Šta je novo?

HD filmovi - Tehnicka diskusija

Cek malo, ok razumem kada treba da izbacim nesto sto ne zelim u fajlu (jezik, prevod..), ali kakve veze imaju jezik i prevodi sa DolbyVision problemom?
Ili ja nesto ne razumem ili ti nisi razumeo moj problem.

Nemaju, ali ovako prvo dobijes fajl koji tv moze da procita...ako ne ume da prikaze, onda je jasno da Dolby vision verzije ne treba da skidas...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kad pustiš film na TV proveri na serveru Plex dashboard. Ako ne transkoduje ništa trebalo bi ovako da izgleda.

Plex-dashboard.jpg

Evo ovaj LOTR sa 60 Mbps HEVC 4K HDR, ne trza :)

plex.jpg


Prethodno sam izbacio sve audio trake osim AC3, i sve prevode osim ENG, tako je MKV sa 130 GB pao na 100 GB.
Ne znam da li bi ovako bez trzanja radilo i da sam ostavio te "teže" audio trake i pustio film sa nekom od njih, ali i ovo mi je odlično jer imam samo običan zvučnik u TV-u.
I kad smo kod toga, da li vi imate soundbarove i slično (samo front ili surround), i da li osjetite veliku razliku u zvuku na taj način sa ovim "jačim" audio trakama? Mada to zavisi i od sluha same osobe, ne znam koliko bih ja osjetio :S:

Što se tiče HDR sadržaja, ovaj moj Sony 55XE85 pod Display Settings za HDR ima: Auto, HDR10, HLG i Off. Po defaultu je podešeno Auto. Da li da ostavim tako ili da prebacim na HDR10? Ako je "Auto" da li će Plex uredno HDR sadržaj prepoznati i pustiti kao HDR? Ako bih ovde podesio HDR10 da li bi on onda i SDR sadržaj prikazivao kao HDR?
 
Evo ovaj LOTR sa 60 Mbps HEVC 4K HDR, ne trza :)

Prethodno sam izbacio sve audio trake osim AC3, i sve prevode osim ENG, tako je MKV sa 130 GB pao na 100 GB.
Ne znam da li bi ovako bez trzanja radilo i da sam ostavio te "teže" audio trake i pustio film sa nekom od njih, ali i ovo mi je odlično jer imam samo običan zvučnik u TV-u.
I kad smo kod toga, da li vi imate soundbarove i slično (samo front ili surround), i da li osjetite veliku razliku u zvuku na taj način sa ovim "jačim" audio trakama? Mada to zavisi i od sluha same osobe, ne znam koliko bih ja osjetio :S:

Što se tiče HDR sadržaja, ovaj moj Sony 55XE85 pod Display Settings za HDR ima: Auto, HDR10, HLG i Off. Po defaultu je podešeno Auto. Da li da ostavim tako ili da prebacim na HDR10? Ako je "Auto" da li će Plex uredno HDR sadržaj prepoznati i pustiti kao HDR? Ako bih ovde podesio HDR10 da li bi on onda i SDR sadržaj prikazivao kao HDR?

Ja sam skoro nabavio soundbar (Samsung HW-Q800T) i u odnosu na TV zvučnike je nebo i zemlja pogotovo bas koji ispuni celu prostoriju. Kod mene lično se oseti razlika pošto sam probao i stari BluRay LoTR. Iako soundbar ima opciju da čita Atomos i DTS:X zvučne zapise ipak nije to to bez ozbiljnijeg sistema sa pojedinačnim zvučnicima.

Što se tiče HDR ostavi na auto. Plex propupšta sve a tvoj TV će sam prebaciti. Ne znam kako je kod Sony-a ali ja dobijem obaveštenje od TV da je atkiviran HDR mod.
 
Ja koristim Onkyo TX SR od 2010 u 5.1 rezimu a od pre par meseci u 7.1 i DTS HD MASTER i TRUE HD izuvaju, sve odtalo DD plus 5.1 i DTS koji razvlaci na ex tj 7.1. Ako je bioskop bolji od tv 10 puta ovo je bolje od tva 7 puta.

Mora da se ulozi u zvuk, atmosfera je totalno druga.
 
Ako nije tajna koji su zvučnici i koliko te otprilike izašlo to sve u kompletu?
 
Ako nije tajna koji su zvučnici i koliko te otprilike izašlo to sve u kompletu?
verovao ili ne malo ispod 500 eur set ( risiver plus 5.1) sa onkyo zvucnicima davne 2010. Dodao sam skoro na prednja dva Sony ( a prebacio prednje na surround side) koja imam sa neke stare linije koji nisu sigurno po ukusu audiofila i plan je da ih menjam sa nekim Mission 771 iako ovi Sony imaju javinu i dobar zvuk. Mada ako budem menjao TV moracu i risiver pa onda sve aj jovo nanovo ali sve to nekako mislim da necu raditi jer je i ovo super za moj ukus.
 
Poslednja izmena:
Nažalost kad sam kasnije danas u par navrata pustio onaj LOTR ipak trza, na otprilike svakih 20-30 sekundi, pojavi se onaj krug koji se vrti, kao učitava, i onda nastavi dalje.
U tim momentima na Dashboard tamo gdje inače piše "Playing" pojavi se "Paused". A dole je stalno "Direct Play", to se ne mijenja, pa izgleda ovako

plex2.jpg


Dakle tu se prebacuje između "paused" i "playing", bude "playing" oko pola minute i onda bude "paused" par sekundi :mad:

Našao sam sad i na Plex forumu da je neko pominjao isto to: "the dashboard playback status changes from “playing” to “paused” without anyone pausing it on their own", a onda još jednu veliku temu "Playback stops randomly".
 
Ma jeste, iz optičkog rutera jedan kabal u TV a drugi u kompjuter.

I ovo se dešava kad je velik bitrate, zato inače i ne skidam filmove sa ovolikim, ovaj LOTR ima 60 Mbps (ali baš dobro izgleda), a nekidan sam gledao Tenet 1080p sa 11.5 Mbps, slika je bila odlična, i nije trzalo.
Ne znam gdje je granica kod mene, na koliko Mbps bi počelo da trza.

Da li je ovo do hardvera na TV-u, pošto TV valjda dekodira taj HEVC koji dobija kao Direct Play sa Plex servera?
 
verovao ili ne malo ispod 500 eur set ( risiver plus 5.1) sa onkyo zvucnicima davne 2010. Dodao sam skoro na prednja dva Sony ( a prebacio prednje na surround side) koja imam sa neke stare linije koji nisu sigurno po ukusu audiofila i plan je da ih menjam sa nekim Mission 771 iako ovi Sony imaju javinu i dobar zvuk. Mada ako budem menjao TV moracu i risiver pa onda sve aj jovo nanovo ali sve to nekako mislim da necu raditi jer je i ovo super za moj ukus.
[emoji106] Hvala na odg.
 
Šta je potrebno od audio video opereme za puštanje Dolby Vision HDR i Dolby Vision Atmos formata?

Ukoliko naiđem na UHD remux u DV formatu, kako mogu biti sigruran da je reprodukcija u skladu za DV zahtevima? Koliko sam razumeo Dolby Vision ne radi na PC uopšte, pa me zanima kako se to uopšte rešava.
 
Poslednja izmena:
Može li da mi neko pojasni razlike između ovih fajlova? Šta treba skidati da se pušta na 4K TV-u?
 

Prilozi

  • image_2020-12-19_123254.png
    image_2020-12-19_123254.png
    40.6 KB · Pregleda: 84
@Gulftown
-Remux (u ovom slucaju 114-15GB) je lossless, fajlovi sa BR diskova zapakovani u jedan fajl i izbaceni dodaci, ostali su samo video, audio i titlovi.

-BD (u ovom slucaju ~140GB) su original fajlovi sa diskova.

-Ovi od 30-40GB su losijeg kvaliteta, reenkodovani.

Tebi treba Remux 2160p MKV ili MP4, ne znam bas oko TV-a i podrske za kontejnere (a i ovo oko Dolby Vision-a i Dolby Atmosa mi je nepoznato :D). Ja za Mi Box S i PC skidam MKV i uvek mi je sve radilo.
 
Poslednja izmena:
Može li da mi neko pojasni razlike između ovih fajlova? Šta treba skidati da se pušta na 4K TV-u?

Gledaj da skidaš remux-e u H.265 (HEVC) formatu. To ti je "najčistija verzija".

Dolby Vision i HDR10 su tipovi HDR. Vodi računa da Samsung ne podržava Dolby Vision.

Dolby Atmos i DTS:X(redje) su tipovi audio formata. Ako nemaš neki ozbiljniji zvučni sistem ne znači ti ništa.
 
Jel to sve moguće puštati sa kompa koji je povezan na TV?
Hvala na objašnjenju.

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
Jel to sve moguće puštati sa kompa koji je povezan na TV?
Hvala na objašnjenju.

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk

Naravno. Sa kompa može sve. Problemi mogu nastati ako TV obradjuje video materijal (ako se čita sa USB npr.)

@Gulftown
Nema na čemu.
 
Poslednja izmena:
E to to. Hvala puno!

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
Gledaj da skidaš remux-e u H.265 (HEVC) formatu. To ti je "najčistija verzija".

Dolby Vision i HDR10 su tipovi HDR. Vodi računa da Samsung ne podržava Dolby Vision.

Dolby Atmos i DTS:X(redje) su tipovi audio formata. Ako nemaš neki ozbiljniji zvučni sistem ne znači ti ništa.

Ako može samo pojašnjenje, pošto znam se neki noviji modeli (tipa LG CX serija) muče sa Dolby Vision formatom.
Povezan mi je komp sa tv preko HDMI i standard im je 2.1, komp ga vidi kao dodatni monitor. Ja ga pustim preko npr. MPC plejera,prebacim na TV i ima pun dinamički DV HDR opseg? Čitao sam na forumima da DV radi samo sa Plex i nvidia Shield, prvi ne koristim, drugi ne znam zašto je neophodan.

Takođe proverena informacija je da (sa BluRayforuma):
"At this time HDR10+ and Dolby Vision HDR is not offered on any Blu-ray playback software for a PC application"

Tako da mi nije jasno kako PC može da pusti DV uopšte?

Što se tiče Dolby Atmos, znam da to zahteva odgovarajući zvučni sistem, mada i neki soundbarovi piše da su DTA sertifikovani, pa ću to lakše rešiti nego ovaj DV HDR.
 
Poslednja izmena:
LG CX ne bi trebalo da ima problem sa Dolby Vision-om. Pod uslovom da se sadržaj pušta iz njegovog internog player-a (preko usb) ili preko aplikacija (Netflix, Plex, Amazon). Za sve ostalo ne garantuju koliko sam shvatio.

Inače nisam se baš bavio kombinacijom sa MPC ili nekim drugim player-om. Mada sad čitam da ne postoji uopšte podršaka za DV kroz MPC ili PotPlayer i njima slične.

Ja sam na Plex-u i nisam imao ni jedan problem do sada. Mislim da ti je to najlakša opcija bez nekog peteranog cimanja.

Dolby Atmos mislim da može da se propusti do soundbar-a ili reciever-a koji ga podržava tako da tu ne bi trebalo da bude problema.
 
Ne mozes da pustis DV video sa PC-a jer trenutno nema podrske kao sto je receno (imaju neke igre ali to ovde nije bitno). Svaki taj remux (pod uslovom da je remuxovan kako treba), treba da ima fallback HDR10 koji ces moci da pustis. HDR10 ti je base format, DV je enhancement layer moze biti u 2 layera, FEL ili MEL, ali svakako neces moci da pustis preko PC playera.

Mozda sa ovom pricom koju gura Apple za novi Iphone i MS za Xbox, Dolby Vision jos vise zazivi u buducnosti.
 
Znači da zaboravim na PotPlayer kada hoću preko kompa da puštam filmove. Jedino preko tog Plexa? To nisam koristio do sada.

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk
 
Znači da zaboravim na PotPlayer kada hoću preko kompa da puštam filmove. Jedino preko tog Plexa? To nisam koristio do sada.

Ukratko da.

Plex funkcioniše po principu server i klijent. Tvoj komp je server sa svim filmovima i serijama, a TV je klijent koji čita sa njega. Tako da na TV-u dobijaš svoj "lični Netflix" jer sve kontroliše preko daljinskog.
 
Moraću da se pozabavim tim. Da li je ta funkcija da napravim "lični Netflix" besplatna ili ne?
 
Znači da zaboravim na PotPlayer kada hoću preko kompa da puštam filmove. Jedino preko tog Plexa? To nisam koristio do sada.

Sent from my Oneplus 8 using Tapatalk

Zavisi kakav ti je setup i koji kvalitet ciljas. MadVR + HDR passtrhough ili tonemaping kroz njega je i dalje superiorna opcija ako imas vremena da se bavis tim i podesavas do limita PC hardwera.
 
Zavisi kakav ti je setup i koji kvalitet ciljas. MadVR + HDR passtrhough ili tonemaping kroz njega je i dalje superiorna opcija ako imas vremena da se bavis tim i podesavas do limita PC hardwera.

Koliok može da dobije ako npr. gleda samo remux-e? To je ipak 1:1 kvalitet bez potrebe za dodatnim poboljšanjem.
 
Sa tim sam se zezao ranije, sa MadVR. Imam u PotPlayeru ne PC-u podešeno za GTX 1060 kartu, pa sam posle prešao na 1070 karticu. Ali na tom računaru za sada imam samo 1080p televizor. Posle nove bih trebao da uzmem 4K TV, pa sam hteo da vidim kako na njemu izgledaju 4K filmovi (mada tu ruku na srce imam nakačen drugi PC koji ima ingregrušu sa G4560 Pentiumom i tu nema ništa od igranja sa MadVR, slaba mašina).
 
Koliok može da dobije ako npr. gleda samo remux-e? To je ipak 1:1 kvalitet bez potrebe za dodatnim poboljšanjem.

To 1:1 je za kopiju video sa diska, ja sam mislio na sam rendering slike. Cinjenica je da na recimo NGU sharp i drugim upscale render opcijama ima vise benefita na sadrzaju manje rezolucije i sa manje detalja, ali ako imas dovoljno hardverske snage (veoma jak GPU), i taj 4k remux moze da izgleda jos malcice detaljnije, bolje nego preko internog playera u samom TV-u.
 
Nazad
Vrh Dno