Šta je novo?

Diskusija o cenama

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@StainlessFrenky nije kontradiktornost što sam rekao čista sreća i da sam imao sredstava bolje bi prošao, oba pravila važe u kripto svijetu. Čitam ponovo šta sam u prethodnom postu napisao, nigdje te ne spomenuh pa ne znam otkud se baš ti javi, i sve je shitcoin sem BTC-a, sve je nastalo od njega, ako ćemo po ps-u. :)
Pa ja se javih jer je moj post bio pre ovog tvog, a bio sam dosta optimistican u njemu. Svakako jesam napisao da je to moje misljenje.
Ne samo BTC nego i ETH ne smatram shitcoinom jer i on ima svoju funkciju, sve ostalo jeste, LTC kao najveci od njih.
 
Mislim da pogresno gledas, umesto sto gledas gde su bili u picku bolje pogledaj odakle su krenuli BTC 3450-60000 (17.35x), ETH 107-2000 (18.69x), jedino LTC kaska 30-250 (8.33x) i prema tome ocekivano je da se dosta pojaca. Ono sto ja pratim i ocekujem je 100x od onoga odakle su krenuli.
A da je nova igra, budi siguran da jeste, bas zato i mislim da ce cak i moje optimisticne prognoze izgledati smesno niske.
Ovo gde su bili u picku me bas nasmejalo :)
 
Opet se odbi od 60k... 🙂po ko zna koji put
 
Previse se ovde pise o ltc-u, ima toliko coina koje pratim a i u neke sam ulazio/ulazem koji su napravili 2-5x za mesec dana. Najveca greska je biti all in u samo jednom altcoinu. Za hold od par godina bez trejda dosad samo btc all in. Ja sam od onih kojima je cilj da kroz trejd altova uvecam kolicinu btc-a. Iako sam u plusu u usd ako odnos alta padne prema btc smatram to gubitkom.
 
Moze neko pravilo za izlazak iz novcica?
Na koliko procenata rasta radite prvo, drugo, trece povlacenje itd i ako ostavljate nesto na kraju u tom novcicu koliko je to procentualno takodje?
 
Ima jedan novcic koji ima ovakvu istoriju.

Kupis i gledas kako sve raste dok on kaska i onda kad skoci odjednom ti prodas i zaradis pare. ( procenite samo da li sam pricao o LTC-u ili DOGE-e ) , Ja mislim da se ta recenica odnosi na oba novcica.

Jedini razlog zasto pricamo ovoliko o LTC-u je zbog nekoliko clanova koji se kunu u njega .. ( svuda drugde ga pljuju ).

LTC je coin koji mozda nekad prilikom opali ali i ne mora. Takodje nije nemoguce da taj isti LTC ni nepredje ATH iz 2017/2018-te ( ja bi se licno iznenadio ako predje 500$ u ovom ciklusu ).

Sedeti u njemu i cekati neki ozbiljan skok po meni nema smisla ( jedino brzi ulazak i izlazak sa "novcem za kockanje" u slucaju nekog pump-a ).

I zato ga ja cesto poredim sa DOGE-om, e sad sto ljudi sto cudi. Ko voli nek izvoli nisu moje pare tako da nije ni moja briga.

Jos jedna stvar o LTC-u to je novcic koji zivi od stare slave, dajem primer.

Pocetak maja iz godine u godinu ( dakle negde sredina godine )

2013-ta LTC -> drugo mesto na Total market CAP-u odma iza Bitcoina

Isto je bilo 2014

2015-ta preteko ga je XRP ( jedna teska prevara po mom misljenju ali ajde takve stvari cesto prolaze i traju do sta dugo )

2016-ta Etherium dolazi na stabilo drugo mesto LTC je sad na Cetvrtom

2017-ta isto kao i 2016-ta nista specijalno

2018-ta Cardano i ga je na kratko prestigao i bili su tu negde ( po parmet cap-u )a ispred njega su jos i EOS i Bitcoin Cash ( LTC je sad vec na sestom mestu )

2019-ta ( maj )
Dosta coina je imalo veliku korekciju i LTC se nasao ponovo na petom mestu...

prosle godine u MAj-u LTC na sestom mestu ( da ne racunamo tether )

Trenutno LTC se nalazi na mestu broj osam ( ponovo ne racunam Tether )
i LINK ga svremena na vreme prestize..

Jel ste shvatili poentu? Lagano pada i gubi vrednost, u odnosu na ostale coine. Isao je od drugog-treceg mesta preko 5-og ili 6-og mesta do 8-9-og mesta iz godine u godinu ..

Dakle jednostavno se ne isplati drzati na duzi rok ( osim mozda ako cete ga cuvati kad sve pada i kad be BEAR market ali to je sad druga prica ) .

Pogeldajte istorijski gde su bili MONERO i Etherium Classic 2017-te u maju evo gre vam je link i pogjedajte gde su sada ( ne stvarno pogledajte ) ...

Ista prica sa NEO novicem 2018-te do danas ..

Mislim da je trend za LTC veoma jasan, a to je da ce padati u odnosu na ostale COIN-e ..

Nekada smo mogli pricati o tome da su brze i jeftinije transakcije da je bolji i svasta nesta u odnosu na BTC, ali to ne pije vodu vec nekoliko godina jel si dosli neki novi igraci, a mnogo je veca borba za trece - cetvrto - peto mesto nego za mesto broj jedan ..

Toliko od mene o LTC/DOGE-u izvinjavam se na duzem postu ..
 
@Detector Besmisleno je takvo poredjenje. Marketcap je nikakav faktor za poredjenje jer prekost imaju novcici kojih ima stotine milijardi. Sa 10M dolara im naduvas cenu i marketcap im skoci 100x. XRP ti je klasican primer kako se manipulise. Ne branim LTC, samo kazem da je marketcap uzasno varljiv podatak a i tu je uvek u top10 ;)
 
Ima jedan novcic koji ima ovakvu istoriju.

Kupis i gledas kako sve raste dok on kaska i onda kad skoci odjednom ti prodas i zaradis pare. ( procenite samo da li sam pricao o LTC-u ili DOGE-e ) , Ja mislim da se ta recenica odnosi na oba novcica.

Jedini razlog zasto pricamo ovoliko o LTC-u je zbog nekoliko clanova koji se kunu u njega .. ( svuda drugde ga pljuju ).

LTC je coin koji mozda nekad prilikom opali ali i ne mora. Takodje nije nemoguce da taj isti LTC ni nepredje ATH iz 2017/2018-te ( ja bi se licno iznenadio ako predje 500$ u ovom ciklusu ).

Sedeti u njemu i cekati neki ozbiljan skok po meni nema smisla ( jedino brzi ulazak i izlazak sa "novcem za kockanje" u slucaju nekog pump-a ).

I zato ga ja cesto poredim sa DOGE-om, e sad sto ljudi sto cudi. Ko voli nek izvoli nisu moje pare tako da nije ni moja briga.

Jos jedna stvar o LTC-u to je novcic koji zivi od stare slave, dajem primer.

Pocetak maja iz godine u godinu ( dakle negde sredina godine )

2013-ta LTC -> drugo mesto na Total market CAP-u odma iza Bitcoina

Isto je bilo 2014

2015-ta preteko ga je XRP ( jedna teska prevara po mom misljenju ali ajde takve stvari cesto prolaze i traju do sta dugo )

2016-ta Etherium dolazi na stabilo drugo mesto LTC je sad na Cetvrtom

2017-ta isto kao i 2016-ta nista specijalno

2018-ta Cardano i ga je na kratko prestigao i bili su tu negde ( po parmet cap-u )a ispred njega su jos i EOS i Bitcoin Cash ( LTC je sad vec na sestom mestu )

2019-ta ( maj )
Dosta coina je imalo veliku korekciju i LTC se nasao ponovo na petom mestu...

prosle godine u MAj-u LTC na sestom mestu ( da ne racunamo tether )

Trenutno LTC se nalazi na mestu broj osam ( ponovo ne racunam Tether )
i LINK ga svremena na vreme prestize..

Jel ste shvatili poentu? Lagano pada i gubi vrednost, u odnosu na ostale coine. Isao je od drugog-treceg mesta preko 5-og ili 6-og mesta do 8-9-og mesta iz godine u godinu ..

Dakle jednostavno se ne isplati drzati na duzi rok ( osim mozda ako cete ga cuvati kad sve pada i kad be BEAR market ali to je sad druga prica ) .

Pogeldajte istorijski gde su bili MONERO i Etherium Classic 2017-te u maju evo gre vam je link i pogjedajte gde su sada ( ne stvarno pogledajte ) ...

Ista prica sa NEO novicem 2018-te do danas ..

Mislim da je trend za LTC veoma jasan, a to je da ce padati u odnosu na ostale COIN-e ..

Nekada smo mogli pricati o tome da su brze i jeftinije transakcije da je bolji i svasta nesta u odnosu na BTC, ali to ne pije vodu vec nekoliko godina jel si dosli neki novi igraci, a mnogo je veca borba za trece - cetvrto - peto mesto nego za mesto broj jedan ..

Toliko od mene o LTC/DOGE-u izvinjavam se na duzem postu ..
Moram da pisem iako mi se bas ne pise. Ako dobro kapiram (pomenuo si sve novcice u koje sam ja usao), ovo je u stvari odgovor na moje pisanje. Druze moj, pa ja sam onda propao nacisto :LOL:. Pricamo, razmenjujemo misljenje, nista licno.

Kako to da se Paypal pored BTC i ETH odlucio bas za LTC i BCH. Pogresili? Slucajno? Ne verujem.

Evo i ovi kao nesto investiraju u LTC, BCH, ETC, XMR i ostale. Znam da znas.

NEO i XRP nisu na spisku, to je moja odluka.

Kazu da se kupuje u "crvenom", ne u "zelenom". Tom logikom nisam usao u coine koji su vec napravili x50 ili x100, vec u ove sa manjim rastom.

Koja je ADA bila kad je vredela 0.1?

Ako je x50 napravio i coin iz Top 10, i coin koji je bio oko 90-og mesta, i coini koji su bili ispod 100-tog mesta, pa valjda ce i neki od ovih mojih napraviti neki rast. Ne mogu da verujem da sve vredi, a bas ovi koje sam ja izabrao ne valjaju nista.

Na kraju, koliko sam primetio, te price o tehnickim mogucnostima su samo price. Na kraju svi imaju neki slican rast. Idealno je kad bi znali kada ce koji pumpati pa prelaziti iz jednog u drugi. Ovako, ako ne znas, udjes i cekas.

Eto, ukratko.
Budite strplijivi i sve ce biti OK.
 
Moze neko pravilo za izlazak iz novcica?
Na koliko procenata rasta radite prvo, drugo, trece povlacenje itd i ako ostavljate nesto na kraju u tom novcicu koliko je to procentualno takodje?
Ovo i mene zanima.
Ja razmišljam prilično konzervativno pa prodam jedan deo ranije da otplatim investiciju a preostalu količinu prodajem da ostvarim (veći) profit.
 
@Breitner Ja ti ne mogu reci da li je LTC SAD U OVOM momentu dobar za drzanje i da li je bolji od ADA-e koja je vec skocila 25-50x ili koliko vec .. I ostalih koji su u zadnjih 4-5-6 meseci solidno skocili.. Kraj ciklusa se blizi i pitanje je koliko jos mogu ovi sto skocili toliko.

Moja neka ugruba procena je da BTC ima mogucnost da skoci jos 2x do kraja ciklusa i to pod uslovom da dobijemo neku ozbiljnu korekicju u skorije vreme ili da se zadrzi na ovom nivou par meseci ( altovi ako bude srece oticice ce 3x ili ce ispratiti koliko toliko BTC )

I takodje nemam pojma da li ce LTC skociti ili nece ( stvarno ne znam ).

Ono sto mislim i sto se pokazalo kao tacno, barem dosad. Jeste da u slucaju korekcije i/ili u slucaju da dozivimo sledeci ciklus ( za godinu ipo - dve ) . Tacnije kad dodje vreme zavadjenje slamarice i kupovine novcica lopatom, e tadaLTC treba izbegavati .

Dakle moze LTC otici jos 5x a moze i u prdekanu do jeseni, nemam pojma zaista ( ako bi me teras da lupam dao bi mu 250-400$ do kraja ciklusa i to je to )

Ja sam pricao o dugorocnom holdu i u slucaju da kupujes sa ciljem da nevidis ni novcic ni pare par godina.
 
Ima jedan novcic koji ima ovakvu istoriju.

Kupis i gledas kako sve raste dok on kaska i onda kad skoci odjednom ti prodas i zaradis pare. ( procenite samo da li sam pricao o LTC-u ili DOGE-e ) , Ja mislim da se ta recenica odnosi na oba novcica.

Jedini razlog zasto pricamo ovoliko o LTC-u je zbog nekoliko clanova koji se kunu u njega .. ( svuda drugde ga pljuju ).

LTC je coin koji mozda nekad prilikom opali ali i ne mora. Takodje nije nemoguce da taj isti LTC ni nepredje ATH iz 2017/2018-te ( ja bi se licno iznenadio ako predje 500$ u ovom ciklusu ).

Sedeti u njemu i cekati neki ozbiljan skok po meni nema smisla ( jedino brzi ulazak i izlazak sa "novcem za kockanje" u slucaju nekog pump-a ).

I zato ga ja cesto poredim sa DOGE-om, e sad sto ljudi sto cudi. Ko voli nek izvoli nisu moje pare tako da nije ni moja briga.

Jos jedna stvar o LTC-u to je novcic koji zivi od stare slave, dajem primer.

Pocetak maja iz godine u godinu ( dakle negde sredina godine )

2013-ta LTC -> drugo mesto na Total market CAP-u odma iza Bitcoina

Isto je bilo 2014

2015-ta preteko ga je XRP ( jedna teska prevara po mom misljenju ali ajde takve stvari cesto prolaze i traju do sta dugo )

2016-ta Etherium dolazi na stabilo drugo mesto LTC je sad na Cetvrtom

2017-ta isto kao i 2016-ta nista specijalno

2018-ta Cardano i ga je na kratko prestigao i bili su tu negde ( po parmet cap-u )a ispred njega su jos i EOS i Bitcoin Cash ( LTC je sad vec na sestom mestu )

2019-ta ( maj )
Dosta coina je imalo veliku korekciju i LTC se nasao ponovo na petom mestu...

prosle godine u MAj-u LTC na sestom mestu ( da ne racunamo tether )

Trenutno LTC se nalazi na mestu broj osam ( ponovo ne racunam Tether )
i LINK ga svremena na vreme prestize..

Jel ste shvatili poentu? Lagano pada i gubi vrednost, u odnosu na ostale coine. Isao je od drugog-treceg mesta preko 5-og ili 6-og mesta do 8-9-og mesta iz godine u godinu ..

Dakle jednostavno se ne isplati drzati na duzi rok ( osim mozda ako cete ga cuvati kad sve pada i kad be BEAR market ali to je sad druga prica ) .

Pogeldajte istorijski gde su bili MONERO i Etherium Classic 2017-te u maju evo gre vam je link i pogjedajte gde su sada ( ne stvarno pogledajte ) ...

Ista prica sa NEO novicem 2018-te do danas ..

Mislim da je trend za LTC veoma jasan, a to je da ce padati u odnosu na ostale COIN-e ..

Nekada smo mogli pricati o tome da su brze i jeftinije transakcije da je bolji i svasta nesta u odnosu na BTC, ali to ne pije vodu vec nekoliko godina jel si dosli neki novi igraci, a mnogo je veca borba za trece - cetvrto - peto mesto nego za mesto broj jedan ..

Toliko od mene o LTC/DOGE-u izvinjavam se na duzem postu ..
Ovo delis Cowen-ove misli 👌
 
@Breitner Ja ti ne mogu reci da li je LTC SAD U OVOM momentu dobar za drzanje i da li je bolji od ADA-e koja je vec skocila 25-50x ili koliko vec .. I ostalih koji su u zadnjih 4-5-6 meseci solidno skocili.. Kraj ciklusa se blizi i pitanje je koliko jos mogu ovi sto skocili toliko.

Moja neka ugruba procena je da BTC ima mogucnost da skoci jos 2x do kraja ciklusa i to pod uslovom da dobijemo neku ozbiljnu korekicju u skorije vreme ili da se zadrzi na ovom nivou par meseci ( altovi ako bude srece oticice ce 3x ili ce ispratiti koliko toliko BTC )

I takodje nemam pojma da li ce LTC skociti ili nece ( stvarno ne znam ).

Ono sto mislim i sto se pokazalo kao tacno, barem dosad. Jeste da u slucaju korekcije i/ili u slucaju da dozivimo sledeci ciklus ( za godinu ipo - dve ) . Tacnije kad dodje vreme zavadjenje slamarice i kupovine novcica lopatom, e tadaLTC treba izbegavati .

Dakle moze LTC otici jos 5x a moze i u prdekanu do jeseni, nemam pojma zaista ( ako bi me teras da lupam dao bi mu 250-400$ do kraja ciklusa i to je to )

Ja sam pricao o dugorocnom holdu i u slucaju da kupujes sa ciljem da nevidis ni novcic ni pare par godina.
Detektovao ;) sam veliku razliku u razmisljanju nas dvojice. Nema veze, bitno da obojica budemo na kraju zadovoljni.
Edit: Promakao mi ZEC, zamenio sam NEO za ZEC i to je to. Cekam zacrtani cilj.
 
Ja se ponavljam iz godine u godinu ovdje, dok vi cekate da ltc napravi neko cudo, prolaze okolo coini koji prave x5, x10 itd, a on kao stable coin, nemam ja nista protiv ltca, novcic ko i svaki drugi, ali dok cekate da ltc mrdne sa mrtve tacke, uzmite 20 coina koji su nizi na rank listi ili neke nove projekte, proucite, razmislite svojom glavom pa onda ubacite pare i vjerujte mi da cete veci plus napravit nego cekajuci da ltc napravi neko cudo samo zato sto je neko na ovom forumu rekao da ce da stigne do 2000, 3000, 5000$...
 
Gde se nalazimo u market cycle-u da li je oznacena pozicija na slici realna, da li smo dosli do prvog sentiment extreme-a i da li nam predstoji market selloff?
Twitter sentiment 21.03..jpg
 
Gde se nalazimo u market cycle-u da li je oznacena pozicija na slici realna, da li smo dosli do prvog sentiment extreme-a i da li nam predstoji market selloff?
Imaces konacan odgovor na to pitanje za nekih 12 meseci. Ili smo tu ili smo dosta desno. Niko to ne moze da zna - svako ima svoje pretpostavke.

Ne treba biti sto posto siguran da vec nismo u FOMO ili Mania fazi!

Evo i Alessio se oglasio da prica o inflaciji bas ne pije vodu:



a ovaj cikica to prica vec neko vreme:



Kako bitcoin poslednjih godinu zivi od price 'zastita od inflacije', i ako se pokaze da stvari u ekonomiji nisu bas tako jednostavne, pitanje je koliko ce cena izdrati. Ako cene deonica/nekretnina krenu da padaju, mnogi ce se pre odluciti da tu parkiraju novac nego u bitcoin.

Iskreno i ja ocekujem tih 150.000 do kraja godine, ali to uopste ne mora da se desi!
 
Poslednja izmena:
Alessio svoju priču bazira na ideji da će se centralne banke i političari ponašati racionalno i smanjiti potrošnju, što realno nema šanse da se desi.
Očekujem samo dalju ekspanziju helikopter novca.

Btw, lik koji je predvideo krizu 2008-e (ko je gledao The Big Short, lik kojeg glumi Christian Bale) je sad skoro povukao zabrinjavajuću paralelu između trenutne situacije i Weimar Nemačke 20-ih, baš pred početak hiperinflacije:
 
Svaki put kad pročitam ovakve izjave samo tužno još jednom konstatujem koliko ljudi pojma nemaju.

U ovom trenutku bi bilo vrlo teško naći gori shitcoin od BTC. Development nula, governance nula. Njegov trapavo napisani nemodularni kod nema ko više da razvija, developeri koji su se silno obogatili kroz rani mining sad reže jedan na drugoga i ništa se ne dešava. Posle godina svađa i forkova, na kraju smo dobili smešno neefikasnu mrežu u stanju da obradi svega 6 MB podataka na sat, što je dovoljno za 5-7 transakcija po sekundi. Kako to nije dovoljno za bilo kakvu korisnu primenu, žvaka je promenjena i BTC je postao neko kao bajagi digitalno zlato. BTC koji je u vreme kad je nastao bio tehnološko čudo, sad je ostao kao tužna ruina, samo osnova decentralizovane piramidalne šeme.
Lupas
Bitcoin je 17 marta 2021 poceo sa nadogradnjom Schnorr/Taproot ,nadogradnja ce biti okoncana do 31 avgusta 2021 ovo je priprema za sledcu istorijsku nadogradnju Bitcoina MAST cime ce se omoguciti pametni ugovori i programiranje slozenih transakcija .
Za svakodnevna mikro placanja treba koristiti bitcoin lighting network wallete kojih vec sada ima gomile mogu da obrade stotine hiljada transakcija u sekundi a minimalan je fee beznacajan
Bas sam juce testiro neke BItcoin LN wallete i odusevljen sam


 
Lupas
Bitcoin je 17 marta 2021 poceo sa nadogradnjom Schnorr/Taproot ,nadogradnja ce biti okoncana do 31 avgusta 2021 ovo je priprema za sledcu istorijsku nadogradnju Bitcoina MAST cime ce se omoguciti pametni ugovori i programiranje slozenih transakcija .
Za svakodnevna mikro placanja treba koristiti bitcoin lighting network wallete kojih vec sada ima gomile mogu da obrade stotine hiljada transakcija u sekundi a minimalan je fee beznacajan
Bas sam juce testiro neke BItcoin LN wallete i odusevljen sam


Probaj onda Dash wallet npr. Oduševićeš se još više.

Koliko te košta i koliko traje otvaranje BTC kanala za LN?
Ako ja hoću tebi da pošaljem BTC preko LN-a, kroz koje sve korake moram da prođem?
 
Lupas
Bitcoin je 17 marta 2021 poceo sa nadogradnjom Schnorr/Taproot ,nadogradnja ce biti okoncana do 31 avgusta 2021 ovo je priprema za sledcu istorijsku nadogradnju Bitcoina MAST cime ce se omoguciti pametni ugovori i programiranje slozenih transakcija .
Za svakodnevna mikro placanja treba koristiti bitcoin lighting network wallete kojih vec sada ima gomile mogu da obrade stotine hiljada transakcija u sekundi a minimalan je fee beznacajan
Bas sam juce testiro neke BItcoin LN wallete i odusevljen sam

Te stvari koje pominješ za su totalne sitnice, a MAST ćeš da vidiš na Kukovdan, pričaju o njemu godinama, a još nema ni jedne linije koda. Zadnji bitan apgrejd je bio segwit, a od tad su mnogo naprednije kriptovalute napravljene od nule. A o LN mi tek ne pada na pamet da raspravljam, tako nešto ne bi smelo ni da postoji. Koilko god da mi ide na živce BSV ekipa, bar su sasvim realni koliko je Bitcoin neupotrebljiv i imaju neke ideje kako da ga naprave da može da služi svrsi za koju je zamišljen.
 
Probaj onda Dash wallet npr. Oduševićeš se još više.

Koliko te košta i koliko traje otvaranje BTC kanala za LN?
Ako ja hoću tebi da pošaljem BTC preko LN-a, kroz koje sve korake moram da prođem?
Probaj blue wallet za fon. podržava i obične i LN transakcije za BTC...
Ti ako hoćeš meni npr. da pošalješ preko LN, ja kreiram invoice i pošaljem ti sliku sa qr code, ili ako si pored mene, skeniraš ga i ćao.
Sve je instant.

edit:

Samo da napomenem da sam na ios-u i sve radi kao sat, a ako si na androidu, pokušaj baš pa javi da li i tu radi sve lepo
 
Poslednja izmena:
Alessio svoju priču bazira na ideji da će se centralne banke i političari ponašati racionalno i smanjiti potrošnju, što realno nema šanse da se desi.
Očekujem samo dalju ekspanziju helikopter novca.

Ljudi zamišljaju da centralne banke prosto štampaju novac i dele ga vladi i bankama, pa prema tome mora biti inflacije, moraju cene svega da rastu kako se količina novca povećava. To je neki Saj/Simke nivo razmišljanja i naravno da nema veze sa životom.

Glavni izvoz SAD je dolar, zbog toga njihov government bonds mora imati pozitivni prinos u vreme kad ostale vlade pružaju negativan. Ili pojednostavljeno, Amerika izvozi svoju inflaciju. Kako drugi vide da Amerika štampa novac, tako ne žele da kupuju njihove dugoročne obveznice, pa yield raste. Kako bond yield raste, a prenaduvani stock market ne pruža dobar yield, novac će da na kraju počne da se preliva iz stocks u bonds. Amerijka ne može da priušti da stranci prestanu da kupuju njihove obveznice državnog duga, pa moraju da pritisnu kočnicu i podignu kamatne stope. Šta im drugo preostaje, da puste da svet dampuje dolar, da proglase bankrot? Ako te zanima tema, možeš naći analize. Sledeći 7Y bond sale je u četvrtak, biće interesantno. Ja lično očekujem da yields bar privremeno opadnu, trenutno rastu kao da je kriptovaluta u pitanju. :)

Druga stvar koju ljudi obično ne kapiraju je da je fiat novac dug. Kad je market ovoliko leveraged, svaki potres, svaki bankrot, sve stvara deflatorni pritisak dugova koji nemaju da se vrate. Uprkos štampanju dolara, Voren Bafet još uvek sedi na svojoj planini dolara i čeka crash, nije to zato što je pod stare dane postao senilan. Kao što uvek kažem, za inflaciju nije toliko bitno koliko ima novca, već u čijim je rukama.
 
Ako Amerika podigne kamatne stope, doći će brzo u situaciju da ne mogu da servisiraju kamatu na dug, što je i ovako i onako neizbežno.
Jednostavno više ne postoji realna šansa da se dug vrati. Jedini način da ne proglase bankrot je da ga inflacija pojede.
Da ne pominjem da recimo Kina, koja je kupovala najviše Američkih obveznica ranije, već godinama smanjuje polako svoj portfolio i sve više pokušava da međudržavne transakcije bazira na drugim valutama.
 
Ako Amerika podigne kamatne stope, doći će brzo u situaciju da ne mogu da servisiraju kamatu na dug, što je i ovako i onako neizbežno.
Jednostavno više ne postoji realna šansa da se dug vrati. Jedini način da ne proglase bankrot je da ga inflacija pojede.
Bravo.
Osnovni cilj inflacije pa i one "zdrave" od 2-3% jeste da vremenom pojede drzavni dug.
A svi znamo da Amerika nece proglasiti bankrot nikad, pre ce izazvati treci svetski rat, nego da priznaju da njihov kapitalizam ne funkcionise.
 
Alessio svoju priču bazira na ideji da će se centralne banke i političari ponašati racionalno i smanjiti potrošnju, što realno nema šanse da se desi.
Očekujem samo dalju ekspanziju helikopter novca.

Btw, lik koji je predvideo krizu 2008-e (ko je gledao The Big Short, lik kojeg glumi Christian Bale) je sad skoro povukao zabrinjavajuću paralelu između trenutne situacije i Weimar Nemačke 20-ih, baš pred početak hiperinflacije:
Ne znam jel sam kacio ovde street view dokument, sa predvidjnjima JP Morgan, Goldman Sachs, BOA, Citi, HSBC itd. Nezavisna predvidjanja jedno 10 velikih igraca za makro i mikro trzista u 2021, po raznim aspektima. Svi do jednog su rekli da ce inflacija u 2021 biti "contained", i da ce tako ostati narednih 2-3 godine. Global GDP growth 4,5-6%. Svi su pricali o tome da ce FED da digne rate, sto koincidentno niko od ovih igraca nije tvrdio, zapravo rekli su da ce se FED suzdrzati od toga cak mozda do 2025. A sva ova predvidjanja su bila u situaciji kad jos nismo imali vakcinu vec samo naznake... Tako da za inflaciju ne znam, jedino sto dolar iznenadjuje sve, rastom
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh Dno