Šta je novo?

AMD Radeon RX 6000 Thread

Ma od igre do igre negdje jedna bolja negdje druga, sve se to driverima da ustimati.... u principu prakticno iste karte, Nvidija ima neke prednosti, ali malo je i skuplja, AMD ima opet neke prednosti u potrosnji i tako to u principu jako slicne karte, a performansu su unutar 5% od igre do igre.
 
Ma od igre do igre negdje jedna bolja negdje druga, sve se to driverima da ustimati.... u principu prakticno iste karte, Nvidija ima neke prednosti, ali malo je i skuplja, AMD ima opet neke prednosti u potrosnji i tako to u principu jako slicne karte, a performansu su unutar 5% od igre do igre.

WORD! ;)
 
Nešto sam razumeo, nešto ne, ali čini se da RX6800 gotovo zadržava performanse i na svega 0,9 V i 183W. Ili grešim?

Skraćena verzija: 6800XT dobija smanjenjem napona sa 1,15V (valjda standardni napon) na 1,025V prosecno 3% bolji prosecni FPS, i 2% bolji percentil.
Buka i temperatura se ne menja ovim smanjivanjem napona (6800XT).

6800: standardni napon je 1,025V, može se bez problema smanjiti na 0,9V, ovo rezultira dobitkom od nekih 2% (bolji prosecni FPS).
Ventilatori se pri ovom zahvatu okreću za 150 obrtaja sporije, GPU temperatura pada sa 68 na 64 °C, Junction temp je takođe niža za 8 °C.
Potrošnja opada za 45W, dakle sa UV prosečno oko 183W u igrama.
 
Poslednja izmena:
Ostala nV za dlaku na vrhu zahvaljujući bržoj memoriji. S obzirom na tu razliku impresivan rezultat za nove radeone.
Sa druge strane nV je potrošila više tranzistora i u lošijem proizvodnom procesu na RT tako da su i dalje u blagoj prednosti.
Cena i dostupnost će presuditi koliko će koji namlatiti para do nove godine.
 
Skraćena verzija: 6800XT dobija smanjenjem napona sa 1,15V (valjda standardni napon) na 1,025V prosecno 3% bolji prosecni FPS, i 2% bolji percentil.
Buka i temperatura se ne menja ovim smanjivanjem napona (6800XT).

6800: standardni napon je 1,025V, može se bez problema smanjiti na 0,9V, ovo rezultira dobitkom od nekih 2% (bolji prosecni FPS).
Ventilatori se pri ovom zahvatu okreću za 150 obrtaja sporije, GPU temperatura pada sa 68 na 64 °C, Junction temp je takođe niža za 8 °C.
Potrošnja opada za 45W, dakle sa UV prosečno oko 183W u igrama.

Fino. Dopada mi se 6800. Možda je uzmem u obzir za sledeći apgrejd, samo da AMD ne zabrlja drajvere po običaju...
 
Ostala nV za dlaku na vrhu zahvaljujući bržoj memoriji. S obzirom na tu razliku impresivan rezultat za nove radeone.
Sa druge strane nV je potrošila više tranzistora i u lošijem proizvodnom procesu na RT tako da su i dalje u blagoj prednosti.
Cena i dostupnost će presuditi koliko će koji namlatiti para do nove godine.

Nije bas zahvaljujuci brzoj memoriji ali 'ajde.. Uzmi u obzir niske klokove GPU-a pa ce ti sve biti jasno..

I dalje su u prednosti zbog tehnologije a za deo oko proizvodnog procesa se slazem. Bili bi ovde bolji rezultati za sigurno, procentualno mozda
cak i 20-tak% plus sto bi TDP bio nizi.

Ali mene kao kupca ne zanima zasto je to tako, ja njih krivim i ovo je njihov promasaj.
AMD se fino snasao i svaka im cast za to. Lepo su iskoristili pravu priliku i zasluzuju da dobiju deo kolaca na trzistu kako dolikije.

@GoranM

Znaci ja ne smem da kupujem ove karte posto imam QHD rezoluciju? :D:p
 
ni slučajno nemoj da ih kupiš.

prelazak pc beasta na amd/radeon konfiguraciju bi izazvalo cepanje time/space kontinuuma.
 
Heh. Tvojim postom je vec stvorena crna rupa. Ne pamtim da si mi se obratio za ovolike godine na forumu :d
Inace vec duze vreme sam na Radeonu. Promenio do sada dve generacije, koristio i CF. Mogu da ti bacim i neki test review ;)

To se ja malo salim sa Goranom, karte je deklarisao kao UHD, kao da ne mogu da se koriste za QHD. Jos uvek su za visoke frejmove ove karte za nizu rezoluciju od UHD po mom misljenju ako
ganjamo 144/165 Hz.
 
Imal' nekih vesti kada će ove karte do nas, po prihvatljivo nerazumnoj ceni?

Inače, meni je ovaj SAM dobitak interesantan:

6800xt-SAM.jpg

AC: Valhalla mu dođe druga igra u kojoj su dobici značajni, posle Force. Drugi studio, drugi endžin, drugo sve. Dakle Radeon u sprezi sa novim Rizenima izgleda može uvek fino da iznenadi sa SAM-om. Pitam se koliko i da li su uopšte SAM dobici povezani sa tim što je AMD hardver u konzolama?
 
Forza je radjena i optimizovana za Xbox sa Amd grafikom i sponzorisana na Amd sajtu, a Valhalla je radjena bas u saradnji sa Amd-om. Da nije, imali bi Ray Tracing i DLSS kao u Watch Dogs, dok ovako samo radi lose bez razloga :)

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
SAM gura Microsoft možda više nego AMD. Jedna od HW optimizacija konzole za koju ima smisla da radi na PC-u jer je HW srodan.
 
Ako se dobro sećam, AMD je rekao tokom prezentacije da su svi sadašnji dobici sa SAM-om bez ikakve podrške i insinuirao da će da budu još veći kada krene i ciljana podrška. Možda su Forza i AC: Valhalla sa tom ciljanom podrškom, ali nekako mislim da je suviše rano da i jedna igra ima ciljanu podršku. Možda je nešto upravo do konzolnih optimizacija.
 
Kako to AMD ima bolji 99% FPS kad je isti kao kod 3080 u Horizon Zero Dawn? Sta cemo sad? Pala teorija "u vodu"? TPU je radio Borderlands 3 nije radio Horizon Zero Dawn, a tu je 3080 ipak brzi za 99%. Gamer Nexus je radio Horizon Zero Dawn i tu su 6800XT i 3080 isti za 99%. Nesto ne vidim da je teorija da je 6800XT bolja za 99% FPS od 3080. Mozda bi bila, mozda i jeste u 1080p, to ne sporim, samo... reci ti meni, a i svi ostali KO KUPUJE KARTU od 800EUR da se igra u 1080p? Molim vas malo ozbiljnosti na forumu. Ovo su karte za 4K to se kupuje za 4K, za 1080p je bacanje para za 99,9% kupaca (Izuzimam profesionalni esports u 1080p na 240hz). Za 1080p je dovoljna i 5700XT i da ostane rezerve za jos 2 godine! Ovaj forum je pre 10-15 godina bio mnogo ozbiljniji, sada pise ko sta stigne.
Za početak bi trebalo čitati šta ko piše. To možda pomogne i dovede do konstruktivne rasprave. Ja sam ostavio TPU test gde se jasno vidi da frametime na 3080 u 4K varira kao struja koji nam šalje EPS. Dok je na 6800XT kudikamo stabilnije. Nisam radio test, nisam video druge, ne znam da li je taj rezultat tačan ili nije.

Onda je neko našao nešto levo (rezultati sa RTRT sa drugog sajta) i tvrdio drugačije. Na istom tom sajtu koji je čovek okačio, vidi se u dve igre bez RTRT-a (znači Borderlands3 ili Horizon Zero Dawn na WCCFTech, a ne na TPU testu) da 3080 ima lošiji 99% rezultat od 6800XT, iako ima veći FPS. Ni to nisam ja testirao i ne znam da li su rezultati validni.

Na kraju, kada se govori o memoriji, znamo da uzrok lošeg frametime može biti manja količina memorije. Da li je u ovom slučaju to uzrok, to ne znamo. Po nekim drugim igrama i testovima bi se reklo da nije. Zna se kako se rade i čemu služe testovi. Ko je voljan da ponovi sve isto kao i TPU ili WCCFTech i proveri, može to da uradi.

I da ponovim po ko zna koji put, svako od nas može da izabere testove koji mu odgovaraju i predstavi kako je proizvod A brži od proizvoda B za 10%, a neko drugi će naći druge testove gde će isti proizvod A biti možda i sporiji od tog proizvoda B. To se zove selektivno biranje činjenica (cherry picking). Ako su ovo uopšte i činjenice.

Sreća moja je što nikada prilikom kupovina računara ne pravim izbor na osnovu tih procenata koje viđam na testovima po popularnim IT sajtovima. Kako drugi donose odluke o kupovini ne znam, niti me zanima.
 
Kazu da je Nvidia bila paper launch a ovo sa AMD Vapor launch, amd ima jos manje zalihe od nvidije a kartice ce im biti nikad trazenije.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Za početak bi trebalo čitati šta ko piše. To možda pomogne i dovede do konstruktivne rasprave. Ja sam ostavio TPU test gde se jasno vidi da frametime na 3080 u 4K varira kao struja koji nam šalje EPS. Dok je na 6800XT kudikamo stabilnije. Nisam radio test, nisam video druge, ne znam da li je taj rezultat tačan ili nije.

Onda je neko našao nešto levo (rezultati sa RTRT sa drugog sajta) i tvrdio drugačije. Na istom tom sajtu koji je čovek okačio, vidi se u dve igre bez RTRT-a (znači Borderlands3 ili Horizon Zero Dawn na WCCFTech, a ne na TPU testu) da 3080 ima lošiji 99% rezultat od 6800XT, iako ima veći FPS. Ni to nisam ja testirao i ne znam da li su rezultati validni.

Na kraju, kada se govori o memoriji, znamo da uzrok lošeg frametime može biti manja količina memorije. Da li je u ovom slučaju to uzrok, to ne znamo. Po nekim drugim igrama i testovima bi se reklo da nije. Zna se kako se rade i čemu služe testovi. Ko je voljan da ponovi sve isto kao i TPU ili WCCFTech i proveri, može to da uradi.

I da ponovim po ko zna koji put, svako od nas može da izabere testove koji mu odgovaraju i predstavi kako je proizvod A brži od proizvoda B za 10%, a neko drugi će naći druge testove gde će isti proizvod A biti možda i sporiji od tog proizvoda B. To se zove selektivno biranje činjenica (cherry picking). Ako su ovo uopšte i činjenice.

Sreća moja je što nikada prilikom kupovina računara ne pravim izbor na osnovu tih procenata koje viđam na testovima po popularnim IT sajtovima. Kako drugi donose odluke o kupovini ne znam, niti me zanima.
Jek vi to 1% fps zovete 99% ili ja nesto ne kontam?
1% fps je nebitan, pored prosecnog, najbitnija je kriva fpsa, da se vide skokovi i padovi na skali, a ne koliko ce u jednoj minuti na 0.6s pasti fps.

Ako se dobro sećam, AMD je rekao tokom prezentacije da su svi sadašnji dobici sa SAM-om bez ikakve podrške i insinuirao da će da budu još veći kada krene i ciljana podrška. Možda su Forza i AC: Valhalla sa tom ciljanom podrškom, ali nekako mislim da je suviše rano da i jedna igra ima ciljanu podršku. Možda je nešto upravo do konzolnih optimizacija.

Pa ne znam, ali je onda velika slucajnost da velike dobitke imaju samo igre koje su direktno sa AMD-om razvijane...Hitman 2 takodje.
U RDR2 recimo, SAM nista nije uradio.
Ne kazem da nije dobra stvar, vec samo da nije nesto preterano ni korisna...pogotovo kada se uzme u obzir da moras da se ponovis 5x procesorom.

Bilo bi lepo da 6900xt bude solidno jaca od 3080, a da kosta slicno.
 
Poslednja izmena:
MSRP je 1000€, a biće sporija od 3090. Znači ništa od toga

Za 1%
Ma jok, moja greška sa različitim testovima. Ali oba pokazuju varijacije, a to je ono što je bitno u ovom slučaju. Meni lično ništa od toga ne znači mnogo, ali eto, mora da se zna ko je gde :d
 
...Jek vi to 1% fps zovete 99% ili ja nesto ne kontam?
1% fps je nebitan, pored prosecnog, najbitnija je kriva fpsa, da se vide skokovi i padovi na skali, a ne koliko ce u jednoj minuti na 0.6s pasti fps.
Ni ja ga baš nisam razumeo ali tih 1% low predstavlja prosek najnižeg fps u toku igranja što brojčano predstavlja baš te padove na skali o kojima govoriš.

Ako padova nema, 1% low će biti blizu prosečnog framerate-a, ako ima padova biće značajno niži.
 
Kako to AMD ima bolji 99% FPS kad je isti kao kod 3080 u Horizon Zero Dawn? Sta cemo sad? Pala teorija "u vodu"? TPU je radio Borderlands 3 nije radio Horizon Zero Dawn, a tu je 3080 ipak brzi za 99%. Gamer Nexus je radio Horizon Zero Dawn i tu su 6800XT i 3080 isti za 99%. Nesto ne vidim da je teorija da je 6800XT bolja za 99% FPS od 3080. Mozda bi bila, mozda i jeste u 1080p, to ne sporim, samo... reci ti meni, a i svi ostali KO KUPUJE KARTU od 800EUR da se igra u 1080p? Molim vas malo ozbiljnosti na forumu. Ovo su karte za 4K to se kupuje za 4K, za 1080p je bacanje para za 99,9% kupaca (Izuzimam profesionalni esports u 1080p na 240hz). Za 1080p je dovoljna i 5700XT i da ostane rezerve za jos 2 godine! Ovaj forum je pre 10-15 godina bio mnogo ozbiljniji, sada pise ko sta stigne.

Word! :)

Za početak bi trebalo čitati šta ko piše. To možda pomogne i dovede do konstruktivne rasprave. Ja sam ostavio TPU test gde se jasno vidi da frametime na 3080 u 4K varira kao struja koji nam šalje EPS. Dok je na 6800XT kudikamo stabilnije. Nisam radio test, nisam video druge, ne znam da li je taj rezultat tačan ili nije.

Onda je neko našao nešto levo (rezultati sa RTRT sa drugog sajta) i tvrdio drugačije. Na istom tom sajtu koji je čovek okačio, vidi se u dve igre bez RTRT-a (znači Borderlands3 ili Horizon Zero Dawn na WCCFTech, a ne na TPU testu) da 3080 ima lošiji 99% rezultat od 6800XT, iako ima veći FPS. Ni to nisam ja testirao i ne znam da li su rezultati validni.

Na kraju, kada se govori o memoriji, znamo da uzrok lošeg frametime može biti manja količina memorije. Da li je u ovom slučaju to uzrok, to ne znamo. Po nekim drugim igrama i testovima bi se reklo da nije. Zna se kako se rade i čemu služe testovi. Ko je voljan da ponovi sve isto kao i TPU ili WCCFTech i proveri, može to da uradi.

I da ponovim po ko zna koji put, svako od nas može da izabere testove koji mu odgovaraju i predstavi kako je proizvod A brži od proizvoda B za 10%, a neko drugi će naći druge testove gde će isti proizvod A biti možda i sporiji od tog proizvoda B. To se zove selektivno biranje činjenica (cherry picking). Ako su ovo uopšte i činjenice.

Sreća moja je što nikada prilikom kupovina računara ne pravim izbor na osnovu tih procenata koje viđam na testovima po popularnim IT sajtovima. Kako drugi donose odluke o kupovini ne znam, niti me zanima.

Takođe bih savetovao da se pažljivo čita šta ko piše. Dakle, drugi deo mog posta koji se tiče RT performansi je zasebna priča i nema veze sa frame time-om, valjda je to jasno.

Vezano za frame time - opet kažem, ne vidim da je nešto bolji u svim igrama kod 6800 XT u odnosu na RTX 3080 u TPU testovima koje si naveo. Čisto ako nisi primetio - na toj stranici TPU ne poredi samo 6800 XT sa RTX 3080 već i sa 6800, 3070 od testa do testa..zašto su tako uradili nemam pojma.
Po meni količina memorije ne bi trebalo da je problem jer skoro sve igre ne potražuju više od 10GB koliko ima 3080 (izuzetak može da bude GodFall). Pre bih rekao da to može da bude Infinity Cache ili jednostavno driver problem.
 
https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2020-amd-radeon-rx-6800-and-6800-xt-review?page=2

Pazljivo sam pogledao frame time i na prvu loptu vrlo je slican kod sve cetiri grafe i u praksi ne bi trebalo da bude velike razlike.

Ali, koliko ja znam o tome i koliko sam pratio, ocigledno je da 3070 ima najlosiji frame time.

Ocigledno je i da 6800X ima malo losiji prosecan fram time, recimo 3080 ima u proseku u nekoj igri oko 15ms, dok 6800X ima oko 18ms i mislim da to ne utice uopste na fluidnost.

Ali, 6800X ima ravniju liniju i manje (manjih) spajkova i mislim da je to bitnije za fluidnost, jer djabe je ako imas bolji prosecan frame time, dok je linija krivudava i ima vise manjih i vecih spajkova. Jer se ti spajkovi manifestuju na fluidnost.

U principu frame time je vrlo slican, ali licno bih dao malecnu prednost za 6800X zbog ravnije i konstantne linije sa manje spajkova. Stvano su uradili dobar posao sa ovim karticama, kad se setim da je ranije AMD imao bas dosta problema sa frame time i da su kaskali dosta u tome za Nvidia i sad su je dostigli cak i malo prestigli, stvarno odlican posao.

Mislim da se Nvidia malo vise uspavala, steta sto ove nove AMD kartice nisu bar jos 50$ jeftinije i da imamo rat cena. Po meni glavni problem kod Nvidia jeste da nisu nista dobili na clocku, da je clock bar visi za oko 150 - 200mhz dobili bi jos nekih 10 -15% na perfomansama, ali ko zna kolika bi bila onda cena kartica.
 
Poslednja izmena:
Ima jedna zanimljiva stvar koju je pomenuo JTC u ovom klipu.



Kaže da zbog situacije sa Koronom ljudi kupuju sve i svašta ne bi li se zanimali u kućama. Kaže da ako želite da naučite da svirate nećete moći ni gitaru da kupite, jer je nestašica i toga ????!!!!! Štaviše, ne mogu da naprave dovoljno BAZENA (!!!!!!) koliko se traži, jer nema DOVOLJNO CEMENTA !!!!! I onda se čudite zbog nestašice procesora i grafičkih. Kupuju ih ljudi kojima to, inače, ne bi palo na pamet, već bi putovali po svetu i živeli na žurkama i zabavama, radili bilo šta drugo, a sad moraju da budu u kući.
 
Svi postadose gejmeri preko noci [emoji1]

Sve u svemu poprilicno dobro izgleda AMD opcija, svakako ide u razmatranje samo da se pojave AIB opcije, pa da vidimo koliko ce tu biti nestasice i naravno cene, mada ne sumnjam da biti slicno kao sa Nvidiom...
 
Ima jedna zanimljiva stvar koju je pomenuo JTC u ovom klipu.



Kaže da zbog situacije sa Koronom ljudi kupuju sve i svašta ne bi li se zanimali u kućama. Kaže da ako želite da naučite da svirate nećete moći ni gitaru da kupite, jer je nestašica i toga ????!!!!! Štaviše, ne mogu da naprave dovoljno BAZENA (!!!!!!) koliko se traži, jer nema DOVOLJNO CEMENTA !!!!! I onda se čudite zbog nestašice procesora i grafičkih. Kupuju ih ljudi kojima to, inače, ne bi palo na pamet, već bi putovali po svetu i živeli na žurkama i zabavama, radili bilo šta drugo, a sad moraju da budu u kući.


Mogu da potvrdim ovo.
Drugar nije nikako mogao nigde da nadje bazen za vikendicu. Bukvalno osim onih na naduvavanje nema niceg.
Ista prica je za radne stolice, duplirala se cena polovnih jer svi sede kuci.
 
Oni iz Hardware Unboxed su rekli odmah da se referentni modeli proizvode u jako ograničenim količinama, jer AIB partneri imaju veću zaradu na nereferentnim modelima, tako da očekuju da bude nešto bolje kad ti modeli krenu od 25. novembra. Valjda je kod AMD grafika uvek i bilo tako, samo što do sad referentni modeli nikom nisu ni bili privlačni za kupovinu, pa se nije toliko primećivalo koliko ih malo bude u ponudi.
 
Pa jeb ga ako non ref 6800 sa cenom stize ref 6800xt, nema smisla uzimati nista drugo sem xt-a od amd-a.. isto kao i sa nv najisplativije su FE varijante karti, posto su tehnicki odlicno uradjene... samo sto ih nema nijednih :smash: ...
 
Danas su pričali opet o tome kad će se stabilizovati ponuda i nisu optimisti. Samo ekskluzivni AMD partneri dobijaju neke količine čipova, a Asus, MSI, i ekipa slabo, čak ne očekuju da će imati nereferentne modele u sledeće 3 nedelje na tržištu.

 
Mnogo su poceli da prde i sa cenama a i ovo aj molim te limited edition :d ....
 
Poslednja izmena:
Hahaha Limited edition tacno oslikava ovu generaciju kartica.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno