Šta je novo?
Relikt proslosti u sustini, ali treba da prodje vremena dok se ne izbace potpuno iz upotrebe provere tog tipa. Zbog toga i nastaju problemi kao sto su pominjali neki ljudi na temi da nece da im prihvate karticu koja nije reljefna. U sustini, sistemi koji rade ove vrste provere su i sporiji i manje sigurni od chipova.
 
Evo kako izgleda prastari POS terminal za embossed kartice

1620311081624.png

Valjda je tu negde i indigo, ili tako nešto. :D

P.S. Da li smeju slike da se kače ovako? :confused:
 
Relikt proslosti u sustini, ali treba da prodje vremena dok se ne izbace potpuno iz upotrebe provere tog tipa. Zbog toga i nastaju problemi kao sto su pominjali neki ljudi na temi da nece da im prihvate karticu koja nije reljefna. U sustini, sistemi koji rade ove vrste provere su i sporiji i manje sigurni od chipova.

Zapravo je razgovor tekao u drugom pravcu. Neko je pomenuo da je hotel ili neke depozite plaćao debitnom karticom, a onda je rekao da mu je kartica embossed.

Mislim da sam poslednji uređaj za plaćanje karticom na "preslikavanje" video 2001. godine u nekom C marketu, ali ne znam da li je bio u upotrebi. Uvek im je stajao pored kase.

U svakom slučaju, daleka prošlost.
 
Od tog uređaja potiče izraz "peglanje kartice" 😊
 
Slučajno saznao da MTS odlazi, pa ceo dan blenem u ponude.

Izbor sam sveo već na Elite paket u Sber ili Premium u Erste. Ljuta sirotinja, ali putno osiguranje 2X godišnje sa porodicom do porodičnih pečalbara bi skoro potpuno isplatilo celokupni trošak održavanja od 600RSD.

Pored ovoga, jako mi je bitno i podizanje novca sa bankomata drugih banaka bez provizije (ne volim da nosim keš), plaćanje bez provizije ebanking-om i besplatan sms o svakom prilivu/odlivu. Ja sam tantus čovek, pa praštajte na glupom pitanju, ali jel' se meni čini, ili MTS nije naplaćivao proviziju za plaćanje u inostranstvu?

Kad nađete vremena, bacite preporuku molim vas, ili iskustvo sa dve navedene banke.
 
Slučajno saznao da MTS odlazi, pa ceo dan blenem u ponude.

Izbor sam sveo već na Elite paket u Sber ili Premium u Erste. Ljuta sirotinja, ali putno osiguranje 2X godišnje sa porodicom do porodičnih pečalbara bi skoro potpuno isplatilo celokupni trošak održavanja od 600RSD.

Pored ovoga, jako mi je bitno i podizanje novca sa bankomata drugih banaka bez provizije (ne volim da nosim keš), plaćanje bez provizije ebanking-om i besplatan sms o svakom prilivu/odlivu. Ja sam tantus čovek, pa praštajte na glupom pitanju, ali jel' se meni čini, ili MTS nije naplaćivao proviziju za plaćanje u inostranstvu?

Kad nađete vremena, bacite preporuku molim vas, ili iskustvo sa dve navedene banke.
Ja sam u Erste, doduše na računu od 250 din, i zadovoljan sam. Jedina ozbiljna mana koje mogu da se setim je provizija na online plaćanja (da li postoji na Premijum računu ne znam). To je rešeno tako što supruga u Rajfajzenu ima besplatna plaćanja, bez provizije.

Takođe, nema uplate, ni podizanja EUR na bankomatu.
SMS obaveštenja se, bar u mom paketu, naplaćuju opciono još 50 din. Njih nisam uzeo jer mi uopšte ne treba.

Devizni račun je multivalutni i besplatan. Ja imam dva. Uz jedan je vezana MC debit, koja se naplaćuje 400 din, svake 3 godine. Za internet plaćanja je poželjno imati valutu u kojoj se plaća, jer u suprotnom ide konverzija po (nepovoljnom) kursu Erste banke.

Kurs u ebankingu za kupovinu evra, 117.8. (Interesantno bi mi bilo da znam da li je uz Premium paket još bolji).
Kamata na EUR oročenu štednju ko prima platu (oročenje 1god) je EKS = 0.5%

Ako te zanima još nešto, pitaj. :)
 
Poslednja izmena:
Za sada zvuči užasno :LOL: Doduše, drugi je paket, pa naravno.

Kako radi mbanking, jel' ne "pada sistem" i slične avanture?
 
Auh, a vec sam se pripremao da uzmem njhov Premium paket (najvise zbog podizanja novca na svim bankomatima i povoljnijeg kursa za kupovinu deviza), ali no, no... Bio sam ubijedjen da imaju bankomate sa uplatom/isplatom, ali ocigledno u cijeloj ovoj zavrzlami moras 5 puta provjeriti sve i prije nego doneses odluku (inace, ode mast u propast).
Spasio si me dodatnog cimanja, hvala @Rokitansky !
 
Da li neko zna koja banka nudi najbolji dolarski kurs za preduzetnicke racune?
Vidim da za Sinhro paket u OTP nudi povoljniji kurs za USD prilive, pogotovo preko $5000 (sto mene ne pogadja), pa me zanima koliko povoljniji ako neko zna?
 
OTP Sinhro: Po defaultu uzimaju 1% od srednjeg NBS kursa za dolare, na veću količinu može dogovor 0.7% ili 0.3%. Za EUR su mislim uvek 0.3%.

Uz ogradu da su se upravo spojili sa Vojvođanskom bankom, premenili Intermediary banke (ne znam još koliko uzimaju za transfer) i možda još ponešto.
 
Ako daju 0.3% to je dobro, mada zavisi koji su uslovi, 0.7% nije nesto posebno, ja sam u Direktnoj banci trenutno, ino troskovi su $0, a i bez dogovora je obicno oko 0.6din razlike od srednjeg, sto je oko 0.7%, mada to varira i nekad bude i do 1din, a desavalo mi se da kupim i za 0.3din razlike (Direktna ima aplikaciju gde se moze videti kurs u realnom vremenu, pa ti prodaj kad ti odgovara)
 
Slučajno saznao da MTS odlazi, pa ceo dan blenem u ponude.

Izbor sam sveo već na Elite paket u Sber ili Premium u Erste. Ljuta sirotinja, ali putno osiguranje 2X godišnje sa porodicom do porodičnih pečalbara bi skoro potpuno isplatilo celokupni trošak održavanja od 600RSD.

Pored ovoga, jako mi je bitno i podizanje novca sa bankomata drugih banaka bez provizije (ne volim da nosim keš), plaćanje bez provizije ebanking-om i besplatan sms o svakom prilivu/odlivu. Ja sam tantus čovek, pa praštajte na glupom pitanju, ali jel' se meni čini, ili MTS nije naplaćivao proviziju za plaćanje u inostranstvu?

Kad nađete vremena, bacite preporuku molim vas, ili iskustvo sa dve navedene banke.

nije lose ovo da iskoristis..ako nemas a1 samo kupis pripaid karticu..ja sam otvorio racun pre par dana. 6 meseci besplatno..posle predji na taj drugi paket-skoro sigurno moze?
 
Izbor sam sveo već na Elite paket u Sber ili Premium u Erste.
Svaka cast za ovaj info, nisam znao da i Sber ima paket sa slicnim uslovima kao i Premium u ERSTE (a generalno mi trebaju slicne usluge kao i tebi - podizanje novca na bilo kom bankomatu, a i dobar kurs za kupovinu eura).
Ima li koga u Sber, pogotovo na ovom Elite paketu? Da li su uveli bankomate sa uplatom/isplatom eura (posto na sajtu pise "Uskoro")?
 
Bio sam ubijedjen da imaju bankomate sa uplatom/isplatom, ali ocigledno u cijeloj ovoj zavrzlami moras 5 puta provjeriti sve i prije nego doneses odluku

Ovaj... ako već uzimaš Premium sa kojim dižeš sa bilo kog bankomata bez provizije, čemu razočaranje?

PS: Mislim da je konverzija za plaćanje u inostranstvu u EUR išla po srednjem NBS. Zvao sam Sber, kod njih ide po srednjem Mastercarda (gde to da vidim?).
 
Poslednja izmena:
Eh, to da. Edit: Sad vidim da govori o podizanju sa bankomata u EUR. Jel' to uopšte uobičajena praksa kod nas?

PS: Nema nikog u Sber?
 
Sber ima isplatu za EUR, ali ne i uplatu. Ima i ta kombinacija :D
 
ja sam u Direktnoj banci trenutno, ino troskovi su $0,
Direktna banka je ranije USD uplate primala isključivo preko jedne ruske banku na koju USA klijent nije hteo da uplaćuje jer je "pod sankcijama".
Sada vidim da imaju i sekundarni izbor za USD intermediary...
 
Nego kako vi izgovarate "Sberbank"?😁
Zb... ili Sp...? posto je Sb... malo teze za reci
pa uvek zvuci kao Sper(m)bank 🙄

 
Poslednja izmena:
Ovaj... ako već uzimaš Premium sa kojim dižeš sa bilo kog bankomata bez provizije, čemu razočaranje?
Primarno zbog podizanja eura (da ne moram da "gadjam" radno vrijeme filijala i camim u redu zbog toga), a i zbog uplate eura i dinara (kao sto Rokitansky vec napomenu, ali to i nije veliki problem jer dinare uvijek mogu uplatiti sa drugog racuna na koji mi lijezu primanja).

Edit: Sad vidim da govori o podizanju sa bankomata u EUR. Jel' to uopšte uobičajena praksa kod nas?
Naravno, mnoge banke vec nude uslugu podizanja eura na bankomatima.

Sber ima isplatu za EUR, ali ne i uplatu. Ima i ta kombinacija :D
I ja "listam" njihov sajt i ne vjerujem. Prvo sam mislio da prosto nisu naglasili, ali nakon detaljnijeg citanja, vidim da prosto ne nude tu opciju. Ali meni to i nije showstopper, srecom, bar ne dogod imaju dobar kurs u online mjenjacnici (a navodno imaju, samo je pitanje koliko dobar, posto nikog iz Sber-a trenutno?!).
 
Pisao sa nekoliko puta za kurs 115-120. Tako je bilo do pre 3 meseca dok sam bio kod njih.
 

nije lose ovo da iskoristis..ako nemas a1 samo kupis pripaid karticu..ja sam otvorio racun pre par dana. 6 meseci besplatno..posle predji na taj drugi paket-skoro sigurno moze?
koji je to Target Market račun? ne vidim ga na sajtu banke
 
Nazad
Vrh Dno