Šta je novo?

Windows 11

Hmmm, kod mene je ovako :

cAhlDU.jpg


Jesi li nesto menjao u registry-ju ili podesavanjima sistema? Jel bio upgrade Win10 ili nova instalacija 11ce?

Kod mene je 2200.675 verzija
 
Nisam menjao ništa. Ali moja verzija je 22H2 build 22621.1.
Bio je upgrade sa Win 10, ali od tad sam izmenjao mnogo 11-ica kao Windows Insider, dok nisam došao do ovog build-a. Sad su prestali da šalju nove build-ove, ne znam kad će nastaviti.
 
To bi trebalo da bude RTM,samo posledji broj možda se promeni sa još nekom apdejtom.
 
Da, čak su ponudili (Insajderima) ISO za build 22621.1.
 
Ok, vidim da su pisali o tome i na redditu ali izgleda i dalje nista po tom pitanju od MSa

 
Evo šta kažu za ovo izdanje Wina koje ja trenutno imam:

Windows 11 Client Insider Preview - Build 22621 English
This is prerelease software​

Windows Insider Preview builds may be substantially modified before they are commercially released. Microsoft makes no warranties, express or implied, with respect to the information provided here. Some product features and functionality may require additional hardware or software.
 
Evo link za download Win 11 Insider Preview build 22621. To je sa Microsoftovog servera, znači clean ISO. Ko hoće da skine, nek požuri, dok još radi. :)
 
Istekla 24 sata za download.
Ako nekom treba Insider prelease izdanje iz beta kanala, nek me kontaktira na PP.
 
Do sada sam bez instalacije, sa 7 prešao na 10, a evo sad me spopada da pređem na 11.
Koristim matori Keyboard layout manager da bih za srpski kodni raspored za ćirilicu i latinicu zamenio Y i Z i dodao ² ³ º koje kucam preko Alt Gr skraćenice.
Na 10 sve to radi super, samo prekopiram snimnjeni layout (KBDYCC.DLL i KBDYCL.DLL) u System32 i furam do sledećeg većeg update_a koji to vrati na original.
Da li nemo može da proveri da li editori za layout rade na 11 ili bar da proveri da li su layouti isti na 11:

KBDYCC.DLL - SHA256 checksum je e43cb7ff42b604c427112429ace2b5911e7a3a05c86fbe2de3dfa266a1af807f
KBDYCL.DLL - SHA256 checksum je 33688366fc2342292ed3f3287a5b8a591ee442c349e9d7ec91855966f7071f98

Hvala
 
Drustvo evo mene Ajnstajna sa "kljucem u bravi za windows":)
Kupio laptop sa legalnim W11 i sve fercera kao Doksa...
Imam i jos jedan desktop racunar sa windows 10, apgrejtovan na w11. Sve radi odlicno.
Imam nedoumicu oko antivirusne zastite.
Naime, izbacio mi prozor u kome me obavestava da mi istice free trial za McAfee (bezbednosni program koji preporucuje sam HP).
Nude mi zastitu za 3 racunara za 25 eura godinje (realno nije skupo). Moje pitanje glasi, da li sam W11 ima neku bezbednosnu zastitu ili moram da kupim ovaj McAfee?
Laptop koristim za posao, surfovanje, gledanje filmova, exel , slanje mailova i slicno. Edukativne filmove nisam planirao da gledam ovde :cool:
 
Uh, baš si našao McAfee za AV i još plaćaš za njega !!! Bacaj to, Defender i eventualno Malwarebytes, više nego dovoljno
 
Nisam nasao, to je valjda instalirano na HP laptopu koji sam kupio kao trial verzija. Sad mi nude da kupim.
Mene zanimam da li windows 11 ima svoj AV vec instaliran ili ja treba nesto da instaliram?
 
Windows Defender je već dugo (od W10) standardni deo W10 i W11 i daleko je više od običnog AV. Ima neke funkcije koje je Mbam imao (PuP zaštita recimo) a mogu da se uključe još neke napredne opcije
1655187359227.png

Običan uninstall kao drugi programi ne radi dobro, potrebno je specijalno čišćenje
 
Izvinjavam se ako je vec spomenuto, ali,

Ispade da Win11 2H22 ima poprilicno smanjeno zauzece Microsoft procesa po najnovijem Linux videu (time-stampovan je video ispod)

 
Na ultra skupom i retkom procesoru (to što je on čačkao sa tim likom je retko binovan procesor koji košta više nego 90% kompova na ovom forumu). Mislim da reče da se 10 od 100 ks-ova uzima za te konfiguracije.

Linusovi videi su postali većinom dobra zabava i sve manje ih treba uzimati zdravo za gotovo. Nije još u tabloid sferu otišao, ali u svetu review-era, nije daleko.
 
Na ultra skupom i retkom procesoru (to što je on čačkao sa tim likom je retko binovan procesor koji košta više nego 90% kompova na ovom forumu). Mislim da reče da se 10 od 100 ks-ova uzima za te konfiguracije.

Linusovi videi su postali većinom dobra zabava i sve manje ih treba uzimati zdravo za gotovo. Nije još u tabloid sferu otišao, ali u svetu review-era, nije daleko.
Буквално, млад б/влогер>корисни видеи>скоро па кликбејт - тим путем је ишао. Паре су чудо ,-)
 
Буквално, млад б/влогер>корисни видеи>скоро па кликбејт - тим путем је ишао. Паре су чудо ,-)
Prvo napravi čitav disclaimer pa onda rade OC. Neću da branim Linusa, ali nije da je rekao "Kupite Intel i OC na 7 Ghz". Svakako je zanimljivo da se granica polako podiže, na factory-u ovaj CPU radi turbo 5.5 Ghz. Sad, što to ne može "za svaki dan", stvarno..
 
Prvo napravi čitav disclaimer pa onda rade OC. Neću da branim Linusa, ali nije da je rekao "Kupite Intel i OC na 7 Ghz". Svakako je zanimljivo da se granica polako podiže, na factory-u ovaj CPU radi turbo 5.5 Ghz. Sad, što to ne može "za svaki dan", stvarno..
Нисмо се разумели, нисам гледао овај видео(за сад) коментарисао сам генерално како су се мењали јер сам доста тога гледао и да се слажем са постом изнад.
Али свеједно некоме је ваљда користан твој пост ,-)
 
Ljudi jel neko probao ovu verziju sa torrenta (NO TPM)?
Da li bih mogao da instaliram na malo stariji hardware sa FX 8120 procesorom i AsRock 990FX Extreme 3 pločom?
Kakva je procedura oko instalacije i podrške za starije PC-e?
U pitanju je ova verzija:
Windows 11 Pro/Enterprise Build 22000.708 (No TPM Required)
 
Mozes sam napraviti takvu verziju windowsa uz pomoc rufusa. Najnovija verzija rufusa ima opciju da "napravi" butabilni fles gde se zaobidju sve te sigurnosne stavke koje onemogucavaju da na starijem (nepodrzanom) hardveru instaliras W11.
Ako se ne snalazis bas najbolje sam, evo i kratkog uputstva >> https://mecm365.com/create-windows-11-bootable-usb-to-bypass-requirements-with-rufus-tool/
W11 skidas sa direktno sa microsoft sajta (opcija "Download Windows 11 Disk Image (ISO)") >> https://www.microsoft.com/software-download/windows11
 
Hvala drug ali zasto da pravim kad su ljudi vec napravili.
Zanima me kako radi na slabijim racunarima tipa do 2012 godine?
 
Zato sto moze da stavi u win nesto i da se posle pitas odakle to u mom racunaru ili da ima backdoor neki virus sa kojim moze kad mu se prohte da udje u tvoj racunar. Jednostavno moze svasta da bude.

A to sto su ti preporucili je 5 min posla, skines sa oficijalnog sajta ne dirani win ubacis ga u rufus on odradi sta treba i znas da je sve po protokolu.

Ali ako si toliko lenj da to uradis samo izvoli. Jednog dana mozes tako da svuces nesto a da u njemu bude ransomware virus a onda mozes samo da places kada ti zakljucaju sve fajlove na svim hardovima koji su u tom trenutku bili prikljuceni ili aktivni.
 
Pa dobro čovek veruje u ljudsko poštenje da ništa nije menjano i dodavano. :)
 
Neka veruje niko mu ne brani, lepo je to sto ima poverenje ali jednom kada se zeznes vise ne verujes nikome. Torrente samo sa privatnih trakera skidam ali nikada prvog dana ako je nesto novo i trazeno nego sacekam komentare da procitam jel sve ok ili ne. To za igre praktikujem ako necu da je kupim, filmove i serije skidam odmah po izlazsku jer tu nema gde da umuva virus.
 
Keylogger moze da bude u bilo cemu, dal je to mp3, mp4, jpg ili nesto drugo...
 
Keylogger moze da bude u bilo cemu, dal je to mp3, mp4, jpg ili nesto drugo...

Tačno tako. To se zove metasploit. Recimo, u MKV fajlove je moguće implementirati payload koji se aktivira kada otvoriš video u nekom playeru. A payload može da bude bilo šta. Ransomware, RAT, ili neki destruktivan virus. Nedavno otkriveni Folina exploit čak ne zahteva ni otvaranje fajla. Dovoljno je otvoriti folder u kojem se nalazi RTF file, i sistem je inficiran. EXE fajlovi više nisu potrebni, jer postoji mnogo drugih načina da se sistem inficira. Svako ko misli da je bezbedan skidajući samo video fajlove, treba još jednom da preispita svoj način razmišljanja.
 
Na privatnim trakerima se to nece nikada dogoditi da se neko zarazi sa ransomware ili bilo kojim drugim virusom, jednostavno kontrola fajlova je prevelika. Dok za javne trakere to vec ne mogu da garantujem i koliki je njihov stepen kontrole.

Ali da me ne bi neko ubedjivao u suprotno u svetu torrenata sam jakoooo jakooo dugo i uvek samo privatni sajtevi nikada javni i evo posle ko zna koliko 1000 TB skinutih i nemanja u racunaru antivirus osim ovoga sto je isao uz win 10 pa sada uz win 11 je to to.
 
Na privatnim trakerima se to nece nikada dogoditi da se neko zarazi sa ransomware ili bilo kojim drugim virusom, jednostavno kontrola fajlova je prevelika. Dok za javne trakere to vec ne mogu da garantujem i koliki je njihov stepen kontrole.
Ovakav nivo naivnosti je najblaže rečno, zastrašujuć. To što je torrent tracker privatan, i što se može ući samo sa pozivnicom, apsolutno nije nikakva garancija sigurnosti. Jel ti stvarno misliš da je onaj ko radi metasploit toliko glup da u video fajl ubaci nešto što će biti momentalno otkriveno i obrisano ?
Ali da me ne bi neko ubedjivao u suprotno u svetu torrenata sam jakoooo jakooo dugo i uvek samo privatni sajtevi nikada javni i evo posle ko zna koliko 1000 TB skinutih i nemanja u racunaru antivirus osim ovoga sto je isao uz win 10 pa sada uz win 11 je to to.
Ne znam da li da se smejem ili da plačem na tvoj "radni staž u underground-u". Tužno je to što ti svoj kredibilitet meriš u terabajtima.
 
Ovakav nivo naivnosti je najblaže rečno, zastrašujuć. To što je torrent tracker privatan, i što se može ući samo sa pozivnicom, apsolutno nije nikakva garancija sigurnosti. Jel ti stvarno misliš da je onaj ko radi metasploit toliko glup da u video fajl ubaci nešto što će biti momentalno otkriveno i obrisano ?

Ne znam da li da se smejem ili da plačem na tvoj "radni staž u underground-u". Tužno je to što ti svoj kredibilitet meriš u terabajtima.
А зашто се ти смејеш људима, или боље рећи исмеваш људе који немају довољно знања из одређене области или им се мишљење разликује од твог? И нико то не санкционише. А псовке, и оне најбаналније се брже боље санкционишу.
 
Nazad
Vrh Dno