Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Ovako, ja sam ciljano stavio LTSC jer nisam hteo da me smaraju apdejti. Sad kada stavim novu grafu ići će reinstall sistema pa sam razmišljao o Win 10 Pro. Koliko je veće smaranje sa apdejtima u odnosu na LTSC? Da ne bude zabune, dobija i LTSC apdejte ali samo security. Iako sam mislio da mi neće trebati, morao sam dodati Win Store u LTSC, tako da bi možda bilo bolje koristiti Windows koji to ima ugrađeno.

Jel se zna kada će redizajn desetke? Pre nekoliko godina bilo je priče o tome a još uvek smo na material dizajnu iako se blur i 3d efekti vratili na velika vrata.

Hoće li ikada napraviti da Windows Explorer ima normalan interfejs? Zaglavlje Explorer prozora je kriminal a ni ribbon nije preterano koristan.

Jel se zna kada će WSL2 i da li će podržavati GUI aplikacije out of the box?
 
po drugi put samo tebi,a ukupno ko zna koji - ne postoje čipset drajveri za intel,to je samo .inf fajl koji govori device manageru šta je tu.

Au, ...lupi i ostade živ
Šta misliš, šta je i čemu služi sys file, koji ga prati?

Da da, inf služi deviced manageru...joj. Uopšte ne "govori" OS-u kako da koristi kontroler.
Uzgred, što je "lakši" drajver koji prati određeni čip, to je on više "hardverski".

Cat fajl već nije nama relevantan za ovu priču, sistemu jeste.
 
Poslednja izmena:
https://www.win-raid.com/t895f42-Intel-Chipset-Device-quot-Drivers-quot-INF-files.html

Anmelden
Important Drivers (AHCI/RAID, NVMe, USB etc.)
Other Drivers
Intel Chipset Device "Drivers" (= INF files)
Intel Chipset Device "Drivers" (= INF files)
Page 1 von 44
#1
Tue Jun 03, 2014 11:32 pm
avatar Fernando
@ all:

Preliminary Notes regarding Intel's Chipset "Drivers"

The "Intel(R) Chipset Device Software" (formerly named "Intel(R) INF Update Utility") seems to be the most overestimated "driverpack" for Intel Chipset system:
Only a minority of the Intel Chipset users know, that the on-board Intel Chipset devices are working fine without any "Intel(R) Chipset Device Software". In various Forums you can read the advice to install the "latest Intel Chipset Drivers" as first and much important step after the installation of any Windows Operating System. Otherwise the users will never get a stable and performant system.

The reality is quite different:

Although the Device Manager shows the information files as "drivers", the "Intel(R) Chipset Device Software" doesn't contain any real driver (= .SYS file), but just textmode (= .INF) files, which
a) let the OS know, that for the related Intel Chipset Device a driver is neither needed nor available and
b) gives the user the information, that the related device is an Intel one.
None of the Windows Operating Systems needs the .INF files for a proper functionality.
The Intel Chipset "drivers" don't have any impact on the performance of the related system.

If you don't believe me, please read >this< official statement from Intel regarding the importance and the function of the "Intel(R) Chipset Device Software".
Here is the summary:

Zitat von Intel
The Intel Chipset Software Installation Utility is not a driver and does not include drivers.
The Intel Chipset Software Installation Utility gives the product name for the piece of hardware. This information allows the operating system to display the correct name for that piece of hardware in Device Manager.

a sad lepo me zaobiđi sa vređanjem napamet i ne obraćaj mi se više.
 
Lupio si. Tačka. I taj je baš stručan.
Obriši sys fajlpove (iaStorX.sys) pa vidi da li će korektno raditi bez njih.

Ne postoji uređaj (kontroler) koji radi bez drajvera, može samo da ima podršku u sistemu (već ugrađen drajver), ili se mora naknadno dodati.
Ovo važi za sve operativne sisteme, važi čak i za obične cnc mašine.
 
Poslednja izmena:
da,intel nije stručan za svoj proizvod,nazovi i objasni im šta su fajlpovi.
 
Ma svakako. Rekao sam za tog lika.
The Intel Chipset Software Installation Utility, ne sadrži ahci drajvere.

Gomila WiFi adaptera, naročito onih sa Atheros čipom, samo su inf i sys fajl, i zamisli neće da funkcionišu bez njih.
 
Preinstalirao sam OS,

Nakon instalacije stalno mi izlazi obaveštenje da instaliram jezičke dodatke ali mi ne dozvoljava, zaašto?
Screenshot (17).png Screenshot (18).png

Nakon restarta opet ih vrati, kako da sačuvam raspored ikona na desktopu.

Prilikom instalacije, pre same instalacije izašlo mi je obaveštenje 20200821_205024.jpg, da li to uopšte ima veze sa ovim problemom >

>Prijavljuje mi da nema instaliran driver, ali ima, o čemu se radi Screenshot (20).png
 
Na jednom laptopu sa licenciranim Windows 8 odradio clean install Windows 10.
Automatski prepoznao ključ i aktivirao.

Nekad je moralo install Win 8 pa update da bi sve bilo kako treba. Izgleda da više nije tako.

Pa sžml da podijelim sa vama zda neko ne radi dupli posao.

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Odavno (od kako je uvedena digitalna licenca) je bilo tako, čak i sa W7. Ako je W7/8/8.1 upisan u MS listu sa (digital license) na nekoj matičnoj ploči, može clean install i automatski se licencira čak iako pređašnji windowss nije baš sasvim "čist". U početku je bilo problema sa drajverima pa je upgrade bio lakši. Sada je clean install bolji od upgrejda.
 
Windows 10 20H2 Commercial Pre-release Validation Available
August 21, 2020, 0 Comments

The actual title of the Microsoft Tech Community blog post on this topic, dated August 20, is Windows 10, version 20H2 available for commercial pre-release validation. Come again? This apparently means that the up-and-coming feature update — namely 20H2 — “is now available for commercial customers to begin feature exploration and validation prior to being released for general availability.” The timing on such things, if history is any guide, is that GA is between 30 and 60 days out as of August 20 (which puts it in the September 19 to October 19 range. Looking at the calendar, I’ll call Patch Tuesday for October, which falls on the 13th).
Get Ready for an “Enablement Package”

The version 20H2 update will come to devices running Windows 10, version 2004 through what Microsoft calls an “enablement package.” This means that all the updates are already present in current builds of Windows 10 version 2004 (19041.450 as I write this article, which reflects installation of the August 2020 monthly quality update; June and July quality updates also work). The enablement package simply turns on these now-dormant items, and presto! Your PC is now running Version 20H2. This is supposed to greatly speed the update process and involve less downtime.
 
Drugari citajuci ovu temu vidim da se totalno ne snalazim i zato nemogu da samostalno resim problem koji imamana dell latitude d630c laptopu. Posto sam koristio win7 dosta dugo laptop je poceo u zadnje vrema nenormalno sporo da radi ( verovatno je nakupio kukije i druge stvari ). Resio sam samostalno da ga ubram tako sto cu skinuti win10 sa neta. Neznam koju sam verziju skinuo i instalirao, laptop sada mnogo bolje radi ali verovatno nije to to. Pa vas drugarski molim za pomoc da mi neko ko je raspolozen i ima dobru volju pogleda sta sam uradio. Koje stvari treba popraviti da bi dobio dosta bolji laptom sa solidnom desetkom i kako doci do kasperskog ? Povezali bi se preko team viwera i videli sta sam uradio i zasto laptop neradi bolje, unapred se iskreno zahvaljujem na nesebicnoj pomoci i razumevanju...
 
Laptop je star, vreme ga je pregazilo i šta god mu uradili (osim ugradnje ssd-a, ako je moguće) šanse da radi brže-bolje su veoma male. Još ako je procesor slabašan, pa se ima 2-4GB memorije, situacija ide na još gore.

Iako ono "od babe devojka ne može" jeste izlizana izreka, ti si upravo u toj situaciji. Po meni je uspeh što uopšte 10-ka radi bez problema (da imaš drajvere da ti wifi, audio, usb-ovi, itd rade).
 
Brat ima problem sa laptopom i Win10. Ovde cu da prekopiram ono sto mi je poslao.

Kada pokusam da kreiram nove foldere, preimenujem postojece, ili promenim njihovu lokaciju dobijam obavestenje da mi je za te radnje potrebna dozvola administratora. Takodje, kada skinem neki fajl i probam da ga stavim na Desktop, pise da je to moguce izvrsiti samo ukoliko imam dozvolu administratora i nudi mi da ga sacuvam u folderu "Dokumenti". Zatim, kada pritisnem desni klik na misu, u nameri da kreiram novi dokument, dobijem samo opciju da kreiram novu fasciklu, za koju mi je ponovo potrebna dozvola administratora. Medjutim, kada udjem u folder Dokumenti i ponovim sve radnje koje sam vec naveo, odjednom mi vise nije potrebna dozvola administratora, nego se stice utisak da sam (samo) u tom folderu administrator (?!).
 

Prilozi

  • 118147251_303225240783545_1220143211440331339_n.jpg
    118147251_303225240783545_1220143211440331339_n.jpg
    599.9 KB · Pregleda: 97
  • 118154620_346584780047667_9065400093151886454_n.jpg
    118154620_346584780047667_9065400093151886454_n.jpg
    379.7 KB · Pregleda: 91
  • 118277448_365769461086089_7651841053454234782_n.jpg
    118277448_365769461086089_7651841053454234782_n.jpg
    371 KB · Pregleda: 89
  • 118424228_629252317795668_4881187060807370623_n.jpg
    118424228_629252317795668_4881187060807370623_n.jpg
    645.7 KB · Pregleda: 89
Proveri da li je akaunt dotičnog brata sa administratorskim privilegijama.

Start meni > kucaj UAC > klikni na Change User Account Settings > Povuči slajder skroz na dole > OK. Potvrdi.

Za neke radnje Win10 će i dalje kukati kako su mu potrebne dozvole bez obzira na sve.
 
  • Like
Reagovanja: ale
Odmah mu saljem ovo uputstvo, pa javljam sta se desava!

Hvala puno!
 
Loguj se sa admin nalogom, desni klik na disk (D:, E:,...), properties, security i čekiraj sve dozvole /full control/ za Everyone.
 

Prilozi

  • SC_0074.png
    SC_0074.png
    11.8 KB · Pregleda: 92
Drugari citajuci ovu temu vidim da se totalno ne snalazim i zato nemogu da samostalno resim problem koji imamana dell latitude d630c laptopu. Posto sam koristio win7 dosta dugo laptop je poceo u zadnje vrema nenormalno sporo da radi ( verovatno je nakupio kukije i druge stvari ). Resio sam samostalno da ga ubram tako sto cu skinuti win10 sa neta. Neznam koju sam verziju skinuo i instalirao, laptop sada mnogo bolje radi ali verovatno nije to to. Pa vas drugarski molim za pomoc da mi neko ko je raspolozen i ima dobru volju pogleda sta sam uradio. Koje stvari treba popraviti da bi dobio dosta bolji laptom sa solidnom desetkom i kako doci do kasperskog ? Povezali bi se preko team viwera i videli sta sam uradio i zasto laptop neradi bolje, unapred se iskreno zahvaljujem na nesebicnoj pomoci i razumevanju...

Jedino poboljšanje ćeš videti ubacivanjem SSD-a za sistem i eventualno više RAM-a. Što se tiče instalacije WIN 10, preporučujem da instaliraš WIN10.PRO.2004.COMPACT.AND.SUPERLITE.U5.X64.(NORMAL).GHOSTSPECTRE.ISO koji i sam koristim. Debloatovan je vrhunski, a sve radi. Na lapu sa 4Gb RAM-a, Celeron Dual Core 1.6 GHz procesorom i SSD-om od 120 Gb ubacio:

- PhotoShop 2020
- Office 2019
- Sumatra PDF
- Kaspersky Free
- TinyWall
- uTorrent v2.2.1
- FireFox
- FastStone Image Viewer + Capture
- Daum Player
...

i sve radi korektno. Isti Win10 koristim i na desktopu i sve radi još bolje :).
 
Poslednja izmena:
Nema D particiju, samo C, i kada klikne nema opcije Everyone, samo one ostale :trust:
 
Microsoft releases ISOs for Windows 10 20H2 to Insiders
1574513361_20h2-iso12-2_story.jpg

https://www.neowin.net/news/microsoft-releases-isos-for-windows-10-20h2-to-insiders
If you've been waiting for Windows 10 20H2 ISOs, there's some good news for you today. Microsoft is releasing the images to Windows Insiders, so you can get started with a clean installation of the firm's next Windows 10 feature update.

Ko hoće da se zanima :)
 
Poslednja izmena:
Ponovo ne moze.
Izlazi sledeca greska: Doslo je do greske prilikom primenjivanja bezbednosnih informacija na C:/bootmgr
Tvoj brat ima oybiljniji problem sa Winom. Ozbiljniji u smislu da se ne ne može rešiti u nekoliko klikova. Možda če trebati (potpuno) nova instalacija.
Neka pozove ortaka koji se više razume u tematiku i da se podruže malo uz komp i pivce :)
 
Tvoj brat ima oybiljniji problem sa Winom. Ozbiljniji u smislu da se ne ne može rešiti u nekoliko klikova. Možda če trebati (potpuno) nova instalacija.
Neka pozove ortaka koji se više razume u tematiku i da se podruže malo uz komp i pivce :)

Zanimljivo je to sto se ovo desilo posle instalacije drajvera za touchpad. Nesto je zezao, on skine drajvere sa HP sajta, i posle restarta on je proradio, ali se ovo desilo.
 
Nazad
Vrh Dno