Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Polovan sam uzeo, kupljen je marta prosle godine. Valjda cu da stignem sutra da ga namestim i da se poigram :D
 
150e, racunam da cu 2600 prodati za ~100e.
 
ovde sa foruma. :D pitah i ja, kaze ode za 150.
 
Stize mi sutra/prekosutra R5 3600. Vidim da se dosta pise o OC-ju, to mi se svidja :D

Kad bih izvukao 4.2GHz bio bih zadovoljan, za 4.4GHz bih pevao :D

Trenutno koristim R5 2600 na 4GHz, PC sluzi za gaming i rad tako da ce se iskoristiti procesorska snaga nevezano za GPU.

Da li koristite ClockTuner, kako se pokazao?
Ako te ne mrzi, odradi neki benč igara (Assassin ili slično) pre i posle ugradnje 3600. Imam sličnu konfu kao ti, pa rekoh da vidim ima li napretka u avg frejmovima. :)

Hvala.
 
ovde sa foruma. :D pitah i ja, kaze ode za 150.
Taj, taj.
I ja ću verovatno da prodam moj i pređem na Intel...videću.
Sta ce ti Intel, ne valja to :p
Ako te ne mrzi, odradi neki benč igara (Assassin ili slično) pre i posle ugradnje 3600. Imam sličnu konfu kao ti, pa rekoh da vidim ima li napretka u avg frejmovima. :)

Hvala.
Skinucu veceras GTA i RDR2 i pusticu Ingame benchmarke sa default podesavanjima :D
 
Stize mi sutra/prekosutra R5 3600. Vidim da se dosta pise o OC-ju, to mi se svidja :D

Kad bih izvukao 4.2GHz bio bih zadovoljan, za 4.4GHz bih pevao :D

Trenutno koristim R5 2600 na 4GHz, PC sluzi za gaming i rad tako da ce se iskoristiti procesorska snaga nevezano za GPU.

Da li koristite ClockTuner, kako se pokazao?
Zasto bi klokovao ista kad sam boostuje na 4.2? Nema nikakva razlike i na 4.4
 
I ja ću verovatno da prodam moj i pređem na Intel...videću.
Konacno... Konstatno te svrbi za Intel i nV :)
Od kada si uzeo AMD pricas pljuckas po njemu i spominjes Intel kao bolju opciju.

Ne razumi pogresno, ali mislim da ti je bolje da sacekas kraj godine i razmislis o kupovini novog, jaceg hw nego da odradis nesto sto je vise sidegrade nego pravi upgrade...
To sto trenutno imas (1080ti i r5 3600) ti je vise nego dovoljno da ti premosti do jeseni/zime kada mozes da vidis koje su karte AMD i Intel otkrili na stolu i sta je bolja kupovina - posebno jer naginjes ka 34" monitoru...

Mada ako planiras da uvalis tu 1080ti za solidnu lovu dok jos mozes i predjes na integrusu sa kasnijim apgredjom na 3070 (spomenuo si da si se bas zagrejao za taj model), apsolutno te razumem... :) Ne znam koliko bi ti bio upgrade sa 1080ti na 2080ti samo sa rt+dlss-om...
 
Poslednja izmena:
Moze to i lepo momci...
 
Zasto bi klokovao ista kad sam boostuje na 4.2? Nema nikakva razlike i na 4.4
Uvek me je rucni OC najbolje sluzio. Dok god auto OC bude gruvao nepotrebno visok napon - nece me videti :D
 
Dok god auto OC bude gruvao nepotrebno visok napon - nece me videti :D
Za koji mesec ce der8auer dokazati (za 5000 ryzen seriju) da je ta strepnja samo imaginarna u tvojoj glavi, kao i u glavama svih drugih ljudi na planeti, i da ne postoji nikakav opipljiv rizik u stvarnosti xD

Moja pretpostavka doduse je pesimisticna jer je kognitivna disonanca najaci motivator, tako da zavisnosti od "losine" rezultata koje prikaze, solidan broj ljudi ce odbijati rezultate iz razloga ne-razumevanja statistike kao i razlike izmedju relativnog i absolutnog rizika.

Malo sale evo xD: Svako treba da poveze osnovna nacela iz Orwell-ove 1984 sa ponasanjem ryzen 3000 - 5000 procesora i preventivno sebi ispere mozak (sigurnije nego neko drugi naravno). Ponavljajte za mnom:

1. Ja zelim/volim/postujem da 5800x i 5900x hocu/vole/treba/odgovara im da rade na 88-90 stepeni u svakom trenutku
2. Ja zelim/volim/postujem da 5600x hoce/voli/treba/odgovara mu da radi na 93-95 stepni u svakom trenutku.

3. Ja zelim/volim/postujem da svi 5000 ryzen procesi hoce/vole/treba/odgovara im da rade u rasponu od 0.200v - 1.500v
5. Ja prihvatam da oni rade do 1.350v za desktop aplikacije, 1.200v idle, i da je max boost izmedju 1.450v i 1.500v na nekoliko jezgara.

4. Bilo sta sto smislim ili uradim daleko je inferiornije od AMD boost algoritma za ove procesore, i treba momentalno da prestanem da fabrifikujem neadkvatne istine i prihvatim jednu jedinu, od AMD-a ozakonjenu pravilnu istinu xD (The One True Truth, The One to set (us)up a(ll) f(r)ee!

5. Bilo koji dokaz da je neko negde postigao nesto sto smatra korisnim sa rucnim set-ovanjem napona je ne-efikasno, ne-potrebno, i ne-opipljivo u realnom radu (samo procenljivo od strane profesionalaca sertifikovanih od Ministarstva Istinitog Interneta)

6. Rucni overclock je stanje nezadovoljstva, stanje nezadovoljstva vodi ka losim mislima, lose misli vode ka, ... i tako daje, da ne duzim xD
 
Poslednja izmena:
Bice hladniji, tisi i rastereceniji sistem ako procesor radi na 90c zarad 100-200MHz razlike u odnosu na umereni rucni OC?


Poklanjam ti procesor ako je to slucaj :D
 
Bice hladniji, tisi i rastereceniji sistem ako procesor radi na 90c zarad 100-200MHz razlike u odnosu na umereni rucni OC?


Poklanjam ti procesor ako je to slucaj :D
Mislim da mu je post ironican i da nisi skapirao referencu.
 
Bice hladniji, tisi i rastereceniji sistem ako procesor radi na 90c zarad 100-200MHz razlike u odnosu na umereni rucni OC?


Poklanjam ti procesor ako je to slucaj :D
Ako imas dobar primerak mozda i bude nesto , moj ryzen 3600 nije bas sjajan primerak pa sam sa oc na 4.2 izgubio osetno u igrama , probao sa 4.1 i nije bilo strasno kao sa 4.2 ali opet nije dobro kao stock(trazio je voltazu preko 1.35v) , max temp sa oc je bila manja za nekih 5-10c , takodje je temperatura manje oscilirala tokom surfovanja sa OC.
Moguce je dobiti bolje performanse i smanjiti ujedno i temp ako ti zapadne dobar primerak ali ako nisi te srece onda je bolje drzati ga na stock. Na stock, temp sa lc cc 120 ne prelazi 65c u igrama sa high usage.
 
Obojica ste u pravo, tacno je da mi je post ironican, ali ono sve brojke za napon i temp su zvanicno od AMD-a, tako da vazi stara izreka u svakoj sali pola istine xD

Konkretno mislim da nema poente terati hladnije da rade procesore koji se u svakom trenutku bore da dodju do 90c, zasto, ako je AMD tako namestio, i ako sve ukazuje da za sad nema stete, zasto se boriti protiv vetrenjaca ?. Ok ima granicnih situacija, gde je nekom potrebno da smanji toplotu (mali format kucista, itd), ili samo 5800x furuna, Al za napon absolutno ne vidim poentu smanjivanja da se spreci degradacija zbog PBO ponasanja, ...

Moje misljenje je da ce neko u nekim situacijama videti korist od zatvaranja napona, i da dosta varira od procesora do procesora, od maticne do maticne, i od kvaliteta samih primeraka procesora, ali da za veliku vecinu korisnika realno nije potrebno

Bice hladniji, tisi i rastereceniji sistem ako procesor radi na 90c zarad 100-200MHz razlike u odnosu na umereni rucni OC?
Loaded question, za 5600x da, jer skoro pa da ne izbacuje nikakvu toplotu u heatpipe-ove, procesor je crna rupa, 5900x, da, jedva, 5950x ne, 5800x (ovo je betelguse sunce mamicu mu *****, niko ne treba da ga koristi xD, treba ga ostavljati ispred vrata AMD kampusa a la mafija stil da ih podseca stalno)
Poklanjam ti procesor ako je to slucaj :D
Ne treba jebiga, ja vec godina dana teram najbolje od oba sveta sa mojim 3600, rucno zakucan napon, i max overclock da ostanem u granicama AMD preporuke za 3000 seriju u Warzonu u skoro svim vremenskim uslovima
 
Poslednja izmena:
Ja trenutno najcesce igram Skyrim SE i Need for Speed The Heat i definitivno mi te igre bolje "klize" (tj fluidnije rade) kada sva jezgra na procesoru rucno klokujem bar na 4,1 ili 4,2 Ghz (najvise sto sam uspeo,ali je bilo relativno nestabilno 4.3Ghz)......napon 1.275v.....kada je procesor na stock vrednostima primetno je da u igrama dolazi ponekada do seckanja,iznenadnog pada fps-a i slicno.......graficka je 1080ti...

Takodje,kada je procesor na stock vrednostima napon skace (na nekoliko sekundi) cak i preko 1.450v.......(?!)....a eto,sad bez problema radi sve iako napon nikada ne prelazi 1.275v....pa se pitam cemu uopste to skakanje napona na "fabrickim podesavanjima"?
 
Fabricki napon je previsok jer on mora da pokrije i najlosijih 0.1% procesora, uglavnom je potreban mnogo nizi napon od fabrickog za isti klok.
 
Pošto igram u 4K 60FPS, da li ima svrhe zameniti 3600 za 5600x ili samo uzeti bolje vodeno i šibnuti 3600 na 4.4? Zapao mi je dobar primerak 😎
 
Ne zavisi ni od cega.

Za 60Hz gaming ti ne treba jace ni od Ryzen-a druge generacije, kamo li trece koju vec imas :)
 
5600x bolje radi sa 6800XT za vise fps/Hz osvezenja (120/144,240, itd, ...), ali sa 60Hz neces videti neku razliku, 4.35GHz-4.4GHz trenutni procesor ti je sasvim dovoljan
 
1619457047650-png.304937
 
Konacno... Konstatno te svrbi za Intel i nV :)
Od kada si uzeo AMD pricas pljuckas po njemu i spominjes Intel kao bolju opciju.

Ne razumi pogresno, ali mislim da ti je bolje da sacekas kraj godine i razmislis o kupovini novog, jaceg hw nego da odradis nesto sto je vise sidegrade nego pravi upgrade...
To sto trenutno imas (1080ti i r5 3600) ti je vise nego dovoljno da ti premosti do jeseni/zime kada mozes da vidis koje su karte AMD i Intel otkrili na stolu i sta je bolja kupovina - posebno jer naginjes ka 34" monitoru...

Mada ako planiras da uvalis tu 1080ti za solidnu lovu dok jos mozes i predjes na integrusu sa kasnijim apgredjom na 3070 (spomenuo si da si se bas zagrejao za taj model), apsolutno te razumem... :) Ne znam koliko bi ti bio upgrade sa 1080ti na 2080ti samo sa rt+dlss-om...
Kombo na koji sam navikao i godinama me je služio lepo.

Htedoh i ja da čekam ali ludilo sa cenama je sve gore i ne pokazuje znake smirivanja. Hardver poskupljuje bukvalno iz nedelje u nedelju. Do kraja godine ili početka iduće kad Intel izbaci Alder Lake, ko zna koliko će sve da košta i koliko se isplati preći...zato ću lepo da pazarim sada i da čekam da se DDR5 "odomaći" za par godina, dotle se možda i smiri ludilo. A i neodlučan sam i vazda ispaštam zbog toga, pa ću lepo da presečem, makar me i koštalo više.

Inače, upravo naručih 10400F i B560 ploču po "normalnim" cenama, koje već idu gore...ne smeta mi sidegrade.

Mogu ja da prodam 1080Ti, imam 1060 6GB u rezervi...hell, mogu da prodam i nju pošto imam i 660Ti :)
Ali kad vidim da bih morao da doplatim 500+ evra za 3070/6800 ili 1000+ za 3080...sedi, ćuti i vozi to šta imaš. Ionako ne igram zahtevne stvari. Also, verovatnije je da ću preći na 32", samo još da vidim da li 1440p ili 4K...
 
@jurodivi
Pa ako imas 1060 u rezervi prodaj taj ryzen cpu+mobo kombo sa 1080ti dok mozes i ne razmisljaj... Ne znam sta si cekao do sada, bez zezanja...
Mozda i upecas neku graficku tokom leta/do kraja godine, a to sto imas ce ti svakako dobro amortizovati novi build... Kakva je situacija sa trenutnim ludilom, pa onda stabilizacija i early adopters next-gen hw, nece ovo jos 2 godine da se stabilizuje.
Ja sam sa nabavkom i sklapanjem Ryzen platforme vise nego odlicno prosao uzeci u obzir celu situaciju. Bolje nego prvobitno planirani build, tako da sam prezadovoljan - jos samo CPU cekam da stigne i mogu da je konacno sklopim.

10400f+b560 -> plan za kasniji upgrade na AL?

Sto se monitora tice cekam test za novi LG 32GP850 i sta ce Dell da izbaci...Nadam se najvise da ce Odyssey g7 flat verzija ispasti "upotrebljiv"
U najuzem izboru za sada su mi taj LG 32" , Dell s2721dgfa i MSI MAG322CQR


+edit
Htedoh da napisem jos posle kokanovog posta - par ljudi ovde na forumu sa 3600 su vec razmisljali o prelasku na zen3 ili intel... Isto vidjam i na stranim...
Izgleda da su korisnici/vlasnici 3600 u nekom limbu gde nije bas preterano isplativ upgrade na 5000 seriju, a ni neki prelazak na Intel jer u principu jos moze da gura 1080/1440p konfiguracije (sa 3070/6700-6800 je odlican "sweet spot"). Opet situaciono od korisnika i potreba, ali 3600 uglavnom je najvise uziman za gaming (kao i sada 5600x) i evo vecinu vec svrbi dodatan IPC gain...
Potencijalno to isto moze da saceka korisnike 5600x i da je donekle mozda bolje bilo u startu uzeti 8c/16t opciju (3700x ili 5800x) i prolongirati potrebu za upgrade ciklusom.
 
Poslednja izmena:
I u slučaju 3700X -> 5800 isto je IPC gain, koji će opet isto da svrbi, jer više od onoga što nudi Intel.
 
Mene je dosta svrbelo (i svrbi) da uzmem 5600X ali ne bih dobio ništa što bi opravdalo razliku u ceni kada malo bolje pogledam. Jedino mi treba bolje vodeno zbog OC i to je to. Latest and greatest je ozbiljna boljka u tech svetu :)
 
Ma, 5600x se ič ne isplati, ne za 340€ dok je 10400F 150€ (bar još neko vreme) a ima 85-90% tih performansi u igrama i za casual stvari...i da pređem sa 3600 na 5600x, morao bih da doplatim 170-190€...beži, bre.

Ne isplati se ni da prodam 1080Ti i uzmem 3070/3080 jer 3070 košta duplo više od onoga što bih uzeo od prodaje za 20-25% performansi više. A dok padnu cene za 3070, pašće i za 1080Ti pa sam na istom.
Mogu da utrapim i 1080Ti i 1060 pa da taljigam na 660Ti dok ne skrpim pare...i to je varijanta. Ali onda nema ništa od apgrejda monitora a i trebaju mi pare i za druge stvari, hardver je luxuz...
 
5600X ne vredi vise od 200e koliko je uvek kostao Ryzen 6/12 poslednje generacije.
 
Nazad
Vrh Dno