Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

1.planiram da bekapujem na jedan eksterni HDD od recimo 4TB, kontam da mi je to dovoljno. :)
2.Jedino ne razumem sto ne bekapovati u raid1? Ne planiram to, ali mi se to cini kao najsigurnija varijanta?

1.Velicina ext. usb-a neka bude ista ili veca na Nas. Cisto reda i logike radi.

2.Citao sam dosta o raid-u po webu, i oni iskusniji (citaj: nesrecniji) su imali iskustvo da im se korumpirani fajlovi kopirali na na drugi hdd.
Time sto nisu blagovremeno reagovali i otklonili problematicni disk. Tako da to uvijek treba imati na umu !!!
 
Za početak, RAID nije BACKUP. Za BACKUP primenite 3-2-1 strategiju i neće vas boleti glava, ili bar najsličnije njoj u odnosu na dostupne resurse.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Ko je napisao da je RAID bekap barem na zadnje 2-3 stranice?

1.Velicina ext. usb-a neka bude ista ili veca na Nas. Cisto reda i logike radi.

2.Citao sam dosta o raid-u po webu, i oni iskusniji (citaj: nesrecniji) su imali iskustvo da im se korumpirani fajlovi kopirali na na drugi hdd.
Time sto nisu blagovremeno reagovali i otklonili problematicni disk. Tako da to uvijek treba imati na umu !!!

ZFS i mdadm(raid na kome rade QNAP/Synology) imaju scrub opciju,tj spartaju po disku i gledaju ostecene blokove, tako da oni popravljaju te korumpirane fajlove(ukoliko mogu naravno) , tako da valjda treba gledati samo da li su ti diskovi ispravni.
 
Poslednja izmena od urednika:
@ness1602:
Na moju zalost, nemam ZFS ni BTRFS, nego sam se nadao da cu moci da izvucem malo vise prostora sa RAID5 sa SSDovima koji zvanicno imaju manji UBER, jelte. :) Moj Synology za RAID1 zvanicno ne podrzava scrub, samo za RAID5/6 moze. Koliko sam shvatio, to moze dobrim delom da odradi posao, ne bas na nivou ZFS ali moze biti funkcionalno.

@Che Daboli Guz:
1. Pa nesto sam izracunao da mi ne treba vise od 2-3TB za bekap bitnih stvari... ovo ostalo cu preziveti. ali svakako se slazem sa idejom i zahvalan sam na savetu. :)
2. Razumem, ali ako je fajl ispisan lose na jedan HDD, zar nece isto da se desi i kada se fajl recimo preko mreze prebaci lose i ispise takav u raid5 ili raid6? Napravice se los checksum i svejedno fajl ne moze da se vrati. Mislim da cak i ZFS tu ne bi pomogao?

@5xeVo:
Ka tome upravo i stremim. Mozda je trebalo pravilnije da se izrazim - treba mi centralizovani bekap server (ako se to tako sme zvati), sa koga mogu posle da pravim jos jedan oflajn bekap. :)


Imam DS418j, ovo sto sam se do sada igrao sa njime nije lose. Ubedio sam sebe, delimicno iz finansijskih razloga a delimicno iz vremenskih, da mi ne treba ZFS toliko plus FreeNAS nema cloud/remote file access (ili je mozda dosta komplikovan za podesiti a nisam raspolozen za to) a i malo me radila paranoja oko toga da sve svoje najbitnije stavim na open software u ovom slucaju, ne znam zasto. A nije da nisam povremeno koristio linuxe u toku godina, hahah.
Sad sam se ponovo poljuljao po pitanju FreeNAS odluke... XD
 
Poslednja izmena:
Nešto se mislim...imam externi 4TB drajv (Hitachi inside), i interne 3+1TB. Postoji šansa da pređem na SFF kućište i da neću imati gde sa diskovima, a planiram i nabavku jednog većeg 8TB drajva. Palo mi je na pamet da uzmem neko externo kućište/NAS i da smestim sve to u njega, eventualno izmajmunišem neki RAID (ako uopšte mogu sa drajvovima različitih veličina?) ili UnRAID gde bi mi jedan drajv služio za parity. Mada, imam i rezervnu Ivy Bridge i3 ATX mašinu sa dovoljno mesta za diskove, koja bi mogla da posluži...ali bih voleo da to bude kompaktno.

Elem, to bi mi služilo samo za arhiviranje/dump fajlova, ništa Plex, serveri, extra funkcije, ovo, ono...za sada. Dakle, čisto da smestim stvari koje skidam i da im kasnije pristupim ako mi zatreba nešto. Kako bi bilo najprostije da to obavim i da li mi uopšte treba pravi NAS ili to mogu da obavim sa prostim, "glupim" externim kućištem, bez nekih protokola?
 
Hvala svima na odgovorima. Kupicu DS218j pa cu da javim ako budem imao neke probleme :)
 
@ness1602:
Na moju zalost, nemam ZFS ni BTRFS, nego sam se nadao da cu moci da izvucem malo vise prostora sa RAID5 sa SSDovima koji zvanicno imaju manji UBER, jelte. :) Moj Synology za RAID1 zvanicno ne podrzava scrub, samo za RAID5/6 moze. Koliko sam shvatio, to moze dobrim delom da odradi posao, ne bas na nivou ZFS ali moze biti funkcionalno.

@Che Daboli Guz:
1. Pa nesto sam izracunao da mi ne treba vise od 2-3TB za bekap bitnih stvari... ovo ostalo cu preziveti. ali svakako se slazem sa idejom i zahvalan sam na savetu. :)
2. Razumem, ali ako je fajl ispisan lose na jedan HDD, zar nece isto da se desi i kada se fajl recimo preko mreze prebaci lose i ispise takav u raid5 ili raid6? Napravice se los checksum i svejedno fajl ne moze da se vrati. Mislim da cak i ZFS tu ne bi pomogao?

@5xeVo:
Ka tome upravo i stremim. Mozda je trebalo pravilnije da se izrazim - treba mi centralizovani bekap server (ako se to tako sme zvati), sa koga mogu posle da pravim jos jedan oflajn bekap. :)


Imam DS418j, ovo sto sam se do sada igrao sa njime nije lose. Ubedio sam sebe, delimicno iz finansijskih razloga a delimicno iz vremenskih, da mi ne treba ZFS toliko plus FreeNAS nema cloud/remote file access (ili je mozda dosta komplikovan za podesiti a nisam raspolozen za to) a i malo me radila paranoja oko toga da sve svoje najbitnije stavim na open software u ovom slucaju, ne znam zasto. A nije da nisam povremeno koristio linuxe u toku godina, hahah.
Sad sam se ponovo poljuljao po pitanju FreeNAS odluke... XD

Otkud ti to da Raid1 ne radi scrub? Naravno da radi,cim imas podatak na 2 mesta(ili parity) scrub moze da se radi. Ne verujem da postoji sansa da ga ne podrzava,ali posto imas 4mesta za diskove,ja sam uvek za Raid5 plus taj tvoj bekap. Ako se plasis Linuxa,onda nemoj da stavljas OMV ili slicno, mada ti je i Knap/Synology isto open software,samo malo zamaskiran. Opet kazem,posto vec imas hardver,uzmi diskove koji ti se uklapaju u koncepciju u ne zamaraj se sa UBERom :D
 
Nešto se mislim...imam externi 4TB drajv (Hitachi inside), i interne 3+1TB. Postoji šansa da pređem na SFF kućište i da neću imati gde sa diskovima, a planiram i nabavku jednog većeg 8TB drajva. Palo mi je na pamet da uzmem neko externo kućište/NAS i da smestim sve to u njega, eventualno izmajmunišem neki RAID (ako uopšte mogu sa drajvovima različitih veličina?) ili UnRAID gde bi mi jedan drajv služio za parity. Mada, imam i rezervnu Ivy Bridge i3 ATX mašinu sa dovoljno mesta za diskove, koja bi mogla da posluži...ali bih voleo da to bude kompaktno.

Elem, to bi mi služilo samo za arhiviranje/dump fajlova, ništa Plex, serveri, extra funkcije, ovo, ono...za sada. Dakle, čisto da smestim stvari koje skidam i da im kasnije pristupim ako mi zatreba nešto. Kako bi bilo najprostije da to obavim i da li mi uopšte treba pravi NAS ili to mogu da obavim sa prostim, "glupim" externim kućištem, bez nekih protokola?
Moze eksterno kuciste,moze unraid/snapraid(bese on je free za OMV?). JA sam uvek u principu ako imas to sto imas da napravis od toga,da ne ulazes za sada vise. Lako ces posle da se prosiris.
 
Ko je napisao da je RAID bekap barem na zadnje 2-3 stranice?



ZFS i mdadm(raid na kome rade QNAP/Synology) imaju scrub opciju,tj spartaju po disku i gledaju ostecene blokove, tako da oni popravljaju te korumpirane fajlove(ukoliko mogu naravno) , tako da valjda treba gledati samo da li su ti diskovi ispravni.
Odnosilo se na post iznad mog, nije rekao da je RAID backup ali da jeste pretraživao na tu temu.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Moze eksterno kuciste,moze unraid/snapraid(bese on je free za OMV?). JA sam uvek u principu ako imas to sto imas da napravis od toga,da ne ulazes za sada vise. Lako ces posle da se prosiris.

Slažem se...verovatno ću vremenom da uzimam još diskova pošto sam jbni hoarder pa ću da napravim propisni UnRAID ili slično, za sada mi treba samo prosti dump fajlova.

Imaš neku ideju za malo externo kućište koje bi moglo da primi 3-4 3.5" drajva a da nije neki 150+ evra NAS tipa Synology/QNAP?
Da li je USB3 dovoljan ili ima neka brža varijanta (Ethernet?) ako hoću da smeštam i vučem fajlove paralelno sa više diskova...?
 
Nazalost,nemam neku preporuku za fioku,izbegravao sam USB3.0 zbog toga jer su ranije znali da budu osetljivi pa da gube konekciju.
USB3.0 je dovoljan u principu jer je dosta dobra brzina,a tebi su Sata diskovi.
 
Ja sam drzao ssd-ove po usb3.0 i 3.1 fiokama. Radi super, a onda posle par dana obori konekciju na 27mb/s...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Slažem se...verovatno ću vremenom da uzimam još diskova pošto sam jbni hoarder pa ću da napravim propisni UnRAID ili slično, za sada mi treba samo prosti dump fajlova.

Imaš neku ideju za malo externo kućište koje bi moglo da primi 3-4 3.5" drajva a da nije neki 150+ evra NAS tipa Synology/QNAP?
Da li je USB3 dovoljan ili ima neka brža varijanta (Ethernet?) ako hoću da smeštam i vučem fajlove paralelno sa više diskova...?

Ako se desi da nadjes nesto pa cak i polovno od Qnap i Synology, trebas imati na umu da ces morati diskove formatirati.
Imao sam priliku da nabavim za ispod 200€(+/- 170€) Qnap 4bay koji je procesorski veoma slab ali kao "cold backup" popuno fukcionalan.

Za male "kutijice" na bazi Omv,FreeNas itd. Ces morati ili napraviti nesto sam na bazi hardvera tipa sam svoj Nas. Ili kupiti polovno zbog cijene nesto tipa HP Gen 5-6-8.
Nebi bilo lose da zamisao ostvaris i u obliku midi-tower-a. Doslo bi te mnogo jeftinije nego nego da pravis "mala" ili kupujes gotova resenja.
Hardver za Omv uopste netreba u tvom slucaju da bude srednje i vise jacine...cak sta vise i Celeron ili Amd u toj klasi moze pomoc.
Mala napomena, u Omv-eu mozes koristiti diskove koji su vec formatirani u ntfs-u i ostalim.Ali sigurno ocekuj da ce kad tad da se nesto pokarabasa.
Lijek lezi u formatiranju diska u ext4.
Za laike, i koji nikad nisu imali kontakta sa OMV i Freenas itd. , reci cu da nije raketna nauka. Da ima dosta slicnosti i istovetnosti sa gotovim resenjima.
Samo eto gui izgleda drugacije, kao i nacin prijavljivanja diskova.
Za ispomoc ima informacija da se nadje i ovdje i na njihovim forumima kao i na YT.

Ovo govorim zbog toga sto nam je KARMA ista po pitanju datahoarder-a.
 
Što se OMV-a tiče, može NTFS ali uzeti u obzir da su u tom slučaju ograničene mogućnosti kontrole pristupa fajlova (ACL valjda) pa neke od aplikacija nije moguće podesiti za rad (npr. Transmission) . Ako se koristi ext4 takvih bubica nema.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Ext4,zfs,xfs sta god hocete,to je vec preferenca. Ne vidim sto bi neko koristio NTFS na linuxu,al ajde ,pretpostavljam da se sve moze ako hoces. Sad je za OMV malo cudna situacija,posto cekamo OMV5 da izadje,medjutim volker nista ne prica, a sam Debian10 vec jako lepo radi. Plus je najavljen novi GUI za sledecu godinu,koji bas dobro izgleda. Docker modul vise nije aktuelan,vec portainer, pa sad nekome lakse nekome ne.
 
Već imam drugu ATX mašinu sa Ivy Bridge i3 u koju staje bar 6 drajvova, tako da sam praktično već pokriven...samo što bih voleo da mi to ne čuči pored stola već da imam nešto kompaktno, heh. Videću već...radije bih da se ne trošim na NAS već da te pare dam za same diskove, ali ako ne nađem ništa jeftino, ko zna.

Znam da su drugi fajl sistemi bolji od NTFS, ali potrebe su mi bazične (prosti dump) pa bi NTFS verovatno završio posao. Plus onda moram da bekapujem stvari pre formatiranja pa da posle vraćam...urgh. A i, iskreno, ne snalazim se toliko sa ovim stvarima. No, naučiće se, Bože zdravlja...
 
Otkud ti to da Raid1 ne radi scrub? Naravno da radi,cim imas podatak na 2 mesta(ili parity) scrub moze da se radi. Ne verujem da postoji sansa da ga ne podrzava,ali posto imas 4mesta za diskove,ja sam uvek za Raid5 plus taj tvoj bekap. Ako se plasis Linuxa,onda nemoj da stavljas OMV ili slicno, mada ti je i Knap/Synology isto open software,samo malo zamaskiran. Opet kazem,posto vec imas hardver,uzmi diskove koji ti se uklapaju u koncepciju u ne zamaraj se sa UBERom :D

Pa bukvalno ne mogu to da uradim na mom Synology NAS-u. Kada otvorim opcije za RAID1 Storage Pool i odem na Data Scrubbing kaze "Data scrubbing is not supported". A i na njihovoj support stranici mislim da spominje samo RAID5. Resetovao sam bio u medjuvremenu jednom ceo uredjaj jer sam mislio da nesto tu ne valja i i dalje mi kaze da nije podrzano. Mogu i screenshot da nabacim ovde ako treba. Jesi li nailazio da ima da se ukljuci data scrubbing na R1 u DSM-ovima, da znam da li da se brinem?

Ne plasim se ja Linuxa, uglavnom ih i gotivim (licni favorit Mint) jer su besplatna alternativa, ali u trenutku kada sam donosio odluke za NAS nisam imao slobodnog vremena za sebe, kamoli da sklapam NAS, pa sam isao linijom manjeg otpora. Ali me inace povremeno zagolica da sastavim neki dobar, samo se za sad uspesno uzdrzavam. :)
Poslusacu vase savete, bice R5 sa 4 SSD od 1 ili 2TB, a mozda kasnije napravim sebi neki nas za R6, ako finansije i vreme dozvole. :) Hvala puno na pomoci!

Vidim da pominjete OMV (kontam da je to Open Media Vault), jel preferirate njega ili FreeNAS? Posto bi mene zanimao ovaj drugi, najvise zbog ZFS, ali mozda i gresim. :)

@jurodivi:
Jedna od varijanti o kojima sam ja razmisljao je da kupim neki stariji (core 2/3/4xxx cpu) desktop brandname SFF, po mogucstvu sa DVD drajvom i dva prostora za HDD. Izvadis DVD i mozes da stavis jos jedan hdd i eto NAS. A ti desktopovi ne uzimaju previse prostora.
 
Poslednja izmena:
Jedna od varijanti o kojima sam ja razmisljao je da kupim neki stariji (core 2/3/4xxx cpu) desktop brandname SFF, po mogucstvu sa DVD drajvom i dva prostora za HDD. Izvadis DVD i mozes da stavis jos jedan hdd i eto NAS. A ti desktopovi ne uzimaju previse prostora.

Da, i to je mogućnost...mada, nemaju mnogo mesta za drajvove, koštaju skoro koliko i NAS a veći su. Razmotriću...
 
Da, i to je mogućnost...mada, nemaju mnogo mesta za drajvove, koštaju skoro koliko i NAS a veći su. Razmotriću...

Ja sam razmatrao Dell 7010 SFF, neki modeli bi trebalo da imaju dva slota za HDD, ako se ne varam, to je oko 50ak eura treca generacija Core i3. Ali da, ima i gotovih NAS uredjaja da se kupe za te pare,samo ih treba malo proguglati pre kupovine, da li ti rade posao.
 
2 slota su malo, treba mi bar 3-4...to je već teritorija ATX kućišta, što već imam. Bacio sam pogled na polovne mašine i servere na KP, zabolela me je glava...
 
@nixan
QNAP jos u 212p je imao R1 scrub,ne znam sto synology nema,moracu da pogledam(doduse nemam Synology kod sebe). OMV isto ima ZFS,zato je i tako dobar :) ,samo moras extras da instaliras,plus ja instaliram i proxmox kernel i nema problema.
Sto se tice masina, 2 su mi recimo i3 sakati dual core, 8 ili 16 RAMa,i jedan amd 2650 sempron sa 6gb RAM-a, sto znaci da mozes da vrtis OMV na cemu god hoces u principu.Tek kad prebacis recimo 6-8 diskova ti mozda treba jaca masina.
@jurodivi, u principu samo nam treba neka kanta kao Synology(valjda ima oni kinezi sto valjaju to) microItx ploca i dodas RAID karticu, i mozes sta god hoces da vrtis. Iskreno,najvise sto mi se svidja kod Knap/Synology jeste hotswap i lampice napred na diskovima(znam da i to moze na Debianu da se nabudzi).

I na kraju, OMV vs FreeNAS uvek OMV samo zato sto je Debian.
 
Ext4,zfs,xfs sta god hocete,to je vec preferenca. Ne vidim sto bi neko koristio NTFS na linuxu,al ajde ,pretpostavljam da se sve moze ako hoces.

Pa nemora se koristiti, ali je DEFINITIVNO korisno kad moras kopirati neku datoteku od stotine gigabajti do kojeg terabajta.
To raditi putem copy-paste sa racunara ili ext.usb na Nas je malo neprakticno da nekazem ubitacno sporo.
Ovako, taj hdd ubaciti u Omv i kopirati dok si rekao piksla.

Na to sam mislio.
 
Što se OMV-a tiče, može NTFS ali uzeti u obzir da su u tom slučaju ograničene mogućnosti kontrole pristupa fajlova (ACL valjda) pa neke od aplikacija nije moguće podesiti za rad (npr. Transmission) . Ako se koristi ext4 takvih bubica nema.

Apsolutno si u pravu u vezi ovoga!!

Stim da sam imao dvije havarije(koje su izazvane licnim prckanjem-ali iskustvo je iskustvo) (po kome sam lekciju naucio backup i backup) da su mi se diskovi hmmm "popucali"....pa vadi nazad data u bezimenoj formi ili "pijaca" Jovo na novo".
 
Iskreno,najvise sto mi se svidja kod Knap/Synology jeste hotswap i lampice napred na diskovima(znam da i to moze na Debianu da se nabudzi).

I na kraju, OMV vs FreeNAS uvek OMV samo zato sto je Debian.

Zar nemoze i na OMV-u, ako se odjavi hdd na odgovarajuci nacin?!
 
Poslednja izmena:
Pa moze naravno,zato sam i napisao na Debianu moze :)
Samo je QNAP/Synology nacin mnogo laksi(otprilike samo u tome i eventualno mozda podizanje mail server-a ili tako neke ozbiljnije stvarcice).Za sve ostalo Docker/OMV/ZFS i zavrsena prica.
 
Vi koji koristite OMV, da li ste instalirali na ssd ili na hdd?
I ukoliko ste stavili na ssd, da li biste bili ljubazni da kazete, koliko dugo ga imate(ssd u upotrebi) i koliko pisanja je imao do sada?

Ovo pitam cisto informaticki, meni sluzi kao video biblioteka...i za tri godine je "napisao" samo 650gigabajti (Sandisk Ultra 120gb) bez trima.
 
Vi koji koristite OMV, da li ste instalirali na ssd ili na hdd?
I ukoliko ste stavili na ssd, da li biste bili ljubazni da kazete, koliko dugo ga imate(ssd u upotrebi) i koliko pisanja je imao do sada?

Na flešku sam ga instalirao, traje skoro tri godine za sada. Ne znam koliko je bilo pisanja podataka za to vreme. Postoji plugin koji smanjuje količinu pisanja (FlashMemory ili folder2ram), koji držim instaliran i ne znam da li nešto pomaže.
 
Nesto na flesku,nesto na ssd.
SSD:
HDD Device 0: /dev/sda
HDD Model ID : SanDisk SSD U110 128GB
HDD Serial No: 144306401097
HDD Revision : U221000
HDD Size : 120197 MB
Interface : S-ATA Gen3, 6 Gbps
Temperature : 39 °C
Highest Temp.: 50 °C
Health : 100 %
Performance : 100 %
Power on time: 881 days, 10 hours
Est. lifetime: more than 943 days
Total written: 16.42 TB
The status of the solid state disk is PERFECT. Problematic or weak sectors were not found.
The health is determined by SSD specific S.M.A.R.T. attribute(s): #232 Spare Blocks Remaining
No actions needed.
 
Na flešku sam ga instalirao, traje skoro tri godine za sada. Ne znam koliko je bilo pisanja podataka za to vreme. Postoji plugin koji smanjuje količinu pisanja (FlashMemory ili folder2ram), koji držim instaliran i ne znam da li nešto pomaže.

Pa nebi bilo lose da pogledas...znas gdje se nalazi.
Bilo bi dobra informcija i onima koji misle isto da urade.
Za plug-in mi je poznato.Mislio sam isto i za ssd da uradim,
medjutim na forumu ne vide potrebu za istim,pa na kraju nisam ni uradio.

Nesto na flesku,nesto na ssd.
SSD:
HDD Device 0: /dev/sda
HDD Model ID : SanDisk SSD U110 128GB
HDD Serial No: 144306401097
HDD Revision : U221000
HDD Size : 120197 MB
Interface : S-ATA Gen3, 6 Gbps
Temperature : 39 °C
Highest Temp.: 50 °C
Health : 100 %
Performance : 100 %
Power on time: 881 days, 10 hours
Est. lifetime: more than 943 days
Total written: 16.42 TB
The status of the solid state disk is PERFECT. Problematic or weak sectors were not found.
The health is determined by SSD specific S.M.A.R.T. attribute(s): #232 Spare Blocks Remaining
No actions needed.

16TB...interesantno!!!

Da li je to ssd na kome je samo OMV instaliran ili ga koristis i kao data disk?
Cemu ti OMV Nas sluzi?


Koristim inace OMV 3(64bit), sad jedno pitanje:

Da li OMV 4 i 5 imaju trim za ssd(tacnije Debian)?
I da li je automatski ukljuceno ili treba aktivirati?

Znam da je bilo neke price o tome ali sam zaboravio.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno