Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Često zaboravljamo da Intel i AMD( i ako ne formalno) imaju odnos ko VW i Škoda. Tako da AMD neće pustiti R 16/32 dok Intel konačno ne siđe na niži prouzvodni proces. Ove X570 ploče su očigledno pravljene za dosta jače procesore od ovih koji su predstavljeni, 105W su podržavale i predhodne generacije X ploča.
 
Nemaju bas odnos kao VW i Skoda (Skoda je u vlasnistvu VW grupe), ali delimicno imaju zajednicke akcionare - Vandguard Group najveci zajednicki akcionar (oko 7 i 9% akcija od jedne i druge kompanije).
Naravno da i nevezano potpuno za to imaju odredjeni odnos, cuvaju se medjusobno zbog eventualnih kazni za monopol, a i upliva neke trece kompanije na to trziste. Razlike u ceni i performansama su dozvoljene, ali to nece otici u ekstrem.
 
Mene samo plase cene ploca, sve izgledaju besno, a besnilo se obicno naplacuje papreno. Tesko da ce biti 14 phase ploca ispod 220-250e, makar prvih 3-4 meseca.
 
A koji ce ti ploca od 14 faza na 100w procesoru sa malim oc kapacitetom...8 faza puna kapa. Uostalom,ima solidnih b450 ploca za po 80-100e, tako da nema razloga za brigu.
 
Mislim da je razlog za kasnije puštanje 16c/32t pre svega nov proces. Jer takav model zahteva da na oba modula bude funkcionalno svih 8 jezgara. A sigurno će prodati mnogo više 3700X/3800X komada za 350€ nego 16c/32t procesora koji su zanimljivi samo entuzijastima.

Takođe, i dalje treba prodavati Threadripper, dok ne dođe naredna generacija.

Na temu ploča nema mnogo priče. Ko hoće 8+ core CPU, mora da izdvoji bar 150-200 € za ploču. Uvek bilo i biće. Mislim, to su već radne stanice, tako da ne vidim razlog za kuknjavu
 
Mene samo plase cene ploca, sve izgledaju besno, a besnilo se obicno naplacuje papreno. Tesko da ce biti 14 phase ploca ispod 220-250e, makar prvih 3-4 meseca.

Mislim da si podcenio cene na izlasku, 220-250 eura će biti najjeftinije X570 ploče, 14 faza će biti preko 400 eura. Videli ste onaj leak MSI X570 cena...
 
Poslednja izmena:
Do 230e za neki od top modela je ok cena, samo se plasim da ne bude 300e. To je razlika izmedju 3700x i 3800x npr.

@fingon

Verujem da ce OC potencijal da bude mali, mada je po meni OC cak i nepotreban. Kumu sam sklapao 2700x pre nekih 3 meseca, sve na def, jede zivu decu.
 
Kako to misliš OC nepotreban? Kako to misliš ručak nije bitan? :D
 
"AMD says that there will be 56 X570 motherboards available from its partners when the new CPUs launch."

Za 40 dana izlazi 56 ploca, sigurno ce biti i jeftinijih...
 
Mislim da si podcenio cene na izlasku, 220-250 eura će biti najjeftinije X570 ploče, 14 faza će biti preko 400 eura. Videli ste onaj leak MSI X570 cena...
Gde iskopa taj leak? Baci link.
 
Gde iskopa taj leak? Baci link.

Got a german article here that quotes MSI prices:

Godlike: 777€
Creation: 539€
MEG X570 ACE 429€
MPG X570 Gaming Pro Carbon WiFi 299€
MPG X570 Gaming Edge WiFi 239€
MPG X570 Gaming Plus 219€

Ovde je bilo:
https://www.computerbase.de/2019-05/msi-x570-mainboards-uebersicht-preise/

Obrisali su cene i stavili update (ovo je prevod sa nemačkog):
"According to MSI, the prices posted on Monday via press release were incorrect. The final prices should be different, but they can not call the manufacturer. At the request of the manufacturer, the editors have removed the allegedly wrong prices for the time being."

Takođe juče se pojavio i leak za X570 Gigabayte ploče koji je potvrdio MSI cene. Mrzi me sad da tražim link, zapamtio sam sam da je cena za jedinu X570 ploču sa pasivnim hlađenjem X570 Aorus Xtreme 500 evra.

Meni lično je zanimljiv 3700X, ali uz ove cene ploča ne vidim rezon po kom prosečan korisnik može da opravda kupovinu. Ili da se čekaju B550 ploče, za koje se šuška da neće pre 2020., ili da se sačeka da prođe par meseci po izlasku i da se vidi kakva su iskustva sa uparivanjem novih procesora i starijih generacija ploča...
 
Poslednja izmena:
Pa po onoj tabeli je najisplativije kupiti neku dobRU X470 plocu, jer guta sve procesore.
 
Cenim da ce biti modela od oko 150e. U svakom slucaju,i ako ne bude,bice b450/x470 tako da nema zime
 
Po svemu sudeci, nema vise jeftinog AMD-a, video i on kako se bere med.
Ploca za AMC cpu ~800e, gde ode ovaj svet. :)
 
Ne znam za vas,ali ja cu verovatno sastaviti nesto za 400, 3700x i neka b450,puna kapa. Po manjoj ceni od 9700k dobijem jaci procesor + plocu + kuler.

Za 800e se ide na 12/24 kombo sa x570 plocom i 32gb rama.
 
Slazem se u potpunosti, zasto bi ljudi koji hoce recimo 3600 sa x ili bez kupovali plocu od 200+ eura. Svaka zobiljnija 450 ili 470 ce gurati cak i ove 12/24.
 
Got a german article here that quotes MSI prices:

Godlike: 777€
Creation: 539€
MEG X570 ACE 429€
MPG X570 Gaming Pro Carbon WiFi 299€
MPG X570 Gaming Edge WiFi 239€
MPG X570 Gaming Plus 219€

Ovde je bilo:
https://www.computerbase.de/2019-05/msi-x570-mainboards-uebersicht-preise/

Obrisali su cene i stavili update (ovo je prevod sa nemačkog):
"According to MSI, the prices posted on Monday via press release were incorrect. The final prices should be different, but they can not call the manufacturer. At the request of the manufacturer, the editors have removed the allegedly wrong prices for the time being."

Takođe juče se pojavio i leak za X570 Gigabayte ploče koji je potvrdio MSI cene. Mrzi me sad da tražim link, zapamtio sam sam da je cena za jedinu X570 ploču sa pasivnim hlađenjem X570 Aorus Xtreme 500 evra.

Meni lično je zanimljiv 3700X, ali uz ove cene ploča ne vidim rezon po kom prosečan korisnik može da opravda kupovinu. Ili da se čekaju B550 ploče, za koje se šuška da neće pre 2020., ili da se sačeka da prođe par meseci po izlasku i da se vidi kakva su iskustva sa uparivanjem novih procesora i starijih generacija ploča...

Tačno sam znao šta će da bude, čim sa video da koriste serverski PCB i da svaka ima WI-FI.
MSI ga preterao, nije da bih kupio njihovu plocu. Imam z87 G45 i rekao sam nikad više ne uzimam MSI *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*. AsRock me interesuje, kao i Gbyte.
Ja više od 270e za 14phase ne dam, makar čekao b550 ili uzeo taichi x470 za ispod 200.
 
Poslednja izmena:
Sto? Meni je super radila msi z87 g45, bila je best buy u visoj srednjoj klasi neko vreme
 
Proizvodjaci su izbacili biose i za A320 ploce.
 
Posto planiram 3600, verovatno cu neku B450 plocu (kad B550 nije na vidiku, a ove izgleda preskupe), samo jos ne znam kako ce raditi Radeon Navi srednje klase na njoj, valjda nece traziti pci-e 4. Detalji o tome ce biti tek 10. juna?
 
Posto planiram 3600, verovatno cu neku B450 plocu (kad B550 nije na vidiku, a ove izgleda preskupe), samo jos ne znam kako ce raditi Radeon Navi srednje klase na njoj, valjda nece traziti pci-e 4. Detalji o tome ce biti tek 10. juna?

Navi dolazi sa PCI-Express 4, tako da ne može da radi na starim pločama osim ako se preko updejta bios-a ne osposobe portovi.

"PCIe 4.0 will usher in a new connector, but it is backwards compatible with PCIe 3.0 cards. But, PCIe 4.0-based cards will not work with the old PCIe 3.0 ports. Al Yanes, the President of the PCI SIG explained in an interview with EE Times: "We are getting 16GT/s, something no one thought was possible a few years ago."
 
Sto? Meni je super radila msi z87 g45, bila je best buy u visoj srednjoj klasi neko vreme

Jes da ne dodaje napon na cpu, iako je manual. Zato je Asus zakon, pre MSI sam samo asus imao, sve ploce visoke srednje klase.
CPU mi je na 1.2, a prijavljuje 1.215-1.22. Komp je 100% stabilan, samo me nervira.



Što se cene ploča tiče, RGB za ložanu, Killer WI-FI, kao i killer lan, marketinška stvar zbog koje cena ploče ode gore 50+ jura.
 
Poslednja izmena:
Nema to veze,kod dosta ploca se to desava,a i moze da bude do llc ili offset voltaze. A i ako nisi merio unimerom,sva ta softverska ocitavanja nemaju pojma
 
Poslednja izmena:
Upravo ovo. Dok unimer ne izmeri, ne zna se koji je tačan napon i koji su vdropovi.
Nema to veze,kod dosta ploca se to desava,a i moze da bude do llc ili offset voltaze. A i ako nisi merio unimerom,sva ta softverska ocitavanja nemaju pojma

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno