Šta je novo?

Protočni bojleri

Učlanjen(a)
29.10.2005
Poruke
305
Poena
345
O akumulacionim se sve zna.

Molim za mišljenja o protočnim bojlerima.
Vidim da ima više proizvođača, razlika u ceni nije mala. Bosch naravno ima najveću. Da li je to opravdano? Mene lično interesuje kvalitet i ušteda električne energije.

Termorad je crkao, ne bi se više vraćao na to.
 
Ja imam običaj da se šurim vodom dok se tuširam, jedno 30-40 min. :D Ako ima neki koji može konstatno da izdrži takvu torturu, zainteresovan sam :D
 
Za protocne bojlere je uglavnom potrebna nova strujna instalacija, jer su standardni bojleri u proseku snage 2KW, dok su protocni bojleri oko 20KW.
 
Imate protočne bojlere koji su veće litraže i imaju više aktivnih grejača.
Ako imate para za tako nešto...
Ja ocekivao neku cifru od 2k evra, kad ono samo 500 :D (ovo pisem iz perspektive cena drugih proizvoda danas, khmmm GPU-ovi :D )

Ali ovo mi ne deluje da je protocni bojler?
Za protocne bojlere je uglavnom potrebna nova strujna instalacija, jer su standardni bojleri u proseku snage 2KW, dok su protocni bojleri oko 20KW.
Pa, ovo svi mi znamo, koji razmisljamo o protocnim bojlerima :D
 
Imate protočne bojlere koji su veće litraže i imaju više aktivnih grejača.
Ako imate para za tako nešto...
Ovo nije protocan bojler,a protocan se ne zove dzaba protocan i on ne moze biti vece litraze zato sto je protocan. Ovaj na slici licno ugradjujem vezujem ga na solar,gas...
 
Za protočni bojler potrebna je dobra elektro instalacija (VEOMA BITNO), kao i odgovarajuće slavine/tuš. Moja preporuka ide za Stiebel protočne bojlere. Kod nas bojler sa instalisanom snagom od 24 kW, trofazna instalacija, osigurač 3x40 A (ili 3x35 A nisam siguran). Mogućnost tuširanja bez ograničenja (i ja volim da se šurim sa 40-tak stepeni). Podešavanje temperature vode u pola stepena. Daljinska kontrola temperature. Mana, kada se u toku tuširanja zatvori voda (posebno zimi), kada se ponovo pusti posle par sekundi ima kratak period hladne vode pre nego što postigne zadatu temperaturu.

Potrebno je obratiti pažnju na angažovanu snagu prilikom ugradnje protočnog bojlera. Mislim da najniža za trofaznu struju od 17 kW nije dovoljna.

Mesečna potrošnja 500 - 600 kWh (celo domaćinstvo) , bez ustručavanja u korišćenju bojlera (ima nas troje, svi volimo da ostanemo duže ispod tuša).

Za nekih 4 godine i 9 meseci prijavljuje da je potrošio 9998 kWh i 490 m3 vode (pod uslovom da sam dobro razumeo njegove podatke) .
 
@acep Hvala na pojašnjenju. (y)
Čovek je u postu iznad mog rekao da trošiti dosta tople vode a ja znam komšiju koji ima ovakvo "čudo" u većoj porodičnoj kući.
Jedna porodica na spratu, druga u prizemlju i svi zakačeni na isti bojler. Pa sam pomislio prvo na to.

Kod nas je malo nesretno usvojen taj termin "protočni" jer je po logici stvari - svaki bojler protočni.
Anglo područje to lepo naziva "tankless water heater" , gde ovo "tankless" jasno opisuje uređaj: bez tanka (kazana, rezervoara), bez skladišta.
 
Pa jest protice i kroz njega 😁, salu na stranu generalno ja nikada nebi razmisljao o protocnom bojleru ma koliko da je malo kupatilo ako je to razlog. Velika potrosnja,jacina struje koja je potrebna i tvrda voda u vecem delu nase zemlje.
 
Čovek je stavio akcenat na uštedu, a protočni se i dalje razmatraju.
Možda je nekima bitna estetika. Svakako su manji, lepši. Neki misle da su akumulacioni ružni kao cisterna. Imam takvu jednu cisternu od Elit Čačka sa prohromskim kazanom, a mogao sam uzeti Ariston sa emajliranim. Koja sam budala, jeste da ne bi bio trajniji, ali je mnogo lepši. A estetika je sve.
 
Ovde na Tajlandu samo protocni bojler i postoje. U mom stanu su 6-7kw. Čini mi se da ima i slabijih, ali nisam siguran. Ja ovim uspem da se ispečem, znači i slabiji bi mi bio ok. Ovde su instalacije joj, a ne bih rekao ni da je trofazna.
Nikom ne pada napamet da se suri pola sata, sem možda mojoj supruzi :)) razmišljam i da je možda fazon u tome što voda u startu nikad nije hladna :)

I Niko nema toplu vodu u kuhinji...
 

Prilozi

  • 20210828_073411.jpg
    20210828_073411.jpg
    103.4 KB · Pregleda: 113
Ovde na Tajlandu samo protocni bojler i postoje. U mom stanu su 6-7kw. Čini mi se da ima i slabijih, ali nisam siguran. Ja ovim uspem da se ispečem, znači i slabiji bi mi bio ok. Ovde su instalacije joj, a ne bih rekao ni da je trofazna.
Nikom ne pada napamet da se suri pola sata, sem možda mojoj supruzi :)) razmišljam i da je možda fazon u tome što voda u startu nikad nije hladna :)

I Niko nema toplu vodu u kuhinji...
Daj da im valjamo one male delimano protočne za kuhinju, iće bolje nego kantice i lopatice Singapurćanima. 😂
 
Ovaj praktično i radi kao delimano

https://s.lazada.co.th/s.Vu7Yy

3500w. Iz njega direktno ide tuš i na njemu se reguliše temperatura vode, nema baterije za mešanje. Ne mož jednostavniji princip i ovo sam uglavnom vidjao po airbnb apartmanima (onda nema tople vode ni na lavabo).
Ne znam sta bi podstanari kod nas rekli, ali ovo znatno pojeftinjuje i vodovodnu instalaciju i ostavlja daleko više mesta u kupatilu...

Ono što mene tu buni je zašto su ovde 4-8kw a kod nas 16-20kw, sem ako pravimo supu u kadi :) koga god znam da je ugrađivao naknadno kod nas se napatio..
 
Imam takvu jednu cisternu od Elit Čačka sa prohromskim kazanom, a mogao sam uzeti Ariston sa emajliranim. Koja sam budala, jeste da ne bi bio trajniji, ali je mnogo lepši. A estetika je sve.
Bojler je bojler, nema tu neke estetike, bar kod tih akumulacionih. Glavna razlika je što bi za vek trajanja tog Elit zamenio bar 3 Ariston bojlera od kojih je svaki bar duplo skuplji. A taj novac se može potrošiti na neke druge - "estetskije" stvari :)
 
Bojler je bojler, nema tu neke estetike, bar kod tih akumulacionih. Glavna razlika je što bi za vek trajanja tog Elit zamenio bar 3 Ariston bojlera od kojih je svaki bar duplo skuplji. A taj novac se može potrošiti na neke druge - "estetskije" stvari :)
Bio sam ironičan. Ali na jednom drugom forumu se raspreda priča oko izbora lepote bojlera i svi žele Ariston. Džaba što im pametni ljudi ukazuju na bolje, naše dame ih teraju da uzimaju njih jer su lepši. Nemam pojma, nisam ih ni video osim u kutiji. Prodavac je rekao da su jako traženi jer nisu toliko ružni, a kad mi je rekao od čega je kazan rekao sam neću ni da ga vidim.
Na Tajlandu je izgleda zabavno. Nije to samo život, to je i avantura.
 
Bojler je bojler, nema tu neke estetike, bar kod tih akumulacionih. Glavna razlika je što bi za vek trajanja tog Elit zamenio bar 3 Ariston bojlera od kojih je svaki bar duplo skuplji. A taj novac se može potrošiti na neke druge - "estetskije" stvari :)
Moja iskustva sa Ariston emajliranim/kerakmika su totalno suprotna od tvoje tvrdnje :) Kod mene u stanu, skoro 18 god. bez ikakve intervencije! a kod pokojnih roditelja 15 god. nikada nije riknuo grejac, nista ! ista stvar i kod mojih, samo je u jednom trenutku procureo kazan i menjali smo ih...i tu ide najveci zajeb, na nagovor i pricu o "vecnom prohrom" kazanu uzmem Elit Cacak sa prohromskim kazanom, posle 2 godine crkne grejac ! i u razgovoru, prvo sa prodavcem, (kasnije sa majstorom), kazu mi da je to normalno i da cu menjati na svake 2/2 i po godine !!! pa sad, grejac ~2k din i majstor 3k ... 5k dinara na svake dve god. pa ti racunaj isplativost ?! e sad, mozda se to promenilo ili smo mi imali bas previse srece
Plus izgled ovog Cacanskog je grozan, ona jeftina plastika i sam design...nisam imao vremena nesto previse, ali menjam prvom prilikom za neki emajlirani
 
Iskustva ima svakojakih. Neće kod svakoga biti isto. Imao sam neki sa menjanim no-name inox kazanom, i za nekih 20tak god promenjen je grejač možda 3 puta. Tako da varira sve to; samo generalno je inox apsolutno superioran.
Poštujem i to da ima ljudi kojima je važna estetika i kod bojlera, pa može da bude faktor. Ne posmatramo svi na isti način.
 
Licno, ne vidim nikakvu superiornost ! stavise preporucujem emajlirani, posle ovakvog loseg iskustva sa grejecem :rolleyes:
 
Sto ljudi, sto ćudi. Iskustava isto.
Imaju razni majstorski forumi gde ljudi razmenjuju iskustva i po ovom pitanju. Ne znam kako je bilo pre 10+ godina tada nisam ni pratio, danas je glavna zamerka što kazani procure na oko 5-7 godina kod emajliranih dok prohromski traju 10-15 godina. Emajlirane nismo imali pa ne mogu dati svoju ocenu, a Elit je tu skoro 2 godine pa ni za njega nemam zamerki još. Imali smo Magnohromov prohromski i on je procurio posle 20 godina. Grejače jesmo menjali na svake 4 godine, a tu mislim pre svega na flanše od grejača. Kamenac ih bukvalno pojede. Grejače bi inače trebalo periodično skidati i proveravati/čistiti od kamenca. Može se obaviti bez većih muka u SSM fazonu, nije neophodan majstor, pomalo je i zabavno. Naravno, osigurač prvo OFF, bezbednost na prvom mestu.
Kazan pre grejača, to je moj prioritet. Što se izgleda tiče može i rogove da ima.
 
Da se vratimo na protočne bojlere :D
 
Ja uzimam neki manji protočni bojler za kuhinju sada. Svakako će u kuhinji biti i sudomašine, tako da neće se mnogo koristiti, više povremeno. Iz tog razloga i još više radi uštede prostora, ne bih uzimao akumulacioni.

Razmišljanja i preporuke mi idu u pravcu ovako nekog:


Snage je 4.5kw, kažu mi da je to dovoljno za povremenu kuhinjski upotrebu i da to može na običnu monofaznu utičnicu?
 
Normalno da može 4,5kW na mono priključak ali koji osigurač je potreban? Ako je i nezavisan priključak sa osiguračem 20A na ivici je a uključiš nešta u istom trenutku od 1kW na istu fazu pa razmišljaj da li će glavni osigurač od 25A da vrisne.
 
Na isti priključak je i sudomašina snage 2kw.
 
Ne treba tako da se radi. Za taj bojler treba da se napravi poseban izvod (ne da ga deli sa mašinom za sudove), i da se spoji direktno, standardan šuko je predviđen do 16A.

Piše i u uputstvu, jedini model koji koristi utikač je najmanj od 3,6kW, svi preko se direktno povezuju.
1630562938642.png
 
Od tih manjih protočnih bojlera preporuka za Clage. Održavam više desetina komada i dosad nijedan nije se pokvario. Dosta njih je na 400V što nekome može biti problem ali su se dobro pokazali.
 
Klasična monofazna utičnica je za maksimalno 3.6kW. Ne bi se smelo više kačiti na nju. I u principu, ne proizvode se uređaji sa klasičnim utikačem jači od 3kW.
Jeste da se sve može nabudžiti, ali to ne treba raditi.

Clage jesu dobri.

E sada, za sporadičnu upotrebu u kuhinji, još ako ima mašina za sudove (dakle ne peru se sudovi ručno), možda je bolje ići na običan najmanji akumlacioni, onaj od 5l. Postoje za donju montažu, dakle idu ispod sudopera te prostor nije problem. 5l u njemu se greje jako brzo. Ako se drži podešen na nižu temperaturu, ne troše ni puno struje (jer se manje troši na održavanje u toplom stanju). Sada uglavnom imaju plastične kazane jer u njima nema pritiska, a takođe grejači duže traju jer nema elektrolitičkog nagrizanja grejača (zbog plastičnog kazana). Jeftini su, pa i kada crkne, brzo i lako se menjaju i u DYI varijanti. A koliko vidim po firmi i rodbini, desetak godina rade bez problema. Jedan kod mame u stanu nije otvaran već 15 godina.
 
Ukoliko bojler ide ispod sudopere, možda prvo da probaš zaštititi elemenat. Ako je od iverice svakako. Može u nekom trenu da procuri, ne primetiš na vreme, malo po malo i pa-pa kuhinjski elementu. Ako je od inoxa nemaš frke.;)
 
Uz sudomašinu da li ima potrebe za tom snagom protočnog bojlera?
Najobičniji akomulacioni od 2kW za max 5 min. zagreje vodu pa i bez sudomašine čovek iz 3x opere gomilu sudova. Objasnio sam u prvom postu koji osigurači su potrebni a da ne pitam i koji presek kabla je izveden, odnosno kakva je instalacija a koliko vidim linija je izvučena za više potrošača (više utičnica).
 
Ako se ide na akumulacioni, onda nikako iznad slavine, samo ispod.
Iznad postavljen uvek curi po zatvaranju slavine vruća/vrela voda (dok ne iscuri sva vruća voda), pa se po ponovnom puštanju lako opeče (ako se odmah stavi ruka ispod). A kaplje i dok se greje voda u bojelru. Sve zbog konstrukcije samog bojera i pozicije cevi, pa se vrela para spušta niz cev u slavinu, a ostatak uvek mora da iscuri.
 
Nazad
Vrh Dno