Šta je novo?

COVID-19 / Koronavirus (SARS-CoV-2)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ove "obavezne" mere, bez kažnjavanja su totalni *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*izam i sprdnja. Još jedan dokaz da smo sprdnja od države, kakvu Evropa do sad nije videla, negde u rangu sa podsaharskim delom Afrike.
U Hrvatskoj su juče uhapsili čoveka jer nije hteo da stavi masku u vozu. Vozač ne sme da krene, ako svi putnici nemaju maske. Došla policija i uhapsila budalu koja je odbijala da stavi masku. Tako se to radi, ne moramo biti Nemci, ali državni aprat mora da radi svoj posao i da koristi svoje pravo da primeni silu. Ne može se stalno voditi populistička politika uvlačenja *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*ma u dupe.
 
Nek se zarazi onaj ko veruje ovoj vlasti i ko je glasao za njih.
Utisak sam prekinuo posle 10min, sem profesora Radovanovica ove ostale nisam mogao da slusam, stvarno je totalno besmislena emisija bila i mucno gledati. Ne znam zasto uopste zove ove dupelisce iz kriznog staba kad nista pametno nece (ne smeju) da kazu.

Pa da, jedino je on realno pricao, Kon i onaj drugi ni na jedno pitanje nisu jasno i nedvosmisleno odgovorili. Ili uopste nisu odgovorili. Jasno je svima sta se desava i da su postali marionete sistema. Cim je Kon otisao na odmor apsolutno u svi u zemlji su znali sta ce se desiti jedino on kao najveci strucnjak nije. Nije nego. Celu emisiju su samo skretali temu i pravdali sebe. Toliko od kriznog staba, racunajte da smo prepusteni sami sebi ;)

Tapatalk from Poco loco
 
Da. Kada je Kon rekao "bas me briga" tad sam prekinuo. U bilo kom kontekstu da covek na toj funkciji to izjavi za mene je zavrsio i vise ga ne slusam.
Jesmo prepusteni sami sebi i bas zbog toga cuvajte se i vi i vasi bliznji.
Situacija pre nekih 10-tak dana, dosla musterija kod supruge u frizerski salon, naravno nema masku (vecina ima, da se razumemo, hvala Bogu pa dalabu ima manje, za sad). Supruga joj kaze da je maska obavezna a rukavice nisu, ruke joj isprska alkoholom i ulazi. Tad je bilo ono po "30-40" zarazenih dnevno. Gundja sto mora maska kad niko ne nosi po prodavnicama, bankama itd. Supruga kaze mora, takva je mera i dalje na snazi (i ako je zvala u Cupriju i rekli joj da sebe zastiti i da ona mora da nosi masku a da musterije ne moraju, koji strucnjaci jelte). Ona uz protest ode po masku i vrati se u salon.
Rekao sam joj juce da je pozove i da joj kaze, e evo zbog toga, sto danas prijavljuju stelovane podatke od 250 a u stvari je bar tri puta toliko.
Pamet ljudima ne mozes da das.
 
Spusti loptu.
Ima stara dobra: covek je pametan, narod je glup i to je suva istina.
Ocekivati od vise miliona ljudi da se ponasaju pametno je suludo.
Nisu nemci pametan narod vec znaju da imaju vrlo efikasnu policiju i sudstvo tj plase se posledica.
Za vreme zabrane skupova naslo se par pametnih balkanaca da prave rostiljadu u dvoristu sa sve familijama. Posetila ih milicija, svim ucesnicima po 500e kazna, gazdi skupa 25.000 e kazna.
Pa se ti zezaj... a lepo je receno nemojte, tolike ce biti kazne.
Pa par takvih primera puste u medije i nije bilo vise skupova...

...Helios rising...
Spustena je lopta, nema brige, samo reci da je narod nevin, da nije kriv je *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*stina teska. Kupis auto, pregazis 100 ljudi, ko je kriv, ti ili onaj sto ti prodao auto? Ako su rekli da se pazi i dalje, a pricali su, laz je da nisu, onda pazite a ne odete na ulicu izgrlite se i izljubite po 10x s nekim koga ste videli pre par dana. Iz BIH sam ali sam bio u Srbiji 2 nedelje, ono je haos, maske po TC niko ne nosi a sve puno, o klubovima da ne pricamo, konkretno, bio sam u diskoteci NOX u SM, ono je prepuno, izmere ti samo temperaturu na ulazu i to je to, samo konobari maske i rukavice nosili a unutra 500 ljudi, pa jel tih 500 ljudi Vucic naterao puskom unutra? Jos gore, da se grle, ljube.. Daj bre da se ne zajebavamo, vlast je usrana, samo svaliti sve na njih jer kao narod nemamo odgovornost je glupost. Jel treba svako od nas da ima policajca da nam govori da nosimo maske, rukavice? Pored dezinfekvionih sredstava na ulazima u TC narod prolazi kao pored turskog groblja

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Narod u Srbiji ima u proseku četvrti najniži IQ u Evropi i u ovih par meseci smo to nedvosmisleno potvrdili i učvrstili tu visoku poziciju. Potpuno se slažem s tobom, kakav narod, takva i vlast, podjednaka je krivica u svemu ovome.
Cela planeta nam se smejala zbog utakmice sa 25 hiljada ljudi, Đokovićevog turnira i predizbornih mitinga, a o prepunim noćnim klubovima da ne govorim. Za to vreme su naši mediji još jednom trubili da je to još jedan napad na nebeski narod.
 
Poslednja izmena:
A što rukavice, m? Maske razumem, da zaštitimo druge, jer da se ne lažemo, maske koje nosioca štite od virusa ne nosi niko (ti koji nose su na nivou statistička greške). Koja je fora sa tim rukavicama, čemu to služi, virus na koži ili na rukavici, šta, pa ne ulazi kroz kožu a onaj koji se čačka po licu čačkaće se i sa rukavicama?
 
A što rukavice, m? Maske razumem, da zaštitimo druge, jer da se ne lažemo, maske koje nosioca štite od virusa ne nosi niko (ti koji nose su na nivou statistička greške). Koja je fora sa tim rukavicama, čemu to služi, virus na koži ili na rukavici, šta, pa ne ulazi kroz kožu a onaj koji se čačka po licu čačkaće se i sa rukavicama?
Mislim da je fora sa rukavicam to sto podize nivo opreznosti jer mi redovno dodirujemo lice rukama ali kada imas rukavice krenes i stanes jer imas rukavice i onda se setis zbog cega ih nosis.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
A ja mislio Bench zajednica za primer.

Vi ste bre prosek proseka, i ispod.

Ne može narod da bude kriv, jer narod ne donosi mere. Narod može da bude kriv ako ne poštuje donešenu meru. Kod nas su mere sprdnja. Kao da neko namerno hoće da nam zatre seme. Ne samo za Koronu.

Ovaj gore kuka na pune parkove, o Bože, koji transfer blama.

Puni parkovi mogu samo da pomognu, da se pojača imunitet, nikako da odmognu. Koliko god da su puni.
 
Naravno da je vlast kriva, narod je kao krdo i treba mu pastir da ga vodi (da ne kazem motka™, pr. Nikolic). Da li je realno da neko ocekuje da ako drzava dozvoli rad nocnog kluba ili kafane da ce tih 500 ljudi unutra da nosi maske? Ne brate nego se ponasas odgovorno (sto nije slucaj jer kod nas niko nikad nije odgovarao za bilo sta dok je bio na vlasti) i uvedes mere. Nema publike na terenima, nema kafane i klubovi dok ne bude jednocifren broj zarazenih (to je rekao profesor Radovanovic sinoc u Utisku pa ga i citiram).
Ili smo mi zemlja koja zivi samo od diskoteka, fudbala i kafana? Aman ljudi, zna se sta su osnovne potrebe coveka, voda i hrana, sve ostalo je luksuz kad je pandemija. Ili treba da pomre 50 miliona ljudi kao u vreme Spanske groznice? Valjda smo naucili nesto i sta i kako funkcionise.
 
Jedno da se razumemo, narod nije kriv. Jeste narod glup i zato je obmanut! Narodu je servirana prica kako je epidemija skoro prosla, kako se sve vratilo u normalu. Krizni stab je nsprasno nestao s lica zemlje, nisu se oglasavali ni pojavljivali i sad odjednom narod kriv. Niko iz kriznog staba za vreme predizborne kampanje i pred izbore nije imao petlju ista da izjavi.
Dzaba se mi pazimo kad se dozvole utakmice i forsiraju se manifestacije poput predstava na TAS-u gde sa 500 mesta podizu na 1500. Nabijaju narod samo da bi neko uzeo pare i ne otkazuju da neko ne bi vratio pare. Ne spominjem imena da skrene u politiku. Ljudi s Terazija su prinudjeni da igraju iako su imali kontakt s Djokovicem. Pisali su dopise i pisma i naterani su da igraju. Toliko o vlasti i kriznom stabu, jedno pricaju a rade drugo.
Sami smo sebi prepusteni, povedite racuna o zdravlju i koristite sve dostopne preventivne mere.

Tapatalk from Poco loco
 
Meni drugar pričao kako negde krajem maja nije vodio ženu na kontrolu na VMA, jer mu je lekar kod koga je trabala na kontrolu rekao da ne dolazi, pošto su tada imali dvadesetak doktora i sestara sumnjivih na koronu.
Pre dve nedelje, znači pre izbora, sretnem ja dvoje komšija i jedan krene da kuka zašto se ne uključuje klima u autobusima, a vrućina. Ja mu kažem da je to jedna od preporučenih mera zbog virusa, on meni krene sa pričom da nema nikakvog virusa. Ja spomenem ovo iskustvo mog druga i da ne veruju svemu što im vlast servira kroz medije, kad su oboje krenuli da se deru na mene, kako sam ja protiv predsednika, kako sam ovakav, kako sam onakav. Za to vreme samo ja nosim masku, iako smo svi izažli iz punog autobusa.
Tako da jeste narod kriv, i sve što nam se desi, to smo i zaslužili.
 
Iskreno brinem za sve one koji veruju u ono što naša vlast i njeni poslušni stručnjaci pričaju i ponašaju se iskljuvo u skladu sa informacijama iz domaćih medija.
 
Ne treba svako da ima po jednog policajca koji pazi da li nosi masku, samo treba da postoji obaveza nosenja u zatvorenom prostoru (uz sankcije za nepostovanje, jasno). I to je trebalo da postoji od pocetka, uz mogucnost da maska bude od tkanine, tj. da ne mora biti kupovna i jednokratna hirurska, sto su danas i naglasili.

Inace, Radovanovic po mom misljenju nije objektivan covek. Prvi put kada se pojavio u Utisku nedelje, je demonstrativno, naglasenog tona Vucica nazivao predsednikom SNS, umesto samo predsednikom, naglasavajuci tako svoju politicku opredeljenost, sto je potpuno bespotrebno za jednog lekara. Nema potrebe biti ni poltron ni opozicionar, dovoljno je biti savestan covek.
U tom smislu se meni od pocetka najvise svideo Belojevic. Nije galamio, govorio je kada ga neko nesto pita, i kada nesto nije znao rekao je da (se) ne zna.
Nije govorio da bi prkosio Vucicu, vec da bi doprineo drzavi u okviru svojih mogucnosti.

Takodje, narod je u ovom smislu potpuno apstraktan pojam, i ne moze "narod" biti kriv za nesto. Kriv moze biti pojedinac ili grupa odredjenih ili odredivih pojedinaca.
U ovom slucaju to je apsolutno vlast koja je htela hitne izbore po svaku cenu, pa taman i sve fingirali, kao i oportunisti iz kriznog staba koji to verovatno rade iz nesto sitnijih licnih interesa (ili bar deo njih).

Otvoren nocni klub je znak da se u njega moze ici, a maska se ne moze nositi dok se pije pivo, niti se covek moze non stop pipkati po licu i namestati za svaki gutljaj, jer to moze biti gore nego da masku nema.
O stadionima da ne pricam, jer je to posebna vrsta bezobrazluka, nakon Italije.
 
Pozdrav drugari, nadam se da ste svi dobro, stara tema, novi dan. Elem, uskoro mi isticu ona 3 meseca od kad sam dobio prvi negativan test, pa cu moci da dam krvnu plazmu, taman cemo videti da li imam antitela ili ne, obzirom da citam da ne mora svako ko je prelezao da ima antitela. Inace firma u kojoj trenutno radim, je imala RTO plan (return to office) da se svi vratimo u kanc tokom jula, ali se par kolega javilo u firmi da su imali kontakt sa zarazenima, na srecu niko nije pozitivan, i tada je doneta odluka da se radi od kuce sve dok je ovakva situacija, sto je po meni potpuno ok, sve su nam obezbedili da mozemo iz kanca da uzmemo, monitore, stolice... Cak je menadzment odlucio da ce dobar deo firme zauvek raditi od kuce, mislim da ce se ovo reflektovati i na jako velik broj firmi koje su se pitale da li tako mogu da posluju, da prelome i da kazu, moze, jer previse je benefita takvog rada.

Sto se tice povratka virusa, ocekivano, i brojke su dosta umanjene nego sto jeste, negde oko 3x, drugar mi se javio, bolestan, velika je sansa da je korona, a nisu hteli da ga testiraju, kaze testiraju samo ako kazes da si imao kontakt sa pozitivnim.
 
Inace, Radovanovic po mom misljenju nije objektivan covek. Prvi put kada se pojavio u Utisku nedelje, je demonstrativno, naglasenog tona Vucica nazivao predsednikom SNS, umesto samo predsednikom, naglasavajuci tako svoju politicku opredeljenost, sto je potpuno bespotrebno za jednog lekara. Nema potrebe biti ni poltron ni opozicionar, dovoljno je biti savestan covek.

Apsolutno se treba ograditi od te žgadije. Svakako više verujem stručnjaku koji 'pljucka' sns i njihovu struku nego onima koji su uz njih, voze Volvo i imaju gajbu u bgh2o. [emoji12]

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Mislim da je fora sa rukavicam to sto podize nivo opreznosti jer mi redovno dodirujemo lice rukama ali kada imas rukavice krenes i stanes jer imas rukavice i onda se setis zbog cega ih nosis.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
O tome i pričam, nosiš rukavice tako stalno i kroz par dana se navikneš i šta onda? Ljudima baš i ne smeta da non stop nameštaju kosu i čačkaju lice, makar po onome što vidim na ulici. Em su te rukavice propusne pa na kraju opet završiš sa koronom na koži.
 
Za one kojima na trenutak strane mozak, apostrof je stopa.
...i čovek je testirao sa bakterijama a ne Covid virusom.
1125583745585ed35d863a022ff04512.jpg
2d25aca867cf5618ef49da3bca7b12f4.jpg
 
Situacija je mnogo ozbiljnija nego sto vlast saopstava,govorim za Pazar ,pretpostvaljam ako vec nije da ce poceti i u drugim mestima ,nismo na ostrvu.U sustini ,svi imamo nekoga iz bolnice,doktora ,medicinsko osoblje..koji nam govore kako je ustvari stanje.Imamo nesto preko 100 k stanovnika ,nismo Njujork da se te stvari mogu tek tako zataskat.Verujem da je mnogo tacnije ovo sto se poslednja dva dana moze procitati,da je skoro 10 mrtvih dnevno ,nego sto zvanicnici objavljuju.Mi smo imali veliki broj zarazenih i nedeljama pred izbore(par dana pre izbora je sa Tutinom bilo preko 70 ) ,a sto se krilo,znamo to svi ,zato mi i nije jasno kako neko ko otvoreno laze moze da skupi toliko glasova .Prvi talas korone ,skoro da ne znam nikog ko je bio zarazen ,sada znam nekoliko i to najblizih .Tako da je situacija sada mnogo opasnija ,ako niste dosad shvatili ,mozda je vrijeme .Krivica naroda ,pa sta znam ,uvek ima malo.Ali glavna krivica je na vlasti ,sto su svesno stavili opet,svoje interese ispred interesa onih kojima bi trebali da sluze .Ako od ukidanja vanrednog stanja i policijskog casa,vise ne pricas uopste o koroni na vecini medija{koje nazalost vecina ljudi i gleda},pa normalno je da ce ljudi da se opuste .Eto cak su zeznuli i Djokovica koji bi trebalo da ima bolje kontakte od nas .. Nadam se samo da ce iz ove teske sittuacije izaci i nesto dobro ,a to je da ce ljudi konacno videti da lazljvije ljude na vlasti ,ova zemlja nije imala .
 
Situacija je mnogo ozbiljnija nego sto vlast saopstava,govorim za Pazar ,pretpostvaljam ako vec nije da ce poceti i u drugim mestima ,nismo na ostrvu.U sustini ,svi imamo nekoga iz bolnice,doktora ,medicinsko osoblje..koji nam govore kako je ustvari stanje.Imamo nesto preko 100 k stanovnika ,nismo Njujork da se te stvari mogu tek tako zataskat.Verujem da je mnogo tacnije ovo sto se poslednja dva dana moze procitati,da je skoro 10 mrtvih dnevno ,nego sto zvanicnici objavljuju.Mi smo imali veliki broj zarazenih i nedeljama pred izbore(par dana pre izbora je sa Tutinom bilo preko 70 ) ,a sto se krilo,znamo to svi ,zato mi i nije jasno kako neko ko otvoreno laze moze da skupi toliko glasova .Prvi talas korone ,skoro da ne znam nikog ko je bio zarazen ,sada znam nekoliko i to najblizih .Tako da je situacija sada mnogo opasnija ,ako niste dosad shvatili ,mozda je vrijeme .Krivica naroda ,pa sta znam ,uvek ima malo.Ali glavna krivica je na vlasti ,sto su svesno stavili opet,svoje interese ispred interesa onih kojima bi trebali da sluze .Ako od ukidanja vanrednog stanja i policijskog casa,vise ne pricas uopste o koroni na vecini medija{koje nazalost vecina ljudi i gleda},pa normalno je da ce ljudi da se opuste .Eto cak su zeznuli i Djokovica koji bi trebalo da ima bolje kontakte od nas .. Nadam se samo da ce iz ove teske sittuacije izaci i nesto dobro ,a to je da ce ljudi konacno videti da lazljvije ljude na vlasti ,ova zemlja nije imala .

Pravo u centar! Al narod je isto tako tvrdoglav generalno, ne mogu ni *ebenu masku da stave ,bar kavka takva zastita .. Sve najbolje, stay safe.
 
Poslednja izmena:
Rukavice jer njima stitis sebe a maskama stitimo druge, prosto

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Naravno, ali je bitno da se ljudi ne oslanjaju samo na maske. Lično mislim da se više ljudi zarazi na dodir, novac, kvake.. sta znam sta sve više ljudi dotacinje. Tu ni rukavice ne pomažu mnogo, ako ćeš ti posle da dodirujes rukavicama telefon, odeću... Najosnovnije po meni higijena ruku i lica, i ovo nije samo svojstveno za koronu, ali kao da nas je ona probudila. Da se dosta ljudi preko novca zarazi (a i da ne zna) govori mi činjenica da se ovamo kod nas još pre oko 20 dana do 30, zarazilo mnogo radnika maxija i jedne lokalne banke. Posle prvog talasa, u većini supermarketa i banaka, su postavljena ona stakla(il sta je vec) ispred šaltera, uz to dopuštano je da u bankama boravi u istom trenutku samo kolko šaltera ima. Kažem ranije skoro da nisam znao nikoga zaraženog, sada skoro pa svaka kuća ima bar jednog sa lakšim ili težim simptomima. Najčešće ljudi kažu da su izgubili ukus i miris,deluje mi da oni koji imaju te simptome, nisu toliko teški slučajevi i da se brže oporavljaju. Druga grupa ljudi ima temperature po nekoliko dana. Kod njih se čini mi se češće javlja problem sa upalom pluća, tako da ako neko ima te simptome, bolje sto prije kod lekara. Nisam doktor, ne znam imal ovo sto govorim logike, ali takav sam stekao utisak, kad čujem ljude na šta se najčešće žale..

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Онда јао нама, колико их је дало глас сада на изборима то најбоље показује.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
Situacija je definitivno mnogo ozbiljnija nego što zvanično predstavlja.
Danas sam dobio informaciju iz prve ruke, da je nekoliko zaposlenih u opštini Čukarica zaraženo i to se zataškava, nikom ne pada na pamet da zaštiti ostale zaposlene, čak im još nije pod obavezno naloženo da nose maske.
Sve su to posledice prethodnih dva meseca u kome su nadležni svesno obmanjivali ljude o virusu koji je 10x slabiji, stvaranje lažne slike da je vreme za opuštanje, utakmice, teniski turnir, klubovi, bašte, splavovi itd, samo da bi se stvorila lažna slika o bezbednim uslovima za izbore.
Zbog izbora su ljudi rizikovali svoje zdravlje i živote, a gospođa Tepavčević je rešila da relativizuje sopstvenu odgovornost makar i po cenu da virus utepa još mnogo ljudi, tvrdnjom da je to bezbedno koliko i odlazak na pijacu.
Dovoljno je samo uzeti u obzir da su na 8500 glasačkih mesta, čitav dan sedelo barem 100 hiljada ljudi iz biračkih odbora u najčešće malim, neprovetrenim prostorijama, mesnim zajednicama i ko zna kakvim bužacima i sve će nam biti jasno.
Koliko se pri tome zarazilo onih koji su išli na glasanje, to rutinere iz kriznog štaba ne interesuje.
Važno je da je virus bio na godišnjem odmoru u vreme kampanje i izbora, a samo dan posle toga se vratio i alarmirao "revnosnog" Predraga Kona, kome ovakvo ponašanje treba da služi na čast.
U nekoj normalnoj zemlji zbog zataškavanja informacija, svi oni bi krivično odgovarali, ovako možda padne i čin pukovnika, ne bi me začudilo.
Sram ih bilo sve, kada bi imali obraza da se postide...
 
A kako tačno zamišljaš pauzu? 0 slučajeva? 2 slučaja? 5? Talas = nagli udar velikog broja pacijenata istovremeno, dakle upravo ovo što se sada dešava, i što se prikrivalo do izbora. Narod je kupio jeftinu priču i sada će da je iskašljava kroz nos. I nije za bolje, ako ćemo pošteno.

Evo u prilogu statistika koju naši dostavljaju. Promene pravila i svi zdravi.

Povećanje broja predstavlja razliku dva stanja. Ako je bilo koje od ta dva stanja pogrešno, onda je i pitanje da li se povećanje može nazvati talas, odnosno nagli udar.

Taj nagli udar zamisli kao odlazak na utakmicu ili koncert koji počinju u 20h. Otvaranje kapija je najavljeno u 16h, ali zbog potencijalne smene uprave na stadionu, otvaranje kapija je ostavljeno za 19.55, onda se kapije zaguše i dobijaš udar.
 

Prilozi

  • Screenshot_20200629_180456.jpg
    Screenshot_20200629_180456.jpg
    80.3 KB · Pregleda: 321
  • Screenshot_20200629_175146.jpg
    Screenshot_20200629_175146.jpg
    73.3 KB · Pregleda: 320
Imamo najjači grafik na svetu. Kakvo je stanje sa preživljavanjem ljudi na respiratoru? Bilo je ono istraživanje u Kini, mislim da je neko ovde kačio, da više ljudi preživi ako nije na respiratoru nego ako jeste, doduše razlika je u samo par procenata, i to oko 50% u oba slučaja.
 
Poslednja izmena:
Kolegina žena dobila uputstvo da od sutra radi od kuće. Inače radi u državnoj službi.
 
Imamo najjači grafik na svetu. Kakvo je stanje sa preživljavanjem ljudi na respiratoru? Bilo je ono istraživanje u Kini, mislim da je neko ovde kačio, da više ljudi preživi ako nije na respiratoru nego ako jeste, doduše razlika je u samo par procenata, i to oko 50% u oba slučaja.

Kada pacijent dodje do respiratora, znači da je stanje već prilično loše, pa samim tim ima lošiji početnu poziciju. Pravo poređenje bilo da iz grupe pacijenata sa obostranom pneumonijom i sličnim pratećim simptomima deo stavimo na respirator, a deo ne. Onda može da se poredi.

Respiratori nisu on/off uređaji, već zahtevaju da neko upravlja i menja podešavanja. Ljudi sa dovoljno znanja na tom polju su nam deficitarni već dugo, nevezano za virus.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno