Šta je novo?

Koji distro probati?

Probao sam da prebacim na Ubuntu ali nemam tu opciju kod logina.
Probacu iz rekaverija ovu komandu. Nikad mi se nije desilo da mi drajver za graficku ovako zezne stvar.
Inace desavalo mi se i na open-source i na nvidia drajveru da mi kada probudim laptop iz sleeo moda nekoliko sekundi,oko 15-20, treperi ekran. Kao da je los drajver za grafiku. Zato sam i prebacio na nvidia. Je l se ovo treperenje desavalo jos nekome?

Meni nije. Jedino što moram da osvežim stranu ako je ostao upaljen Chrome. Nego, sad nešto razmišljam, ako bi baš i ostao na GNOME desktopu a ne neki Xubuntu koji te sigurno ne bi častio tako, zameni GDM sa LightDM. Ja ću tako iz kolena da uradim ako vidim da se Mint Mate 19.1 priklonio "krdu". Nema glava da te zaboli...
 
Koliko dugo koristite/reinstalirate primarni sistem?

Ja sam jedno vrijeme radio češće, sad već pola godine Debian Testing i ne vidim razlog da išta mijenjam.
 
^користио убунту мате 16.04 више од годину дана,убацио пре месец дана убунту гноме 18.04 и ево чудим се колико лоше ради. Вероватно ћу мењати.
 
Koliko dugo koristite/reinstalirate primarni sistem?

Ja sam jedno vrijeme radio češće, sad već pola godine Debian Testing i ne vidim razlog da išta mijenjam.

Volim da distrou/okruženju dam fer šansu da ga što bolje upoznam i zato menjam tek nakon godinu-2.
 
Sad gledam linux mint,oni jos nisu izbacili verziju baziranu na ubuntuu 18.04?
 
Koliko dugo koristite/reinstalirate primarni sistem?

Ja sam jedno vrijeme radio češće, sad već pola godine Debian Testing i ne vidim razlog da išta mijenjam.

Najduze drzim Manjaro ima par godina, pocetak plasme 5.x pocetak Manjara na mom kompu, samo radim update. Sledeci je Calculate Linux oko godinu dana i u njemu sam najcesce.
 
Mogu da potvrdim da je Ubutnu 18.04 neopisivo *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*. Digao na poslu, ono ajde kao da ne moram da mislim. Kao ne znam ni sta sam mislio. Znaci, samo iskacu one poruke da je nesto crklo u pozadini i da budem drug da posaljem gresku. Ma idi. Smesno da smesnije ne moze da bude. Ja *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* godinama Debian Testing i sve kao leptir. Sta li mi bi :D

Inace, Mint je meni OK. Digao bio sestri, bivsi kolega ga koristi. OK mi je skroz. Nekako mi obicno, prosto ali najbitnije je da radi.

E sad, Mint imas i od Debiana: https://linuxmint.com/download_lmde.php Samo ne znam kako to radi :(
 
Koristio sam Void jedno godinu dana al zbog budjavog mono/msbuilda sam sad hopnuo na xubuntu , inace ozbiljno sam razmisljao da instaliram Porteus na masinu :)
 
E sad, Mint imas i od Debiana: https://linuxmint.com/download_lmde.php Samo ne znam kako to radi :(

Kad sam ja to davnih godina probao bilo je traljavo i to im je bila 9 rupa na sviralo, update povremeno u paketu na svaka 3-4 meseca. Probao i odustao, kako je sad ne znam aliposto se ratosiljaju KDE plasme ne bime cudilo da i to otkace. Svi krenu ambiciozno, svi oce da pokriju sve i na kraju ili komplet puknu ili ostanu i zivotare i sa ponosm nam predstavljau svoja dela.
 
Fun fact: Ko god isprobava razne linux distro-e pre ili kasnije se pronadje u OSX. [emoji3][emoji3][emoji3]
 
Probao odavno. Ne mogu 2 sata da radim na tome. DE je u rangu GNOME Shell-a

Moram da menjam moj 42.3. Probao openSUSE Live 15.0 KDE i neće. Ako ne prođe instalacija glatko, prelazim na Kubuntu 18.04. Pa i ako prođe, možda kasnije pređem na Kubuntu. U VM-u se novi Kubuntu pokazao bolje od novog Leap-a
 
Ubuntu 18.04 je tesko djubre. Ne znam sta mi bi da batalim ubuntu mate 16.04.
Zamenio 18.04 sa Ubuntu Budgie,radi ok,bolje od atandardnog ubuntu-a ali opet to nije to. Cekam da Mint izbaci novu verziju.
 
Probao odavno. Ne mogu 2 sata da radim na tome. DE je u rangu GNOME Shell-a

Potpisujem...:D

BTW, šta ti ne radi? Probah 15 KDE Live i lepo radi samo prilično tromo sa fleške ako uporedim sa nekim drugim distroima... šta bi od onog "optimizovali smo DE"?;)



Za AMD karte je odavno obavezan začin "nomodeset"-ovanje, barem kad je Suse u pitanju.
 
Poslednja izmena:
Koristio sam Void jedno godinu dana al zbog budjavog mono/msbuilda sam sad hopnuo na xubuntu , inace ozbiljno sam razmisljao da instaliram Porteus na masinu :)

Void je tehnicki bolji distro od Archa ali mu opasno fali manpower tako da sam se vratio na Arch. Nedostajemi mi xbps jer je savrseno jednostavan i veoma neprimetan dok radi. Za mene je u ovom momentu Linux = Archlinux i ako se nesto desi sa Archlinux projektom to je signal da je Linux propo. Debian praistorijski koncepti me ic ne zanimaju, to je za ekipicu sto se pali na Slackware i tako te neke nostalgicne distroe. Gentoo da kompajliram ceo sistem nemam vremena za to, dovoljno je sto ovaj nesrecni Rust kompajliram. Sjajan jezik tj. ceo paket ali brate compile time je za moj ukus predugo, iako se trudim da sto manje tudjih paketa povlacim kroz cargo.

Sto se DE tice svi smrde osim Openboxa koji nije DE. Uzeo xfce4 da koristim verujuci da je stable as rock, paz sto nije plus mnoge gnome ideje se direktno slivaju u xfce sto je lose. Plasma je relativno okej kada bi na mom sistemu mogla biti stabilna duze od sat i po :)
 
Poslednja izmena:
Šta vam je ljudi, bolji je GNOME Shell od KDE Plasme. :d

XFCE je bolji od oba. Dok ovi goli window menadžeri rade ukoliko imate pun šleper slobodnog vremena da ih čačkate.
 
Sto se DE tice svi smrde osim Openboxa koji nije DE. Uzeo xfce4 da koristim verujuci da je stable as rock, paz sto nije plus mnoge gnome ideje se direktno slivaju u xfce sto je lose. Plasma je relativno okej kada bi na mom sistemu mogla biti stabilna duze od sat i po :)

Da izvineš, možda "smrdi" tvoj hardver negde čim ti svaki DE puca posle svako malo...

XFCE sam mučio godinama toliko da da sam još koji dan, sigurno bih i oženio taj DE koliko je dobar i stabilan. Pretpostavljam da pričaš o istoj 4.12 verziji jer ništa novije nije izašlo 100 godina (po IT računanju vremena :D).
 
Šta vam je ljudi, bolji je GNOME Shell od KDE Plasme. :d

XFCE je bolji od oba. Dok ovi goli window menadžeri rade ukoliko imate pun šleper slobodnog vremena da ih čačkate.

Nista vise nego da sredis default xfce4 da lici na nesto sto nije pobeglo iz 1995. godine. Ko nece da se cima tu je ArchLabs. Gnome je okej default ali i tu moze mnogo da se unapredi kastomizacijom. Jedino sto nema smisla kastomizovati je Plasma, zapravo default izgled je ujedno i najbolji moguci jer su third party teme za Plasmu bezveze.
 
Što se XFCE tiče. mislim da je MX Linux najbolje sređen distro. Prednost KDE-a je što može da se namesti da izgleda i da se ponaša kao i bilo koji drugi :D

Potpisujem...:D

BTW, šta ti ne radi? Probah 15 KDE Live i lepo radi samo prilično tromo sa fleške ako uporedim sa nekim drugim distroima... šta bi od onog "optimizovali smo DE"?;)

Za AMD karte je odavno obavezan začin "nomodeset"-ovanje, barem kad je Suse u pitanju.
Radila je beta (isto Live KDE) pre mesec dana bez problema. Tako da ne znam do čega je sad. Kubuntu naravno radi. Instaliraću Leap 15.0 pa ću videti šta nudi
 
^Napravio sam instalaciju Etcherom i nekako je ispala instalacija sa perzistencijom. Iz drugog butovanja sad sve mnogo brže radi. :D

Za divno čudo YT 1080p video duplo manje zauzima procesor (sa Mesa drajverom) a Legu će obradovati (ako voli rpm distroe) što su već ispačovali Dophin i Kate za root mod, radi to kao sat.:D Jedino, u Live ISO pakuju baš malo toga, nema čime ni slika da se otvori.
 
Ali... svaki drugi put ako bih da uradim Alt+Tab sa fullscreen videa na nešto drugo (htop, recimo), zamrzne OS, pa sad dal' Mesa, dal' KDE, saznaću za doglednih godinu-2. :D
 
^Napravio sam instalaciju Etcherom i nekako je ispala instalacija sa perzistencijom. Iz drugog butovanja sad sve mnogo brže radi. :D

Za divno čudo YT 1080p video duplo manje zauzima procesor (sa Mesa drajverom) a Legu će obradovati (ako voli rpm distroe) što su već ispačovali Dophin i Kate za root mod, radi to kao sat.:D Jedino, u Live ISO pakuju baš malo toga, nema čime ni slika da se otvori.

Mislim da ih SuSe nije uopste zarezivo i da je Dolphin radio u root modu :D
 
BTW, nije sexy ni preterana open source orijentacija. Recimo, da bih potencijalno eliminisao Mesa drajver kao uzročnika zabadanja instalacijom vlasničkog, trebao bih da skinem i instaliram drajver + 500MB+ raznih međuzavisnosti. Da je Trisquel pa i đene đene a ovako, bolje Kubuntu uzeti.;):D:wave:
 
Poslednja izmena:
Instalirao sam Leap 15.0. Za sada radi bez problema, ali trebaće vremena da se to potvrdi i "na terenu" :) Jedino mi je ubio Windows boot., tj. ja sam ga slučajno pregazio. Još imam dve Windows 10 instalacije, jednu na istom disku, jednu na drugom HDD-u. Treba sad s tim da se cimam :D
 
Preuzimam Neon, ne mogu da vjerujem da ide ovoliko sporo, kakvi su im ovo serveri?
 
Ali... svaki drugi put ako bih da uradim Alt+Tab sa fullscreen videa na nešto drugo (htop, recimo), zamrzne OS, pa sad dal' Mesa, dal' KDE, saznaću za doglednih godinu-2. :D

Ovo ipak pravi KDE... Dosadna tekma Rusija-Saudija pa uzmem da maltretiram Mintovu betu u Mate izdanju i to sa Compizom kao solo WM i Ring Switcherom umesto standardnog window switchera. Sve leti tamo amo da pršti a Isti Mesa drajver i sve ostalo se drži kao Afrička Šljiva. Samo su mi prsti (ot)pali.:D:wave:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno