Šta je novo?

HD filmovi - Tehnicka diskusija

Pogledao Tenet. 80% filma je IMAX format tako da je praznik za oči. Zvuk takodje odličan ali sa slabijim centralnim (Nolan style).
 
meni je centralni crkao, tako da svakako držim na 4.1 (quadrophonic) :D :D
 
Pogledao sam i ja Tenet IMAX, scene koje su IMAX tj. koje su full screen izgledaju odlično, uvijek mi je bilo šteta rasipanja prostora zbog crnih traka gore i dole, dok ovo izgleda mnogo bolje.
Ali zna li neko zašto neke scene snime kao IMAX a neke ne? Stalno se smjenjuju dok traje film.
 
Pogledao sam i ja Tenet IMAX, scene koje su IMAX tj. koje su full screen izgledaju odlično, uvijek mi je bilo šteta rasipanja prostora zbog crnih traka gore i dole, dok ovo izgleda mnogo bolje.
Ali zna li neko zašto neke scene snime kao IMAX a neke ne? Stalno se smjenjuju dok traje film.
Mislim da neko rece da su u pitanju dimenzije tih IMAX kamera, prevelike su za neke scene, inace i ja sam ljubitelj full screen filmova,zaista steta sto bar ne izbace televizore u tim formatima, ja bih prvi uzeo takav tv.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Može biti jer sam primjetio da su scene vani uglavnom IMAX a one unutra su standardne, mada ima izuzetaka.
 
Prica jeste bila da du kamere velike, ali ima scena u Italiji ako se ne varam gde su napolju a nije IMAX, a ima scena u turbini gde je malo prostora a ipak je IMAX Pa sam onda mislio da je ciljao dijaloge likova da budu standardni cinema kadar mada ni to nema pravila... ne znam zaista kako bira, mada se nadam da ce mu filmovi ubuduce biti 100% IMAX
 
Tihe scene su problem.

Jedna zanimljvost

The size of the photograms forces the camera to run faster than a classic camera, to be able to print twenty-four frames per second. This makes the camera very noisy and forbids the shooting of quiet scenes. Christopher Nolan and Wally Pfister A.S.C considered shooting “The Dark Knight Rises” entirely on IMAX, but after some tests, they realized that is was not possible.

https://ymcinema.com/2020/03/10/imax-filmmaking-what-is-it-like-to-shoot-on-an-imax-film-camera/
 
aha u tom čuču grmi zec, delovalo je da u dijalozima izbegava IMAX ima logike, valjda ce vremeno postati tiše ta kamere
 
Imam problem kada puštam neke 4K HEVC preko Plex-a. Zastajkuje i učitava svakih par sekundi. Sad sam malo potražio o tome i na Redditu je neko rekao "I had discovered that recently, think I posted about it here, I decided to just select the AC3 audio track instead of True Audio and that fixed it", i neko drugi je rekao da mu je to pomoglo. Baš ću probati kada se sledeći put ovo desi. Ali sam takođe pronašao i ovaj članak o tome da Plex za 4K traži da bude u MP4 a ne MKV kontejneru, traži 8-bit a ne 10-bit i traži 30 fps a ne 60 fps. A baš se sjećam da sam probao neke 4K 10-bit HEVC i da su mi oni trzali.

Kakva su vaša iskustva sa ovim?

Malo sam probao (još nisam počeo da gledam) Mandalorian S02 i skinuo sam neke epizode u 4K HEVC i ono malo što sam probao nije trzalo, a audio je neki E-AC-3 JOC od 768 kbps. Ako je problem samo u audio dijelu pa da treba uvijek odabrati AC3 onda bi to riješilo stvar. Ali ne znam zašto Plex-u treba baš MP4 a ne MKV za 4K HEVC, lako je promijeniti kontejner ali bilo bi lijepo da ne moram to svaki put raditi.
Da li da izbjegavam 10-bit video?
 
Postoji mnogo nepoznatoj u toj jednačini. :)
Najlakše rešenje je kupiti eksterni SSD i zakačiti na TV. Imaš 480GB za 6500 din ili 256GB za 4600 din.
 
Poslednja izmena:
Imam problem kada puštam neke 4K HEVC preko Plex-a. Zastajkuje i učitava svakih par sekundi. Sad sam malo potražio o tome i na Redditu je neko rekao "I had discovered that recently, think I posted about it here, I decided to just select the AC3 audio track instead of True Audio and that fixed it", i neko drugi je rekao da mu je to pomoglo. Baš ću probati kada se sledeći put ovo desi. Ali sam takođe pronašao i ovaj članak o tome da Plex za 4K traži da bude u MP4 a ne MKV kontejneru, traži 8-bit a ne 10-bit i traži 30 fps a ne 60 fps. A baš se sjećam da sam probao neke 4K 10-bit HEVC i da su mi oni trzali.

Kakva su vaša iskustva sa ovim?

Malo sam probao (još nisam počeo da gledam) Mandalorian S02 i skinuo sam neke epizode u 4K HEVC i ono malo što sam probao nije trzalo, a audio je neki E-AC-3 JOC od 768 kbps. Ako je problem samo u audio dijelu pa da treba uvijek odabrati AC3 onda bi to riješilo stvar. Ali ne znam zašto Plex-u treba baš MP4 a ne MKV za 4K HEVC, lako je promijeniti kontejner ali bilo bi lijepo da ne moram to svaki put raditi.
Da li da izbjegavam 10-bit video?

Na čemu gledaš Plex? TV ili direktno sa Plex servera. Da li koristiš titlove?

To za MP4 i 10bit ne pije vodu. Meni su apsolutno svi fajlovi MKV pa nemam nikakav problem.
 
@vader

Kolika ti je brzina mreze i da li su ti svi uredjaji povezanioreko kabla? Ja koristim servio i dok sam imao telekom 50/8 znalo je da zasecka kod remux-a. Ja gledam preko android boxa, a laptop mi je server.

Sada kada sam uzeo opticki orion 200/20 nema vise seckanja ni kod 4k remuxa, skinuo sam bio jedan da probam.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Gledam na TV-u.
Koristim titlove, najčešće eksterne (srt fajl).
Svi uređaji su povezani preko kabla (od optičkog rutera jedan kabal ide u TV a drugi u kompjuter).
Optika je 100/50 Mbps.
 
Plex nema veze sa brzinom interneta. Fajlovi se čitaju u okviru lokalne mreže.

Ako su eksterni srt fajlovi onda je taj problem eliminisan. Ostaje pitanje kvaliteta mrežne kartice u samom TV. AKo je film velikog bit rate-a, izborom audio zapisa manjeg kvaliteta automatski je manji i bit rate samog audio što bi donekle objasnilo situaciju.
Meni se to desilo sa jednim remux-om koji je imao veliki bit rate. Rešenje je da se kupi usb to lan adapter ali caka je što neće svaki da radi kako treba.
 
Poslednja izmena:
Ok, nisam bas upoznat kako radi plex, ja sam mislio da isto radi kao servio, dok sa imao 50/8 mogao sam da gledam remux od 30GB, a da mi ne secka. Znaci ako imas 100Mb onds oko 60GB film mozes ds gledas bez seckanja. Naravno ovo pricam za elementum i gledanje filma koji se direktno skida i reprodukuje sa neta, ali sam primetio da to isto vazi i za servio, sve preko 30GB mi je seckalo, 40GB file nisam imao sanse da gledam na taj nacin bilo da je skinut na hard kompa ili preko elementuma.

Prrtpostavljam onda da je kod tebe nesto u vezi tv-a, lako moze da bude ta audio kartica. Koji tv imas?
Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Imam Sony 55XE85
 
To podešavam na klijentu (TV-u)?
Pod Settings > Video Quality stoji "Maximum".

Na serveru pod Transcoder > Transcoder quality stoji "Automatic".
 
allow direct play

probaj nekako da vidis da li ti transcoduje ili pusta direct stream... ja ga sad koristim preko kodija kao add on posto mi na eon box plex ne radi resume. play

mozdda je do transcodinga mozda nije moras da cackas malo
664335e21023be973b359bf59f23d44e.jpg
 
@Vader

Kad pustiš film na TV proveri na serveru Plex dashboard. Ako ne transkoduje ništa trebalo bi ovako da izgleda.

Plex-dashboard.jpg
 
Aaaa, to je tu, hvala :)
Ovo sad što sam probao stoji Direct Play, a baš ću da vidim kako će izgledati kad naiđe neki od videa koji su trzali.
Skidam Remuxe ovog novog LOTR u 4K HEVC pa ću i tu da vidim, 130 GB za drugi film.
 
Pozdrav,
skinuo sam DolbyVision remux izdanja LOTR (FraMeSToR), medjutim TV ne vidi fajlove, u pitanju je LG 65UM7450.
Ima neko savet? Tv ne podrzava DV pa zato?
 
Vrlo verovatno...treba prepakovati u mkv


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Mkvmerge nece da ga ucita iako je mkv. Prijavljuje gresku unrecognized file format.
 
Imas onaj mkvtoolnix-gui u okviru mkvtoolnixa, pa vidi sa time...prevuces fajlove u njega, prepoznace sve sto se moze prepakivati...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Problem je bio u duzini imena :) Probao da skratim i sad je ucitao.
Samo mi definitivno nije jasno sta uraditi sad... :)

 
Poslednja izmena:
Odaberi tj cekiraj zvuk (jezik) i subtitle koji zelis, ostalo iskljuci, i to ti je to


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Cek malo, ok razumem kada treba da izbacim nesto sto ne zelim u fajlu (jezik, prevod..), ali kakve veze imaju jezik i prevodi sa DolbyVision problemom?
Ili ja nesto ne razumem ili ti nisi razumeo moj problem.
 
Nazad
Vrh Dno