Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@ daimy2017

NS se ne racuna - tamo lupaju PDV i na paketice od 2-3$
 
Javljajte kad pocnu da stizu porudzbine i sa kojim datumom.Ovi praznici ga oduzise. Za 5 dana stigne iz Kine,a iz Bg ce izgleda trebati 20.
 
Izgleda da su počeli da rade! Imam jedan paket koji je prispeo 30.12.pg a danas je prvi update "Otprema".
 
Meni stali sa otpremama 29og, verovatno ce sutra status za danas.
 
bgd?

5eb6ecb37d3b7d802367d1551655593c.jpg


Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
Pozdrav, treba mi hitan odgovor ako neko zna kakva je sada situacija sa dronovima koji se poruce iz Kine? Vrednost je oko 50 dolara i mali dron sa kamerom je u pitanju (ceo paket oko 500grama). Citam da su ranije vracani dronovi i da je bilo potrebno misljenje ministarstva za uvoz i brdo papirologije. Vec sam uplatio i cekam slanje paketa
 
Jel narucivao neko 3D stampace? Gledam Ender 3 na BG i vidim da je Expedited shipping 59 dolara. Izadje nekih 10000 jeftinije nego kod nas.

Zanima me koliko cepaju carinu na ovoliku kutiju.
 
Ja sam hteo da naručim ali sam odustao kao fizičko lice baš zbog carine, verovatno ću ove godine uzeti ali preko firme.
Nema šanse da to prođe bez da traže uvoznu okumentaciju i naravno još jedno 100€ na ime carine i PDVa.
Na firmu ti je za takve stvari carina 1% a PDV, klasika 20%...
P.S. Expedited shipping znači DHL ili nešto slično tome tako da računaj na još tipa 5000RSD dodatno za špeditera...
 
Poslednja izmena:
Onda mu izgleda dodje jeftinije da kupi kod nas za 10K skuplje,a ispadne jeftinije na kraju. Jer Dhl troskovi i carina i porez na stampac,sad koliko kostaju ti stampaci zavisi koliko ce da plati dazbine.
 
Ja sam hteo da naručim ali sam odustao kao fizičko lice baš zbog carine, verovatno ću ove godine uzeti ali preko firme.
Nema šanse da to prođe bez da traže uvoznu okumentaciju i naravno još jedno 100€ na ime carine i PDVa.
Na firmu ti je za takve stvari carina 1% a PDV, klasika 20%...
P.S. Expedited shipping znači DHL ili nešto slično tome tako da računaj na još tipa 5000RSD dodatno za špeditera...
nije dhl više 5000 sad je malo manje [emoji23]

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
fe28780ea48838033e5b80b677b12a41.jpg



+ PDV
 
Poslednja izmena:
Jel narucivao neko 3D stampace? Gledam Ender 3 na BG i vidim da je Expedited shipping 59 dolara. Izadje nekih 10000 jeftinije nego kod nas.

Zanima me koliko cepaju carinu na ovoliku kutiju.

Ja isto hteo ovaj ender 3 pa odustao. I baš zbog ove cene za poštarinu. Sve okolne države imaju slanje po ceni jednog dolara, tu spadaju i Albanija i Makedonija i BiH. Samo za Srbiju 50+$. Pa na sve to zajedno plus 30% carina i porez.
Da ne spominjem ove u EU, oni mogu da naruče iz magacina u Nemačkoj pa stiže bez carine i poreza.
 
I sa tom postarinom nije problem. Nije ni DHL problem. Vise me zanimalo zbog velicine kutije.

Inace, sad su mi stigle 2 posiljke DHL-om ecommerce i otisle na Postu a ne na DHL. Isto, skuplji paket ($350+$45 dhl) i proslo glat bez carine (BG). Paket je bio 15x10x10.

Na kraju cu ili naruciti kod drugara u AT ili platiti ovde duplo :)
 
I sa tom postarinom nije problem. Nije ni DHL problem. Vise me zanimalo zbog velicine kutije.

Inace, sad su mi stigle 2 posiljke DHL-om ecommerce i otisle na Postu a ne na DHL. Isto, skuplji paket ($350+$45 dhl) i proslo glat bez carine (BG). Paket je bio 15x10x10.

Na kraju cu ili naruciti kod drugara u AT ili platiti ovde duplo :)

DHL I DHL Express su 2 različite vrste usluge (isti vlasnik, različita usluga).DHL, DHL standard, DHL ecommerce (zavisi kako se zove u kojoj državi) je klasična poŠta i kod nas ti dostavlja naša pošta. DHL Express ti dostavlja DHL Express.
 
Gde je najbolje da naručim iz Kine mob. od 200€ sa DHgate-a, kako ne bih ili što manje platio carinu/PDV? Xiaomi PocoPhone F1, malo manje od 200€ sa kuponom.

Za BiH kažu da za Bosnu moze do 300KM (150€) bez carine i PDV-a.

Za CG: Ispod 75€ nema nikakvih dažbina, od 75-150 pdv, 150+ pdv i carina.

Kako je to u praksi, gde više proveravaju? Svaki savet je dobrodošao, hvala! ;)
 
I sve to piše u FAQ-u u prvoj poruci baš na ovoj temi...

A gde pise za DHL ecommerce? DHL ecommerce sam platio koliko i Express s tim sto su 2 stigle za 4 dana a express za 2 dana. 2 otisle na Postu, 1 na DHL.

Owim, pravilo je da nema pravila. Prolazili su mi telefoni i bez carine. Sa carinom su uvek procenjivali na $100 i na toliko su placene dazbine. Ako hoces bez dazbina, posalji kod nekog u EU ako imas pa neka ti donesu. Em neces platiti dazbine, em je DHL express 10-15€.

I na kraju, ako kalkulises sa carinom, bolje kupi preko oglasa jer te mozda izadje isto.
 
jedno pitanjce...
recimo naručim 10ak stvarčica po dva-tri evra sa alija, naravno sve različitih kategorija i od dr. prodavaca sa alija. da li pošto se neće cariniti poštar ima pravo da kada mu dok...či naplaćuje dostavu ili će post express razvoziti robu...ko ima obavezu da dostavlja sitne stvari? nije u pitanju nikakva komercijala i preprodaja....nema ni smisla za sitnu robu
 
Pa nije posta postareva privatna firma pa da njemu dok..či da dostavlja,i da on odredjuje da ti naplati za to. Mislim ni jedna dostava nije dzabe,ali je to vec sve placeno i uracunato u cenu. I nece ti svih 10 posiljki stici isti dan. Postar raznosi postu svaki dan,i to je njegov posao za sta je "placen" i ne potrosi ceo dan samo tebi da dostavi jednu stvarcicu,vec ima dosta dostava dnevno i ti si mu uz put. Sitne posiljke ce ti doneti postar,a one gabaritnije obicno ostavi izvestaj da sam preuzmes u posti, jer ne moze bas da nosi teske i gabaritne predmete.
 
Owim, pravilo je da nema pravila. Prolazili su mi telefoni i bez carine. Sa carinom su uvek procenjivali na $100 i na toliko su placene dazbine.
Hvala.
Ako hoces bez dazbina, posalji kod nekog u EU ako imas pa neka ti donesu. Em neces platiti dazbine, em je DHL express 10-15€.
U EU se isto plaća carina, otkud da se ne plaća? Isto je na male iznose, valjda već od 50€.
Recimo, drugar koji živi u Beču stalno naručuje iz Kine ali i drugih zemalja i kaže da samo sa AliExpress-a nikad nisu naplatili carinu (naručio i laptop), ali da su mu naplaćivali sa sve iole veća pakovanja sa drugih kineskih sajtova (i iz drugih zemalja). Kako, zašto -- ne znam.
 
Pozdrav svima,

Interesuje me jedna stvar, hteo bih da poručim karte za F1 sa gpticketshop-a, e sad je što oni šalju fizičke ulaznice UPSom, koje vrede oko 200eur...Pošto nigde ne mogu da nađem neku konkretnu informaciju od strane državnih organa, a u ovoj temi poneko je pominjao da je uzimao ulaznice koje su stizale kurirom, al ne nadjoh nikakvu preciznu informaciju.

Da li je iko imao ovakva ili slična iskustva i da li mu je naplaćena carina ili neka slična nebuloza na ulaznice?
 
Jesu li pocele da pristizu nekom posiljke sa BG carine,javite koje datume obradjuju.
 
aliexpress dhl (gde piše bez dažbina EU) ide preko londona i ne plaća se u evropi ništa jer london je zvanično još uvek u EU.


ja sam kupio više telefona na hrvatsku (gore pomenutim dhlom) i svi su prošli bez dažbina.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
A gde pise za DHL ecommerce? DHL ecommerce sam platio koliko i Express s tim sto su 2 stigle za 4 dana a express za 2 dana. 2 otisle na Postu, 1 na DHL.

Owim, pravilo je da nema pravila. Prolazili su mi telefoni i bez carine. Sa carinom su uvek procenjivali na $100 i na toliko su placene dazbine. Ako hoces bez dazbina, posalji kod nekog u EU ako imas pa neka ti donesu. Em neces platiti dazbine, em je DHL express 10-15€.

I na kraju, ako kalkulises sa carinom, bolje kupi preko oglasa jer te mozda izadje isto.
Piše da je samo DHL Express pravi DHL, a da oni koji to nisu idu preko obične pošte.
 
Hvala.

U EU se isto plaća carina, otkud da se ne plaća? Isto je na male iznose, valjda već od 50€.
Recimo, drugar koji živi u Beču stalno naručuje iz Kine ali i drugih zemalja i kaže da samo sa AliExpress-a nikad nisu naplatili carinu (naručio i laptop), ali da su mu naplaćivali sa sve iole veća pakovanja sa drugih kineskih sajtova (i iz drugih zemalja). Kako, zašto -- ne znam.

Pisao sam ovde na temi pre par meseci da sam platio mirorless sa opremom 550 funti i da je prodavac poslao kod drugara u Bec. Nista nije placeno od dazbina. A narucivao sam svasta kod njega na adresu vrednosti i preko 1000e (macbook pro iz SAD)...

Moja preporuka ti je da uvek racunas pravu vrednost plus dazbine i da se prema tome vodis kad uporedjujes sa cenama sa oglasa. Za telefone se minimalno isplati a za malu razliku u ceni dobijas mogucnost reklamacije u slucaju nekog problema.

Ako je sudeci po temi, kod BG carine moze svasta da prodje a kod NS nista.
 
^ Onda nema pravila ni kod austrijske carine - drugar iz Beča se naplaćao carina za robu iz celog sveta (Amazon USA,... sem EU), s tim da je istakao da sa Ali-ja nije nikad. Za vece stvari (laptop) moram da ga pitam da li je to bilo do DHL isporuke (par postova gore spomenute), jer ne znam kako je naručio.

Obično kad uzimam telefon, to na kraju budu 3-4 telefona (narudžbine) jer mi se "zakače" i drugi, tako da zbirne carine i PDV više nisu mali iznos. ;)

Konkretno, PocoPhone F1 je malo manje od 200€ na DHgate, dok je na Aliju dosta skuplji (preko $300). Ako ga na BG carini procene na 100€ (kako ti kažeš), dažbine drzavi su 35€.

Za 4 telefona moguće 140€ SRB dažbina (različite narudžbine).
Za 4 telefona ušteda na cenu sa oglasa: 360€.

Mogu da naučim na BiH, CG, Beč. Mogu i Nemačku. A mogu i na SRB.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima,

Interesuje me jedna stvar, hteo bih da poručim karte za F1 sa gpticketshop-a, e sad je što oni šalju fizičke ulaznice UPSom, koje vrede oko 200eur...Pošto nigde ne mogu da nađem neku konkretnu informaciju od strane državnih organa, a u ovoj temi poneko je pominjao da je uzimao ulaznice koje su stizale kurirom, al ne nadjoh nikakvu preciznu informaciju.

Da li je iko imao ovakva ili slična iskustva i da li mu je naplaćena carina ili neka slična nebuloza na ulaznice?

Naručivao ja baš za F1, stiglo u koverti DHL-om, ništa nisam platio. Ali UPS-om mozda bude drugacije, javi kako si prosao...


@owim, koliko se sećam limit za carinu u nemačkoj je 300 eur, ali se desavalo da ne carine i preko toga. Kao uostalom i kod nas, dešavalo se da ne carine telefon, ali da ne carine paket sa 3 komada, teško, bar kod nas. A ako ti drugar iz Beča nikad nije platio ništa za robu sa alija, verovatno je što neko reče iz eu skladišta. A sigurno ni u austriji nije limit 50 eur već mnogo veći (verujem da je većina porudzbina sa alija ipak jeftinija od recimo 300 eur).
U svakom slučaju, limit tamo je mnogo veći (pa i u cg je 150 eur koliko se sećam). Ali kao što i sam kažeš, nema pravila (jednostavno ni jedna država ne zapošljava dovoljno službenika, ne isplati se), i tamo može da prodje bez dažbina kao i kod nas.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno