen novac jer samo za internet
a imam kod njih 4 racuna dva devizna i dve ziro racuna
 
Taj novac će ostati "da visi" kod pošte. Ili će te kontaktirati da promene način prenosa novca ili im pošalji zahtev za promenu. Bitno je da im dostaviš broj pošiljke.
 
Vrh Dno