Šta je novo?

Kućna multimedija Novi zvučnici

Koji TV, projektor, zvučnike, soundbar i ostale multimedijalne komponente kupiti?

BigToni

Cenjen
Učlanjen(a)
28.07.2012
Poruke
115
Poena
170
Koje zvučnike za računar uzeti za oko 150e?
Trenutno koristim Logitech X-530 koji su ok, ali im je raspon prilično loš.
Ono što sam uspeo da vidim na forumu je da je Edifier(R1700bt) na dobrom glasu, da li postoji još neka opcija ili je to neki best buy?
 
Problem mi je prostor, za sad nemam mesta za pojačalo, zbog toga mi odgovaraju aktivne kutije. Inače x530 koristim u 2.1 varijanti.
Malo sam dalje istraživao i došao do JBL 305p mkii, kako ispada to je odlična kupovina za nekih 200e, međutim oni su knap po veličini i kod nas su 50% skuplji.
Suštinski bih mogao još da se protegnem, pa ako neko ima neke konkretne predloge to bi mi značilo.
 
Ako ti je bas problem prostor, imas microlab solo 6c, oni ti se uklapaju u budzet. Sem ako ti bluetooth nije prioritet, ja bih pre njih uzeo nego edifier, ipak je srednje/niskotonac 2,5' veci.
Inace ne mora pojacalo nuzno da bude veliko, imas solidnih D-class pojacala koja staju u dzep. Uostalom, skoro sve aktivne monitore pokrecu D-class pojacala, samo su ugradjena u same kutije.
 
Poslednja izmena:
Dobri su i PreSonus Eris 3.5. Ja ih imam. Imaš nešto o njima i Edifier u u ovoj temi

Edifier zvučnici
 
Sad ga pretera, nije bas 5x vise. Uostalom, nije sve u zapremini, relevantne dimenzije su u ovom slucaju sirina i dubina, a visina je cak pozeljno da bude veca, da bi visokotonci bili u visini usiju.
Postoji i manja verzija pomenutih kutija, solo 5c, koje su neznatno vece od edifier-a. Meni se licno nije dopao zvuk 1700bt, nekako mi je falio bass, a visoki prenaglaseni za moj ukus.
 
E ovako, 6c sam isto razmatrao ali bukvalno su knap po širini i štrčali bi dosta napred po dubini tako da oni za sad otpadaju... Iako koliko sam uspeo da vidim sviraju dosta dobro za te pare.
Dobri su i PreSonus Eris 3.5. Ja ih imam. Imaš nešto o njima i Edifier u u ovoj temi
Ispratio sam temu, oni su fantazija, jedina konkretna zamerka bi bila taj manji bas. Video sam i eris 4.5 i eris 5 za oko 200 - 220e, ali nisam siguran da li vrede te pare?
Ako ti je bas problem prostor, imas microlab solo 6c, oni ti se uklapaju u budzet. Sem ako ti bluetooth nije prioritet, ja bih pre njih uzeo nego edifier, ipak je srednje/niskotonac 2,5' veci.
Inace ne mora pojacalo nuzno da bude veliko, imas solidnih D-class pojacala koja staju u dzep. Uostalom, skoro sve aktivne monitore pokrecu D-class pojacala, samo su ugradjena u same kutije.
Ja sam u ovom polju laik i bilo bi dobro da mi kažete neke konkretne predloge.
Gledao bih da pazarim kod nas osim ako se ne pojavi neka varijanta sa inostranstvom ali za sad teško zbog ovih restrikcija.
 
Ako si iz Beograda možeš da zakažeš da ih probaš u Audio Pro .

Mene je zanimala razlika između PreSonus Eris 3.5 BT i EDIFIER R1280DB. PreSonus Eris 3.5 mi je zvučao bolje, što me je i navelo da ih kupim. PreSonus Eris 4.5 i 5 nisu me zanimali pa ih nisam ni poslušao. Inače sam radio i neke modifikacije za koje sam ispljuvan - a ne obeshrabljen :), mada planiram da napravim posebnu temu o tome. Ostalo mi je još da napravim napojni kabal, a trenutno sređujem tastaturu, i neke stvari oko kuće.

Inače imam kao "sistem B" pojačalo Proton 520, kome je odrađen re-cap i ožičenje, i Monitor D zvučnike, DAC je SMSL 8a. Izvor zvuka PC. To zvuči baš bolje, ali i traži više prostora.

Kao zaključak u konkretnom primeru predlažem da kupiš neke aktivne monitore. Nećeš da pogrešiš ni kod PreSonus Eris a ni kod EDIFIER R1280DB. Peja mi je predložio da poslušam EDIFIER R1280T koje tada nisam našao, a smatram da bi bilo vredno uzeti ih u razmatranje. Microlab Solo 6c su solidni zvučnici sa prenaduvanom cenom. Kod njih ih naveo kao veliki plus nadogradnju u vidu ožičenja, konektora i eventualno skretnica.
 
Koje zvučnike za računar uzeti za oko 150e?
Trenutno koristim Logitech X-530 koji su ok, ali im je raspon prilično loš.
Ono što sam uspeo da vidim na forumu je da je Edifier(R1700bt) na dobrom glasu, da li postoji još neka opcija ili je to neki best buy?
Поздрав.
Могу да пренесем утиске о поменутом моделу Edifier(R1700bt). По мени одлични звучници за ту цену. Звук је чист, доста гласан (нисам имао потребе да појачавам преко пола) и погодан за различите примене (нама служе као звучници за тв, рачунар и да пуштамо музику са мобилног телефона или лаптопа преко блутут-а). Пошто је лепота у оку посматрача, рећи ћу само да су мени, а што је још важније супрузи ;) прелепи и дођу нам као украс на полици (бирао сам скроз црну боју, а не боју дрвета). Двоумио сам се између Edifier и Pre Sonus 3.5, али ми је Edifier имао некако "топлији" и "мање аналитичан" звук, тако да сам се одлучио за њих. Можда је једина мана што се све, сем појачавања и бас / требле подешавања, управља преко даљинског који је врло малих димензија (лако се затури или изгуби) и чини ми се да му слаби ИЦ конекција пошто сада већ морам два пута да стиснем на неко дугме и приближим га главном звучнику да би одрадио посао, мада нисам батерије проверавао, можда је и то ... Све у свему, сад ће годину дана како их имам и стварно сам задовољан како раде, како се чују и како изгледају.
 
Ako si iz Beograda možeš da zakažeš da ih probaš u Audio Pro .

Mene je zanimala razlika između PreSonus Eris 3.5 BT i EDIFIER R1280DB. PreSonus Eris 3.5 mi je zvučao bolje, što me je i navelo da ih kupim. PreSonus Eris 4.5 i 5 nisu me zanimali pa ih nisam ni poslušao. Inače sam radio i neke modifikacije za koje sam ispljuvan - a ne obeshrabljen :), mada planiram da napravim posebnu temu o tome. Ostalo mi je još da napravim napojni kabal, a trenutno sređujem tastaturu, i neke stvari oko kuće.

Inače imam kao "sistem B" pojačalo Proton 520, kome je odrađen re-cap i ožičenje, i Monitor D zvučnike, DAC je SMSL 8a. Izvor zvuka PC. To zvuči baš bolje, ali i traži više prostora.

Kao zaključak u konkretnom primeru predlažem da kupiš neke aktivne monitore. Nećeš da pogrešiš ni kod PreSonus Eris a ni kod EDIFIER R1280DB. Peja mi je predložio da poslušam EDIFIER R1280T koje tada nisam našao, a smatram da bi bilo vredno uzeti ih u razmatranje. Microlab Solo 6c su solidni zvučnici sa prenaduvanom cenom. Kod njih ih naveo kao veliki plus nadogradnju u vidu ožičenja, konektora i eventualno skretnica.
Probaću sutra da odem do player-a, a ovih dana da vidim da posetim i Audio pro i čujem kako PreSonus svira pa ću preneti utiske. Te malo "veće" kutije gledam baš zbog punijeg zvuka koje one daju, ali ću morati da ih poslušam.
Varijanta br. 2 deluje dosta bolje ali to zahteva više prostora. Visina nije problem ali širina od oko nekih 20 cm je maksimum trenutno i dubina oko 23 cm i to sve sa ovim mojim monitorom od 24". O nekom pojačalu trenutno mogu da sanjam osim ako nije jako malo pa uspem negde da ga uglavim.
Поздрав.
Могу да пренесем утиске о поменутом моделу Edifier(R1700bt). По мени одлични звучници за ту цену. Звук је чист, доста гласан (нисам имао потребе да појачавам преко пола) и погодан за различите примене (нама служе као звучници за тв, рачунар и да пуштамо музику са мобилног телефона или лаптопа преко блутут-а). Пошто је лепота у оку посматрача, рећи ћу само да су мени, а што је још важније супрузи ;) прелепи и дођу нам као украс на полици (бирао сам скроз црну боју, а не боју дрвета). Двоумио сам се између Edifier и Pre Sonus 3.5, али ми је Edifier имао некако "топлији" и "мање аналитичан" звук, тако да сам се одлучио за њих. Можда је једина мана што се све, сем појачавања и бас / требле подешавања, управља преко даљинског који је врло малих димензија (лако се затури или изгуби) и чини ми се да му слаби ИЦ конекција пошто сада већ морам два пута да стиснем на неко дугме и приближим га главном звучнику да би одрадио посао, мада нисам батерије проверавао, можда је и то ... Све у свему, сад ће годину дана како их имам и стварно сам задовољан како раде, како се чују и како изгледају.
Hvala na lepom odgovoru, probaću da posetim gigatron sutra pa ću preneti utiske i za njih. Inače, kako ti deluje bas? Dosta ljudi kaže da niže tonove svira nekako muljavo, ali ja to nisam uspeo da razlučim preko onih youtube poređenja.
 
Problem mi je prostor, za sad nemam mesta za pojačalo, zbog toga mi odgovaraju aktivne kutije. Inače x530 koristim u 2.1 varijanti.
Malo sam dalje istraživao i došao do JBL 305p mkii, kako ispada to je odlična kupovina za nekih 200e, međutim oni su knap po veličini i kod nas su 50% skuplji.
Suštinski bih mogao još da se protegnem, pa ako neko ima neke konkretne predloge to bi mi značilo.
Ako mozes ispruzi se sa taj JBL. Super zvucnici, ja ih koristim i za miks zvuka.
 
Ja oko dve godine koristim Edifier(R1700bt)+xonar dg , ranije sam koristio Microlab m700u i razlika je ogromna. Tada sam razmišljao između njih i solo 6c ali sam uzeo Edifier zbog lepšeg izgleda a jednako su bili hvaljeni u toj klasi. Sa zvukom sam prezadovoljan a to da niže tonove svira muljavo ne treba da te plaši.
I ja sam imao problem sa daljinskim, čak sam više puta morao da pritiskam dugme da bi prihvatio komandu, ali onda je odjednom počeo normalno raditi i posle nisam imo problema.
 
E ovako, 6c sam isto razmatrao ali bukvalno su knap po širini i štrčali bi dosta napred po dubini tako da oni za sad otpadaju... Iako koliko sam uspeo da vidim sviraju dosta dobro za te pare.

Ispratio sam temu, oni su fantazija, jedina konkretna zamerka bi bila taj manji bas. Video sam i eris 4.5 i eris 5 za oko 200 - 220e, ali nisam siguran da li vrede te pare?

Ja sam u ovom polju laik i bilo bi dobro da mi kažete neke konkretne predloge.
Gledao bih da pazarim kod nas osim ako se ne pojavi neka varijanta sa inostranstvom ali za sad teško zbog ovih restrikcija.
Ja ti savetujem ukoliko mozes (s obzirom na trenutne uslove zbog pandemije), odes i poslusas par modela koje si izabrao i da ne kupujes zvucnike na osnovu tudjeg misljenja. Dobio si par dobrih predloga, pa ponesi svoju muziku i poslusaj. I ne kupuj zvucnike na osnovu izgleda kao sto to neki rade, neces gledati u njih, nije im to svrha.
 
Ja ti savetujem ukoliko mozes (s obzirom na trenutne uslove zbog pandemije), odes i poslusas par modela koje si izabrao i da ne kupujes zvucnike na osnovu tudjeg misljenja. Dobio si par dobrih predloga, pa ponesi svoju muziku i poslusaj. I ne kupuj zvucnike na osnovu izgleda kao sto to neki rade, neces gledati u njih, nije im to svrha.

Ovo ti je i najbolji savet.
 
Bio sam u Gigatronu, probao r1700bt i R1850db. Pošto nisam imao ništa bolje pustio sam preko telefona (xiaomi Mi 9 lite + spotify na najvišem kvalitetu). Ono što mogu reći je da između ova dva para zvučnika gotovo da nema razlike. Ne znam da li je to zbog samog izvora zvuka ili je nešto drugo u pitanju, ali sam karakater im je vrlo sličan. Možda je R1850db malo rafiniraniji ali sam siguran da ne vredi 50e više. Druga stvar je što su se bukvalno nalazili na sred prodavnice od 300+ kvadrata pa i to sigurno igra veliku ulogu.
Sad kad sam došao kući povezao sam svoj logitech i probao istih par pesama.
Moji neki utisci su sledeći:
-Edifier ima dosta puniji zvuk, moćniji da tako kažem. To se najviše čuje kod visokih i srednjih, mada moram reći da su na logiju srednji pristojni ali Edi je bolji.
-Visoki: + za Edifier, na logitechu je to tako slabo i gotovo da ih i nema
-Niski: E ovde sam se razočarao malo, u najboljem slučaju na nivou logitech-a, ali se uopšte nisam oduševio kako sviraju niske tonove, zaista malo "muljaju" i deluje kao da nemaju tu dubinu što je i realno jer je sam prečnik mali.
U suštini daju dosta bolji zvuk na osnovu ovog skromnog poređenja, nisam siguran da li bih dao 150e jer mi se čini da bih izgubio malo tog basa.

Btw. Hvala svima na savetima, slažem se, tu sam zbog zvuka, estetika je možda i poslednja stavka na spisku, bitno je da dobro sviraju i da stanu na sto.
@kVu Da li si ti imao problema sa ˝zujanjem˝ visokotonca, pročitao sam da se dosta ljudi žali na to. Sedim na oko 70cm od zvučnika.
 
Poslednja izmena:
Ja ti savetujem ukoliko mozes (s obzirom na trenutne uslove zbog pandemije), odes i poslusas par modela koje si izabrao i da ne kupujes zvucnike na osnovu tudjeg misljenja. Dobio si par dobrih predloga, pa ponesi svoju muziku i poslusaj. I ne kupuj zvucnike na osnovu izgleda kao sto to neki rade, neces gledati u njih, nije im to svrha.
Да, ово је тачно, али само донекле.
Наравно да човек не треба да купује звучнике (а и ништа друго) само на основу туђег мишљења, али колега је и поставио тему да би прочитао туђа мишљења/искуства и она могу да помогну у доношењу праве одлуке. ;)
А друга ствар, слажем се да је код звучника естетика секундарна особина, али ако имаш звучнике приближног квалитета звука и приближне цене, нешто мора да превагне, па што то не би био изглед? На крају крајева, зашто не би улепшавали радни/животни простор уместо да га руже?
Hvala na lepom odgovoru, probaću da posetim gigatron sutra pa ću preneti utiske i za njih. Inače, kako ti deluje bas? Dosta ljudi kaže da niže tonove svira nekako muljavo, ali ja to nisam uspeo da razlučim preko onih youtube poređenja.
Искрено ја нисам приметио проблеме са ниским фреквенцијама, али ја ни не слушам музику са много баса (најјача бас музика је кад пустимо клинцу ''Разболе се лисица'' или ''Деда Миле има фарму'') :)
У сваком случају, добро је да си пробао и видео да ли ти одговарају или не, то је најмеродавније...
Поздрављам.
 
Mozda sam se pogresno izrazio, ono na sta sam mislio je da su ukusi razliciti i da nesto sto meni odgovara ne mora nuzno i tebi da odgovara. Svakako forum sluzi da se razmene iskustva, ali na kraju kupujes zvucnike koji odgovaraju tvojim potrebama i ukusu, a ne zato sto ih je neko preporucio.
Eto, covek je otisao i poslusao edifier i shvatio da mu fali bass, isto sto je i meni falilo kad sam poslusao te zvucnike. Nekome ce odgovarati, jer svacije potrebe i ocekivanja su razlicita.
Ovo sto se izgleda tice, necu da komentarisem, jer ne postoje 2 kutije koje isto zvuce. Ali se slazem da ne treba kupovati rugobe koje bodu oci.
 
krastavac, kazu velicina nije bitna, a sve vole veliki... Tako ti je i sa zvucnicima, prosto ne moze mala kutija da zvuci kao velika, i to za 150€

Može, Bose sateliti (am 5 iz prve serije) + pojačalo klase D. U ovom stanju realno vrede 50€. Prodavac je tražio 80€. Hteo sam da ih ofarbam i zamenim mrežice. Prikačio bih ga na ovo pojačalo TPA3116 Digital Power Audio Amplifier board i utiplovao u zid. Ovo bi mi bio još jedan projekat reciklaže :)

Boze.JPG
 
Ti bose sateliti nemaju veze sa basom, treba ti subwoofer da bi to radilo kako treba, a ni onda nije ni za kakvo ozbiljno slusanje muzike. Za filmove i igrice je ok, mada ja i tu prednost dajem dobrom paru stereo zvucnika.
Sto se pojacala tice, imam nesto slicno sto sam nabavio preko aliexpress-a, sasvim dobro pojacalce za 20-ak € skutijan, cak i ne izgleda lose. U pitanju je ovaj komad:
€ 19,44 30%OFF | 2020 Lastest Nobsound TPA3116 Bluetooth 5.0 Mini Digital Amplifier Stereo HiFi Home Audio Power Amp Audio Receiver USB DAC 50W×2
Jedino opet bass nije uporediv sa nekim ozbiljnijim pojacalom, ipak trazi vece kondove i rezervu struje da bi imao dobar bass-kick.
Ja sam tako nesto upotrebio da udahnem zivot u neke stare nemacke kompresione kutije koje su mi godinama skupljale prasinu i to koristim kao pc-zvucnike.
Ako bi OP bio zainteresovan za tako neki setup, mozda bi uz neke polovne, kvalitetne kutije dobio i bolji sound od aktivnih monitora.
Nesto tipa Dali Zensor 1 mi pada na pamet, ako se nadje dobra ponuda.
 
Serija jedan je origanalno i predviđena za vufer. Dali Zensor 1 su odlični zvučnici. Lepo se slažu sa NAD om.

Bose_Acoustimass_5_Series_1.jpg
 
Serija jedan je origanalno i predviđena za vufer. Dali Zensor 1 su odlični zvučnici. Lepo se slažu sa NAD om.

Pogledajte prilog 298889
Početkom davnih devededesetih godina prošlog veka, moja profesorica akustike je imala običaj da prostiranje zvučnih talasa različitih frekvencija kroz različite materijale i upotrebu toga pri pozicioniranju izvora zvuka objašnjava tako što bi donela od kuće svoj Acoustimass 5 (gore prikazani), što nas je u najranijem dobu formiralo da shvatimo vašnost imanja bliske rodbine preko, koja će ti doneti kvalitetnu opremu kada dolazi u obilazak :)
Ima ovaj Bose sasvim ok bass, ali ne iz tih satelita. A čak i tako je po meni i dalje samo rešenje za uštedu mesta ili sakrivanje ozvučenja (kome ono vizuleno smeta, kao mojoj ženi naprimer). 250 litara vazduha i 20kg drveta nikakva tehnologija ne može da zameni.
 
Početkom davnih devededesetih godina prošlog veka, moja profesorica akustike je imala običaj da prostiranje zvučnih talasa različitih frekvencija kroz različite materijale i upotrebu toga pri pozicioniranju izvora zvuka objašnjava tako što bi donela od kuće svoj Acoustimass 5 (gore prikazani), što nas je u najranijem dobu formiralo da shvatimo vašnost imanja bliske rodbine preko, koja će ti doneti kvalitetnu opremu kada dolazi u obilazak :)
Ima ovaj Bose sasvim ok bass, ali ne iz tih satelita. A čak i tako je po meni i dalje samo rešenje za uštedu mesta ili sakrivanje ozvučenja (kome ono vizuleno smeta, kao mojoj ženi naprimer). 250 litara vazduha i 20kg drveta nikakva tehnologija ne može da zameni.
Konacno neko ko razume sta govorim 😃
 
Ovi iz Audiopro-a ništa nemaju, tj. sve im je prodato.. Valjda će im sledeće nedelje stići, taman i do player-a da odem..
Bose su super, ali novi premašuju budžet, jedino da nađem nešto na oglasima i da uglavim neko malo pojačalo.
 
Znam da su neodgovorni. Zato mnogi kupuju Edifer. Uvoze mnogo male količine.
 
Pošto je situacija krajnje loša sa ponudom, sveo sam izbor na jbl 305p mk ii, adam t5v i focal alpha 50. Oni su prema nekim recenzijama najbolje ocenjeni i mogu da se nabave u domaćim radnjama.
Focale ću sutra da poslušam u playeru, a druga dva kad stignu...
 
Samo obrati pažnju. FOCAL Alpha 50 je cena za komad. Za druge nisam gledao.
 
Pošto je situacija krajnje loša sa ponudom, sveo sam izbor na jbl 305p mk ii, adam t5v i focal alpha 50. Oni su prema nekim recenzijama najbolje ocenjeni i mogu da se nabave u domaćim radnjama.
Focale ću sutra da poslušam u playeru, a druga dva kad stignu...
Obavezno javi utiske.Te kutije su i meni trilema.
Inače ako ti fali basa na 1700bt možeš da dodaš bilo koji aktivni sub na primer imaš već onaj Lg
Isto mislim da taj nedostatak neće nadomestiti ni gore navedeni
 
Nazad
Vrh Dno