Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Pitao sam likove sa Manjaro foruma, kazu najveci problem je bootloader, tu ce morati gimnastika da se radi. kernel 5.13 inace ima preliminarnu podrsku za M1
Gledao sam sta rade sa asahi linuxom, dobro receno gimnastika 😅

mada je na m1 bootloader otkljucan vrv je problem loadovanje svih drivera posto mora da se pisu komplet novi za linux i to bez dokumentacije 😵
 
A može i da se na google-u otkuca nesto tipa:

Kod:
mac os torrent client

i da se proveri. I slicno za ostale aplikacije. Prosto mi je neverovatan ovaj stepen lenjosti.
 
Dobar dan... Nadam se da moze neko ovde da mi pomogne. :) Naime, trebam poruciti Mac laptop iz Amerike. Nemam iskustva sa tim pa mi je pomoc dobrodosla. Prvo koji Air ili Pro?
E sada za sta meni treba. Standardne stvari oko posla +kreiranje video sadrzaja, i verovatno poneka igrica za klince. Procitala sam par stranica unazad ali nista ne razumem:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 
Pa ovo su samo spekulacije tako je bilo i sa wwdc uglavnom je tacno da se ocekuju pro modeli sa nekom varijantom m1x da li ce najava biti u swptembru ili tek na prolece sledece godine. Sto se mb air tice on ce dobiti m2 chip ali verovatno krajem 2022 ili pocetkom 2023 dok ce tad biti vreme i za nove pro modele mb.

ako je sad potreban neki mb verovatno je najbolja opcija mbp sa 16gb ram-a ako je van budzeta onda mb air sa 16gb/512gb (zbog dodatnog graphics core) uz mozda modding u smislu thermal pad-a.
 
Dobar dan... Nadam se da moze neko ovde da mi pomogne. :) Naime, trebam poruciti Mac laptop iz Amerike. Nemam iskustva sa tim pa mi je pomoc dobrodosla. Prvo koji Air ili Pro?
E sada za sta meni treba. Standardne stvari oko posla +kreiranje video sadrzaja, i verovatno poneka igrica za klince. Procitala sam par stranica unazad ali nista ne razumem:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
I da dodam na izjavu kolege RingeRaje, ako treba igranje igrica onda Macbook bilo koji otpada u startu. Podrška je minimalna, a pokretanje bilo čega što nije namenski napravljeno za ovaj operativni sistem je ozbiljna procedura i zahteva nešto cimanja (i znanja). Nije kao na Windows laptopovima. To je neko najlakše i najbrže objašnjenje bez ikakvih detalja.
 
I da dodam na izjavu kolege RingeRaje, ako treba igranje igrica onda Macbook bilo koji otpada u startu. Podrška je minimalna, a pokretanje bilo čega što nije namenski napravljeno za ovaj operativni sistem je ozbiljna procedura i zahteva nešto cimanja (i znanja). Nije kao na Windows laptopovima. To je neko najlakše i najbrže objašnjenje bez ikakvih detalja.
Hm, od 400 igara kolko imam rade 116 native. U Steamu samo kliknem i ide. A ostale Streamujem sa Linux-a :p
Inace u rezoluciji 1650x1050 postize se dobar frejm rejt i u zahtevnim igrama.
 
Hm, od 400 igara kolko imam rade 116 native. U Steamu samo kliknem i ide. A ostale Streamujem sa Linux-a :p
Inace u rezoluciji 1650x1050 postize se dobar frejm rejt i u zahtevnim igrama.
Pa "native" kroz Rozetu. :) Ne znam koliko se to može nazvati native, a i da zanemarimo semantiku svakako se gubi na performansama. Teraju ljudi igre i kroz Parallels pa je diskutabilno koliko to ima smisla. Svakako klinci verovatno nemaju dovoljno znanja da se pozabave time i da postave sve kako treba.
 
Pa za 1000-1200€ tesko da ce naci gaming laptop i sa x86 arhitekturom 😅 u prevodu gaming treba zanemariti bar iole novije naslove sa ultrabook varijantama gde portabilnost, autonomija jedna od bitnijih stavki. Ili ako neko bas insistira da se igra na tome dobra je sansa da ce da sprzi nesto kroz 2-3 god.

neka igraju neki apple arcade nije ni to lose 😁
 
Pa za 1000-1200€ tesko da ce naci gaming laptop i sa x86 arhitekturom 😅 u prevodu gaming treba zanemariti bar iole novije naslove sa ultrabook varijantama gde portabilnost, autonomija jedna od bitnijih stavki. Ili ako neko bas insistira da se igra na tome dobra je sansa da ce da sprzi nesto kroz 2-3 god.

neka igraju neki apple arcade nije ni to lose 😁
Daleko do toga da je loše, ali očekivanja su ključna. Ne znaju ljudi detalje, lako mogu da naprave grešku uzmu uređaj pa ne mogu da igraju to što žele. Jedino je to problem. Meni je Dota 2, na primer, na Air-u dosta loše radila, ispod native rezolucije. Doduše 7-core GPU model u pitanju ali opet. Kroz Rozetu. LoL korektno radi ali opet oseti se da nije to to, sporije se "pali", ima par bugova zbog samog Mac klijenta, itd.

WoW Shadowlands je optimizovan za M1 i radi prelepo, tako da snaga je tu, jedino je optimizacija stvar sada.
 
Nisam pratio, kakva je situacija sa novim macOS-om i eGPU rešenjima?
 
Pa "native" kroz Rozetu. :) Ne znam koliko se to može nazvati native, a i da zanemarimo semantiku svakako se gubi na performansama. Teraju ljudi igre i kroz Parallels pa je diskutabilno koliko to ima smisla. Svakako klinci verovatno nemaju dovoljno znanja da se pozabave time i da postave sve kako treba.
Pa ima ih bas koje su skroz native kao planetfall. E sad gubitak s rozetom je mali, po onome sto sam probavao od benchmark programa, cak je brze nego naive Intel u vecini slucajeva :p
 
Nisam pratio, kakva je situacija sa novim macOS-om i eGPU rešenjima?
eGPU ne radi na M1. Jeste TB3 ali nema podršku za eGPU. Možda nekad kasnije, možda i ne.
Pa ima ih bas koje su skroz native kao planetfall. E sad gubitak s rozetom je mali, po onome sto sam probavao od benchmark programa, cak je brze nego naive Intel u vecini slucajeva :p
Pa zavisi jako, ako su baš igre koje čovek traži podržane onda u redu, ali zahteva istraživanje. :)
Evo dobrog klipa. Vidi se i potencijal i trenutna situacija.

 
  • Like
Reagovanja: NAS
sve zavisi od dev timova i projekcija da li ce im ulaganje u osposobljavanje igara na arm masinama doneti zaradu.

na zapadu je ogroman broj masina sto u skolstvu sto po firmama medjutim svi ti uredjaji su pod mdm i sumnjam da ce neka skola da dozvoli ucenicima da koriste macbook koji su dobili za dotu 😅 tako da verovatno iz tako nekih razloga nece bas mnogo dev ekipa da se upusti u m1 (mislim na game dev timove). Sa druge strane je poznato da ljudi koji kupuju macbookove za sebe a ne preko programs firmi/skola/fakulteta su zrelije osobe koje mogu da iskesiraju ozbiljniji novac i oni i nisu neki target audience.
Da me neko ne razume pogresno ja bih obozavao da krene shift na arm polako i da krene port i igara ali po svemu sudeci to ce biti spor proces. Dosta ljudi odustaje od portova za macOS nakon apple-ovog penzinisanja intelove x86 arhitekture jednostavno je preskupo , bar za sad.
 
eGPU ne radi na M1. Jeste TB3 ali nema podršku za eGPU. Možda nekad kasnije, možda i ne.

Pa zavisi jako, ako su baš igre koje čovek traži podržane onda u redu, ali zahteva istraživanje. :)
Evo dobrog klipa. Vidi se i potencijal i trenutna situacija.


Ne znam, ja imam masinu igrao sam bar 30 igara na njoj, FPS je oko 30 u 2650x1600 i oko 60-120 u 1650x1050
Ne znam sad, sve je igrivo koliko vidim :p
Dosta ljudi odustaje od portova za macOS nakon apple-ovog penzinisanja intelove x86 arhitekture jednostavno je preskupo , bar za sad.
Ja kolko vidim jedino je problem sa 32bitnim igrama, posto one ne mogu na Big Sur jer mora app da bude 64bitna :p
 
nista od toga nije native vec emulacija preko rozete

ne ulazim u to da li ce igre da budu "igrive" ali je daleko od nekog optimalnog iskoriscavanja hw potencijala m1. Na arm se i dalje gleda kao procesore za mobilne telefone i tablete zato i nije poatojala prava inicijativa o istinaki native igrama / programima za arm (ako izuzmemo uzasne pokusaje arm surface laptopa sa windows for arm).

a i sad je problem jer m1 iako zasnovan na arm-u ima dosta apple specific razlika i nalazi se samo u apple uredjajima sto znaci da ce i software i igre morati nanovo da se kroje za apple silicon.

sto se rozete tice stvarno je ekstra stvar i omogucava novoj postavi m1 proizvoda odlicnu tranziciju za vecinu zacudjujuce dobru (vrv porede sa m$ pokusajima) ali to nije jos pravi prelazak , tek cemo verovatno sa m1x i m2 poceti da gledamo prave naslove za apple
 
Ja koliko vidim imam 60fps, igram igru i to je to. O kakvom potencijalu dalje pricas? Nije to HPC, nego igra.
Ako mozes da je igras, ne vidim neki problem....
Ne znam, jedino sam probao Dotu 2 i LoL i ni sa jednom nisam bio oduševljen. Ono, radi, ali su rezultati primetno gori nego na Ryzen integruši iako je u pitanju daleko slabija grafika naspram M1. Čak i LoL koji ima dobar FPS se ne "ponaša" kako treba.

To što radi ne znači da radi dobro, jako varira od igre do igre, a naravno i taj jedan GPU core mnogo menja, izgleda. (jedino imam iskustva sa 7-core Air modelom)
 
Ja sam probao 30+ igara koje su sveze za te dve bajate i sve rade ok. Mozda su dota i lol zbog bajatosti losije?

evo pokrenuo coh 2: 50-70fps, sve su igrive be problema. jedina koja secka je executive assault2 i to zbog toga
sto zauzima 10 giga a ja imam 8 giga :p
pa swapuje u ram. Tu moram da pohvalim macOS jer tako nesto je nemoguce na Linux-u i Windows-u :p
 
Poslednja izmena:
Ja sam probao 30+ igara koje su sveze za te dve bajate i sve rade ok. Mozda su dota i lol zbog bajatosti losije?

evo pokrenuo coh 2: 50-70fps, sve su igrive be problema. jedina koja secka je executive assault2 i to zbog toga
sto zauzima 10 giga a ja imam 8 giga :p
pa swapuje u ram. Tu moram da pohvalim macOS jer tako nesto je nemoguce na Linux-u i Windows-u :p
Ne znam iskreno, baš bi te dve trebale da lete i da rade senzacionalno jer su jako zavisne od CPU-a a M1 kida u singl koru. I obe igre imaju konkretno Mac portove, tako da ide kroz Rozetu ali opet, postoje na Mac-u već dugi niz godina.

Vidim spominješ sve neke indie igre za koje nikad nisam čuo. Možda zato rade tako dobro. :LOL: :unsure:
 
Mozda je do optimizacije, World of Warcraft radi super na M1 cipovima.
 
Ne znam iskreno, baš bi te dve trebale da lete i da rade senzacionalno jer su jako zavisne od CPU-a a M1 kida u singl koru. I obe igre imaju konkretno Mac portove, tako da ide kroz Rozetu ali opet, postoje na Mac-u već dugi niz godina.

Vidim spominješ sve neke indie igre za koje nikad nisam čuo. Možda zato rade tako dobro. :LOL: :unsure:
Ja nisam imao problema sa lolom na Mac Mini M1. Dotu nisam probao, ali ona je zahtevnija od lola, tako da verujem da mozda ne radi lepo. Otprilike mi radi kao na Ryzen 3 4300U sa 16gb rama.

Treba sacekati arm verzije.
 
Vidim spominješ sve neke indie igre za koje nikad nisam čuo. Možda zato rade tako dobro. :LOL:
Company of heroes 2 indy? relic?
Pa eto od njih probao i warhammer:dawn od war 3, leti.
Potom paradoxovu Age of Wander: Planetfall, leti.
Potom Overload, to je ono kao Descent Remake. itd.
Endless Space 2. Sve same indie :p
 
proportion-of-operating-systems-used-on-the-online-gaming-platform-steam.jpg
 
Novi M2 ili M1X ce biti extra za gaming, ima sve da leti! :D 1080p lagano all max details!
 
Kako je knap? Retko koja igra trazi toliko rama. Cak i kod ovih ryzen integrisanih grafika sto dele memoriju, nema neke razlike kad ima vise od 16gb rama. Ja cak ne vidim neke bitne razlike ni izmedju 8 i 16 na ryzenu.
 
evo danas podigoh i ubuntu uz vec podignuti win11 kroz parallels na m1 mekbuku pro, model 8/256, u safariju 10ak tabova, u hromu 5-6 tabova, jedna virtuelka sa windows11 arm64 preview build kojoj je dodeljeno 4gb/4cpu, i u istom tom windowsu sve vreme radi WVD i na njemu Teams + Edge, druga virtuelka sveze podignuti ubuntu sa 2gb/2cpu radi neke light emulacije, svajpujem iz jednog OS u drugi, a unutra ni da stucne. Posle nek opet neko kaze kako je 16gb must have :)
(ponavljam, imao sam 16gb M1 pre 8gb modela)
Evo i kratkog demo-a, sorry na losem kvalitetu, morao sam na 480p da spustim kvalitet da bi mi forum dozvolio da uploadujem video.

Pogledajte prilog IMG_2210 (2).mov
 
Nazad
Vrh Dno