Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Uz efikasnost, i ekološke karakteristike, zbog toga što postoji velika mogućnost da i Srbija uvede eko-namete na emisione gasove (ako već nema), pa će u slučaju potrebe za dopunom klime itekako biti bitno da li je R32, ili R410A. U Norveškoj je već sad akciza/namet na R410R preko 100 EUR/kg. Sigurno zoxor zna da li i u Srbiji već postoje slični nameti.

Pogledajte prilog 272063
Ne postoje.
Uvesce evropske kada/ako srbija udje u EU.
 
Kako da forsiram klimu da duva nanize?
Neka Mitsubishi je u pitanju.

Postavi se na daljincu da duva nanize, duva neko krace vreme, i kroz manje od 10m se samo vrati na sredinu i tu ostane.
 
Koju klimu kupiti, Fujitsu asyg12lmce/aoyg12lmce ili Fujitsu asyg12kmta/asyg12kmta?
Vidim da nije neka razlika u ceni a i specifikacije su im slične, razlika je u freonu.
 
Nisam pitao zasto tako rade, nego kako da ja sredim da rade kako meni odgovara? Klima je usmerena na mesto gde provodim skoro pola dana, znaci ili duva dole ili ne moze da duva :(
To je deal-breaker najgoreg vida.
 
Nisam pitao zasto tako rade, nego kako da ja sredim da rade kako meni odgovara? Klima je usmerena na mesto gde provodim skoro pola dana, znaci ili duva dole ili ne moze da duva :(
To je deal-breaker najgoreg vida.
Otkaci se motor koji pokrece usmerivac sa ploce i podesi se rukom po zelji.
 
:D :D :D Nije to loša ideja.
 
1 kubik je 1000 litara, nije puno za bazen, ali jeste puno vode za grejanje. :) Nikad nisam razmišljao koliko vode ima u bazenu, npr. neka "kućna" varijanta 8x4x1,5 metar ima celih 48 kubika vode. Uz pomenutu količinu energije zagrevanja po kubiku lako je zaključiti da treba ozbiljna mašina za grejanje tako nečega. Koliki bi mogli da budu gubici toplote u zavisnosti od spoljne temperature?

Za ovaj bazen od 8x4 metra od 48 m3 vode grije jedna toplotna pumpa snage 8 kW.
Specifikacija je na sliki od pumpe, jedino je problem što je ova pumpa došla u ponudi sa komplet bazenom a nije inverterski model tako da će se zamijeniti za Inverter.


 
Ja nesto mislim da na midei krilca mogu da se okrecu 360 stepeni i nisam primetio da nesto curi...
mozda nisam potrefio takav polozaj???
 
Ja sam na >20 klima (i tipova i komada) do sada (menjao dosta stanova u Koreji primarno) nijednom nisam video problem sa krilcima da curi (a pogledam cesto, nisam znao da krilca mogu da izazovu curenje, nego da crevo ne vrati vodu jer se zapusi, to me je uvek plasilo). Ovo je prva klima gde ne moze da se podesi nanize krilca i da stoje.

360* ne verujem da mogu, nego 180* si mislio?



Just dreaming: kada bi bilo realno da moze u stanu da se poveze TP da hladi leti, a da se greje voda za kucne potrebe... ja bi prepolovio carbon footprint u najmanju ruku.
 
https://ebrdgeff.com/serbia/rs/
jel razmisljao ili dobio neko ovaj podsticaj?sto nebi uzeli,mislim da vredi probati,ostavio sam im mejl pa da vidimo,taman kontam stolariju menjati.
15% vracaju za samo jednu stvar ukoliko bi bila samo stolarija.
20% ako uzimate vise i iz raznih grupa,znaci stolarija i klima
 
Poslednja izmena:
Ja sam na >20 klima (i tipova i komada) do sada (menjao dosta stanova u Koreji primarno) nijednom nisam video problem sa krilcima da curi (a pogledam cesto, nisam znao da krilca mogu da izazovu curenje, nego da crevo ne vrati vodu jer se zapusi, to me je uvek plasilo). Ovo je prva klima gde ne moze da se podesi nanize krilca i da stoje.

360* ne verujem da mogu, nego 180* si mislio?



Just dreaming: kada bi bilo realno da moze u stanu da se poveze TP da hladi leti, a da se greje voda za kucne potrebe... ja bi prepolovio carbon footprint u najmanju ruku.
Djalf je u pravu za mogucnost pojave kondenza na vertikalno postavljenim krilcima ali se to ipak retko desava odnosno mozda ako je vrlo visoka vlaga i veliki kapacitet uredjaja a u svakom slucaju pricamo o kapljicama vode koji mogu da se kondenzuju na samim krilcima i to ne bas u nekoj ogromnoj kolicini.
Toplotne pumpe se koriste za istovremenu pripremu sanitarne vode i hladjenje ali taj sistem zbog neistovremenosti potreba zahteva dodatnu opremu za nadoknadjivanje energije koja fali odnosno ako TP ima potrebe da hladi a nema potrebe da greje sanitarnu vodu taj visak toplote mora negde da se odvede. Postoje mnoga resenja ali to zavisi od vrste TP.
 
Poslednja izmena:
Ugradio bih klimu, ali godinama to izbegavam zbog položaja zgrade jer bi prolaznicima bukvalno kapao kondenz na glavu. Spuštanje crijeva niz fasadu bi uništilo zgradu estetski.
Ima li neka mogućnost da se ovo riješi?
Neki pristojan rezervoar za kondenz, da ne kacim flašu 2L na zid.
Koliko se uopšte kondenzata dnevno stvori? Temperaturna razlika i valaga nisu tako visoki. Ipak se radi o Sarajevu.
 
Toplotne pumpe se koriste za istovremenu pripremu sanitarne vode i hladjenje ali taj sistem zbog neistovremenosti potreba zahteva dodatnu opremu za nadoknadjivanje energije koja fali odnosno ako TP ima potrebe da hladi a nema potrebe da greje sanitarnu vodu taj visak toplote mora negde da se odvede. Postoje mnoga resenja ali to zavisi od vrste TP.
Koja količina vode je uopšte potrebna za hladjenje recimo prostorija 100m2? Čini mi se da je već pisano u temi, ali se ne sećam. Recimo da A+ klime za hladjenje potroše mesečno oko 1000kWh (lako za raćun), koliko vode treba dnevno da se zagreje 20 do 80*C da bi se to postiglo?
Znam da je generalno pitanje temperaturnog kapaciteta vode vs. vazduha, ali po onome što nalazim online nešto mi izlaze čudne brojke.
 
Poslednja izmena:
Ugradio bih klimu, ali godinama to izbegavam zbog položaja zgrade jer bi prolaznicima bukvalno kapao kondenz na glavu. Spuštanje crijeva niz fasadu bi uništilo zgradu estetski.
Ima li neka mogućnost da se ovo riješi?
Neki pristojan rezervoar za kondenz, da ne kacim flašu 2L na zid.
Koliko se uopšte kondenzata dnevno stvori? Temperaturna razlika i valaga nisu tako visoki. Ipak se radi o Sarajevu.
Ne sprovedes crevo za kondenz napolje, nego stavis unutra posudu koliku hoces i crevo u nju, kako bi u sustini i trebalo da se radi :)


Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Bas tako, ili jos bolje kondenz sprovesti u kanalizaciju.
 
Koja količina vode je uopšte potrebna za hladjenje recimo prostorija 100m2? Čini mi se da je već pisano u temi, ali se ne sećam. Recimo da A+ klime za hladjenje potroše mesečno oko 1000kWh (lako za raćun), koliko vode treba dnevno da se zagreje 20 do 80*C da bi se to postiglo?
Znam da je generalno pitanje temperaturnog kapaciteta vode vs. vazduha, ali po onome što nalazim online nešto mi izlaze čudne brojke.
Toplotna pumpa proizvodi/oduzima manje vise istu kolicinu energije sa strane kondenzatora i isparivaca.
Ako TP potrosi 1000kWh elektricne energije i ako pretpostavimo COP recimo 3 proizvesce manje vise 3000 kWh hladne vode i isto toliko tople vode.
To sve pretvoriti u kolicine vode pod odredjenom temperaturom je malo ozbiljniji proracun.
Vecina kucnih toplotnih pumpi moze da zagreje vodu do oko 55°C postoje dvostepene koje mogu da zagreju na 80°C ali im je COP vrlo nizak ia cena paprena.
 
Tp Voda-Vazduh sam mislio. Dakle naci koliko treba kWh da se zagreje 1l vode 50*C. Bojlerima treba oko 2-4kWh (ne znam tacno za pun..) da zagreju >50*C, 80l vode. Znaci, za ovu ideju bi trebalo preko (750 do 1500)*80L mesecno??

Ako nisam neku nulu preterao, previse.
 
Tp Voda-Vazduh sam mislio. Dakle naci koliko treba kWh da se zagreje 1l vode 50*C. Bojlerima treba oko 2-4kWh (ne znam tacno za pun..) da zagreju >50*C, 80l vode. Znaci, za ovu ideju bi trebalo preko (750 do 1500)*80L mesecno??

Ako nisam neku nulu preterao, previse.
Nije mi jasno ovo (750 do 1000) ali najbitnije je da TP koji hladi, toplu vodu daje potpuno besplatno jer se ta toplota inace baca.
 
Ako treba 2kWh da se 80L zagreje >50C, a mesecno klima 3000kWh ohladi, znaci da treba 80*3000÷2 litara vode da se zagreje.
Ako je 4kWh za 80L, onda 80*3000÷4.

To ni bunar ne bi bio isplativ :(
 
Ako treba 2kWh da se 80L zagreje >50C, a mesecno klima 3000kWh ohladi, znaci da treba 80*3000÷2 litara vode da se zagreje.
Ako je 4kWh za 80L, onda 80*3000÷4.

To ni bunar ne bi bio isplativ :(
Pa ne mora TP da greje vodu za svih 3000 kWh koje hladi samo onoliko koliko je potrebno domacinstvu, ostatak se baci u vazduh.
1000 kWh je jako puno struje meni za hladjenje kuce od 200m2 treba 250 kWh mesecno pri najludjem letu.
Za zagrevanje 80l vode sa 10 na 50°C treba (bez kalkulacije gubitaka) 3,72 kWh energije.
Sa 3000kWh moze se zagrejati bojler od 80l sa 10 na 50°C 806 puta odnosno ukupno 64480 litara.
 
To sve pretvoriti u kolicine vode pod odredjenom temperaturom je malo ozbiljniji proracun.

Treba vam podatak o toplotnom kapacitetu vode.

A on je 0.00117kWh/kg°C.
Dakle, da jednu litru (jedan kg) vode ugrejete za 1°C, treba vam 0,00117kWh toploptne energije.

Isto toliko tolote akumlira voda, po litri, na svaki °C.

Ova veličina se razlikuje za veće temperature, ali ove za kućnu upotrebnu, to je to.

Googlajte ovako...
 
Poslednja izmena:
Pa to je to 0.0011 * 50C * 80L je oko 4.4kWh.
Ja sam dao primer da je 1000kWh potrosnje klima zbog prostije racunice, sto za stan ovog juna nije daleko od istine.

Tnx za potvrde obojica.
 
Sta predlazete kuca gornji sprat, 50 kvadrata, dobra izolacija, do 70 000 max
 
https://ebrdgeff.com/serbia/rs/
jel razmisljao ili dobio neko ovaj podsticaj?sto nebi uzeli,mislim da vredi probati,ostavio sam im mejl pa da vidimo,taman kontam stolariju menjati.
15% vracaju za samo jednu stvar ukoliko bi bila samo stolarija.
20% ako uzimate vise i iz raznih grupa,znaci stolarija i klima

Ovo je bilo aktuelno u Bosni pre nekoliko godina. Tetka je uzela taj subvencionisani EBRD kredit i uradila fasadu i centralno grejanje u kući. Ne sećam se sad koliko je bio povoljniji od komercijalnih kredita, a čak i nevezano za to, troškovi grejanja su toliko manji da će se sve to isplatiti u nekom momentu.
 
Jel može pomoć oko dve stvari :)

1. Šta može biti uzrok zamrzavanja jedne od cevi na spoljnoj jedinici (donja)?
- Klima radi, ali samo vrti unutrašnji vazduh.

2. Jel može neki kratak spisak "best buy" klima?
Sa jedne strane razmišljam o nekoj jeftinijoj inverter klimi (a da vredi, znam da su ovde ranije pominjane neke od 400-500€), a sa druge (ukoliko stanodavac ipak smatra taj trošak neopravdanim) o "ne inverter" 12-ci. Treba predlog za obe varijante.

Prostor je 60 kvadrata, cela jedna strana je u staklu (9 okna prozora + 2 vrata), ali više od jedne klime sigurno neće ugrađivati, a najbitnija je jedna prostorija da se hladi/greje, a ostale koliko stignu. Do sada je to radila (daleko od savršenog, ali da može da prođe) Samsung 12-ca, prilično stara, koja se svaki čas kvari.

Svaki savet je dobrodošao.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno