Šta je novo?

SBB - Generalna diskusija (nije tema o EON-u)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mislim da znaju gde ima optike (bar u Bgd), HBO ćeš dobiti sigurno 24 mes. i 3-4 po dinar. Za 6 meseci po dinar i HBO teško.
Ako možeš svrati do neke poslovnice i raspitaj se ( samo da nema gužve-čekanja).
 
Ja sam presao na duo net+tv i ponudili su mi paket po staroj ceni 3 meseca (ustedeo sam fantasticnih 300rsd)... ne znam dodje mi da ih napujdam isplatim sto imam i raskinem ugovor. Samo sto im se moze ovakvo ponasanje jer je vecina slicna po losim uslugama.
 
Ja sam dobio 6 meseci po dinar i hbo premium na 12 meseci.I to je bilo oko nove godine.
Mada generalno nesto slabo i gledam hbo da se ne lazemo_Od filmova sve sto mi treba skinem sa neta.
 
Meni je ugovor istekao 31 decembra ( najskuplji paket ) , nastavio sam da placam bez potpisivanja novog ugovora , niti me je ko kontaktirao niti ponudio bilo kakve pogodnosti . Korisnik vise od 15 godina vec.
 
Imam Trio Gold i otkako mi je istekla ugovorna obaveza non-stop me smaraju da potpišem novu, ali EON, a ja im samo tražim fix IP adresu džabe i potpisaću je. Ali toliki su retardi da nikako to ne mogu da prihvate, jer im verovatno niko to nije napisao u algoritmu onoga što dobiju napisano na papiru da nude. A to je 600 RSD mesečno, ali im je verovatno problem što bi bilo zauvek.
 
да је EON Premium Duo логична опција (већа брзина 300/30 од садашњих 250/12, а ТВ могућности исте), али нема никаквих погодности, односно плаћа се пуна цена од 4600 дин месечно наредне две године...
Za te pare od Telekoma dobiješ paket BOX4 -> TV ( 150 -200 kanala) + fiksni + optički net + mobilni .... i još te časte 12 meseci free.
Dakle sa mobilnim izađe oko 2000 mesečno ali ne znam tačno u dinar ( vidi kod njih na sajtu). Ja koristim Box3 ( tv+optički net+fix) i to plaćam 2900 ( 1450 din sa popustom) a telefon mi u Vip-u ( navika).

TV i ne gledam (mada je 90% kanala isto) a internet je zilion puta stabilniji i bolji na telekom optici nego što sam imao na SBBu.
Ja ubuduće mogu kod drugog optičkog provajdera ali optiku ne menjam. Antenski kabl - nikad više
 
Ja sam obnovio ugovor za EON Premium i dobio 15% popusta na cenu od 4.999. Ako ti to nesto znaci....
I net mi je savrsen....optika mi svakako ne treba, a na MTS ne bih presao ni da mi plate .
 
Poslednja izmena:
Imam Trio Gold i otkako mi je istekla ugovorna obaveza non-stop me smaraju da potpišem novu, ali EON, a ja im samo tražim fix IP adresu džabe i potpisaću je. Ali toliki su retardi da nikako to ne mogu da prihvate, jer im verovatno niko to nije napisao u algoritmu onoga što dobiju napisano na papiru da nude. A to je 600 RSD mesečno, ali im je verovatno problem što bi bilo zauvek.
Bukvalno tako, zbunio si ih zahtevom i oni zabagovali. Očekivali su da im tražiš nekoliko meseci gratis :) Da uradiš tako, pa onda uzmeš i plaćaš fiksnu IP, verovatno bi došlo na isto.
Meni su za Eon Premium dali popust 10% što po ceni dođe na isto kao i da su dali fiksnu IP.
 
Vrlo duhovito :) Ne znam mozda treba da ponovim da bi shvatio....mada sumnjam da ima nade :)
 
Poslednja izmena:
Bukvalno tako, zbunio si ih zahtevom i oni zabagovali. Očekivali su da im tražiš nekoliko meseci gratis :) Da uradiš tako, pa onda uzmeš i plaćaš fiksnu IP, verovatno bi došlo na isto.
Meni su za Eon Premium dali popust 10% što po ceni dođe na isto kao i da su dali fiksnu IP.
Nije isto, zato što ja tražim fiksnu IP gratis ZAUVEK, a sa popustom bi finansijski bilo isto, ali za 24 meseca, pa onda opet moram da se smaram sa njima.
A ako bi mi dali tih 600 RSD mesečno za fisknu IP adresu, ne bi morali da razmišljaju da li ću možda da pređem kod drugog provajdera.
 
...optika mi svakako ne treba, a na MTS ne bih presao ni da mi plate .
Zamisli da sad neko izjavi da je dial-up "sasvim ok" :)

Mislim, ok i politika i navika...ali kad neko kaze da mu je antenski kabl ( SBB) TEHNICKI bolji od optike koja je standard za 21. vek - e onda yebay ga :)

Mada, dosta njih misli da je antenski kabl super...evo jos jedan. Ima i svoj razlog
 

Prilozi

  • ThinkstockPhotos-squirrel.jpg
    ThinkstockPhotos-squirrel.jpg
    41.2 KB · Pregleda: 66
Ako internet priključak radi dobro, u ponuđenim brzinama i bez prekida, zašto je bitno da li dolazi preko optičkog kabla, koaksijalnog ili na neki treći način?
Da bi se hvalio u društvu? Ah da, prerasli smo to; većina ni ne zna niti ih interesuje kakav je kabl, već samo da li radi kako treba...
 
@desp;

A ako Stojadin radi dobro, zasto uzimati Audi ?

Mada za sada, jos vrlo kratko cak i imas pravo na takvo misljenje jer ako se izuzmu daleko cesci prekidi signala preko koaksijalne mreze, taj sistem jos uvek funkcionise i brzinom ( iako ne stabilnoscu) kako-tako prati optiku.

Ali, kao sto Audi moze da nagazi 200+ km a Stojadin ni 120, tako ni koaksijalna mreza ne moze da ponudi brzine koju optika nudi. Proucite malo makar preko Gugla - koje su granice optike a koje koaksijalne mreze? Nebo i zemlja

Koaksijala je u igri samo do trenutka kad provajderi optike ne reshe da recimo dupliraju brzine korisnicima a realno mogu i da ih dignu desetinama puta i ne bi preopteretili svoju mrezu. A koaksijala ( SBB)? Sta mogu da ponude? :)

"Paaa..mozda nemamo kapacitete da vam povecamo brzine, ali mozemo da vam pustimo best of mix Obaminih govorancija"

Hvala lepo, tv me i ne zanima ali mi treba brz i stabilan net pa cu sam da nadjem sta god mi treba
 
Za malo jače od dve godine sećam se da sam imao jedan prekid od par sati kada su im bili u prekidu neki glavni kablovi (optički vod valjda).
A to oko budućnosti i tih svetlosnih brzina, da mi ipak sačekamo da to sve dođe. Dugo sam na ovom forumu, a ta priča se priča već skoro deceniju.
 
Bolji ping, brži upload, stabilan net kad je veliko opterećenje u mreži, sve su to prednosti optike u odnosu na coax. Nemam (još uvek) optiku u Bg, ali ovu koja imam je za klasu bolja od SBB-ovih kablova. Kante od rutera i nedostatak bridge moda su šlag na torti.
 
Za malo jače od dve godine sećam se da sam imao jedan prekid od par sati kada su im bili u prekidu neki glavni kablovi (optički vod valjda).
A to oko budućnosti i tih svetlosnih brzina, da mi ipak sačekamo da to sve dođe. Dugo sam na ovom forumu, a ta priča se priča već skoro deceniju.
Nije budućnost nego sadašnjost. U svetu je koaksijala završila svoje pa me čudi i da se "svetski" SBB bruka ovde iako su se nafatirali jer su 20 god bili monopolisti sa deračkim cenama.

Ja sam već dve god na optici ( Telekom) a pre toga na SBB koaksijali i odlično znam razliku i teoriji i praksi.

Za sada, najizraženija je razlika u stabilnosti (na optici prekida jednostavno nema) a nema ni usporavanja mreže u peak-ovima saobraćaja. Prosto, kao da si jedini na mrezi i "ceo autoput je tvoj". Samo cepaj
 
Prekid signala zavisi od mnogo stvari i dešava se nevezano od vrste kabla. Bar na ovom forumu ljudi su pisali kada su imali prekide signala, pa i na optici. To je tako normalno.
 
Va
Je l' biste mogli to malo da elokvirate i pojasnite nam?
Biti cemo fini i necemo se smejati. Imamo mi puno razumevanja za fanove dial-upa i Stojadina. Retro je u modi :)
Post automatically merged:

Prekid signala zavisi od mnogo stvari i dešava se nevezano od vrste kabla. Bar na ovom forumu ljudi su pisali kada su imali prekide signala. To je tako normalno.
I ja to kazem. Za korisnike antenskog kabla je to najnormalnije. Znate ono kad jedan "rihta" antenu a drugi vice "Levo, levo..."
E pa tako :)

Ali kod nas "opticara" je to proslost....dark age
 
Niko ne kaže da optika nije bolja, ali dobrom delu nas nije neophodna. Meni VDSL (50/10) radi apsolutno stabilno, ne sećam se kada sam poslednji put imao prekid ili usporenja. To je i onako više vezano za lokaciju, odnosno kako je izvedena instalacija na određenoj lokaciji. Veća brzina jeste prednost, ali opet nije ni da mi je ovo malo, barem meni ne treba više ni za torrent-e. Upload veći od par MB-a nisam imao... ne sećam se, a to je praktično jedina stvar koja bi nekome mogla da zatreba. Optiku inače imam na poslu, u mojoj zgradi trenutno nema mogućnosti.
 
Upload kida, a ni ping nije za bacanje. :D

Coax je prošlost, pitanje je samo koliko dugo će SBB moći da 'muze' ovu mrežu pre nego što ponude FTTH.
 
Koaksijala je u igri samo do trenutka kad provajderi optike ne reshe da recimo dupliraju brzine korisnicima a realno mogu i da ih dignu desetinama puta i ne bi preopteretili svoju mrezu. A koaksijala ( SBB)? Sta mogu da ponude? :)

Samo da razjasnimo, pristupna mreža (ono što u konverzaciji razvrstavate na "optiku" i "koaksijalac") nije jedini činilac kvaliteta konekcije za krajnjeg korisnika kao ni jedini faktor za vrstu paketa koji ISP (može da) nudi korisnicima. Neki od "dodatnih" faktora su kvalitet opreme kod korisnika, kapacitet bitnih čvorišta unutar projvajderove mreže preko kojih se dovodi internet do krajnjeg korisnika, kapacitet centralne ("core") mreže i na kraju zakupljeni kapacitet na linkovima ka drugim internet/CDN provajderima i inostranstvu. Bilo koja od ovih stavki može biti dobra ili loša, a većina polazi od pretpostavke da je glavno pitanje vrste kabla koju im uvode u stan/kuću. Sa novim DOCSIS standardom SBB (u teoriji) može da ponudi veće brzine koje pariraju onima na optici kod drugih ISP-eva ali samo ukoliko su svi ostali segmenti mreže vrhunski utegnuti. Ovo kucam samo iz razloga da jasno navedem da mi kao obični korisnici bez uvida u njihov sistem ne znamo koje maksimalne brzine SBB objektivno može da ponudi.

Što se ostalih tačaka tiče tu se slažemo, može SBB da se hvali da im kabl radi "kao optika" dok vi znate da vam pri opterećenju koje ne popunjava zakupljenu brzinu odziv igra valcer između 5ms i 30ms a na optici bi bio 1ms pod istim uslovima. Ili u mom slučaju mogu da se uhvatim za uši i igram kada mi se SBB internet prekine u sred radnog dana a imam konferencijski poziv jer radim od kuće, a MTS mi kaže da skupljam potpise od penzosa u zgradi da bi mi uveli optiku. Mene ne interesuje da li je Pera u zgradi zakačio nešto na coax i svima drugima upropastio signal (pa mu je trebalo sat ipo vremena to da shvati), SBB radi neke izmene na mreži pa iz nepoštovanja prema rezidencijalnim korisnicima to rade u sred ranog vremena jer usluga "nije garantovana" ili se desio neki neplanirani problem koji su morali ad-hoc da rešavaju. Činjenica stoji da optika nije isto što i coax, a takvim izjavama mogu samo da vređaju inteligenciju tehnički potkovanijih korisnika.
 
Samo da razjasnimo, pristupna mreža (ono što u konverzaciji razvrstavate na "optiku" i "koaksijalac") nije jedini činilac kvaliteta konekcije za krajnjeg korisnika kao ni jedini faktor za vrstu paketa koji ISP (može da) nudi korisnicima. Neki od "dodatnih" faktora su kvalitet opreme kod korisnika, kapacitet bitnih čvorišta unutar projvajderove mreže preko kojih se dovodi internet do krajnjeg korisnika, kapacitet centralne ("core") mreže i na kraju zakupljeni kapacitet na linkovima ka drugim internet/CDN provajderima i inostranstvu. Bilo koja od ovih stavki može biti dobra ili loša, a većina polazi od pretpostavke da je glavno pitanje vrste kabla koju im uvode u stan/kuću. Sa novim DOCSIS standardom SBB (u teoriji) može da ponudi veće brzine koje pariraju onima na optici kod drugih ISP-eva ali samo ukoliko su svi ostali segmenti mreže vrhunski utegnuti. Ovo kucam samo iz razloga da jasno navedem da mi kao obični korisnici bez uvida u njihov sistem ne znamo koje maksimalne brzine SBB objektivno može da ponudi.

Što se ostalih tačaka tiče tu se slažemo, može SBB da se hvali da im kabl radi "kao optika" dok vi znate da vam pri opterećenju koje ne popunjava zakupljenu brzinu odziv igra valcer između 5ms i 30ms a na optici bi bio 1ms pod istim uslovima. Ili u mom slučaju mogu da se uhvatim za uši i igram kada mi se SBB internet prekine u sred radnog dana a imam konferencijski poziv jer radim od kuće, a MTS mi kaže da skupljam potpise od penzosa u zgradi da bi mi uveli optiku. Mene ne interesuje da li je Pera u zgradi zakačio nešto na coax i svima drugima upropastio signal (pa mu je trebalo sat ipo vremena to da shvati), SBB radi neke izmene na mreži pa iz nepoštovanja prema rezidencijalnim korisnicima to rade u sred ranog vremena jer usluga "nije garantovana" ili se desio neki neplanirani problem koji su morali ad-hoc da rešavaju. Činjenica stoji da optika nije isto što i coax, a takvim izjavama mogu samo da vređaju inteligenciju tehnički potkovanijih korisnika.
A sta ako nismo "obicni korisnici" nego recimo znamo SBB iznutra? :) Samo pitam..

A ima i druga stvar. Nema potrebe da iko bude insajder.
Nije nikakva tajna koje su max brzine dial-upa, ADSL-a, VDSL-a, coax-a, HFC sistema, FTTH sistema...

Samo treba proguglati a ne raspredati price, spinovati itd.
Stvarno, ko god kaze "VOLIM Sbb jer su moja politicka opcija ( neoliberal, LGBT itd)" - ja to najiskrenije postujem i ne raspravljam dalje.

Ali kad pocne botovanje, budalasanje i ubedjivanje kako je "staro bolje od novog" a "sporiji i nestabilniji net zdraviji nego brz i stabilan" - pa sta covek da radi sa takvima nego da se smeje? :) Eventualno da im ponudim dedinog Stojadina ako vec stoje iza svojih reci..

Pritom, na zapadu se uveliko postavlja optika dok koaksijalnog kabla nije postavljeno metar vec 5 godina, a kunu se u njih. Smejurija
 
c h e
Sve to apsolutno stoji. Kada čovek nije zadovoljan jednom uslugom i/ili provajderom bira drugog. Bar je tako u većim mestima (BG naročito). Ok, kod tebe trenutno nema izbora, ali brzo se i to reši. Do pre 3-4 godine imali smo u ponudi samo Poštu i Adsl, a sada su tu i Sbb, Orion optika, Mts, Supernova. Pa kome šta odgovara...
======
Nažalost, kod nas je u većini slučaja glavni (jedini) metod izbora isključivo broj ponuđenih gratis meseci, a onda dolazi na scenu "najbolje je ono što sam ja kupio, ništa drugo ne valja". Bez obzira da li su ljudi time "što ne valja" zadovoljni ili ne.
 
Ok, shaman je napravio propust (tj mrzelo ga da citira) što nije citirao tačno deo poruke na koji se odnosi njegova replika "Netačno". Tako da evo ga sad ispravka:

Za sada, najizraženija je razlika u stabilnosti (na optici prekida jednostavno nema) a nema ni usporavanja mreže u peak-ovima saobraćaja. Prosto, kao da si jedini na mrezi i "ceo autoput je tvoj". Samo cepaj

Dakle ovo je netačno. Imanje usporenja ili nemanje zavisi od kapaciteta mreže provajdera tj pre svega koliko drastično/bezobrazno rade "overselling" max kapaciteta mreže i postojećih fiber vlakana. Jer ni fiber nije rupa bez dna, u smislu dok se koristi konkretna oprema koja podržava konkretan standard tipa GPON kapacitet je ograničen i poznat koliki je (~2.4 Gbps download). Po tome što vlakno deli vas ~64 korisnika GPON je upravo baš dosta sličan coax-u i DOCSIS i objektivno lošije rešenje od npr VDSL-a gde korisnik ne deli paricu ni sa kim. Dalje od centrale/DSLAM i VDSL korisnici tj njihov saobraćaj se sabira i dalje šalje optičkim kablovima koje naravno da dele sa XXXXX korisnika ali eliminisane su prilike za "zagušenja" na nivou zgrade/ulice.

Optika jeste bolja zbog toga što eliminiše / smanjuje mogućnosti za probleme sa netom koji su posledica stvari poput elektromagnetih smetnji ali ne eliminiše priliku za bezobrazluk i bahatost provajdera kad radi "overselling" kapaciteta svoje mreže. Kad se dostigne kritičan broj korisnika i tek kako ćeš u večernjem špicu "kad svi navale" da imaš smanjenje brzine koju vidiš na speedtest.




Pa eno Shaman upravo rece da nije :)
Kao što gore objasnih ne nije shaman rekao da optika nije bolja, i shaman je sam već korisnik optičkog/FTTH interneta.

Upload kida, a ni ping nije za bacanje. :D

Jel se ovaj komentar odnosi na mene tj na moj speedtest? Ako jeste evo replika:

1) nije speedtest ka serverima provajdera nego je namerno biran server drugog provajdera (dakle Orion >>> MTS mreža latency je u pitanju). ZLO > ZLO speedtest je 3.5 - 5ms kako kad.
2) da jeste nešto lošiji ping s obzirom da je u pitanju optika, ali eto ZLOrion je to.. plus je u pitanju selo.
3) upload je po paketu tako definisan, tj brzina je i preko paketa (20 Mbps) za razliku od MTS lopova. Da li je to jadan upload i jadan odnos download/upload za optiku, naravno da jeste.
Evo speedtest od prošlog leta kad im se na par sati zeznuo upload limiter pa radilo bez ograničenja:

81f6d0fb-e318-4619-a715-4e70daca2a3c.png


Dakle nije da mreža ne može nego da ZLOrion je definisao pakete kako je definisao.
Za 1500 din i s obzirom da je jedina dostupna alternativa bio 50/8 VDSL ja sam zadovoljan. Sad se pojavila i Supernova optika no ne planiram da prelazim sa ZLOrion na ZLOrion v2.0 (Superkrš).
 
Poslednja izmena:
A sta ako nismo "obicni korisnici" nego recimo znamo SBB iznutra? :) Samo pitam..

A ima i druga stvar. Nema potrebe da iko bude insajder.
Nije nikakva tajna koje su max brzine dial-upa, ADSL-a, VDSL-a, coax-a, HFC sistema, FTTH sistema...

Samo treba proguglati a ne raspredati price, spinovati itd.
Stvarno, ko god kaze "VOLIM Sbb jer su moja politicka opcija ( neoliberal, LGBT itd)" - ja to najiskrenije postujem i ne raspravljam dalje.

Ali kad pocne botovanje, budalasanje i ubedjivanje kako je "staro bolje od novog" a "sporiji i nestabilniji net zdraviji nego brz i stabilan" - pa sta covek da radi sa takvima nego da se smeje? :) Eventualno da im ponudim dedinog Stojadina ako vec stoje iza svojih reci..

Pritom, na zapadu se uveliko postavlja optika dok koaksijalnog kabla nije postavljeno metar vec 5 godina, a kunu se u njih. Smejurija
Lepo si napisao, maksimalne brzine. To je u teoriji, u praksi zna da bude značajno drugačije, a zavisi od mnogo faktora.
Ovo za političku opciju je ono što ti tako percipiraš, u najmanju ruku se ne bih složio sa konstatacijom, ali ne želim da raspravljam na tu temu.
"Staro" može da bude bolje od "novog", npr. u mojoj zgradi je uveden optički MTS net, kada radi kako treba brzine su odlične, ali se često dešava da ne radi kako treba (bar mi tako kažu komšije), a meni se prekidi sa SBB-om izuzetno retko dešavaju. Meni prvenstveno treba stabilan i relativno brz internet, a ne ultra-brz i nestabilan.
Ping mi odavno ne igra nikakvu ulogu, s obzirom da sam odavno preprastao igrice.

Kao što vidiš, MENI, u zgradi u kojoj JA živim, je bolja opcija SBB.
Još jednom, naprednija tehnologija kod nas ne znači nužno bolju sveukupnu uslugu. Trebalo bi da je tako, ali sveukupno nije.
 
Za 1500 din i s obzirom da je jefina dostupna alternativa 50/8 VDSL ja sam zadovoljan.
U ovoj temi je nezgodno to što je najjeftiniji paket 3100 dinara. I ja bih bio srazmerno manje kritičan da je moguća cena koju si naveo.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno