Šta je novo?

Intel Xe Graphics

U kom smislu ozbiljan sa drajverima? Svi testovi dosadašnjih integrisanih Xe rešenja pokazuju suprotno, loši frame time/frame pacing i krešovanja.



Ništa strašno, imajući u vidu da je AL testiran odmah po izlasku, a DG1 praktično ne postoji. G7 u TL-u baš lepo radi, koliko se i očekuje. One XPlayer je "konzola" sa intel grafikom. A dGPU ne zavisi (toliko) od hlađenja procesora, sistemske memorije, dizajna kućišta, itd. Slažem se da treba vremena, pre svega jer developeri nemaju taj hardver dostupan. Ali prilagođavanje drajvera igrama (Game Ready) je najveća prevara industrije, pa ne uzimam to kao nešto bitno.

U svakom slučaju ne verujem da će biti (primetno) lošiji od konkurencije, bar ne od AMD-a. Ali ne očekujem ni niže cene.
 
FJ2nIZKUcAAy9at.jpg
 
 
 
 
Baš su ga zeznuli sa "Limited edition" nazivom jer nije ništa specijalno, sve grafe su Limited edition.
 
Limited Edition 500 komada :)
 
A350M jeste izašao, ali samo za (južnu) Koreju. Pritom, isključivo je pod starim pod driver-om (iGPU je pod novim), koji neće da da čipu odgovarajuće ime. (uvek stari driver, bez obzira na sve) Neki benchmarkci ne rade, plus postoje smetnje (artefakti). Čeka se leto.


 


 

Ne mogu da verujem da je intel za 2 nedelje 2 puta updatovao drajver i ispravio bagove. Ako nastave ovim tempom, biće ovo jako dobro. Temperature su malo zabrinjavajuće, ali kontam da će neka druga non Samsung izvedba odraditi bolji posao.
 
Nisam siguran, da li je ironija ili ne.

Ima noviji driver, ali on ne važi za Arc, jer se i dalje prijavljuje kao "Unknown 5694", tj. važi samo onaj koji je stigao sa samim uređajem u koreji. Barem je takav tok priče, Intel čeka leto. Može da se "izvuče" iz Driver Store-a uz pomoć DISM-a i okačiti negde, ali nisam video da je neko to uradio.

Ovo drugo, Intel DTT, to su ljudi, na svoju ruku, čini mi se isključili njegov servis u services.msc i dobili performanse.
 
sramotno u svakom slučaju.
 
Nisam siguran, da li je ironija ili ne.

Ima noviji driver, ali on ne važi za Arc, jer se i dalje prijavljuje kao "Unknown 5694", tj. važi samo onaj koji je stigao sa samim uređajem u koreji. Barem je takav tok priče, Intel čeka leto. Može da se "izvuče" iz Driver Store-a uz pomoć DISM-a i okačiti negde, ali nisam video da je neko to uradio.

Ovo drugo, Intel DTT, to su ljudi, na svoju ruku, čini mi se isključili njegov servis u services.msc i dobili performanse.
Nisam ni sarkastičan ni ironičan. Sama činjenica da je pokrenuto nekoliko tripple A naslova, i da nema grafičkih artifakata, crnih trouglova...itd, je obećavajuće. Ako zanemarimo mali fps, pokrenuti jedan RDR2 na čipu koji ne dolazi iz crvenog ili zelenog tabora je po meni impresivna stvar. Jači modeli će imati veći fps, i ako nastave da peglaju drajvere ovim tempom, ovo će stvarno biti dobro. Jedino što me brine su dostupne količine.
 
Verovatno za "peglanje", misliš na ono što Intel trenutno štanca, ali opet to ne radi za diskretni grafički čip. Radi samo ono što je stiglo uz uređaj. Ali da, to može da ukaže da se, eventualno, vredno radi.

Gašenjem DTT-a (mi ne znamo u kakvom je stanju to parče softvera, jer je još uvek sve nezvanično, bez obzira na sve), su dali prostor da se "lakta" u vidu višeg TDP-a, i kao rezultat toga, bolje su performanse.

Količina će svakako biti manja od onoga što rade AMD i nV, bar za sada. Mada je ova rečenica i onako otkrivanje tople vode.
 
Intel ima pravu priliku da napravi dar-mar na SFF trzistu sa novim grafickama i pokvari slavu AMD-u.

1. 6NM efikasni chip-ovi, samo treba da ima solidne 170-220mm karte.
2. 3L, 4L, 6L, 10L, 14L segment uz 12400F i Intel verziju reBar, AMD SAM-a! + XeSS

Intel ima najveci potencijal u odnosu na konkurenciju CPU + GPU + XeSS, AMD ce morati da nadoknadi sa AI FSR i odrzi 3D cache prednost, a Nvidia ce morati da odrzi korak ispred sa DLSS jer nemaju CPU. Takodje ko god prvi odradi DirectStorage kako treba imace prednost, a Nvidia je vec u prednosti tu sa RTX IO iskustvom.
 
Poslednja izmena:
ARC opet odložen. Ovaj put za 31 Avgust. Drajveri su, kao što sam na žalost predvideo, slaba tačka.

Source.

Da se podsetimo da je ovo bio "roadmap".

1652993756730.png
 
Poslednja izmena:

Ovakvi potezi ne ulivaju poverenje:


"What is important to note is that Intel offers optimizations for its Arc GPUs for benchmark such as 3DMark software specifically. Unfortunately those optimizations render 3DMark score as invalid and may not give comparable performance with other mobile graphics cards."

Ovakve muljačine podsećaju na stare ATI (AMD) drajvere koji su imali predefinisan profil koji se aktivira kada drajver detektuje pokretanje EXE fajla koji startuje Mark. Niko od Intela ne očekuje Nvidia killer GPU, tako da nema potrebe za ovakvim glupostima. Problem sa drajverima još uvek nije rešen, niti se bilo ko oglašava po tom pitanju. A da ne spominjem činjenicu da kartice još uvek nisu dostupne. A prošlo je već 3 meseca od planiranog datuma.
 
a sta vi u stvari ocekujete sa Intel kartama i cemu se nadate, nije valjda da razmatrate kupovinu 😂

pustite ih da rade, i tamo negde u trecoj generaciji vredi uzeti ih u obzir...
Toliko decijih bolesti, optimizacije, peglanja i fine tuninga ce im trebati da dodju na neki nivo gde su sad AMD i Nvidia..

Ajd, mozda i gresim, svaka im cast ako uspeju da brze izbace full proizvod.
 
Zasto ne bi razmatrali kupovinu ako se pokazu kao dobre?
Naravno da neces skakati na prvu, mada istorija o kupcima grafickih govori drugo...
Intel ima armadu inzinjera i resursa, ako neko moze da sklopi nesto brzo i dobro, to su oni.
 
Naravno, ako se pokaze da valja.
Ali mislim da treba smanjiti ocekivanja na minimum minimuma u ovoj prvoj generaciji, a pogotovo da se neko ne frapira oko problema sa drajverima, neoptimizacijom, raznoraznim problemima itd..
Po meni je sve to normalno i iznenadicu se ako uspeju da naprave iole konkurentne proizvode u prvoj seriji.
 
a sta vi u stvari ocekujete sa Intel kartama i cemu se nadate, nije valjda da razmatrate kupovinu 😂
Očekujemo da ispoštuju deadline, da ispeglaju drajvere, i da prestanu sa direktnim poređenjem sa Nvidia RTX karticama. Neka objave prave rezultate sa default podešavanjima, jer niko od nas ne očekuje niti AMD, niti Nvidia killer. Dobro je imati trećeg igrača na tržištu čiji performance per watt uopšte nije zanemarljiv u ovom momentu. A biće još bolje vremenom.
pustite ih da rade, i tamo negde u trecoj generaciji vredi uzeti ih u obzir...
Ja sam bio jako bio skeptičan u početku, ali posle onog demoa u RDR2, imam velika očekivanja. Samo im ne treba ovakav publicitet gde prikazuju performanse u specijalnim uslovima i to samo na laptopovima i samo za određeno tržište. Takve informacije su nama beznačajne kao što i sam tekst gore kaže.
Toliko decijih bolesti, optimizacije, peglanja i fine tuninga ce im trebati da dodju na neki nivo gde su sad AMD i Nvidia..
Ako jedan RDR2 već sada radi bez ikakvih artifakata sa pristojnim FPS-om, ja mislim da nismo daleko od sasvim solidne kartice.
Ajd, mozda i gresim, svaka im cast ako uspeju da brze izbace full proizvod.
Nisam marketing ekspert, ali ja nebi objavljivao nikakve rezultate dok finalni proizvod ne bude globalno dostupan. Bolje je prikazati realno stanje i tako svima postaviti realna očekivanja, nego ljudima ulivati nadu da će kartica od 115W da pojede 3070.
 
Mada bi realno najbolje bilo da ponove situaciju sa i740 od pre ~25 godina :)
 
Mada bi realno najbolje bilo da ponove situaciju sa i740 od pre ~25 godina :)
Nedaj bože. Ako tako bude bilo, odmah piši propalo. Svako ko je imao i740, vrlo dobro zna o čemu pričam. Mora to biti mnogo bolje od ubogog i740.
 
Nazad
Vrh Dno