Šta je novo?

Traži se štapni usisivač

kUdtiHaEX

Super ridža
Administrator
Učlanjen(a)
18.07.2001
Poruke
18,056
Poena
1,365
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel® Core™ i5-9500F, NZXT Kraken Z63
GPU
Asus GTX 2070 Super
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 1 TB
Kućište
NZXT H210i
Monitor
LG C2 42"
Miš & tastatura
Logitech G502, Keychron K8, Nuphy Air75, Ducky TKL One 2
Ostale periferije
Glupi HP štampač
Laptop
Apple Macbook Pro 14" M1
Tablet
Apple iPad Pro 11"
Mobilni telefon
Apple iPhone 13 Pro Max
Pametni uređaji
Apple Watch Ultra
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Planiram da kupim štapni usisivač iliti usisivač koji ima bateriju umesto kabla.

Nemam neki definisani budžet, samo bih voleo da ima normalnu autonomiju od bar 30 minuta, da se relativno brzo puni, da može da očisti tepih od dlaka moje mačke koliko-toliko i da nije preglomazan za čuvanje (znam, mnogo zahteva).

Video sam razne Philips, Bosch pa čak i XIAOMI modele ali ideje nemam šta da gledam.
 
Mene zanima iskustvo sa nekim 2u1 stapnim. Npr Philips 6408/01. Tepih mi je smesan, treba mi nesto da usisa mrve i ostatke hrane sa plocica i parketa i da to lepo prebrise. Imam sitnu decu, pa ne mogu 3x dnevno da vadim usisivac, pa mop, a moram inace bude kao u kokosinjcu.
 
Bas niko nista da preporuci.
Da pokusam drugacije da formulisem pitanje.
U cenovnom rangu od 50000 do 60000 dinara koju marku preporucujete dyson bosch miele ili samsung?
 
Dyson. Jedini koji ima jak usis. Naravno i po kvalitetu.
 
Koristi li neko Xiaomi Mi G10, kakvi su utisci?
Koristio bi se po coskovima gde robot usisivac ne moze da pridje, po stepenistu(plocice), u predsoblju od 10m2 koje je u prizemlju, pa da ne bi stalno skidali robot, eventualno ispod stola po tankom tepihu...
Kupovinom robot usisivaca, smo shvatili da bi nam ovako nesto super doslo kao dopuna, da ne mora svaki cas da se koristi obican usisivac, razvlaci kabal, ovo ono...:), a najvise zbog tog stepenista i predsoblja u prizemlju, jer je citav stambeni prostor na spratu...
Kako stapni funkcionisu po uglovima, konkretno na stepenicama, tamo gde se spajaju gaziste i celo, ona cetka mislim da ne moze tu da dohvati, a tu se najvise skupi prljavstine?
 
Da li je suludo očekivati da štapni usisivač tj Xiaomi G10 zamjeni ovakav Zepterov? Sviđa mi se što kod Xiaomija nema kablova, zamišljam daleko lakše (i brže) usisavanje sa njim.
Nekih 80-90m2 je u pitanju.


1636827044035.png
 
Kupio sam u metrou na danasnjoj akciji Bosh bch 3k255 za 18k. Malo me zbunilo sto su bili u dve razlicite kutije. OK je igracka, zadovoljan sam.
 
Iskreno Dyson mi se nije dopao i bio je skuplji za 15.000 u momentu kad sam ga ja kupovao.

Edit: sad me žena ispravila, plaćen je bio 55000. Dyson je bio oko 75.
 
Poslednja izmena:
B** ti lebac :eek: kad sam video cenu nekih od pominjanih modela zamalo me šlog nije udario,
Ovaj dajson v11 košta kao registrovan auto u voznom stanju 🥶 Ne znam dal se isplati uzimati ga ako nemate tepihe od barem 350.000 dinara !!! i kućnu pomoćnicu tj. služavku... al onda bi ona mogla metlicom i lopaticom da skuplja prašinu, svakako bi bilo jeftinije.
Msm, ko uzima ovo sigurno mu ispadaju bitkojnovi iz džepova pa ako može jedan (ili pola) da udeli meni da vidim i ja kako je voziti ove lamborghini creamde de la creame usisivače.
🤪
Pozdrav. Ja imam Dyson v11 i ne znam kako sam ziveo bez njega. Mnogoo recenzija sam gledao. Pritom imam psa nemackog spica koji se linja. Sa Dysonom se sve lspo usisa. Bitna je i usisna snaga ali kod Dysona se pokazalo da je najbolje i u deep clean. Od 100% sitnog peska pokupio je 100%. A ona mala rotirajuca cetka izvuce takve gadosti sa garniture i kreveta.
Znam da su na nas standard prekupi ali vrede svaki euro. I da odg ovim ostalim. Bosov animal pro na struju sam poklonio majci. Ovaj usisava najbolje na trzistu i takodje jako bitna stvar sa lakocom.

Da li neko od vas ima tepihe i kućne ljubimce? Mene @Djilkosh_Ns ubeđuje kako to ne radi u toj kombinaciji.
Sigurno ti je neko odgovorio do sada ali evo iz iskustva. Dysonove cetke pokupe sve dlake! Bukvalno sam progledao od kako sam ga kupio. Stan nikada cistiji. Vredi za sve pare :). Imao sam crn tepih a pas beli dugodlaki. Nema ni jedna dlaka. Ispasce da radim za Dysona. Ali citam i cudim se. Ako imate ljubmca ili ste alergicni na prasinu jedno Dyson resava to. Prosle godine za vreme karantina sam toliko izucio o usisivacima i dosao do zakljucka da je je Dyson najbolji. Stoji da su papreno skupi ali vrede. Pritom xiaomi i ti ostali kopiraju dysona. A on patentirao svoj ciklon. Pritom filter je dozivotni pere se (preporuka je kao mesec dana ali i ne mora na mesec) osim toga jakooo lako se ocisti i nista ja dodatno ne moram raditi osim kad perem filter skinem celu motorizovanu cetlu i nju ocistim. I ne gubi usisnu moc kao ostali niti se ista na njemu menja od delova.
 
Već sam kupio i to Bosch koji me odlično služi. Podelio sam svoje utiske na prethodnim stranama.
 
Sestra me smara već godinu dana da nabavimo štapni usisivač na baterije. Nisam uopšte upućen u materiju, zanima me ona najjeftinija klasa. Koliko traje usisavanje sa punom baterijom? Kakva je snaga u odnosu na usisivač na struju? Koliko prosečno traje punjenje baterija? Koliko brzo baterije gube kapacitet? Koliko god bi jedna baterija izgurala? Koliko su generalno kvarljivi?
 
Pa pročitaj ove 4 strane teme
Gotovo sve je odgovoreno.
Sestra me smara već godinu dana da nabavimo štapni usisivač na baterije. Nisam uopšte upućen u materiju, zanima me ona najjeftinija klasa. Koliko traje usisavanje sa punom baterijom? Kakva je snaga u odnosu na usisivač na struju? Koliko prosečno traje punjenje baterija? Koliko brzo baterije gube kapacitet? Koliko god bi jedna baterija izgurala? Koliko su generalno kvarljivi?
Ovako jeftiniji a dobar je xiaomi G10. Jer ima motorizovanu cetku.
Svi usisivaci na baterije nemaju tu snagu kao na struju. ALI zato se gleda da ima motor u cetki. Ona odradi pola posla. Dzaba i ogromna usisna snaga (imao takav Bosch animal pro) kad umrem dok usisam pogotovo leti. Jer je prejak. Baterija opet od modela do modela. Ako racionalno koristis usisivac baterija u proseku 30 do 45 minuta efektivnog usisiavanja na auto modu. Puni se oko 3 sata.
Ostale marke osim Dyson ne znam kaliko se kvari ili ne. Meni nikada nije nista crklo. I filter je dozivotan. Samo se opere ostavi 24h da se osusi i to je to. Baterija nije izgubila nista (koliko sam primetio) Za ostale nisam siguran. Ali obavezno gledaj da ima motorizovane cetke a ne da ih vazduh pokrece jer to ona ne usisa sitnu prasinu, niti grinje sa kreveta/garniture i ostalog.
 
Mi i dalje koristimo Iskru 750 koju je otac kupio za prvu platu, pre nekih 40 god. Pri svakom paljenju na izduvu izbaci oblak prašine djubreta u vazduh :) Ono što hoću da kažem je da nismo neki zahtevni korisnici, bitno je samo da izgura neko vreme bez kvarova, i da ne bude ono da baterija izgubi 50% kapaciteta za godinu dana korišćenja.
 
Mi i dalje koristimo Iskru 750 koju je otac kupio za prvu platu, pre nekih 40 god. Pri svakom paljenju na izduvu izbaci oblak prašine djubreta u vazduh :) Ono što hoću da kažem je da nismo neki zahtevni korisnici, bitno je samo da izgura neko vreme bez kvarova, i da ne bude ono da baterija izgubi 50% kapaciteta za godinu dana korišćenja.
Pa eto jeftiniji model a da je dobar koliko sam imao prilike da se igram u radnji je Xiaomi G10. Kod njega se menja filter i oko 1000 dinara je. Ali ne bi trebalo brzo da strada. Nisam ni ja obracao mnogo paznju na oblake prasine dok nisam postao alergican na polen jos i uzeo dugodlakog psa. Pa mi je to sada glavni parametar za usisivace i obavezno gledam da sve ima hepa filter.
 
Meni nikako nisu jasni ti tzv. HEPA filteri koji mogu da se peru, bez obzira na proizvođača. Nisam našao nijedan particle test sa opranim filterima. Naročito opranim više puta.
Kada su u pitanju filteri za prečistače vazduha, uvek i kod svih proizvođača moraju da se kupe novi, a za pojedine usisivače kao mogu da se peru. Ipak ne verujem da će imati Hepa filtriranje posle pranja.
 
Ovako jeftiniji a dobar je xiaomi G10. Jer ima motorizovanu cetku.
Svi usisivaci na baterije nemaju tu snagu kao na struju. ALI zato se gleda da ima motor u cetki. Ona odradi pola posla. Dzaba i ogromna usisna snaga (imao takav Bosch animal pro) kad umrem dok usisam pogotovo leti. Jer je prejak. Baterija opet od modela do modela. Ako racionalno koristis usisivac baterija u proseku 30 do 45 minuta efektivnog usisiavanja na auto modu. Puni se oko 3 sata.
Ostale marke osim Dyson ne znam kaliko se kvari ili ne. Meni nikada nije nista crklo. I filter je dozivotan. Samo se opere ostavi 24h da se osusi i to je to. Baterija nije izgubila nista (koliko sam primetio) Za ostale nisam siguran. Ali obavezno gledaj da ima motorizovane cetke a ne da ih vazduh pokrece jer to ona ne usisa sitnu prasinu, niti grinje sa kreveta/garniture i ostalog.
Nadovezaću se na tvoj post, jer je detaljan :)

Motorizovane četke imaju samo top-end štapni usisivači na baterije.

Dodatno, treba gledati da li imaju (i da li dolazi u kompletu ili se dokupljuje!) četka sa mekim rolerom (ili je on integrisan u jednom, opet samo top-end modeli imaju integrisan meki sa tvrdim rolerom). Dok su, da kažem tvrdi roleri dobri za tepihe, na parketu/laminatu/tvrdim-površinama samo razbacuju tvrde čestice (npr kornfleks, pesak za mačke i slično) ili se, kao bolja opcija, zadržavaju sve to ispred četke (kako god okreneš, ne usisavaju). Dakle, uzeti u obzir da i ako ima posebnu (dokupljivala se ili ne), treba menjati četke kada se prelazi na tvrde površine (ko nema nikakve tepihe, treba mu samo meka četka, a tvrdu može samo za nameštaj da koristi).

Obratite pažnju da većina usisivača usisava samo unapred, ne i unazad. Koliko sam video to rade oni koji u četki imaju 2 valjka.
- Nekima se izvrće četka kada se povuče ka sebi (ne prijanja za tepih, dok na tvrdim podlogama svakako klize). Ovo primetih na jeftinijem Xiaomiju.

Tzv "zatvoreni sistem" filtracije vazduha je odlična stvar, opet, imaju skuplji, ali i neki jeftiniji/jeftini modeli. Za one sa alergijama je ovo obavezno. Za njih je i pražnjenje bitna stavka (da li se dolazi u kontakt sa prljavštinom pri čišćenju ili ne).

Mogućnost zamene baterije (bez slanja celog aparata u servis) je takođe plus (neki naplaćuju po 100€ zanemu baterije).

Pored navedenog bih obratio pažnju i težinu (ako je veći stan ili će većinom usisavati slabija polovina ili deca 😁 ), da li je raspoređena dobro, kao i kakva Swivle/twist ima četka (neke mnogo olakšavaju usisavanje.

P.S. Ako imate kućne ljubimce, samo ovi bolji (čitaj skupi) vrede, zbog dlaka. Ili da njih ručno skidate, a u tom slučaju preporučujem:
 
Meni nikako nisu jasni ti tzv. HEPA filteri koji mogu da se peru, bez obzira na proizvođača. Nisam našao nijedan particle test sa opranim filterima. Naročito opranim više puta.
Kada su u pitanju filteri za prečistače vazduha, uvek i kod svih proizvođača moraju da se kupe novi, a za pojedine usisivače kao mogu da se peru. Ipak ne verujem da će imati Hepa filtriranje posle pranja.
Pa nece svi. Ja sam to naveo samo za Dysona. Za jeftinije se menja. Ima ljudi na ytu koji su testirali. On izmedju svega zato i kosta toliko. Nula ulaganja posle.
 
Pročešljao sam temu i iako su štapni usisivači praktični i zgodni, mislim da nisu baš najbolji izbor za moje potrebe. U kuću se unose drva, stvara se đubre oko šporeta, ja često uđem u sobu sa mokrom i prljavom obućom... Za moje potrebe bi bilo zgodno nešto poput Karcher-a WD3. Moraću malo bolje da istražim kakav je kvalitet tih usisivača...
 
Pa nece svi. Ja sam to naveo samo za Dysona. Za jeftinije se menja. Ima ljudi na ytu koji su testirali. On izmedju svega zato i kosta toliko. Nula ulaganja posle.
Nebitno jeli Dyson, Miele, Bosch ili pak Xiaomi i sl. Kad se Hepa filter opere, teško da više ima takvo filtriranje.
Dyson isto za prečistače vazduha nema perive filtere, već ih ima samo za usisivače. Miele za C3 usisivače sa kesom ima Hepa filter koji se menja, a za štapne je tzv. doživotni.
Testove koje sam nalazio su bili sa novim filterima, nikad sa zaprljanim pa opranim. I opet uglavnom najbolji rezultati na usisivačima na kojima se menja hepa filter (usisivači sa kesom). Čak se Dysoni nisu baš proslavili na tom polju (na nekim testovima koje sam našao).
 
Poslednja izmena:
Motorizovane četke imaju samo top-end štapni usisivači na baterije.

Ček polako. Ja imam onaj neki najjeftiniji Bosh, onaj sa dna ponude Bosh-a, serija 2. Koštao <100€ na nekoj akciji. I on ima motorizovanu četku.

Nisam virio baš u svaki, ali ubeđen sam da svi štapni akumulatorski imaju motorizovane četke. Gorenje neki osnovni model pouzdano znam da ima motorizovanu četku.
Možda to nemaju one neke kopije iz kineskih radnji od 3-4000din, (zapravo stoni ručni usisivač kojem su prikačili štanglu da izgleda kao da je za pod :p )

Štapni akumulatorski usisivači nemaju usisnu snagu da struja vazduha okreće četku preko one miniturbine u glavi (kako to već imaju turbo četke za velike usisivače).

Dalje, ovaj najjeftiniji Bosh kupi prljavštinu sa poda gurao ga napred ili nazad. Kada ide nazad, možda malo slabije, ali skuplja.
Četka se snažno i stabilno vrti gurao ga napred il' nazad (naravno, kada ima poseban motor samo za nju).
Četka zna slabije da se vrti ili čak stane u baš dugodlakim čupavac tepisima, al' ajde, mi njih nemamo u kući.
Na kratkodlakim i na meblu se uvek vrti kako treba. (Doduše, za nameštaj ga više ne koristimo jer ga smatramo ne baš čistim, usisava se ulaz u stan, čak i hodnik oko ulaznih vrata).

Uglavnom, svi ti štapni akumulatorski, ako su iole kako treba urađeni (a većina iole poznatih brednova) rade korektno.
Razlikuju se u vremenu rada, nekoj vršnoj snazi, filtraciji i lakoži čišćenja filtera.

Ovaj Bosh serije 2, mana je NiMh baterija (to nisam ni skontao kada sam kupovao, gunđ (mislim a će brzo propasti)), sporo se puni a radi max 15-20 min, i rezervoar za prašinu se malo bzvz. čisti... Ali kao pomoćni, radi odlično za nekih 95€ koliko je koštao.
 
Ček polako. Ja imam onaj neki najjeftiniji Bosh, onaj sa dna ponude Bosh-a, serija 2. Koštao <100€ na nekoj akciji. I on ima motorizovanu četku.

Nisam virio baš u svaki, ali ubeđen sam da svi štapni akumulatorski imaju motorizovane četke. Gorenje neki osnovni model pouzdano znam da ima motorizovanu četku.
Možda to nemaju one neke kopije iz kineskih radnji od 3-4000din, (zapravo stoni ručni usisivač kojem su prikačili štanglu da izgleda kao da je za pod :p )

Štapni akumulatorski usisivači nemaju usisnu snagu da struja vazduha okreće četku preko one miniturbine u glavi (kako to već imaju turbo četke za velike usisivače).

Dalje, ovaj najjeftiniji Bosh kupi prljavštinu sa poda gurao ga napred ili nazad. Kada ide nazad, možda malo slabije, ali skuplja.
Četka se snažno i stabilno vrti gurao ga napred il' nazad (naravno, kada ima poseban motor samo za nju).
Četka zna slabije da se vrti ili čak stane u baš dugodlakim čupavac tepisima, al' ajde, mi njih nemamo u kući.
Na kratkodlakim i na meblu se uvek vrti kako treba. (Doduše, za nameštaj ga više ne koristimo jer ga smatramo ne baš čistim, usisava se ulaz u stan, čak i hodnik oko ulaznih vrata).

Uglavnom, svi ti štapni akumulatorski, ako su iole kako treba urađeni (a većina iole poznatih brednova) rade korektno.
Razlikuju se u vremenu rada, nekoj vršnoj snazi, filtraciji i lakoži čišćenja filtera.

Ovaj Bosh serije 2, mana je NiMh baterija (to nisam ni skontao kada sam kupovao, gunđ (mislim a će brzo propasti)), sporo se puni a radi max 15-20 min, i rezervoar za prašinu se malo bzvz. čisti... Ali kao pomoćni, radi odlično za nekih 95€ koliko je koštao.
Zaista ne znam. Ne bih da gresim i da dajem lazne informacije. Ali sam dosta njih gledao i NE nemaju motorizovanu cetku. To je snaga vazduha. Bukvalno koji ima to i napomene. Malo pre gledao Xiaomi ima samo malu motorizovanu ona velika na zalost nije. Moj stari bosch je isto vrtela cetka ali je imao i veliku usisnu snagu. Na kraju najbolje je otici u radnju i pogledati cetku. Motor se vidi na neki nacin.
 
Evo gorenje koje sam platio 14k ima elektro turbo četku

20211207_205943.jpg
 
Da, vide se dva el. kontakta za motorizovanu četku. Tako neko rešenje imaju svi iole normalni štapni akumulatorski.
 
Nazad
Vrh Dno