Šta je novo?

Grejanje na gas

nemanjabgd84

Slavan
Učlanjen(a)
12.12.2007
Poruke
2,757
Poena
425
Hajde jos malo da angazujemo forumuske mislioce.
Ne vidim temu za gas.
Elem, juce su u ulici krenuli da mi provlace gasnu instalaciju.
Na stranu sto mi je proces delovao amaterski, jer su prvo struju presekli, posle vodu, a crevo (da crevo, ne cev) za gas vode iapod vodovodnih, sto znaci kad pukne vodovodna i dodju da kopaju, bice belaja.
Prikljucak je kako rekose 700e moze na 36 rata.
Po netu gledali koliko kosta oprema i sve, ispadne 3000-4000e.
Jos smo mi u kuci, gde bi, ako se odlucino, uvodiki u suteren i potrkrovlje..
Ima li smisla prica oko gasa, pogotovo u ovakvoj izvedbi? Ili se drzati struje, inverter klima i norveskih radijatora
 
Koliko košta taj gas ekvivalentno kWh?
 
Колика је цена кубног метра? Нисам у Србији па не знам да ли је појефтинио после стартовања турског тока?
 
Kao monter grejanja obavezno preporucujem grejanje na gas,naravno to zahteva i dobru izolaciju i stolariju u suprotnom bice gubitaka samim tim i vecih racuna.
Gde je kuca u izgradnji ili ima mogucnost podizanje poda za 10cm (stiropor tvrdo presovani ili stirodur minimum 2-3cm i preko ravnajuci sloj) najbolja kombinacija je podno grejanje i gas i naravno kondenzacioni kotao.To je nisko temperaturni rezim gde se voda zagreva u proseku od 35c i u tom slucaju nije ni stetno a ni neprijatno za vase zdravlje i noge. Preporuka je da pod bude oblozen keramikom radi boljeg prenosa toplote,naravno moze i laminat i tarket.
Naravno podjednako je dobro i grejanje preko radijatora i obavezna ugradnja termostatskih ventila ukoliko ih vec nemate sa termo glavama(one registruju temperaturu u prostoriji i zatvaraju ventil na zadatu temp i samim tim stedi.)

Sa sadasnjom cenom gasa isplativije je od grejanja na cvrsta goriva uz gore navedene uslove.
 
Ne znam cene po metru kubnom i ekvivalent kwh, koliko sam video to je do kotla, a trebao bi nam xx kwh...

@acep, kuca je stara 50 godina, nema prostora za ove pripreme koje pominjes, krastavac zateceno stanje, niti za podno grejanje.
Pri tome ovi sto razvlqce po ulici nemaju pojma kako se resava ulazak instalacije u kucu, kao ni gde i koji kotao, kako instalacije, radijatore, odzak...
Mnogo nepoznanica u prici oko cene i izvedbe, pri tome deluje amaterski ovo kako izvode...
Gledao sam kondenzacioni kotao je vec oko 1000e, pa sta jos treba sve, mislim da to probija tih 3000e kojima po netu mlate, naravno bez prikljycne takse....
Cenu gasa i struje ne mozemo da predvidimo, pojma nemam sta da radimo.
Pogotovo sto jurim i klime sada i lozio sam se na inverter da se grejemo i dovrejemo noeveskim radijatorima...
 
Kakva su vam iskustva sa kotlovima za gas? Šta je neki trenutni best buy? Ćale želi da predje sa čvrstog goriva na gas, pa i ja ovih dana gledam kotlove. Vidim na netu ljudi hvale neki Baxi duo tec compact, ima li neko iskustva sa ovom markom kotlova?
 
Ja grejem 90m2 kuca, fasada i tavan 5cm stiropor, prozori dupla stakla drveni ok dihtuju ali nisu neko cudo. Grejem sa 5 klima (mada mogle i 4, ova peta je Vox u spavacoj cisto zbog komfora). 2x Fujitsu 12 LGC, 2x Fujitsu 09 LLCA i pomenuta Vox IVA5-12JR. Cela grejna sezona izasla 300e. Klime sa ugradnjom izasle ukupno 2650e ali nisam uzimao odjednom vec dve, pa nakon par godina jos dve i prosle godine ovu Vox.
 
Grejanje na gas iz prve ruke:
Drug ima radijatorsko grejanje na gas, kuća 80m2, sendvič zid (blok 25cm, stiropor 5cm, puna cigla na 12cm), plafon 2cm stiropora i za prošlu godinu je potršio 45000 dinara u istom periodu za koji sam ja sa Amberom potrošio 15000.
Jedina razlika je u tome što je kod njega svuda bilo 23c dok je kod mene zbog pozicije klime u najdaljim sobama (spavaćim) bilo 1-2c manje.
 
@nemanjabgd84 Iz srbija gasa dovode crevo do kuce i na kuci se postavlja ormar sa brojilom, monter bakarnim cevima vuce liniju do kotla koji moze biti bilo gde(na zgradama montiramo u dnevnoj sobi, kupatilu, ostavi) ali je bitno posto je kotao kondenzacioni da bude negde u blizini prikljucak za odvod kondenza. Jos jedna bitna stvar zbog dimovoda je bitno da je u blizini spoljni zid nije problem da bude i 3-4m duzine ali ako je moguce sto kraci.
 
@nemanjabgd84 Iz srbija gasa dovode crevo do kuce i na kuci se postavlja ormar sa brojilom, monter bakarnim cevima vuce liniju do kotla koji moze biti bilo gde(na zgradama montiramo u dnevnoj sobi, kupatilu, ostavi) ali je bitno posto je kotao kondenzacioni da bude negde u blizini prikljucak za odvod kondenza. Jos jedna bitna stvar zbog dimovoda je bitno da je u blizini spoljni zid nije problem da bude i 3-4m duzine ali ako je moguce sto kraci.
Kako sprovode instalaciju ako ima spratova?
Npr ja sam u potkrovlju, majka u suterenu, a izmedju nas ujak koji nije voljan za saradnju...
Kapiram da je glupo da tople cevi idu uz fasadu zbog gubitaka toplote.
Jel bi odrzivo resenje bilo kotao kod nje i kotao kod mene, a od brojila do kotlova bi moglo spolja, uz fasadu, verovatno dodatno izolovano?
Pitah to ove momke sto uvode, ali pojma nemaju, oni su neki podizvodjac.
Tanka im i ova creva, a vuku tik uz vodovod i telefon....
 

Prilozi

  • IMG_20210704_144143.jpg
    IMG_20210704_144143.jpg
    123 KB · Pregleda: 80
Grejanje na gas iz prve ruke:
Drug ima radijatorsko grejanje na gas, kuća 80m2, sendvič zid (blok 25cm, stiropor 5cm, puna cigla na 12cm), plafon 2cm stiropora i za prošlu godinu je potršio 45000 dinara u istom periodu za koji sam ja sa Amberom potrošio 15000.
Jedina razlika je u tome što je kod njega svuda bilo 23c dok je kod mene zbog pozicije klime u najdaljim sobama (spavaćim) bilo 1-2c manje.
45000 je vise nego smesna cifra za 80m2. Ako si ti u stanu(rekao bih zbog te cifre mada mi je malo cudno) a on u kuci to uopste nije za poredjenje. Ja sam vise za klasiku nego za grejanje preko klima,nego nismo ni svi isti.
 
Gasna instalacija se ne izoluje,jedino bi mogle dve dovodne cevi (dovod i povrat)da se izvuku spolja i izoluju kvalitetno. Postoji guma flex izolacija koju koristim i vrlo je kvalitetna gubitaka gotovo da nema ali nije lose i obloziti ih stiroporom ili slicno.
 
45000 je vise nego smesna cifra za 80m2. Ako si ti u stanu(rekao bih zbog te cifre mada mi je malo cudno) a on u kuci to uopste nije za poredjenje. Ja sam vise za klasiku nego za grejanje preko klima,nego nismo ni svi isti.
I ja sam u kući, iste kvadrature sa sličnom izolacijom. Zato sam i poredio babe i babe, a nisam mešao žabe u priču. 😁
 
Takođe imam grejanje na gas u kući. Kuća sazidana 1974. 93m2, zidovi 1,5 cigla i 5 cm stiropora, bez izolacije plafona, PVC stolarija već nakih 5-6 godina, kotao nije kondenzacioni, bakarne cevi, panel radijatori, kotao daje toplu vodu i za kupatilo i kuhinju, nemamo u kući ni jedan električni bojler. Grejanje namešteno na 24C preko dana, 22C noću. U sezoni mesečno ode za grejanje od 4.000 do 13.000 din, zavisno koliki je minus napolju. Van sezone za toplu vodu ode oko 10m3 što je oko 350din. Ja celu stvar nikad ne bih menjao, ko uvodi obavezno da prilkuči i vodu za kupatilo i kuhinju. U planu je da stavimo sledeće godine još 10cm kamene vune na tavan, mislim da će fino srezati račune.
 
I kod mene je kuca u pitanju, kvatratura nesto manja 75kvm, grejanje za proteklu sezonu na 3 klime (koliko ih ukupno imamo - realno 1 je bila u upotrebi 24/7 dok su ostale dve svega nekoliko dana u celoj sezoni pomagale 18tici da odrzi 23+C u svim delovima stana - gde je u dnevnoj sa kuhinjom i trpezarijom 24.5+C) iznosi verovatno i manje od 15000din. Rekordni racun je racun za januar i iznosio je 5.700din (celokupna potrosnja domacinstva). Sa grejanjem zapoceto pocetkom oktobra i zavrseno pocetkom juna :)

Izolacija 10cm, tavan 2x5cm, pvc stolarija. Identican sprat ispod su matorci grejali peletom, ~2.5tone = 400+eur bez uracunate fizikalije oko dzakova, ciscenja...

Cisto da se zna da u ovoj konfiguraciji grejemo vec sedmu sezonu. Potrosnja u KWh nije nista specijalno manja nego kada na donjem spratu niko nije stanovao. Svakako da deo njihove toplote ulazi kod nas, ali nije presudno ;)
 
Da podsetim može se ugraditi i šporet na gas, po meni odlična stvar, međutim kad smo radili kuhinju žena nije htela ni da čuje za to.....
 
Oko ugradnje gasa kako već sve ide. Srbijagas ti uvodi do brojila, od brojila je tvoj posao. Znaći metalne cevi, i razvodiš gas do mesta gde ćeš ga priključiti. Moraš naći sertifikovanog majstora, pravi se projekat instalacije, to se predaje Srbijagasu, pa ti oni to odobravaju. Koleginica je prošle godine uvukla centralno na gas kuća oko 90m2, kondenzacioni bojler, panel radijatori, bakarne cevi, kaže da ju je koštalo oko 2500-2700 evra, ako nije lagala.
 
@nemanjabgd84 kod nas je stiropor. Na tavanu poredjan prvi sloj, zatim drugi sloj uklapan preko spojeva prvog sloja. Nije zatvoren mrezicom i lepkom, vec je ostalo tako.
 
Treba zatvoriti mrezicom i lepkom jer nemas pravi termoprekid tojest zarobljen vazduh izmedju. Posto je dosta skupa investicija ja bih na tvom mestu dodao 5cm staklene vune i pokrio paropropusnom vodonepropusnom folijom i na taj nacin dobio dodatnu izolaciju plus zarobio vazduh u stiroporu.
 
Da li pričamo o parama za celu sezonu?
Nekako mi neverovatno da neko potrosi 15000-20000din, da ima 20+ stepeni ..a ova zima npr nikako da prodje..

Da li su to stvarno te brojke ili odokativno pričate ali ipak malo vucete na svoju stranu 😅
 
Koja zima? :ROFLMAO:
 
Nisam ranije video ovu temu. Ako je objekat preko 100kvm, preporuka za gas, bez greške. Prethodna zima je bila prilično topla, pa nije merodavna, ali za 160kvm, pristojno izolovano, dobra stolarija, ja se za celu sezonu vrtim negde oko 100.000 dinara. Mislim da je prethodna bila oko 90, a pre toga 102 i 105 hiljada. Sabirao sa račune da kažem drugaru, ali sada su brojevi po sećanju.

Pre nego što sam zamenio krov i uradio izolaciju istog (potkrovlje, plafoni od 260 do 320cm, kao sprat, samo bez ploče), za istu površinu je bilo oko 120.000 za celu sezonu, mada sam tada povremeno koristio i toplu vodu na gas.

Grejem se tako što stavim termostat u najhladniju sobu, ostale radijatore kontrolišu termo glave. Podesim na početku sezone i ne diram. Zapravo od ove godine imam smart termostat, pa sam za neka putovanja spušta temp na 18, pa dan pre povratka vratim temperaturu preko aplikacije.
Nezamenljiv komfor.
 
@ PJ termostat po pravilu bi trebalo staviti u dnevnoj sobi zato sto se tu provodi najvise vremena i u toj prostoriji treba otvoriti termo glavu na radijatoru ili cak i skinuti. Ukoliko su vise radijatora u toj prostoriji potrebno je da bar jedan ostaviti otvoren i u tom slucaju ako je dnevna toplija od ostalih pritvoriti neki od radijatora.
 
Nisam ranije video ovu temu. Ako je objekat preko 100kvm, preporuka za gas, bez greške. Prethodna zima je bila prilično topla, pa nije merodavna, ali za 160kvm, pristojno izolovano, dobra stolarija, ja se za celu sezonu vrtim negde oko 100.000 dinara. Mislim da je prethodna bila oko 90, a pre toga 102 i 105 hiljada. Sabirao sa račune da kažem drugaru, ali sada su brojevi po sećanju.

Pre nego što sam zamenio krov i uradio izolaciju istog (potkrovlje, plafoni od 260 do 320cm, kao sprat, samo bez ploče), za istu površinu je bilo oko 120.000 za celu sezonu, mada sam tada povremeno koristio i toplu vodu na gas.

Grejem se tako što stavim termostat u najhladniju sobu, ostale radijatore kontrolišu termo glave. Podesim na početku sezone i ne diram. Zapravo od ove godine imam smart termostat, pa sam za neka putovanja spušta temp na 18, pa dan pre povratka vratim temperaturu preko aplikacije.
Nezamenljiv komfor.

Pa tih 20ak hiljada ustede je 20 god i vise eksploatacije, bez amortizacije, da se bude na 0...Sa amortizacijom, ode to i na dosta vise...
Ne vidim racunicu iskreno, osim ako instalacija nije dobijena ili nasledjena...
 
Nisam siguran šta si računao. 20.000 X 20 godina. Krov je bio prilično star i u lošem stanju. Zimi hladno, leti vruće. 2014. kad su bile one velike kiše i poplave, krov je procure na nekoliko mesta. Tog leta sam zamenio celu krovnu konstrukciju i na projekat dodao još 10cm stiropora. Krov sam svakako prinudno menjao, a dodatni stiropor se amortizovao u prvoj sezoni (po tadašnjoj ceni stiropora i gasa).

Objekat se sada lakše greje, uz manje troškove, a leti klime rade manje, bez obzira što su leta sve toplija.

Ako pričamo o zameni sa grejanja na struju na grejanje na gas, to mi se amortizovalo brzinom svetlosti, jer su prethodne godine promenili pravilo da se angažovana snaga naplaćuje i u noćnoj tarifi, pa mi je merna grupa svaki mesec izbijala dozvoljenu angažovanu snagu. Do tada sam noću koristio 18-24kw, a po danu 12kw, jer su angazovanu snagu naplaćivali samo za dnevni maks. 1kw je bio smešno jeftin, angažovana snaga je činila bitan deo računa, a prebacivanje angažovane snage je bilo smrt. Trošak uvođenja gasa i dobrog gasnog kotla koštao me je manje nego potrošnja struje za jednu grejnu sezonu.

I bez obzira što zaista jeste bila ušteda na svakom mestu, nije uvek sve u uštedi, ima valjda nešto i u komforu. Ne razmišljam o broju uključenih grejača i kada su uključeni/isključeni.
U slično vreme sam jedan još veći objekat grejao na pelet. Kotao 75Kw, plakao sam da uvedu gas i u tu ulicu. Ta instalacija je prebačena sa nafte, tako da se i ona amortizovala u jednoj sezoni :)
 
Nazad
Vrh Dno