Šta je novo?

Mašine za pranje sudova - sudomašine

Koliko vode je u masini kada pere?
Da li je sva voda za pranje u koritu (samom dnu) masine i da li bi se stogod prosulo ako bi se otvorila masina tokom pranja?
Da li se moze masina samo otvoriti ili se mora ugasiti, pauzirati, pa onda se tek onda moze otvoriti (Bosh)?
Ti znaš da ovaj forum nije 1001 pitanje, 1001 odgovor? :) Pogledaj video zaboga.
 
Jest, pa da se zahebem i voda poljusne... neka HVALA ne bi ja. :)
Bolje pitati nego vodu brisati. ;)

Gledajuci video mi je to i palo na pamet da pitam...
Opreznost je osnova svake sigurnosti.
 
Koristim finish all in one 1000 din 100 kom,peru dobro sve cisto. Bosh masina u pitanju.
 
Jest, pa da se zahebem i voda poljusne... neka HVALA ne bi ja. :)
Bolje pitati nego vodu brisati. ;)

Gledajuci video mi je to i palo na pamet da pitam...
Opreznost je osnova svake sigurnosti.
Lik je lepo opisao sve u videu, samo obrati pažnju.
 
Isprobao sam nekoliko tih tableta; Miele, Finish, Fairy, Somat, Frosh. Pranje je po meni manje-više isto, ali sada izbegavam one "sve u jedan" tablete sa gelom u par boja; jedine su koje imaju baš neprijatan miris u pakovanju. Deluju mi nekako "nezdravo" :) i nisam siguran koliko se dobro isperu. Miele su skupe, pa ih ubacim retko, samo za brzi program jer se možda malo brže rastvore, a kada ide na odloženo noću, onda obične, jeftinije. Praška se nisam ni setio...
 
Vrlo je važno i kako čuvate tablete - ako se nakupe vlage, neće hteti da se razlože kako treba što negativno utiče na kvalitet pranja. Gledajte da ih ne ostavljate u kutiji koja je otvorena.
 
Kako misliš, pa tablete su u svojim kesicama i ne dolaze u dodir s vazduhom i vlagom?
 
Moje iskustvo je sa Miele i Whirlpool masinama, probao sam razne tablete i sem DM tableta koje su blagi uzas sve ostale su manje vise slicne pa uzimam koje su na akciji, sem Miele tableta koje jedine rade odlicno kod kratkih programa od sat vremena.

Sto se tice kvaliteta masina, Miele je za klasu bolja prvenstveno jer brzi program stvarno uspe da jako lepo opere sudove i sto je tisa i pored toga sto na papiru je 3db glasnija, valjda ima bolju izolaciju. Ono sto je meni presudno je sto ima automatsko otvaranje vrata i to stvarno pravi veliku razliku kod susenja, pogotovo casa, mada sam cuo da je i wp poceo da pravi sa tom funkcijom.
 
Ne razumem cemu sluzi otvaranje vrata?

Sudovi se brze suse kada su vrata zatvorena.
 
Netacno, kada otvoris vrata izlazi vlaga i sudovi se brze i bolje osuse... uz naravno, ustedu energije...
 
I mi uvek odskrinemo vrata kada zapišti kraj pranja. Bolje se osuše.

Ako je prala tokom noći ili smo omasili da je otvorimo, bude više vode po sudovima.
 
Koristim finish all in one 1000 din 100 kom,peru dobro sve cisto. Bosh masina u pitanju.
Potpuno ista kombinacija, savrseno pere masina... A do pre godinu dana nisam dao zeni da kupi, reko bacanje para, lose to opere, trosi puno struje... Pojeo sam sve 3 izjave😂
 
Da, otvaranje vrata ima uticaja za bolje sušenje, ali mislim da je bitno i kada se otvore. Konkretno kod Miele mašina, ventilator radi još nekih 10tak minuta nakon otvaranja vrata. Do skora je ovo bilo najčešće na Miele mašinama, a sada ubaciju i mnogi drugi. Npr. Bosch je valjda od 2019. počeo da koristi u nekim serijama i to predstavio kao malu revoluciju za sušenje - "Autoair". Možda se radilo i o nekom patentu, kao što je bio slučaj za treću fioku za escajg.
 
Poslednja izmena:
Vreme otvaranja nije toliko bitno za samo susenje, mada ima nekog uticaja, vec je to vise da bi se zastitili kuhinjski elementi od uticaja tople pare... Naravno, ima tu i marketinga vezano za vreme otvaranja i zastitne funkcije, ali svakako da otvaranje vrata znacajno utice na brzinu i kvalitet susenja i ustedu energije...
 
Vrata otvaraš kada mašina završi ceo program, uključujući i sušenje, pa to onda nema veze sa uštedom energije.
 
Moja masina susi sudove, i mislim da kada bi se vrata otvorila da bi samo doslo do kondenzacije, jer na kraju programa sudovi su vec suvi.
I to sve uradi i u onih 50min.
Cak mislim da i pise u uputsvu da ne treba odmah otvarati vrata vec malo sacekati, tako da mi i dalje nije jasno cemu otvaranje vrata sluzi jer se sudovi i onako ne suse prirodnom cirkulacijom vazduha. Otvaranja vrata ima vise veze sa hladjenjem sudova.
 
Poslednja izmena:
Otvaranjem vrata na kraju ciklusa sušenja izlazi vlažan vazduh iz mašine, ne može da kondenzuje. Verovatno zavisi i kako je osmišljeno to sušenje u svakom modelu.
Na poslu imamo gorenje mašinu; ima opciju otvaranja vrata kada završi proces sušenja. Ako je uključimo pri kraju radnog vremena i ne uključimo otvaranje vrata, ujutru ume da bude malo vlage i magle na čašama. Ako otvori vrata, nema toga.
 
Vrata otvaraš kada mašina završi ceo program, uključujući i sušenje, pa to onda nema veze sa uštedom energije.
To otvaras ti ako ti masina nema automatsko otvaranje, ako postoji, onda masina manje greje sudove i samim tim trosi manje energije, koriste se senzori da se odredi kad tacno da se otvori itd...

Uostalom, evo video koji objasnjava.... U masinama koje nemaju auto open u uputstvima mozda(verovatno) i stoji da se ne otvara odmah, ali kao sto rekoh, to je da bi se zastitila kuhinja od uticaja toplog vazduha i kondenzacije... Svako moze da proba i videce da kad se otvore vrata mnogo se bolje osusi i brze, prosto fizika...



Nije mi jasno samo kako neko moze da bude toliko tvrdoglav pa da pored pet postova koji objasnjavaju sto je dobro i sad vec nekoliko proizvodjaca koji su to posle Miele ubacili i dalje tvrdi da to nije tako :d
 
Nije mi jasno samo kako neko moze da bude toliko tvrdoglav pa da pored pet postova koji objasnjavaju sto je dobro i sad vec nekoliko proizvodjaca koji su to posle Miele ubacili i dalje tvrdi da to nije tako :d
kao sto i rekoh gore, nije otvaranje vrata vezano za samo susenje sudova
vrata se otvaraju tek nakon susenja da bi se smanjila kondenzacija.
 
A šta može da kondenzuje kad su sudovi osušeni? Kad otvoriš vrata dok je vrelo unutra izađe oblak pare koji bi se inače kondenzovao u mašini ili morao izbaciti na neki drugi način.
 
Od '99 godine Zanussi, radi kao i prvog dana. Finish "all in one" tablete, svaki par mjeseci ona njihova tecnost za pranje masine i so na koju se naleti. Vrlo bitno je dosipati so, obično na to ljudi lako zaborave. Naravno otvori se mašina kada zavrsi.
 
Neka preporuka za masinu, koji brendovi su dobri? Zena me ganja da nabavimo ali se ja za sad ne dam :)
 
kao sto i rekoh gore, nije otvaranje vrata vezano za samo susenje sudova
vrata se otvaraju tek nakon susenja da bi se smanjila kondenzacija.
bukvalno, ne znam sta da odgovorim osim da ili trolujes ili bas ne kapiras, a ako do sada nisi ukapirao onda dzabe objasnjavam :d
 
@nematiers
Dobre rukavice, kvalitetan sundjer i Spin ili Fairy.
Šalim se isčitaš malo unazad iskustva i normalno prema budžetu biraš
 
IGNIS ugradna i to ona najjeftinija, mislim da je bila oko 130e,uzeta u kompletu sa novom kuhinjom i za koju sam se jedva izborio jer zena nikako nije htela masinu za sudove.
Idijot proof i ekstremno jednostavna za koriscenje, dvodelna sa dve centralno obrtne mlaznice.
Od prvog dana Somat so i Gold, drugo nismo ni probali.
Cesto koristimo Tefal el. rostilj cije ploce isperemo pod mlazom tople vode i ide u masinu, savrseno opere. Takodje i case, ne ostavlja fleke. Zenine drugarice imaju mnogo skuplje brendirane masine pa su poredile i nisu primetile razliku.
Sada joj je drago sto sam bio uporan :)
 
Nazad
Vrh Dno