Šta je novo?

Japanci na 240V

Rygar

Poštovan
Učlanjen(a)
14.03.2019
Poruke
42
Poena
60
Pozdrav ljudi. Pazario sam FM Towns Marty i posto nemam bas iskustva u koriscenju japanskih uredjaja na nasoj mrezi, iako sam dosta procitao o tome, bolje da se jos jednom posavetujem sa vama jer ova stvar nije ni malo jeftina. Specifikacija na uredjaju kaze da radi na 100V koliko je i napon u Japanu. Ja sam uzeo step up & down transformer DT 500VA na kojem dobijam oko 121 do 124V. Ono sto sam uspeo da iscitam po forumima je da amerikanci koriste bez problema FM Towns na njihovoj mrezi koja je 120V, i bez obzira sto Marty trazi 100V tolerancija je nekih 20% sto je i dalje u okvirima struje koju ja dobijam preko transformera.
E sad posto me i dalje frka a hteo bi da budem potpuno bezbedan, zanima me da li neko ima iskusta sa japanskim racunarima i konzolama, i da li ce regulator u samoj konzoli uspeti da izdrzi jer ne radi se o velikoj razlici.
 
Nisam koristio japanske stvari ali jesam američke od 110/120V, najnormalnije rade. Ne treba ti nikakav transformator već samo obična prespojna utičnica ili običan PSU kabl evropski. Kod nas je max podržano 220V kao i u ostatku Evrope. Problem bi bio da hoćeš stvar koja radi na 220V da nakačiš na manji napon.
 
Bez ljutnje ali to bi bilo idealno resenje za 1. maj :) (mislim na rostilj)
Kada sam rekao 240V mislio sam na vrednost koju dobijam na mernom istrumentu iz moje uticnice u kuci, a to bi definitivno sprzilo konzolu koja radi na 100V, jer vec se i desavalo ljudima, ali na srecu neki su to uspeli da poprave zamenom regulatora i kondezatora, ali je miris u uredjaju ostao :)
 
Nisi razumeo šta sam ti napisao. Kada kažem da podržava max do 220V to ne znači da će svaki uredjaj koji ubodeš koristiti taj napon već samo onoliko koliko mu je potrebno tj, kolika mu je specifikacija, u tvom slučaju 100V. Trenutno baš teram američki PS4 koji je 120V i nemam aspolutno nikakvih problema. Ti što su spržili uredjaje nisu sigurno zbog toga....ja ti prenosim moja iskustva, dal je 100 ili 110/120V je isti djavo. Kontam da će se javiti još neko
 
@ripkid Molim te nemoj pisati ovakve stvari, neko će to stvarno probati.
Ima uređaja koji podržavaju od 100 (ili 110) do 240, i onda se to rešava drugačijom viljuškom, ali i piše na uređajima. Laptopi, punjači, brijači, najčešće, ali ne uvek. Kad promasis napon (a može i frekvencija da bude problem) - gledaj da ti bude blizu pp aparat.

To što si ti napisao važi za max snagu ili tako nesto, nikako za napon :)

Da se vratim na OP - 10% mu mora biti tolerancija, 20% već rizik :(
Imaš firme koje motaju transoformatore, pa obzirom da ti ne treba velika snaga (nadam se?), ne bi smelo biti skupo.

Druga opcija, otvoris, nadjes gde je ac/dc i kakvi su tu naponi i prosto zameni taj za 220/dc kakav ti treba..
 
Koliko ja shvatam (neka me neko ispravi ako gresim) uredjaj kada dobije 240V, regulator napona u strujnom adapteru ili u samom uredjaju regulise koliko napona ce pustiti dalje. Ukoliko je napon dosta veci regulator trpi, ptregreva se i na kraju crkne i propusti tu struju dalje sto prouzrukuje ostecenje tj. kvar. Nisam elektronicar ali to mu zvuci najlogicnije. E sad bas bi voleo neko da pojasni kako se to danas radi da li idu neki jaci regulatori napona u sama napajanja, pa to ovi novi uredjaji tolerisu, ali znam dosta ljudi koji su japanske retro stvari iz pocetka 90-tih spojili na nasu mrezu i pufff... Na primer jedan moj prijatelj je sprzio japanski PC-FX kada ga je spojio na nasu mrezu.
I ja sam koristio japanski Wii bez transformera ali ta konzola kosta 20$ pa me boli uvo, ali nesto sto kosta kao novi PS5 i Xbox Series X zajedno, tu vec moram da pitam i za onu razliku od mizernih 20V :)
 
@ripkid Molim te nemoj pisati ovakve stvari, neko će to stvarno probati.
Ima uređaja koji podržavaju od 100 (ili 110) do 240, i onda se to rešava drugačijom viljuškom, ali i piše na uređajima. Laptopi, punjači, brijači, najčešće, ali ne uvek. Kad promasis napon (a može i frekvencija da bude problem) - gledaj da ti bude blizu pp aparat.

To što si ti napisao važi za max snagu ili tako nesto, nikako za napon :)

Da se vratim na OP - 10% mu mora biti tolerancija, 20% već rizik :(
Imaš firme koje motaju transoformatore, pa obzirom da ti ne treba velika snaga (nadam se?), ne bi smelo biti skupo.

Druga opcija, otvoris, nadjes gde je ac/dc i kakvi su tu naponi i prosto zameni taj za 220/dc kakav ti treba..

Ne mora niko da proba jer sam lično probao sa više uredjaja (PS4, laptop, retro računari poput C64, Apple II itd.) i nikada nisam imao ni jedan jedini problem niti mi se nešto spržilo. Uostalom postoji specifikacija na samom uredjaju koliko šta i kako podržava.
 
Setio sam se sada, imao sam baš jedan PC 386 sa AT napajanjem koje je imalo 110/220V preklopnik na sebi i sećam se da sam nekom ameru trebao da ga šaljem i da sam prebacio bio na 110V i ubacio u utičnicu da naknadno nešto testiram i da je najnormalnije radilo sve.
 
Nisi razumeo šta sam ti napisao. Kada kažem da podržava max do 220V to ne znači da će svaki uredjaj koji ubodeš koristiti taj napon već samo onoliko koliko mu je potrebno tj, kolika mu je specifikacija, u tvom slučaju 100V. Trenutno baš teram američki PS4 koji je 120V i nemam aspolutno nikakvih problema. Ti što su spržili uredjaje nisu sigurno zbog toga....ja ti prenosim moja iskustva, dal je 100 ili 110/120V je isti djavo. Kontam da će se javiti još neko
Ti to savetujes ljude ljude da slobodno koriste uredjaje van specifikacija?
Povuci ce napon koliko mu je potrebno?
Stavi onda 2 akumulatora u auto, tako sigurno nikada neces imati problem sa slabim akumulatorom, ionako ce povuci napona koliko je potrebno...da sve izgori pri prvom davanju kontakta...
Ja te molim da vise ne pises ovakve stvari, jos ce neko stradati...
To sto neki uredjaji EVENTUALNO (uglavnom sa izdvojenom napojnom jedinicom) mogu tako da rade ne znaci da ce svi.
 
Ripkid, Ti uređaji PS4, punjač od laptopa i slično imaju radni opseg 100-240V, zato tebi nije ništa crklo. Ako uređaj radi samo na 100/120V, onda ne može da radi na 220V, tj. može dok ne ispusti beli dim. Tako da ti savet nije na mestu.
 
@DukeLander @TheWickerMan

Ne savetujem ja ništa nikoga, svako radi sam kako mu volja, ja pričam stvari iz mog ličnog iskustva samo. Btw. nije mi crkao ni PC 386 na 110V (koji btw. ima maltene iste specifikacije kao i FM Towns), C64 (NTSC američki) i Apple IIc isto američki...na njih sam kačio evropsko napajanje i ploče su radile i ponašale se normalno. Mislim da se ovde pravi prevelika buka oko običnog PC-a, uostalom kao što sam već i napisao postoji specifikacija na uredjaju pa se može videti šta i kako ali gotovo sam 100% siguran da će svaka 386 ploča raditi normano sa bilo kojim napajanjem.
 
@Rygar Ja imam Mattel Aquarius koji radi na 110V. Koristim ga isključivo preko 220->110 adaptera:
Ako je kod tebe 240V, mislim da je bolje da nađeš da ti se namota trafo koji će tvojih 240 spustiti na 100, kao što je @danijel00 i predložio. Ako si spravu platio koliko si platio, nemoj se zezati, još neka mala suma za trafo i da te ne boli glava. Bar bih ja tako uradio na tvom mestu.
 
A šta će da radi sa 200V kondezatorima na ulazu? Ne može ovo da se prebudži, mislim može ali lakše je možda uzeti Meanwell sa trostrukim izlazom 5V, 12V i -12V i spustiti taj 12/-12V na 9/-9V
 
Sad ste me malo zbunili. Znaci ovaj moj transformer sa slike koji spusta mojih 240V na 120V nije bezbedan? Da li to znaci da on ne moze da se prepravi da se spusti za jos 20V odnosno da dobijem tacno tih 100V, neko mi treba drugi transformer koji spusta tacno na 100V?
 

Prilozi

  • trans.jpg
    trans.jpg
    252.5 KB · Pregleda: 46
Takav transformator ti daje 121-124V bez opterecenja, kada stavis neki potrosac napon bi trebao da padne i verovatno bude u granicama normale. Da li mozes da povezes neki potrosac koji radi u opsegu od 100-240V na njega i da onda meris koliki je napon pod opterecenjem?
Inace da, ako bi zeleo da bude 100V morao bi da menjas transformator, jer taj je uradjen u 2:1 odnosu namotaja na primaru u odnosu na sekundar, tako da se uvek dobija polovina napona, da je napon na mrezi 220V dobio bi 110V, posto je danas obicno u rasponu 230-240V, dobijas veci napon na izlazu.
 
Ja bih pre promenio napajanje u samom Martyju i ovako su težak krš koliko vidim po forumima.
 
U sustini meni je sada samo bitno da upalim konzolu proverim da li radi CD-rom (posto je on tek krs i nije ga moguce popraviti ako rikne) i da vidim da me japanac nije preveslao kad je rekao da sve radi, onda konzola moze na policu pa da ceka recap i ostalo. Znaci pretpostavka je da ce pod opterecenjem pasti na 110V, to je onda sasvim ok ako je tako, mislim da bi regulator u konzoli 110V izdrzao bez problema? Moram samo videti nekog ko se bolje razume da mi to ispita pod opterecenjem. Da li svi ti 110V-220V transformeri daju 120V kad nisu pod opterecenjem?
 
Pa ako hoćeš da budeš baš siguran nabavi varijabilni transformator, ima polovnih od 80€ pa naviše...:D ili idi do nekog servisa gde imaju pa pitaj da probaš.
Taj 386SX na 16MHz neće bogzna koliko opteretiti da dođe do pada napona od 10%.
Imaš tri opcije:
1. Napravi napajanje za Martija i zaboravi transformatore.
2. Prepravi taj step down transformator ali nećeš moći da ga koristiš više za američke uređaje.
3. Kupi poseban transformator za japanske uređaje.

P.S. Nije transformer nego transformator. ;)
 
Poslednja izmena:
P.S. Nije transformer nego transformator.
Ja po Vuku, citaj kako je napisano :)

Opcija 2 mi se najvise dopada, a sto se tice kupovine 220V na 100V to nigde nema kod nas da se uzme? Ako budem uzimao od preko i cekao da stigne, istece mi rok za reklamaciju ukoliko nesto nevalja.
 
Taj Marty model je doista konzola, mislio sam da je onaj klasičan sivi FM Towns u ala PC kućištu. Setio sam se i da japanski modeli Sega Saturn i Sega Mega Drive rade najnormalnije na 220V kod nas (setio sam se nekih koji su ih imali pa prodavali) a radi se o stvarima koje su iz istog vremenskog perioda kao i taj Marty, čak mislim da rade i PC Engine i NEO-GEO MVS no morao bih da proverim. Takodje po sećanju mislim i da Sharp X68000 i MSX 2+ rade na 220V.
Sve u svemu na osnovu ličnog iskustva i po onome što sam čuo dosta uredjaja što novijih što retro radi bez problema, naravno ima i izuzetaka ali su u manjini.
 
. Uostalom postoji specifikacija na samom uredjaju koliko šta i kako podržava.
Upravo si ovo lepo rekao (a isto to sam i ja gore napisao).
Sve sto trenutno imam pri ruci lepo pise 100-240V. No ono sto se kupi npr u USA ili u Japanu, lako moze biti samo za to trziste. za US znam sigurno - spalili smo trafo od 100eur peglom za kosu od 30$ - iako bi logika nalagala da je grejac - grejac i da nema razloga da mu ne odgovara drugaciji napon :) Kao posledicu sam spalio ulaz na sony discman jos dok toga ovde nije bilo, kad je crkao trafo, onda sam uzeo onaj univerzalni AC/DC ali je polaritet ispao obrnut - posle toga je radio samo na 4xAA baterije.
 
Ja po Vuku, citaj kako je napisano :)

Opcija 2 mi se najvise dopada, a sto se tice kupovine 220V na 100V to nigde nema kod nas da se uzme? Ako budem uzimao od preko i cekao da stigne, istece mi rok za reklamaciju ukoliko nesto nevalja.
Pomenuta je firma Trafko koja radi izradu transformstora po želji, tražiš torusni trafo snage i napona koji ti treba i oni ga namotaju. Onda ostaje da ga smestiš u neko kućište, recimo oklopi starih at/atx napajanja su jako zgodna za to, na mestu 8cm ventilatora taman lepo može da se namontira klasična šuko utičnica, doda se neki osigurač, prekidač i kabal do zida i eto gotovog proizvoda. Mada mislim da možeš naći i kineza koji ima 240V selektor, on meni spušta na 108v.
 

Prilozi

  • 20220113_120954.jpg
    20220113_120954.jpg
    112.7 KB · Pregleda: 33
Priključi običnu sijalicu od 100w na taj tvoj stepdown transformator, pa onda izmeri napon. A ovo sa priključivanjem bez stepdown trafoa je čisto izazivanje sudbine. To može da funkcioniše samo kod novijih chopper ispravljača sa pametnom regulacijom izlaznog napona. Kod starijih linearnih ispravljača če biti jedno PUF, a magični dim će da izadje iz komponenti. 😁
 
Kontaktirao sam Trafiko tako da cekam njihov odgovor, sto Zarko kaze ako sam vec toliko platio konzolu sto da rizikujem zbog 50-tak $.
Inace cuo sam se sa 4-5 ljudi koji koriste FM Towns Marty u Americi i kazu da ga bez problema koriste preko zidne uticnice (110-120V). Mislim da je oscilacija od tih 20V veoma mala da bi napravilo ikakav problem za nekakav test konzole na blic. E sad pitanje je koliko amerikanci dobijaju na uticnici 110V ili 120V kao ja preko trafoa, oni to nisu ni merili.

@dag - Kako to da izvedem? Ustekam sijalicu 100w u 110V i merim multimetrom na samoj sijalici?
 
Najlakse neki fasung, sijalicno grlo od plafonjere, imas ih za 100ak din u radnjama. Kabl od trafoa do grla, zarafis sijalicu, ukljucis lako ti je dostupno na fasungu da izmeris napon.
 
Priključi običnu sijalicu od 100w na taj tvoj stepdown transformator, pa onda izmeri napon. A ovo sa priključivanjem bez stepdown trafoa je čisto izazivanje sudbine. To može da funkcioniše samo kod novijih chopper ispravljača sa pametnom regulacijom izlaznog napona. Kod starijih linearnih ispravljača če biti jedno PUF, a magični dim će da izadje iz komponenti. 😁

Ljudi bez problema koriste japanski Sega Mega Drive i PC Engine recimo sa evropskim 9V Sega MD1 napajanjem, isto tako i Sega Saturn japanski (grey verzija) radi na 220V da se bode direkt.
Apple IIc američki sam lično koristio sa custom EU napajanjem modovanim na 220V kao i C64 NTSC američki sa čak originalnim EU Commodore napajanjem. Ništa nije magično dimilo.

Čovek se izuo opasne pare za konzolu tako da razumem da neće da se izlaže nikakvom riziku što ne znači ako bi priključio konzolu na modovan 220V PSU da bi riknula, postoji mogućnost naravno ali je verovatnoća da bi radila (unutra je 386SX PC ploča) kao što rade i mnoge druge retro stvari.
 
Nazad
Vrh Dno