Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Hvala vam drugari, stavicu ovo na check-listu kad mi dodje majstor! Prvo da ustanovimo pravila montaze pa tek onda montiramo!
 
Plati normalne majstore, nemojte amatere da ucite posao. Doci ce bez vakuum pumpe recimo sa djubre cevima bez uv zastite, sa djubre crevom za kondenzat koje ce se raspasti, bez pocin kovanog/inox nosaca, bez amortizera.... O ostalom da ne pricam kakav ce krtog vama i drugima da naprave.
Dajete tipa 60k za klimu prosecno, da li vam na tih toliko para znaci par hiljada a da sve bude ok da ne mislite a da uredjaj bolje i duze radi?
 
Plati normalne majstore, nemojte amatere da ucite posao. Doci ce bez vakuum pumpe recimo sa djubre cevima bez uv zastite, sa djubre crevom za kondenzat koje ce se raspasti, bez pocin kovanog/inox nosaca, bez amortizera.... O ostalom da ne pricam kakav ce krtog vama i drugima da naprave.
Dajete tipa 60k za klimu prosecno, da li vam na tih toliko para znaci par hiljada a da sve bude ok da ne mislite a da uredjaj bolje i duze radi?
Najveci probelm je i kad platis 18 000 din sa 3m instalacije pa ti ne urade vakumiranje o amortizerima i da nepricam a nosaci srednje zalosni
upravo to se desilo kod mog poznanika a u pitanju je servis koji svi hvale inace konkretno grad zrenjanin
 
Potrebna mi je pomoć oko izbora klime za dnevnu sobu. Prostor je oko 30m2.
Hlađenje mi je dominantna funkcija, mada obzirom na cijene plina moguće da bi i grijanje bilo češće korišćeno makar kao dopuna.
Zgrada je sa dobrom izolacijom.

Čitao sam i vidim preporuke idu ka Fujitsu.
Našao sam ova 2 modela: ASYG12LTC i ASYG12LMCE. Razlika u cijeni je 350€, pa me zanima da li skuplji model opravdava.

Dobrodošli su i savjeti za alternativu sve do 1000€. Hvala.
 
fujitsu luca 12 za 700e
 
Znaš koliko sam preporuka dobio za servis klime u poslednje 2 nedelje? Jedan. I taj jedan kontaktirao, rekli javiće se, nikada se nisu ni javili. Naći dobrog majstora za klimu je misaona imenica, svi znaju šta sve treba da se uradi, ali niko nema konkretan servis za kojeg će reći da sa sigurnošću rade sve po protokolu.
 
Potrebna mi je pomoć oko izbora klime za dnevnu sobu. Prostor je oko 30m2.
Hlađenje mi je dominantna funkcija, mada obzirom na cijene plina moguće da bi i grijanje bilo češće korišćeno makar kao dopuna.
Zgrada je sa dobrom izolacijom.

Čitao sam i vidim preporuke idu ka Fujitsu.
Našao sam ova 2 modela: ASYG12LTC i ASYG12LMCE. Razlika u cijeni je 350€, pa me zanima da li skuplji model opravdava.

Dobrodošli su i savjeti za alternativu sve do 1000€. Hvala.
Dobio si savet za Fujitsu Luca12 od isnogood člana foruma i ja bi ti isto predložio mislim da ne treba ići na skuplju klimu za tu kvadraturu.
 
Plati normalne majstore, nemojte amatere da ucite posao. Doci ce bez vakuum pumpe recimo sa djubre cevima bez uv zastite, sa djubre crevom za kondenzat koje ce se raspasti, bez pocin kovanog/inox nosaca, bez amortizera.... O ostalom da ne pricam kakav ce krtog vama i drugima da naprave.
Dajete tipa 60k za klimu prosecno, da li vam na tih toliko para znaci par hiljada a da sve bude ok da ne mislite a da uredjaj bolje i duze radi?
Nemam nameru da nikog ucim poslu, ali hvala vam na korisnim savetima. Zovem majstora prvo na dogovor i da vidi sta treba i gde treba, a onda se dogovaramo oko vakumiranja, kvaliteta cevi, nosaca, i ostalog. Ako krene da mudroseri da to nije vazno a lupi cenu, odmah leti napolje...
 
Posto nema nista od popravke Vivaxa, narucio sam Midea Breezless, 710e sa ugradnjom. Dolaze pocetkom naredne nedelje da ugrade, pa javljam utiske.

Da li neko zna nekog ko otkupljuje stare klime i koliko se krecu cene neispravnih?
 
Potrebna mi je pomoć oko izbora klime za dnevnu sobu. Prostor je oko 30m2.
Hlađenje mi je dominantna funkcija, mada obzirom na cijene plina moguće da bi i grijanje bilo češće korišćeno makar kao dopuna.
Zgrada je sa dobrom izolacijom.

Čitao sam i vidim preporuke idu ka Fujitsu.
Našao sam ova 2 modela: ASYG12LTC i ASYG12LMCE. Razlika u cijeni je 350€, pa me zanima da li skuplji model opravdava.

Dobrodošli su i savjeti za alternativu sve do 1000€. Hvala.
Dacu ti ja savet iz prve ruke. Imao sam LMCE i uzeo ove zime LTCA. LMCE i dalje radi, prebacena kod brata kuci. Iako su obe 12ice na papiru, osim po tome u svemu ostalom je bolja i jaca LTCA. Izuzetna spoljasnja jedinica, velika, jaka, i najbolje od svega vrlo tiha u radu. Unutrasnje su obe jako lepe, osim sto LTCA ima i senzor prisustva ljudi u prostoriji, ako se nista ne mrda automatski smanjuje/povecava temperaturu. Za hladjenje mozda ne bi video neku razliku, ali sto se grejanja tice LTCA je za klasu bolja, manje gubi snagu na minusu. Razlika u ceni je opravdana sto se mene tice.
 
Nisam uspeo da nadjem temu za prenosive klime, pa da pitam ovde. Pa ako neko koristi istu, ako moze da napise iskustva.
Imam dve manje-vise podjednake sobe (oko 16m2). U jednoj imam ugradjenu klasicnu klimu, a sad sam primetio da mi je i za ovu drugu sobu mozda potrebna. Tu spavam, i uvece ume da bude nezgodno sad u ovim letnjim danima. Pa me zanima da l bi mi prenosiva klima tu resila problem, posto bi gledao da izbegnem busenje, izvlacenje struje i sl za klasican klima uredjaj.
 
Nisam uspeo da nadjem temu za prenosive klime, pa da pitam ovde. Pa ako neko koristi istu, ako moze da napise iskustva.
Imam dve manje-vise podjednake sobe (oko 16m2). U jednoj imam ugradjenu klasicnu klimu, a sad sam primetio da mi je i za ovu drugu sobu mozda potrebna. Tu spavam, i uvece ume da bude nezgodno sad u ovim letnjim danima. Pa me zanima da l bi mi prenosiva klima tu resila problem, posto bi gledao da izbegnem busenje, izvlacenje struje i sl za klasican klima uredjaj.
Iz mog iskustva , ako mislis da spavas pored takve klime, to nema sanse. Veoma su bucne. Znaju da rashlade, ne kao split sistemi,ali ako nije neki zahtevan prostor znaju da ovore po 5 -6 stepeni. Po mom iskustvu. Ja nisam mogao da spavam od nje, a imam poprilican nivo tolerancije. Jedino da se rashladi prostor pa ugasi, to bi mozda mogao i neki ventilator.
 
Vivax ACP-12CH35AEGI R32 da li vredi ova klima 40000 din.
Treba nam samo za hladjenje u stanu od 35 kvadrata.

Budzet do 50 000 din.
 
Vivax ACP-12CH35AEGI R32 da li vredi ova klima 40000 din.
Treba nam samo za hladjenje u stanu od 35 kvadrata.

Budzet do 50 000 din.
VIVAX klime imaju problem sa elektronikom, znam iz ličnog iskustva. Ja sam pre 20 dana kupio VOX IVA5 za 41000, za sada sam zadovoljan kako hladi. Ima 5 godina garanciju.
 
Danas napokon namontiran Fujitsu LMCE, cevi sa svojom izolacijom, pisle dodatno uvijene zajedno, 3m smotane iza spoljne jedinice. Unutrasnju su varili, vakumiranje radjeno, ali 20ak min.
Demit fasada resena stavljanjem brezona u tiplove, a zatim duplim maticama/pofliskama napravljen granicnik kako se nosaci ne bi utisnuli u fasadu.
Dobar alat izvadio stvar, detektor kablova pokazao kabl koji je bio tacno na mestu busenja, 14cm duboko u zidu(napojni kabl koji ide spoljnom.stranom fasade ispod stiropora).
Sve u svemu na prvu loptu sam zadovoljan.
 
Šta kaže majstor zašto su varili kod unutrašnje jedinice.Obrati pažnju na filtere operi ih i sad iako je tek namontirana klima.Zimi zato što ima veći protok vazduha na grejanju ako se stalno koristi klima negde na 10 dana treba očistiti filtere ali i to zavisi od uslova u kojima radi klima.Gde su odveli crevo za kondenz iz unutrašnje jedinice?
 
Kaze majstor skidali fabricke holendere na unutrasnjoj i varili cevi direktno, navodno im sigurnije tako.
Crevo za kondenz napolje niz zid do ivicnjaka uz kucu, ali to sam tako dogovorio jer ima jos jedna klima na spratu iznad od komsije pa bih zbog estetike postavio neke tanke plasticne kanalizacione cevi ovih dana i to lepo spakovao u jednu da kulturnije izgleda. Samo da prvo vidim neke obujmice/nosace, sta ce te cevi da drzo na zidu.
Filtere stavili samo one mrezaste,onaj sundjer uski koji dolazi uz klimu nisu, rece stavi ako hoces ali peri na 10 dana, brzo se prlja tako da je trenutno van klime.
 
У великој сам дилеми коју климу узети:

Bosch Climate 5000 12000 BTU

Hisense WINGS HINANO 12K - KB35YR3E

Lg S12EQ

Samsung AR12TXHQASINEU 12000

Midea MSFAAU-12HRFN8-QRD6GW.

Клима би служила углавном за хлађење собе од 30 м2. Да ли би било паметно када би спољну јединицу ставио у ходник јер ако би ставио напољу налазила би се на средини зида и естетски не би имало смисла да на чистом зиду само стоји бела кутија :)? Ако имате неку препоруку за климу за буџет до 70000 рсд слободно пишите.
 
У великој сам дилеми коју климу узети:

Bosch Climate 5000 12000 BTU

Hisense WINGS HINANO 12K - KB35YR3E

Lg S12EQ

Samsung AR12TXHQASINEU 12000

Midea MSFAAU-12HRFN8-QRD6GW.

Клима би служила углавном за хлађење собе од 30 м2. Да ли би било паметно када би спољну јединицу ставио у ходник јер ако би ставио напољу налазила би се на средини зида и естетски не би имало смисла да на чистом зиду само стоји бела кутија :)? Ако имате неку препоруку за климу за буџет до 70000 рсд слободно пишите.
Evo sam si sebi odgovorio
 
Да ли би било паметно када би спољну јединицу ставио у ходник јер ако би ставио напољу налазила би се на средини зида и естетски не би имало смисла да на чистом зиду само стоји бела кутија :)?
(n) Samo u slučaju ako si rešio da dogrevaš taj hodnik. Znaš li koju količinu toplote oslobađa spoljna jedinica?
 
Danas napokon namontiran Fujitsu LMCE, cevi sa svojom izolacijom, pisle dodatno uvijene zajedno, 3m smotane iza spoljne jedinice. Unutrasnju su varili, vakumiranje radjeno, ali 20ak min.
Demit fasada resena stavljanjem brezona u tiplove, a zatim duplim maticama/pofliskama napravljen granicnik kako se nosaci ne bi utisnuli u fasadu.
Dobar alat izvadio stvar, detektor kablova pokazao kabl koji je bio tacno na mestu busenja, 14cm duboko u zidu(napojni kabl koji ide spoljnom.stranom fasade ispod stiropora).
Sve u svemu na prvu loptu sam zadovoljan.
:ROFLMAO: Au bajo, i meni danas montirali klimu. Uze baja majstor i odseče mi holendere sa obe cevke! Kad sam vido samo sto se nisam slogiro! Posle uzeo i navario cevke jednu u drugu pa me ubedio da "to tako treba" jer "sigurnije je"! Isto mi vakumirali 15-20 minuta i vozi misko. Balkanska pravila...
 
Teši me što su LG klimu montiranu na spratu iznad komšiji radili isti majstori pre 13 godina, i dalje dobro hladi i nije dopunjavana freonom. Naravno kontam da su tada i cevi i materijal bile bolji.
 
Sta je moglo da bude bolje, osim mozda majstora? Cev je cev, a dobar spoj je dobar spoj.
Danas sam pratio potrosnju midea xtreme na hladjenju, danas preko dana je trosila oko 100w, a sada je spustila na 60w, pirka hladan vazduh skoro besumno. Stvarno su inverter klime dobra stvar, da sam znao da je tolika razlika u odnosu na on-off klime, odavno bih ulozio u njih.
 
Svaki spoj je slaba tacka. Skoro sve sto vam procuri u zivotu procuri na spoju zar ne? Iskreno mislim da je dobar var bolji od spoja holanderima.
 
Midea AG-18NXD0.WIK
i midea MSAFCU-18HRDN8-QRDOGW.
Ako moze pomoc: da li je razlika u ove dve klime samo wi-fi kontroler kod ove prve?
Razlika u ceni je 8000din.
 
Nazad
Vrh Dno