Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ti ces se grejati tu sa bukvalno bilo kakvim inverterom, ali bukvalno to shvati. Ne znam kakav ti je raspored prostorija ali tu gde je klima i na drugom kraju stana nece ti biti ista temperatura nikada. Tebi treba bukvalno mrvica da se dogrejes. Jesi razmisljao o vise manjih grejnih tela? Nesto drugo a da nije klima. Neces imati uopste veliku potrosnju obzirom da si ususkan.
 
Njemu fali samo par stepeni koliko vidim.

Besmisleno je otkazivati CG kad je već plaćen priključak, radijatori i sve ostalo u okviru cene stana.

Ja sam u sličnoj situaciji, ali su nam manji računi za grejanje. Ove godine se grejem bez klime pa ću da vidim računicu.
 
Centralno u Bg-u je bezobrazno skupo, ne postoji nikakva kontrola potrošnje, regulacija je očajna, naplata paušalna i plaća se cele godine. Moja majka plaća više za grejanje stana u Bg, nego što mene košta grejanje kuće u Norveškoj. Jedina prednost je što u teoriji nema nikakvog održavanja, kažem u teoriji, jer su moji pre neku godinu platili skidanje i čišćenje radijatora gde je polovina radijatora bila puna nekog đubreta. Ova varijanta koju ima Losmika39 je idealna, plaća samo 30%, a mora minimalno da dogreva. Verovatno nije fer prema ostalim stanarima, ali to nije njegova briga, o tome je trebalo da misli onaj ko je procenio učinak cevi na 30%.
 
Nerealno je napraviti procenu bez merenja predate energije. A druge strane, tu je i prolaz toplote kroz komšijske zidove, od toplije strane na hladniju. Ako je kod komšija 22, a on bude grejao na 24, on će dogrevati i komšije pomalo. Sad oni greju njega. Što se tiče klime, možda bi mogao da ostavi taj Vox, i doda mali inverter u drugi deo stana. Pa ako baš zahladni da doda neku grejalicu?

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Ispod mene je kancelarija,sa jedne strane su penzioneri a sa druge strane bracni par sa bebom i svi dobro greju...evo slike spoljasnjih zidova, prekoputa mi je hodnik celom duzinom a bocni zidovi soba su mi komsije... Cak je i hodniku relativno toplo, imaju radijatori i prolaze cevi,svaki sprat ima svoje hodnike i svoja vrata sa kojih se ulazi na stepeniste...
 
Ispod mene je kancelarija,sa jedne strane su penzioneri a sa druge strane bracni par sa bebom i svi dobro greju...evo slike spoljasnjih zidova, prekoputa mi je hodnik celom duzinom a bocni zidovi soba su mi komsije... Cak je i hodniku relativno toplo, imaju radijatori i prolaze cevi,svaki sprat ima svoje hodnike i svoja vrata sa kojih se ulazi na stepeniste...
Мислим да би требао да оставиш даљинско и следећу сезону а купи само један инвертер, сам заврни радојаторе од даљинског па ако ти је хладно да појачаш климом. Нема везе што плаћаш, цео следећи Децембар, Јануар заврни радијаторе па види дал можеш да се угрејеш са инвертером. А искључи се тек следеће године кад си 100% сигуран да то тако може да функционише. Реално све друго је лутрија и неозбиљно с обзиром да имаш мало дете. Размисли мало о својим поступцима и њиховим последицама.
Прича да те греју комшије је неозбиљна. Не иде то тако како се мисли, од комшија може само да ти буде корист да није спољни зид и да се ето они греју па ти је са друге стране +20 што је супер. А да се ти грејеш од њих заборави, не пролази топлота тако како овде мисле, има ту нешто што се зове топлотни флукс, топлотни капацитет материјала итд итд. Не шири се топлота хоризонтално па право јуриш код комшије. Топлота јуриша али на горе а не са стране. Значи било би добро да изолујеш плафон да јој недаш да побегне коре. То што се онај горе греје нема везе, јер твоја топлота бежи горе код њега. Али иде и са стране али она кад уђе у бочни зид, где иде највише? Па погађаш опет на горе. Ти од комшије који има топлију собу од твоје добијеш највише једну трећину те температурне разлике, не више. Али пази и то је супер јер не вуче од тебе :) Кућа је у том смислу провалија и вуче на све стране и кад је њему напоље + 20 тад сте исти :)
Ето није ме мрзело, значи следећу сезону не отказуј него рецимо цео децембар и јануар заврни радијаторе и како ти буде. А ако иде та опција онда одјави, да не прођеш као један паметни одјавио грејање и купио климу па је онда бушио зидове на собама да му топлота од климе иде лакше у друге собе јер не може кроз врата и зид, јер погађаш....она иде горе. У здравље.

Послато са Tab2A7-10F уз помоћ Тапатока
 
Druze, ja sam iskljucio grejanje 2013 godine... I sad mogu jedino da se prikljucim van grejne sezone, radijatori su sad raskvačeni sa sistema...Centralno grejanje mi izadje zimi oko 10000 dinara a leti oko 2300 dinara a sad placam 30% od toga... Kompletni racun za struju mi nikad nije prelazio 3000 dinara,sa koriscenjem on-off klime po potrebi...A centralno grejanje u Valjevu gase oko 21h,tako da mi to nije resenje...
 
Ух тих 10 000 је баш пуно ал оних 3000 лети убијају а не можеш да их скроз откачиш. Ако то сада функционише са он оф климом са инвертером ће 100% бити боље кер му не пада тако снага испод нуле као на он оф. Онда две деветке би био прави погодак или остави једу он оф и купи један инвертер, можеш Фујитсу 12 лу па види. А можеш и Грее 18 виола, није велика разлика у цени а у снази богами јесте. Фујитсу је доказана а за ову другу се мало распитај....

Послато са Tab2A7-10F уз помоћ Тапатока
 
Nikakva 18 u stan, to je cist promasaj. Sad video dodatne postove, imas male gubitke, to mozes da dogrevas da Fujitsu 12LLCE ili 12LMCE. Moze jedna klima jer je stan u pitanju, mali gubici.
 
Kakva 18, tu gubitke dve sveće mogu da nadoknade. Bilo koji inverter će biti i više nego dovoljan.
 
Čitam temu par meseci i upijam milion informacija ali opet imam mnogo nedoumica...Stan 70 kvadrata,zgrada 2010 god sagradjena,7 spratova, izolacija odlična,centralno grejanje, samo jedan spoljasnji zid, stan na drugom spratu... Posle 3 grejne sezone doneo sam odluku da iskljucim centralno grejanje,mnogo mi bilo da placam 10000 din-12000 din zimi i 3000 din leti jer gase grejanje u 21h...ali prolaze mi cevi u svim prostorijama od parketa do plafona i placam 30% racuna i ako mi radijatori nisu u funkciji...Zimi je temperatura u stanu od 19.8 nocu pa do nekih 21.8 tokom dana bez dodatnih grejnih tela... Prosle godine sam dobio vox on-off klimu 12-icu,prvenstveno zbog hladjenja leti ali sam je malo korisitio i tokom zime i vrsila je posao...E sad, u sledecu zimu ulazimo sa malom bebicom i odlucio sam da zamenim on-off klimu sa inverter klimom,čisto da dogrejem stan za par stepeni... Klima ce biti u dnevnoj sobi, a spoljasnja jedinica na terasi koja je pokrivena sa svih strana, bez uticija vetra i bez padavina na nju...Budzet za inverter je do 80000 dinara,mislim da ce mi 12-tica inverter biti dovoljna ali jos se nisam odlucio za kog proizvodjaca...Imam do septembra vremena da mozgam, a nadam se da ce moci i neko snizenje do tada da se uhvati... Hvala unapred na savetima za odabir invertera :)
Uzmi Toshiba Mirai Ras 13, mislim da nema bolje do 80k.

https://klimauredjaji.com/klime/toshiba/toshiba-klima-inverter-mirai-ras-13bkv-e-ras-13bav-e


Ako hoces da ustedis, Midea Mission 12 i Gree Viola ili Lomo.


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ispod mene je kancelarija,sa jedne strane su penzioneri a sa druge strane bracni par sa bebom i svi dobro greju...evo slike spoljasnjih zidova, prekoputa mi je hodnik celom duzinom a bocni zidovi soba su mi komsije... Cak je i hodniku relativno toplo, imaju radijatori i prolaze cevi,svaki sprat ima svoje hodnike i svoja vrata sa kojih se ulazi na stepeniste...
Opa bato, imam dva pitanja:
1 Jel ta terasa zatvorena i ako jeste čime?
2 Konkretno koja je debljina termoizolacije?

Послато са Tab2A7-10F уз помоћ Тапатока
 
Uzmi Toshiba Mirai Ras 13, mislim da nema bolje do 80k.

Lose mislis , Mirai se nije dobro pokazao i nisam cuo neke reci hvale , a ta 13-ka ima jacinu Fujitsu 9-ke ..

Ja bih pre uzeo Mideu Mission 12 MSMBBU-12HRFN1QRD0GW za 50k i bog da te vidi , Viola nista vise ne nudi a skuplja je za oko 7k .. Iako sam ja misljenja da ce jedna klima tesko pokriti tu m2 , ne zbog jacine vec zbog rasporeda prostorija i rasprostiranja vazduha. Mozda neka kombinacija Midea + ugradnja i mozda jos jedan polovni norveski u tu udaljenu prostoriju pa da ga palis po potrebi i pobedio si .
 
Ja povlačim sve što sam predložio, osim predloha da izoluje plafon. Slepo verujući šta kolega piše nisam pogledao sliku. Pa on ima 5 spoljnih zidova, dve sobe mu imaju po dva spoljna zida a naspram terase unutra mu još jedan spoljni zid ka nekom prostoru, verovatno kuhinja.
Ako su izolovali i te zidove na terasi onda i ok, ali ovo nije ušuškan stan. Jedino ima sreće za te cevi što mu idu kroz stan pa ga greju inače....

Послато са Tab2A7-10F уз помоћ Тапатока
 
Ta spoljna jedinica ima 22kg! Kakva je to smejurija od klime, ili je toshiba pocela da prodaje đubre za velike pare.
22 kg je sasvim dovoljno da hladi.
Zar svaki split mora da greje?
Svaka Toshiba izlazi iz iste fabrike pravljen od istih materijala istom tehnologijom kao i VRF za razliku od mnogih "renomiranih".
 
22 kg je sasvim dovoljno da hladi.
Zar svaki split mora da greje?
Svaka Toshiba izlazi iz iste fabrike pravljen od istih materijala istom tehnologijom kao i VRF za razliku od mnogih "renomiranih".

Da, u Srbiji mora i da greje. Govorimo o inverterima. Možda na Tajlandu ne mora.
Ovo je dokaz da su nove generacije klima još lošije.
 
Skoro smo spominjali i neke Fujitsu modele koji su se pojavili sa istom kilazom spoljne :p
 
Da, u Srbiji mora i da greje. Govorimo o inverterima. Možda na Tajlandu ne mora.
Ovo je dokaz da su nove generacije klima još lošije.
Da stvarno je sramota kako Toshiba ne uzima u obzir ovako reprezentativno trziste kao srpsko :)
Kupi suzumi plus ako hoces da se grejes jos bolje Daiseikai ;-)
 
Srpsko tržište i jeste reprezentativno, ne može da se prodaje precenjena roba.

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Sa tim u vezi Tošibe, jel to samo u Srbiji ima višu cenu ili je i u okruženju isto? Kod nas je najniža cena Fujitsu a koliko vidim 'susedi' baš preferiraju Mitsubiši i Tošibu. Koliko vidim Daikin nike bolesno skup u odnosu na druge kao kod nas.
Kad sam bio da gledam ove ulazne modele klime, na izgled Tošiba Mirai je nekako naj lepša. Po perfomansama na Euroventu ista kao Daikin FTX35c, ništa nije lošija.
Sinoć sam bio kod jednog kolege na radnom mestu i uključio Daikina na grejanje, pa nije baš ništa posebno al možda zato jer je radio tek 15 minuta. Koliko uopšte treba inverteru da krene da duva toplo kako treba?

Послато са Tab2A7-10F уз помоћ Тапатока
 
U Srbiji sve su slične cene, samo fujicu je 15%20% jeftiniji.
Treba uračunati i veće marže u odnosu na Srbiju, te su cene negde i 30% veće

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Te što 'dobro' moduliraju duvaju prohladno, ne možeš ništa da proceniš o snazi i kvalitetu klime na osnovu toga. Meni više prija kad pirka toplo...
 
Pa jeste poenta u cevima... Ususkan stan, izolacija, komsije greju, njemu tople cevi prolaze krog gajbu, oseti se. Sve po malo. Kum moj norvezanine upali tek kad dodje kuci, isto mu toplo od komsija. *mjau**mjau**mjau*, kredit ima za gajbu pa stedi koliko moze. Nikako da skupi pare za inverter. Prosle godine dok je bila prazna zgrada grejanju mu radilo non stop i nije mogao da nabije 20 unutra jer je cela zgrada hladna i prazna pa ima gubitke s unutrasnje strane a ne sa spoljasnje.

Tapatalk from Poco loco
 
Lose mislis , Mirai se nije dobro pokazao i nisam cuo neke reci hvale , a ta 13-ka ima jacinu Fujitsu 9-ke ..

Ja bih pre uzeo Mideu Mission 12 MSMBBU-12HRFN1QRD0GW za 50k i bog da te vidi , Viola nista vise ne nudi a skuplja je za oko 7k .. Iako sam ja misljenja da ce jedna klima tesko pokriti tu m2 , ne zbog jacine vec zbog rasporeda prostorija i rasprostiranja vazduha. Mozda neka kombinacija Midea + ugradnja i mozda jos jedan polovni norveski u tu udaljenu prostoriju pa da ga palis po potrebi i pobedio si .

Kako Viola ne nudi nista vise, kada Wifi dobijas integrisan, ne doplacujes usb adapter(ne znam da li to sada daju besplatno uz Mission, ranije je bilo oko 5k), a sama klima je jaca od Mission i ima grejace oplate i kompresora.
Pritom je klima lepsa i ima da se bira boja panela, ako neko hoce da je uklopi u prostor.
Dobijas i cevi, koje nisu najbolje, ali vecina servisa ne stavlja mnogo bolje, radice normalno, pa i tu moze da se ustedi 20-30 evra, ako nadjes nekoga da ti ugradi sa tvojim materijalom.

I te kako ima sta se dobija za 7k, samo je pitanje da li je to nekome bitno.
Vecini ovde je bitno samo da duva toplo, ali ima i ljudi koji zele nesto vise, pa je na svakome da izabere za sebe sta mu odgovara.
 
Poslednja izmena:
Srpsko tržište i jeste reprezentativno, ne može da se prodaje precenjena roba.

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
Da je tako ne bi se prodao ni jedan iphone, nike, paciotti, calvin klein, bmw itd...
Trziste diktira siromastvo prosecnog srbina.
 
Da je tako ne bi se prodao ni jedan iphone, nike, paciotti, calvin klein, bmw itd...
Trziste diktira siromastvo prosecnog srbina.
Iphone, pacoti, kelvin, tržište diktira kompleks prosečnog evropljanina, i Srbina takođe

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno