Šta je novo?

Windows 10 (FAQ u drugom postu)

Skini XMP sa memorije. Vozi bez xmp-a neko vreme. Ako se ne javlja problem, ručno podesi memoriju (imaš i Ryzen Calculator, pa probaj sa njegovim safe podešavanjima).
 
U preko 90% slučajeva, RAM. Istina, može biti bilo šta od drajvera ili hardvera, ali...
Ako je samo kod startovanja, moguće da je hladan lem.
 
Isao sam na analizu dump fajla, pise da je proces NT.

Posle BSODa, na sfc /scannow prijavljivao je da je gresku ispravio, ali se ponekad javi, mozda jednom u 20 startovanja.

Mozda ima i veze windows update.

Ako se javi opet, iskljucicu XMP pa da vidim.

Opcija mi je i da vratim memoriju i uzmem neku drugu, mozda na 3600...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pa ako je aktiviran stvarno, onda ti ništa više ne treba.
To niko na forumu ne može da zna. Ako si skinuo instalacioni .iso sa Microsoft-ovih servera, računaj da jeste. Ako si našao negde drugde, može biti ali ne mora da znači.
Ajde ovako, koristio sam linux par godina, ali posto ne radi sleep mode lepo na laptopu primoran sam da se vratim na Windows, skinuo sam neku piratsku verziju sa tpb(kao aktiviranu) da vidim da li mogu da podnesem windows. Nakon par dana sam resio da hocu da skinem sa Microsoft sajta original i da kupim kod. Skinuo sam original,spremio se da kupim kod, instalirao original i pise da je aktiviran, verovatno kljucem sa tog piratskog od ranije.
Sad me zanima da li sam ja oficijalno legalan ili
nelegalan?
 
Instaliraj Aida 64 i vidi pod Operating System Product ID i Product Key...ako si se tokom instalacije
prijavio preko MS naloga, verovatno ti je ostao stari piratski ključ? Mada sa unosom novog trebao
bi novi legalni biti u upotrebi za dalje? Ma instaliraj Aidu i proveri možda ti je to najlakše.
 
Uradio sam memtest, i sa XMPom ima gresaka, dok sa iskljucenim XMPom nema.

Da li to znaci da memorija nije kompatabilna sa ostatkom?

Pokusao sam Dram calculator, ali sa safe podesavanjima ne moze da se digne sistem.

Kada vratim na default, i iskljucim XMP, a rucno podesim na 3200, opet vidim greske.

Sta mi je ciniti?
28d4978c10236bf6651ce9df10e1a360.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Legalan, to je Digital Licence Activator i tako dobijas digitalnu licencu za tu plocu. Postoji rucna metoda koja je komplikovana a DLA to radi automatski.
Instaliraj Aida 64 i vidi pod Operating System Product ID i Product Key...ako si se tokom instalacije
prijavio preko MS naloga, verovatno ti je ostao stari piratski ključ? Mada sa unosom novog trebao
bi novi legalni biti u upotrebi za dalje? Ma instaliraj Aidu i proveri možda ti je to najlakše.
Znaci skines piratski win, nakon njega instaliras oficijalni sa Microsoft sajta i legalan si? Pa lol ne mogu da verujem.
Ulogovao sam se na microsoft account u toku instalacije, hteo sam da unesem i key ali eto,taj piratski je izgleda legalan? Nestvarno zvuci
 
@ikac2000

Digni napon memorije na 1.4 naprimer.

Ako to ne pomogne, eventualno noviji bios da staviš i otprilike je to to.
 
Poslednja izmena:
@Alukard
Da, bas tako, stavis cist sa MS sajta i aktivira se jer je tvoja ploca ubacena u sistem da ima legalnu digitalnu licencu.
Pisao o tome vise puta a mnogi ne slusaju nego bacaju par dolara na ebay za nesto sto nije validno, licence kostaju 12-15$.
 
@ikac2000

Digni napon memorije na 1.4 naprimer.

Ako to ne pomogne, eventualno noviji bios da staviš i otprilike je to to.
Podigao na 1.4, isto greska.

Stavio zadnji bios, isto.

E sada, pitanje je sta da menjam, maticnu ili memoriju?

Znaci nisam verovao da ovako nesto moze 2020...

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
 
@Alukard
Da, bas tako, stavis cist sa MS sajta i aktivira se jer je tvoja ploca ubacena u sistem da ima legalnu digitalnu licencu.
Pisao o tome vise puta a mnogi ne slusaju nego bacaju par dolara na ebay za nesto sto nije validno, licence kostaju 12-15$.
Ovo je bukvalno prevara.
 
E sada, pitanje je sta da menjam, maticnu ili memoriju?
Znaci nisam verovao da ovako nesto moze 2020...

Ja ti rekoh da je najverovatnije RAM u pitanju. (najređe se dešava da je CPU defektan, ali se dešava).
Nema šta da se čudiš, uvek će postojati određeni procenat defekata koji se čak i ne manifestuju odmah. Savršen proces/materijal ne postoje.
 
Ja ti rekoh da je najverovatnije RAM u pitanju. (najređe se dešava da je CPU defektan, ali se dešava).
Nema šta da se čudiš, uvek će postojati određeni procenat defekata koji se čak i ne manifestuju odmah. Savršen proces/materijal ne postoje.
A ukoliko promenim RAM na primer na Corsair, isto moze da se javi, ili...?

Ili je kombinacija maticna-procesor-memorija?

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
 
To je moguće utvrditi samo empirijski :D
 
Ok, hvala. Reklamirao sam memoriju, pa cu da vidim da li ce uvaziti.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Imam isti Win 10 Build 19041.450 na desktopu i na laptopu. Međutim, izgled Windows Settings ekrana je različit ? Na desktopu na vrhu piše moj MS account, email i još neke informacije, dok na laptopu toga nema ?
 

Prilozi

  • Bug kod mene edited.jpg
    Bug kod mene edited.jpg
    99 KB · Pregleda: 91
  • Kod mene na laptopu.JPG
    Kod mene na laptopu.JPG
    83.6 KB · Pregleda: 88
Na desktopu sa MS Account, a na laptopu local acount (valjda). Znam da i tamo koristim MS Account za Office 365, MS Store i za te stvari, ali mislim da je local account jer je tu Win 10 podignut kao upgrade na Win 7 Pro koji je došao sa laptopom. Od tada je samo udateovan redovno. Nije nikad rađena čista reinstalacija.
 
Poslednja izmena:
Da li ima neko ko je voljan, ko se razume ili je imao iskustva o intelovim driverima SATA/AHCI sa članom @Fernando?

Nikako ne mogu da pohvatam, koji su zadnji Intel AHCI/RAID driver za moj chipset, HWiNFO.log, trebam da preinstaliram win 10 LTSC
 
lepo piše po svakom čipsetu do kojeg podržava,a čak on daje preporuke za svaki koji su se njemu najbolje pokazali.u logu imaš koji ti je čipset.jasnije od toga ne može.
 
@Orchard lako je tebi da daš takav odgovor jer se razumeš u problematiku, ali u šumi informacija koje su prisutne teško je snaći se, zato sam i pitao za koji SATA/AHCI driver trebam da instaliram.

Znam da mi je chipset HM76,

za AHCI Controller DEV_1E03 vidim kod mene u Hardware ID: PCI\VEN_8086&DEV_1E03&SUBSYS_124D1043&REV_04 i po tome treba da je Intel 7-Series Chipsets, da li je tako?

Ako je tako,
kako razumem, za moj chipset odgovaraju verzije v12 i v13

Da li ja treba da instaliram za win 10 odavde https://www.win-raid.com/t11f23-Modded-Intel-AHCI-and-RAID-Drivers-digitally-signed.html
>Universal 64bit Intel RST(e) AHCI+RAID driver v12.9.4.1000 mod+signed by me
 
A šta nije u redu sa onim drajverima koje win instalira default?
 
Ništa, pošto planiram novi OS, rekoh da probam kako će raditi.
Od kad sam stavio SSD u laptop a prebacio HDD u DVD fioku dešava mi se periodično da mi zamrzne OS, u biosu su oba drive-a na SATA stim što je DVD fioka SATA II ako to ima ikakve veze.
 
Kontroler za optički drajv i za hdd nisu ravnopravni u velikoj većini laptopova.
Kod nekih modela je čak nemoguće da se hdd/ssd stavi na mesto optike jer kontroler ne podržava sve funkcije.
Ne mora da znači da je to slučaj kod tebe, ali probaj. Neko vreme koristi samo SSD bez harda pa vidi šta se događa. Može i samo caddy da bude nekvalitetan. A možda je i SSD problem.
 
Neće nikako, jer tek od HM8x čipseta imaš zvanično drajvere AHCI za Windows 10.

Sve ispod je compatibility driver i ovo što nađeš na nezvaničnim sajtovima da piše da je nov drajver za Windows 10... nije.

Zamrzavanje je druga priča već i moguće da je do nekompatibilnosti fioke i laptopa.
 
A što se tiče:
za Intel ME, da li ovi odgovaraju:
Intel ME 8 1.5MB Firmware v8.1.70.1590
Intel ME 8 5MB Firmware v8.1.72.3002

USB 3.0 xHCI


Što se HDD tiče služi mi za download i za storage, moraću kako kažete da izvadim fioku pa da vidim kako će se ponašati, a kako mogu da vidim da li SSD pravi problem?

04.07.2018 sam uzeo SSD, 16.07.2018 mi stiže fioka + HDD (isti koji je bio u laptopu koji je crkavao).
Ne sećam se da li sam sve zajedno ugradio ili SSD pa posle HDD+fioku, ali vodim evidenciju zamrzavanja i prvi put se desilo 17.11.2018 i tera sve na ovamo u kontinuitetu. Vrlo moguće da je što BokiPK kaže svašta nešto, SSD, HDD ili fioka. Moraću da izvadim fioku pa da otklonim sumnju.

-------------------------------

Ajde da pitam ovako,
Vi koji imate intel, šta instalirate dodatno osim driver-a za integrisanu gpu i chipseta?
 
Poslednja izmena:
po drugi put samo tebi,a ukupno ko zna koji - ne postoje čipset drajveri za intel,to je samo .inf fajl koji govori device manageru šta je tu.

ahci najčešće donese boljitak u brzinama,ništa preterano opipljivo i korisno,ME zna da bude koristan,obavezan je npr za klokovanje unutar OS-a.
 
Nazad
Vrh Dno