Šta je novo?

Brzi-Spori punjaci & Baterije

Šta predlažete za punjač za 18650 baterije i gde kupiti same baterije? Baterije ću koristiti za čeone i obične ručne lampe, ne trebaju mi neke velike struje pražnjenja, ali bih da kapacitet bude bar pristojan, da ih ne punim svakodnevno u kampu. Imam 4 lampe, hteo sam da kupim 8 baterija i punjač za 4. Mislio sam liitokala neki punjač, možda pd4, ima ga na kp za ~20e, ima li šta pametnije?

Baterije?
 
Prodavnice za ecigarete. Inhalika, Umbrella.
Imam Nitecore punjač baš dugo. Pregledaj ponudu, imali su neke krštene Panasonic baterije dobre za lampe.
Moraš samo da vodiš računa da ih ne prazniš totalno u lampama. Nisam ih nalazio kod nas da tim zaštitom.
Ne znam kakvi su sa kp. Ovde imaš garanciju i provereni su. Mada ja nisam godinama kupio bateriju pa ne garantujem.
 
Pa i ne treba ti, dovoljna je dobra lemilica. Niklovano kućište i trake od nikla se veoma lako i lepo leme, bez potrebe da pregrevaš ćeliju. Do sada sam zalemio brdo baterija i nikada nikakav problem.
 
Pozdrav društvo.

Imate li neku preporuku za pristupačan punjač koji ima neku indikaciju "stanja" (health) ili očitavanja mAh baterije?

Ako nema, verovatno ću poručiti Ikein Stenkol. Jeftino a radi posao...
 
Pa i ne treba ti, dovoljna je dobra lemilica. Niklovano kućište i trake od nikla se veoma lako i lepo leme, bez potrebe da pregrevaš ćeliju. Do sada sam zalemio brdo baterija i nikada nikakav problem.

Šta je tačno dobra lemilica? Jel treba određena snaga ili tip? Ja imam samo neku olovku od 30w i pištolj ona je jača ne znam koliko. Jel može s time? Čitao sam na fanzo forumu od iskusnijih ljudi i majstora da su mnogo puta to radili uspešno i da zaista nije toliki problem lemljenje ako se uradi brzo nema nekog bitnog pregrevanja.
Gde ima da se nabave te trakice od lima?

Ja bespotrebno rasturio jedan battery pack jer sam sumnjao na neki disbalans ćelija međutim pojedinačno drže napon podjednako nije to ništa ni bitno a kamo li strašno, bolje da nisam rasturao stoji mi tako nefunkcionalno a nije isplativo ulagati u tu staru lampu za novi battery pack pa bih ovo sastavio ako može. Čitao sam da je za te niske struje dovoljan čak i kontakt pod silom opruge ali neću tako da karabudžim. Geto varijante "punktovanja" kondenzatorom nisam probao. A jednu staru odbačenu mikrotalasnu od koje sam mislio možda u budućnosti da pravim punkt aparat ako nađem vremena, ipak sam uspeo da je popravim i osposobim, koristim je te ništa od toga.
 
Dobra lemilica je ona koja završi posao ;). Šalu na stranu lemilice se grubo mogu podeliti u dve vrste one sa velikom masom vrha i te mogu biti i sa slabijim grejačem ili sa malom masom vrha ali jakim grejačem koji će uspešno održavati temperaturu. Ja koristim CXG 936D lemilicu 60W i radi odlično. Takođe i TS80p ona je 36W i takođe završava posao. U ovom slučaju će obe završiti posao, bitno je da sam proces lemljenja baterije ne traje dugo, sa dobrom lemilicom dovoljno je 2-3s za kvalitetno lemljenje. U tako kratkom vremenskom periodu baterija se neće skoro uopšte zagrejati unutra. Veoma je bitno da obe površine budu potpuno čiste, ja bateriju očistim sa dijamantskim gumenim vrhom za poliranje i malom Proxxon bušilicom. Može i sa gumicom za brisanje hemijske olovke, one sa malo peska u sebi. Nikada ne koristim paste za lemljenje, samo tinol žicu. Limove od nikla sam nabavljao na Fastech-u ali jako davno. Umesto toga komotno možeš iseći limenku od Ness kafe, samo skini farbu sa spoljne strane nekim razređivačem ili je ogrebi skalperom.
 

Prilozi

  • 20190317_121424.jpg
    20190317_121424.jpg
    174.5 KB · Pregleda: 40
  • 20190317_121502.jpg
    20190317_121502.jpg
    162.9 KB · Pregleda: 29
  • 20190317_121719.jpg
    20190317_121719.jpg
    170.9 KB · Pregleda: 31
Poslednja izmena:
2 AAA iz Lidla riknule. Punjene možda 10ak puta .
 
Memorex akka Maha c9000.
Izbaci mi ono HIGH.
 
Nisu, pomešao si Lidl i Ikea brend baterije.
 
Da, piše Lidl, ja čitam Ikea i odgovaram....bezveze.
 
Cisto da javim ako ima neko dilemu u vezi ovih Toshiba AA baterija od 2250mah

Nisu lose a pakovanje koje sam nasao je staro 8 godina , imale su napon kada sam ih otvorio iz paketa nekih 0,60v
Radnja se zatvara pa prodaju za sicu baterije ... uzeo dva pakovanja za 200dinara.

IMG_20220405_181419.jpg

Tri imaju kapacitet preko 2200mah a jedna oko 1800 posle dva ciklusa punjena/praznjenja.
Videcu ovih dana kakav je drugi paket.
Dobra lemilica je ona koja završi posao ;). Šalu na stranu lemilice se grubo mogu podeliti u dve vrste one sa velikom masom vrha i te mogu biti i sa slabijim grejačem ili sa malom masom vrha ali jakim grejačem koji će uspešno održavati temperaturu. Ja koristim CXG 936D lemilicu 60W i radi odlično. Takođe i TS80p ona je 36W i takođe završava posao. U ovom slučaju će obe završiti posao, bitno je da sam proces lemljenja baterije ne traje dugo, sa dobrom lemilicom dovoljno je 2-3s za kvalitetno lemljenje. U tako kratkom vremenskom periodu baterija se neće skoro uopšte zagrejati unutra. Veoma je bitno da obe površine budu potpuno čiste, ja bateriju očistim sa dijamantskim gumenim vrhom za poliranje i malom Proxxon bušilicom. Može i sa gumicom za brisanje hemijske olovke, one sa malo peska u sebi. Nikada ne koristim paste za lemljenje, samo tinol žicu. Limove od nikla sam nabavljao na Fastech-u ali jako davno. Umesto toga komotno možeš iseći limenku od Ness kafe, samo skini farbu sa spoljne strane nekim razređivačem ili je ogrebi skalperom.
IZbegavam da lemim li-ion baterije posto sam jednom doziveo zaista ruzno iskustvo , bateriju sam ocigleno pregrejao i krenuo je da curi litijum , smrdela je ko ..
Ovi spot welderi su prava stvar , do 0.15mm lepo lemi , vari.
Ako nekome treba preporuka , ovaj zaista zavrsava posao.

Hf29a6affc6a64eceafaa0985ec99cd9aY.jpg

I mogu li da pitam koje su ti to baterije koja marka , model ? neke high discharge 18650 ?
 
Poslednja izmena:
Koji su Ikea pametni punjači? Imaju li discharge funkciju i višekanalno punjenje?
Smart punjač iz Ikee se prodaje na istoj polici sa baterijama, i on je prepakovan osnovni smart punjač za Eneloop baterije. Nema discharge opciju koliko znam, ali bi trebalo da se baterije pune po kanalima.
 
Koji su Ikea pametni punjači? Imaju li discharge funkciju i višekanalno punjenje?

Nedavno sam gledao da pazarim novi smart punjač, bio u radnji koja ima izloženo 20ak smart punjača (verovatno imaju sve legalno dostupno na našem tržištu), i zapravo malo njih ima discharge opciju. Ima ih gomila smart/trt/mrt, fancy display i dugmići, ali zapravo imaju možda samo izbor struje punjenja, jesu uglavnom single channel, i to je sve. Nema discharge.

Odavno imam Voltcraft IPC-1L (jedan od prvih tih multifunkcionalnih NiMh/NiCd punjača na tržištu) za koji mi se čini da nije baš najsretnije rešenje. Deluje da prečesta upotreba njegove discharge opcije zapravo skraćuje vek baterijama. Možda ide "preduboko" u pražnjenje, nemam pojma, ali jednostavno baterije koje sam redovno "održavao" u njemu su relativno kratko trajale. Uključujući i prve Eneloop serije.

Na tom Voltcraft je dalje brzo crk'o jedan kanal (puni beskonačno dugo), pa već neko vreme rabim Maha Powerex C9000, i on radi odlično. Rek'o bih da zaista čuva baterije dugoročno gledano.
...ali, on nema mogućnost da puni Li-Ion baterije. Dalje, neke malo lošije baterije, sasvim dovoljne za bežični miš ili dečije igračke npr, odbija da puni uz ispis HIGH. Smatra da baterija ne valja jer ima prevelik unutrašnji otpor. To jeste ok, ne mogu da napajaju blic, ali bre za miš/tastaturu/sintisajzer, te iste baterije napunjene u ne-toliko-smart punjaču rade odlično već 2-3 godine. (Za njih i dalje koristim 3 kanala iz onog Voltcraft-a (samo bez discharge funkcije)).

Na Maha me nervira i što nema mogućnost da posle discharge, sam nastavi charge.
Posle pražnjenja, on ćuti i "čeka dalja uputstva", morate ga resetovati pa pokrenuti charge. Bzvz. je što ne može da se ostavi preko noći da sam to sve završi.

Uglavnom, kvalitetan discharge/charge punjač nije nešto što će biti i u Ikei.
 
punjači koji su bogatiji funkcijama, uključujući tu discharghe/charge, merenje otpora i slično, moraju da se naručuju online...po radnjama toga nema, a vrlo je mala verovatnoća da se neki pojavi na kp...doduše, znam da je neka ekipa iz rume imala nešto od toga, ali su i cene bile malo jače...ne znam ni da li još postoje na kp, dugo nisam gledao punjače...postoji i neki varta uvoznik koji bi teoretski trebalo da ima neki njihov napredniji punjač, ali i to bi trebalo proveriti...
 
Bio pre neki dan u radnji koja ima gomilu LiitoKala, Nitecore, Xtac i još ponekih punjača. Zanimljivo, ima ih izloženih u radnji.
I da, tek par njih su sa discharge/test/refresh funkcijama. Ali ima ih...

Cene, jes' malo jače nego na Ali-ju, ali Ali+šiping, i tu su negde. A i nemamo mnogo opcija za nabavku mi nama i ovde. :(
 
1649260250642.png
Ko može da priušti toplo preporučujem. Inače gospoda iz Rume traže 140 eura na KP što je skoro pa duplo od cene na NKON-u, mada je sada i tamo poskupeo a bio je 76 eura.
 
Smart punjač iz Ikee se prodaje na istoj polici sa baterijama, i on je prepakovan osnovni smart punjač za Eneloop baterije. Nema discharge opciju koliko znam, ali bi trebalo da se baterije pune po kanalima.
Jel to ovaj

ili ovaj

Planiram da poručim online (nisam iz BG-a) a vidim samo ova dva punjača u ponudi...
 
Nedavno sam gledao da pazarim novi smart punjač, bio u radnji koja ima izloženo 20ak smart punjača (verovatno imaju sve legalno dostupno na našem tržištu), i zapravo malo njih ima discharge opciju. Ima ih gomila smart/trt/mrt, fancy display i dugmići, ali zapravo imaju možda samo izbor struje punjenja, jesu uglavnom single channel, i to je sve. Nema discharge.

Odavno imam Voltcraft IPC-1L (jedan od prvih tih multifunkcionalnih NiMh/NiCd punjača na tržištu) za koji mi se čini da nije baš najsretnije rešenje. Deluje da prečesta upotreba njegove discharge opcije zapravo skraćuje vek baterijama. Možda ide "preduboko" u pražnjenje, nemam pojma, ali jednostavno baterije koje sam redovno "održavao" u njemu su relativno kratko trajale. Uključujući i prve Eneloop serije.

Na tom Voltcraft je dalje brzo crk'o jedan kanal (puni beskonačno dugo), pa već neko vreme rabim Maha Powerex C9000, i on radi odlično. Rek'o bih da zaista čuva baterije dugoročno gledano.
...ali, on nema mogućnost da puni Li-Ion baterije. Dalje, neke malo lošije baterije, sasvim dovoljne za bežični miš ili dečije igračke npr, odbija da puni uz ispis HIGH. Smatra da baterija ne valja jer ima prevelik unutrašnji otpor. To jeste ok, ne mogu da napajaju blic, ali bre za miš/tastaturu/sintisajzer, te iste baterije napunjene u ne-toliko-smart punjaču rade odlično već 2-3 godine. (Za njih i dalje koristim 3 kanala iz onog Voltcraft-a (samo bez discharge funkcije)).

Na Maha me nervira i što nema mogućnost da posle discharge, sam nastavi charge.
Posle pražnjenja, on ćuti i "čeka dalja uputstva", morate ga resetovati pa pokrenuti charge. Bzvz. je što ne može da se ostavi preko noći da sam to sve završi.

Uglavnom, kvalitetan discharge/charge punjač nije nešto što će biti i u Ikei.
Ja imam neki no name kineski sa osnovnim displejom (samo nivo kao crtice po svakom kanalu) kupljen pre 15 godina, četvorokonalani i ima discharge, radi odlično, puni sve, rekoh da zamenim za neki fancy kao Litokala koji pokazuje napon i ostalo
 
Jel to ovaj

ili ovaj

Planiram da poručim online (nisam iz BG-a) a vidim samo ova dva punjača u ponudi...
prvi dostupan, drugi ne
 
Bolji je stenkol.Tjugo ima greske hoce kod nekih baterija da izbacuje gresku da se neispravne dok ih stenkol puni bez ikakvih problema.
 
Narucih Opus BT-C700 sa nkon, imam jedno 25+ NiMH baterija pa da ih ocuvam koliko toliko.

Koliko orjentaciono traje dostava ovih dana, jel uzimao neko nešto skoro odatle? Za shiping sam odabrao Post parcel full tracking pošto je razlika bila celih 0.08 centi u odnosu na najjeftiniju varijantu.
 
Bio pre neki dan u radnji koja ima gomilu LiitoKala, Nitecore, Xtac i još ponekih punjača. Zanimljivo, ima ih izloženih u radnji.
I da, tek par njih su sa discharge/test/refresh funkcijama. Ali ima ih...

Cene, jes' malo jače nego na Ali-ju, ali Ali+šiping, i tu su negde. A i nemamo mnogo opcija za nabavku mi nama i ovde. :(
Mene je Vapcell S4 plus preko Fastttech izasao oko 4400, proslo bez otvaranja.
 
Narucih Opus BT-C700 sa nkon, imam jedno 25+ NiMH baterija pa da ih ocuvam koliko toliko.

Koliko orjentaciono traje dostava ovih dana, jel uzimao neko nešto skoro odatle? Za shiping sam odabrao Post parcel full tracking pošto je razlika bila celih 0.08 centi u odnosu na najjeftiniju varijantu.
20-tak dana sa carinom uobičajeno, dodaj par dana zbog praznika.
 
Nazad
Vrh Dno