Šta je novo?

Prečistač vazduha

Ovako sada stoji:
 

Prilozi

  • IMG_20210412_183538.jpg
    IMG_20210412_183538.jpg
    63.5 KB · Pregleda: 135
Vec neko vreme planiram da napravim svoj preciscivac vazduha. Mislim da su resenja koja koriste sferne filtere neodgovarajuca, tj. mogu se napraviti velike ustede sa linarnim protokom vazduha.

Dakle ideja je uzeti jeftin filter za vazduh iz auto industrije, potom uzeti ugljeni pa HEPA filter i na kraju naravno ventilator.
Jeftini auto filter treba da prikuplja velike cestice i tako cuva znatno skuplji i osetljiviji HEPA filter.

Sve skupa, zajedno sa meracem PM cestica i automatizacijom ne izlazi preko 50€
 
@Ribizla To sam vec video da na internetu ljudi rade, i uopste nije blesava ideja. Svi preciscivaci su ventilator preko koga stoji filter, sve ostalo su dodatne funkcije. Nego gde si video taj merac cestica, najjeftinije sto sam ja video je diy resenje sa gearbesta, ebay-a za oko 30-40$?
 
Vec neko vreme planiram da napravim svoj preciscivac vazduha. Mislim da su resenja koja koriste sferne filtere neodgovarajuca, tj. mogu se napraviti velike ustede sa linarnim protokom vazduha.

Dakle ideja je uzeti jeftin filter za vazduh iz auto industrije, potom uzeti ugljeni pa HEPA filter i na kraju naravno ventilator.
Jeftini auto filter treba da prikuplja velike cestice i tako cuva znatno skuplji i osetljiviji HEPA filter.

Sve skupa, zajedno sa meracem PM cestica i automatizacijom ne izlazi preko 50€
Pozdrav, da li si razmišljao o ventilatoru? Trebalo bi da ima jaku izduvnu snagu. Imaš li preporuku? Što se tiče filtera, išao bih na gotovo rešenje. Na KP ima Esperanza (jeftinijih) i Philips (skupljih) filtera.
 
Zdravo, da li neko koristi prefilter krpu na xiaomi preciscivacima, koja su iskustva? Vidim da je u ponudi na BC group. Hvala unapred na odgovoru
 
Ne treba ti to. S vremena na vreme mozes usisasti (na najnizoj snazi usisivaca) i suvom cetkom polako ocistiti glavni filter, tako ces skinuti krupnije cestice.

Ove dodatne gluposti samo kvare protok vazduha.
 
Kupila sam Xiaomi 3C preciscivac. Da li je neko imao iskustvo da se uredjaj zatrese nakon izlaska iz "Manual" moda? Izgleda mi kao da ventilator nije centriran, malo "seta".
Ne treba ti to. S vremena na vreme mozes usisasti (na najnizoj snazi usisivaca) i suvom cetkom polako ocistiti glavni filter, tako ces skinuti krupnije cestice.

Ove dodatne gluposti samo kvare protok vazduha.
Hvala, zaobici cu onda.
 
Koji zamenski filter uzeti za 3C? Jel ima smisla malo produvati originalni sa kompresorom i koristiti ga dalje?
 
Ne duvati, usisaj ga na najslabijoj snaziusisivaca i ocisti mekanom cetkom.
 
Zašto na najmanjoj snazi usisavanje? Ja sam ga usisavao na skoro maksimimu... ?
 
Arduino + neki od senzora tipa PMS5003 izadje manje od 15$
Najveći problem bi ti bio ventilator koji mora ima dobar potisak (van protoka), kao i kućište. Oba će ti efektivno uticati na buku.

Da li si razmišljao o tome da ubaciš i UV svetlo, kao na boljim prečišćivačima?
U svakom slučaju, javi kada/ako budeš pravio, biće interesantno, a ima sigurno dosta zainteresovanih za tu ideju.
Zašto na najmanjoj snazi usisavanje? Ja sam ga usisavao na skoro maksimimu... ?
Zato što je HEPA filter sa finim porama, koje su, pretpostavljam,
zbog toga i osetljive, pa ih usisivačem na najjače (ili komoresorom) možeš pocepati (što se golim okom neće videti).
 
Imam pitanje, posto pojma nemam o ovim stvarima, a citala sam sta pisete. Elem.. Imam prostoriju u koja nema prirodnu direktnu ventilaciju, tj prozor. Dali meni treba preciscivac ili ovlazivac ili sta? Po logici preciscivac, ali ok mi je da pitam vas sa iskustvom. I na primer koji, prostorija nije velika. I dali mora na aplikaciju ili moze ukljucis ili iskljucis i cao? Stvarno nemam pojma o ovome, a ta prostorija je bitno da ima cist vazduh. A nemam ni sa kim da se posavetujem. Hvala u napred.
 
Prečišćivač nema previše smisla za takvu prostoriju, samo bi taj isti ustajali vazduh vrteo, eliminacija čestica mi zvuči kao manji problem naspram dovođenja svežeg vazduha. Po meni, ako ima prostora išao bih na neki sistem ventilacije gde bi se dovodio čist vazduh u prostoriju iz neke druge koja ima prozor.
Ovlaživač podiže vlagu u prostoriji, što je obično potrebno za stanove na višim spratovima sa centralnim grejanjem, kod tebe pre može biti problem previše vlage zbog nedostatka ciruklacije gde je potreban skuplji isušivač vazduha.
 
Imam pitanje, posto pojma nemam o ovim stvarima, a citala sam sta pisete. Elem.. Imam prostoriju u koja nema prirodnu direktnu ventilaciju, tj prozor. Dali meni treba preciscivac ili ovlazivac ili sta? Po logici preciscivac, ali ok mi je da pitam vas sa iskustvom. I na primer koji, prostorija nije velika. I dali mora na aplikaciju ili moze ukljucis ili iskljucis i cao? Stvarno nemam pojma o ovome, a ta prostorija je bitno da ima cist vazduh. A nemam ni sa kim da se posavetujem. Hvala u napred.

Treba ti preciscavac, logicno, a u zavisnosti od nivoa vlage mozes videti za ovlazivac ili odvlazivac.
Naravno sve zavisi da li i koliko vremena provodis u toj prostoriji itd.
 
Pocrkasmo ovde u Mirijevu. Vinčanska deponija nas poguši pa moram hitno nešto pazariti, ali da bude baš kvalitetno protiv aerozagađenja kakvo je ovo. Vidim da je ovde omiljeni uređaj Xiaomi. Nemam vazduha da pretražim ceo forum, pa me zanima šta mislite o Nobel Ambilife, ruskom prečišćivaču, jer ima UV tretiranje kao i Zepterov. Stan mi je 60m2.
 
Iskreno koliko sam skontao sto vise slabijih ti vise znaci nego 1 "OZBILJAN". Ja da sada kupujem bi kupio 3c za svaku "prostoriju".
 
Baš tako. Xiaomi 3C je i vise nego dobar + imaš garanciju, servis i filtere za duzi period. Poskupece krajem leta prečišćivači vazduha, pa kome treba za jesen i zimu nek se obezbedi.
 
Zna li neko kakvi su to fotokatalitički prečišćivači vazduha?
Ovaj model je u pitanju Nobel-Ambilife.
Sto rece momak gore, pocrkasmo na Mirijevu i definitivno preciscivac vazduha postaje neizbezna stvar za kupovinu.
 
Nema odgovora ali sad jedno vaznije pitanje, zna li neko preciscivac koji pomaze kod ove tupave ambrozije?
 
Nema odgovora ali sad jedno vaznije pitanje, zna li neko preciscivac koji pomaze kod ove tupave ambrozije?
Koliko sam ja video, jedino Philips ima senzor za alergene, ali zato košta 50-80 hiljada u zavisnosti od jačine. Mada taj senzor služi da uredjaj automatski menja brzinu u slučaju potrebe. Realno svaki drugi prečišćivač sa hepa filterom može da se uključi ručno da radi i prečišćava vazduh (uključujući i alergene ambrozije). Evo na mom primeru, Xiaomi ima senzor za PM čestice i on će da ubrza rad kada ima mnogo čestica, ali on ne detektuje alergene, i ako je vazduh čist od PM čestica, on će da radi sporo dok ja kašljem od alergena. Zato mogu da sa automatskog moda prebacim na manuelni i stavim srednju ili visoku brzinu, a hepa filter od Xiaomi-ja će da pokupi i alergene.
 
Hvala gpxy.Taj phillips je skup ne vredi, ali da mi vama kod alergena pomaze xiaomi?
 
Pazi nemam nešto čime bi mogao to da merim pa da tvrdim sa konkretnim argumentima.

Ali, sa podužim stažom pod ambrozijom, mogu ti reći da ja s njim lakše dišem u stanu. Čim izađem napolje, kad šetam psa ili idem negde, posle nekog vremena osetim ambroziju. Takođe i na poslu u kancelarijama i provetrenim i sa klimom.
Ali zaista u stanu meni deluje da ovo ima svrhu.
Primećujem čak i manju količinu prašine u sobi u kojoj stoji, to se naravno vidi tek na nedeljnom nivou.
Preko dana mi je otvoren prozor ili vrata od terase noću zatvaram i ne otvaram rano ujutru, jer je koncentracija ambrozije tada najveća.
Xiaomi sam programirao da radi od nekih 17:00 do 10:00 ujutru narednog dana. Filter usisavam jednom mesečno.

Drugim rečima, dal je to malo placebo ili Šaomi radi pravu stvar, ne znam, ali bolje mi je sa njim.
 
@nes.nbgd pa valjda pijes neke antihsitamine? sad ambrozija kida i da imas 5 xiaomi uredjaja, nece ti pomoci
 
@nes.nbgd pa valjda pijes neke antihsitamine? sad ambrozija kida i da imas 5 xiaomi uredjaja, nece ti pomoci
Xyzal uveče a ujutru neki sprej Momensa.
U subotu sam doputovao u BG i odmah naleteo na ambroziju u nedelju nisam izlazio dok se nisam sredio.

Kao što napisah u stanu i naročito u spavaćoj sobi gde je uređaj mi je podnošljivije nego van.
Važno mi je da mogu da spavam normalno jer sam pre dve godine krajem avgusta pobegao na Zlatibor jer je bilo ludo.

Ponavljam, nemam čime da potkrepi osim onim što osetim.
U toku noći mi stoji na automatskom modu ali ne otvaram prozore dok spavam.
 
Da, razumem te skroz, mislio sam da se oslanjas samo na uredjaj :) ja imam prolecni problem, drvece kad krene cveta, tamo od kraja februara krenem sa lekovima ...
 
Nazad
Vrh Dno