Šta je novo?

Intel Xe Graphics

sam633

Slavan
Učlanjen(a)
23.11.2011
Poruke
5,899
Poena
385
Došlo i vreme za ovu temu, jer konačno nije reč o smehotresu, u vidu iščupanog integrisanog GPU-a sa sve DDR4 pored.

Postoje mnoge najave i mnogo ranije, red je da konkretizujemo u temu, koliko-toliko.

Pored (dovoljnih) 3D performansi, navodno će imati predobre performanse za enkodovanje videa.

Najjača varijanta imaće 512 EU-a, što je uveliko poznato.


Intel-DG2-01.jpg
 
Lepe vesti, i740 mi je ostao u najlepšem sećanju. Krajnje vreme za konkurenciju aktuelnom duopolu.
 
Postoje glasine, da je dosta bolje od NVENC, što bi recimo, nateralo nV da malo smanji cene.
 
ako je H.264 u najboljem kvalitetu na nivou x.264 slower, ili very slow, i da, poput NVENC, ima dodatne mogućnosti poput deinterlace, onda je to fenomenalno. još ako je HEVC na nivou x.265 3.x, puna kapa :)

iskreno, mislim da je znatno manji % ljudi koji uzimaju grafičku za encoding. uglavnom uzimaju za igranje (nekiod njih rade striming pa im je od koristi encoding) i sve više za rudarenje. tako da sumnjam da će to dovesti do snižavanja cena nVidia-nih grafičkih
 
Postoje glasine, da je dosta bolje od NVENC, što bi recimo, nateralo nV da malo smanji cene.

Dugo si clan ovog foruma, nije valjda da stvarno misliš ovo? Boli nVidiu uvo za to dok je mininga, jedino se ljute kada ne koristiš RayTracing, razmišljaju da u EULA ubace da moraš da vratiš karticu ako nisi stavio to na ultra setting, sta gledaš Radeon kako radi, samo RT!
 
Samo jedan od primera, koji mogu da se dogode, to je sve.

Ipak, Intel ima znanje preko QuickSync-a, koje mogu da upotrebe ovde.
 
Trebalo bi da bude:

SOC1 -> 512 EUs

SOC2 -> 128EUs

E-_DoWCVcAEXQc3.jpg
 
neke procene za cene HPG
Ako Intel ovaj GPU bude proizvodio u svom fab-u, a ne kod TSMC-a, postoji velika šansa da u startu neće biti problema sa količinom i cenama. Ono što mene brine su drajveri i softverska podrška. Džabe dobar i brz GPU, ako nema optimizacije u igrama, ako su drajveri loši, i ako se problemi sporo rešavaju kao što je to bio slučaj sa i740.
 
i740 bio aktuelan pre više od 20 godina, u vreme kad su i CPU i GPU maltene duplirali brzine svake godine. Imao je ok drajvere za Win98 i radio sasvim solidno za siću koju je koštao. Ja se sit naigrao Blood 2 i Unreal Tournament sa njom...
 
i740 bio aktuelan pre više od 20 godina, u vreme kad su i CPU i GPU maltene duplirali brzine svake godine. Imao je ok drajvere za Win98 i radio sasvim solidno za siću koju je koštao. Ja se sit naigrao Blood 2 i Unreal Tournament sa njom...
Znam. Samo Blood 2 i Unreal Tournament su imali i740 profil. Igre koju su imale podršku koja je implementirana na taj način, znači da su temeljno istestirane i optimizovane za taj čip. Ali ako imaš naslov gde si samo mogao da biraš generički Direct3D ili OpenGL, tu je i740 bio katastrofalan.

Intel mora da lobira kod game developera, i mora sa njima direktno da sarađuje i da aktivno učestvuje u testiranju samog naslova i drajvera i da se svi problemi peglaju on the fly. A to je mnogo lakše reći nego učiniti. Svi se raduju Intel grafičkim karticama, ali ono što svi zanemariju je činjenica da treći igrač na GPU sceni game developerima komplikuje posao. Biće potrebno više vremena za testiranje i rešavanje potencijalnih problema. A biće i onih developera koji uopšte neće testirati na Intel platformi. Kako god okreneš, biće problem. Trenutno imaš dva igrača na GPU sceni pa je za neke developere i to previše. Izgleda da samo brzo zaboravili Rage i njihov fatalni game launch gde je igra radila ok na Nvidia karticama, dok na AMD karticama igru nije bilo moguće pokrenuti. A izgleda da smo brzo zaboravili i Cyberpunk 2077.
 
Ako Intel ovaj GPU bude proizvodio u svom fab-u, a ne kod TSMC-a, postoji velika šansa da u startu neće biti problema sa količinom i cenama. Ono što mene brine su drajveri i softverska podrška. Džabe dobar i brz GPU, ako nema optimizacije u igrama, ako su drajveri loši, i ako se problemi sporo rešavaju kao što je to bio slučaj sa i740.
Raja je pre 3/4 dana potvrdio da je ceo Xe-HP (Datacenter/AI) segment koji je trebao da se proizvodi na Intel proizvodnom procesu otkazan, i da ce ovo da pokriju "klasicne" graficke na TSMC N6 proizvodnom procesu odnosno Xe-HPG.

To znaci da Intel nece nijedne diskretne graficke koje izlaze u prvoj turi proizvoditi u svom fab-u, nego sve kod TSMC-a (kao sto je bilo leak-ovano i spekulisano od strane moore's law is dead youtubera i drugih).

 
Sve je to lepo ali biti early adopter za ovo je malko rizično, pogotovo s ovakvim cenama grafičkih karti...
Ja bih sačekao drugu generaciju, kad Intel ispegla stvari.
 
Kad bi intel mogao da proizvede nešto kvalitetno u svojoj fabrici to bi bila konkurencija, ovako dok zavise od kapaciteta TSMC-a biće samo začin u čorbi u kojoj se tržište već nalazi.
 
Pa, koliko sam video, oni ovu prvu seriju kartica zovu Alchemist (2022), sledeća je Battlemage (2023), pa Celestial (2024), a sa Duid verzijama (2025) obećavaju jače grafike od Nvidie i AMD-a.

Mada me čudi zašto bi to radili u TSMC-u kad već imaju svoje (zastarelije) proizvodne pogone?? Nisam znao za taj podatak.
 
Čudi te što žele da budu konkurentni, što sa svojim procesom ne bi mogli biti?
Prva nova generacija je izuzetno bitna. Neophodno je da odma budu relevantni.
nVidia će ostati nedodirljiva sve dok intel ne bude imao bolji proizvodni proces od TSMC, a AMD je lak zalogaj.
 
Čudi te što žele da budu konkurentni, što sa svojim procesom ne bi mogli biti?

Koliko sam razumeo do sad, najjači GPU (ako se ne varam zove se DG2 ) će biti u rangu 2060, pa sam razumeo da ga oni sami i prave.

Prva nova generacija je izuzetno bitna. Neophodno je da odma budu relevantni.
nVidia će ostati nedodirljiva sve dok intel ne bude imao bolji proizvodni proces od TSMC, a AMD je lak zalogaj.
Zbog čega misliš da će biti lak zalogaj?? Za samo godinu-dve dana AMD je od flegship GPU (5700 XT) koji je bio u rangu srednje klase Nvidia kartica (2070) stigao na korak od najjačih. Možda već sa čiplet dizajnom sledeće generacije i prestignu Nvidiju??
 
..sto nece nista promeniti na polju cena. Treba nam 3 igrac, trebao je biti jos pre 10 god...
 
I ja sam mislio tako, ali zadnje "vesti" koje sam video na YT ipak kažu da je u rangu 2060. Mada, sve su to nagađanja.
..sto nece nista promeniti na polju cena. Treba nam 3 igrac, trebao je biti jos pre 10 god...
Treba najmanje pet igrača i, mnogo više, još najmanje tri TSMC-a, a ne samo jedan. Čitav svet pade u bedak jer samo jedna fabrika proizvodi čipove visokog kvaliteta.
 
Čitav svet pade u bedak jer samo jedna fabrika proizvodi čipove visokog kvaliteta.
na kvadrat, samo jedna firma proizvodi alat za pravljenje chip-ova visokog kvaliteta, ASML, (i red za cekanje je ogroman, ...) Moze da se stvori preko noci i 333 TSMC-a, 555 igraca drugih, nista drasticno se ne bi promenilo u opsegu 2020-2023, ... Kao sto Elon Musk nonstop spominje, dizajn proizvoda(bilo cega cak) je 10% price, 90% problema je kako napraviti isplativo na veliko "alatke" koje prave sve odlicno zamisljene stvari.
 
Poslednja izmena:
 

Iskreno, besmislen test koji ne govori ništa. Sama činjenica da nema Heaven ili 3D Mark rezultata znači da drajveri nisu spremni za prime time, ili ne rade uopšte. Kao što sam rekao u prethodnom postu, i ja bih voleo trećeg igrača na tržištu, zbog cena. Ali to nije tako jednostavno. Najbolji primer za to su AMD RX kartice koje podržavaju RayTracing, ali ne mogu na tom polju da se takmiče sa Nvidia karticama. Pitanje nije hoće li Intel napraviti dobar čip. Siguran sam da hoće. Pitanje je hoće li intel imati tesnu saradnju sa game developerima i dobar/stabilan drajver kao što to ima Nvidia ?
 
Hoce ali u trecoj generaciji kartica..
Ova i sledeca ce biti trening i razvoj.
Ne ocekujem da budu konkurentni pre 2025-2026.

Ono sto maksimalno mogu da izbace su kartice koje su u igrama na nivou RTX 3060 i RX 6600 XT i da probaju da uzmu deo trzista sa nizim cenama.

to je moje misljenje, bas cu se iznenaditi ako izbac nesto jace
 
Intel je odavno ozbiljan sa drajverima, samo što nije bilo adekvatnog hardvera. Tako da ne verujem da će im trebati 3 generacije da popeglaju sve. A što se cena tiče, ako smo došli dotle da čekamo Intel da obara cene AMD-a i nVidia-e, proći ćemo kao bos po trnju. Još ako budu dobro rudarile (što verovatno hoće), možemo da gledamo 3050 i da se šutiramo u d00pe ako ih bude za 300€ ili manje
 
U kom smislu ozbiljan sa drajverima? Svi testovi dosadašnjih integrisanih Xe rešenja pokazuju suprotno, loši frame time/frame pacing i krešovanja.
 
Intel je odavno ozbiljan sa drajverima, samo što nije bilo adekvatnog hardvera. Tako da ne verujem da će im trebati 3 generacije da popeglaju sve.
Ne možeš porediti discrete GPU drajvere sa full blown gaming/raytracing drajverima. I kao što rekoh gore, bez saradnje sa game developerima i API developerima, nema dobrog drajvera.

A što se cena tiče, ako smo došli dotle da čekamo Intel da obara cene AMD-a i nVidia-e, proći ćemo kao bos po trnju. Još ako budu dobro rudarile (što verovatno hoće), možemo da gledamo 3050 i da se šutiramo u d00pe ako ih bude za 300€ ili manje
Ovde se slažem sa tobom, i polako i ja postajem skeptičan po pitanju cene.
 
Nazad
Vrh Dno