Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Zdravo svima,

nisam aktivan na ovom forumu ali nadam se da ćete mi ipak pomoći :)

Naime, troumim se između sledećih SSD-ova, vidim da je akcija trenutno u emmi, pa bih je iskoristio:

https://www.emmi.rs/ssd-ssd-sata3-240gb-kingston-a400-500-350mb-s.11.html?productId=62060http://

https://www.emmi.rs/ssd-ssd-sata3-275gb-crucial-mx300.11.html?productId=58147

https://www.emmi.rs/ssd-ssd-sata3-240gb-patriot-burst-555mbs-500mbs.11.html?productId=64139


Trenutno imam neki najobičniji SanDisk od 120 GB koji me evo služi godinama bez problema ali bih ga prosledio bratu. Nemam nekih posebnih potreba za brzinom (ide na SATA 2 ploču, mada je svakako planiran upgrade čim pre, nadam se u narednih mesec,dva, tri), zapravo gledao sam neke review-e za ova Crucial i spominje se da nema nekih funkcija poput Samsung EVO 850, mada nisam provalio o kojim funkcijama se radi, meni je jedino poznata TRIM. Mislim da bih generalno više cenio pouzdanost i dugotrajnost (i povoljnost, naravno),pošto koristim isti računar i za posao, pre nego li npr. razliku u brzini od npr. 5% ili slično, jer nisam siguran da bih uspao da je iskoristim/primetim. Nekako lično naginjem ka Crucial jer veći kapacitet + nekada sam dobijao preporuke za taj brend kad sam kupovao trnautni SSD.

Celokupno gledano (cena:kvalitet+pouzdanost+dugotrajnost+neophodne funkcije +ostali raznorazni faktori meni neukome nepoznati), koja bi bila Vaša preporuka od ova 3? I da li ima nekih posebnh razloga za to?

Vidim da je Samsung 850 EVO generalna preporuka skoro svuda, da li se isplati zapravo dati u odnosu na Crucial MX300 oko 2000 din razlike?

Ukoliko mislite da ovo što saa naveo nije dobar izbor, otvoren sam za svaku sugestiju.

Hvala mnogo unapred. :)

Hvala svima koji su mi odgovorili i pomogli, da ne citiram pojedinačno.

Pazaren mx300,pa valjda će da izgura garanciju. A sad u potragu za nekom polukonfom...
 
Poslednja izmena:
m.2. jeftiniji od klasicnog jer ima manje materijala, manje ruku treba da se sastavi...

Od ta 3 ssd-a klasicna uzmi veci.

Kad bi ja birao izmedju 850, 860 i mx300 od 500GB izabrao bi 850 jer je proveren

PRO verzija ti ne treba verovatno kao ni ostalim 99% kupaca/korisnika...
Ako ti je za uobicajenu upotrebu kompa onda ti ne treba sigurno pro a razliku para daj na kupovinu ssd-a od 500GB ako je za desk masinu.

Hvala na odgovoru, tako sam i ja kontao, da uzmem 850....mislim nakon sto sam video vase komentare na predhodnim stranicama. Ja sada imam 850 EVO od 128, tako da znam kako radi, ali mi je prepun, i sada nije vise toliko brz kao sto je bio.
Znaci EVO 850 od 500gb je best buy..proverena varijanta. To mi je i najbitnije, a sve te stvari sto pisete, sta jedan ima a drugi nema...to ja ni ne razumem. Samo mi treba da mi velike igrice ne stoje na ext hardu od 5600rpm :D
 
Koji SSD je best buy od 120gb? Treba u HTPC-u da zamenim 830 Samsung od 64gb, pa trazim zamenu. Koriscenje klasinco, za gledanje filmova samo i multimedija. Vredi li onaj Transcend od 120gb za 5300 din?
Ili pojuriti nesto drugo? Video u E*** ima 240gb Transcend od 240gb, ali nesto na brzinu ovde procitao da se ne preporucuju ti. Dajte neki predlog, hvala vam!
 
Crucial MX300 275GB za 9990 u Emmiju ti je best buy sad ako gledas da ustedis neki dinar a ipak ne bi najjeftinije.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 
A ne znam da li bas imam trenutno da se protegnem toliko, nije mi neophodan tolili SSD na tom kompu. Imam jos dve primarnije masine gde isto imam, pa ne bih da ulazem mnogo u taj. A Transcend 120gb kalav je?

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
m.2. jeftiniji od klasicnog jer ima manje materijala, manje ruku treba da se sastavi...
Nije isti materijal za kontroler, a i kontroler za m.2. je skuplji. Retko je u praksi m.2. jeftiniji od SATA, a isti SSD jos redje.
 
A ne znam da li bas imam trenutno da se protegnem toliko, nije mi neophodan tolili SSD na tom kompu. Imam jos dve primarnije masine gde isto imam, pa ne bih da ulazem mnogo u taj. A Transcend 120gb kalav je?

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Ako bas mora 120GB, onda uzmi Kingston UV120GB.
 
Koliko je osjetljiva razlika u normalnom radu izmedju 860 EVO i 960 EVO? Do sad sam koristio "normalne" SSD-ove, NVMe mi je totalna nepoznanica...
 
Pozdrav kolege!

Treba mi hitno preporuka za ssd. Poznanicima trebam da izbacim hdd iz starog lapa i ubacim ssd (obicna migracija C: particije), kako bi bio osposobljen za multimediju. Limitiran im je budzet, tako da je izbor na 120gb (cenovni rang do 45e na nemackom Amazonu):

Kingston UV400/A400 (41e/36e)
Adata SP580 (~44e)
Sandisk SSD Plus 120gb (~45e)

Uzeci u obzir klasu (cenovni rang) ne sto ne vidim poentu i razmisljam da im preporucim najjeftiniji Kingston A400 za 36e, ali se dvoumim zbog problema koje su imali u proslosti...

Edit:

narucio uv400 - deluje da ima bolji kontroler od a400
 
Poslednja izmena:
kingston uv400 - proveren kontroler i nand
ali za laptop mozda bolje a400 - manje trosi, pa ce laptop nesto duze ziveti
upd. da, uv400 ima bolji kontroler
 
Poslednja izmena:
^ Thx. U cenovnom rangu do 45e su mi ruke vezane za preporuku, a razlika je 36e vs 41e (A400 vs UV400 120gb) - tako da za 5e dajem prednosti nesto pouzdanijem nand-u i marvell kontroleru, ali verujem da bi i A400 zavrsio posao za naredne ~3 godine. U tim budget segmentima uopste nisam u toku sta je "bang for buck" a da pritom nije problematicna serija.

Lap je i onako stariji (5+ godina) Asus, hdd na izdisaju tako da uz ssd moze jos koja godina da se izvuce. Grejanje je najmanje bitno, jer ce sigurno manje da se greje od hdd-a, a i onako je stacioniran u stanu i nakacen na adapter.
 
Poslednja izmena:
Nabavio sam SSD. Ovo je za mene otkrovenje. Masina je poletela!
Dva meseca sam proveo na forumu da bih usao u temu - i uspeo sve sam da uradim. Radi se o laptopu, Qosmio X70-A-10N, u njemu neki HDD od 1TB i Win10. Tebalo mu je 7-8 minuta da se digne... i7 i 8GB RAM-a, razocaravajuce. Uzeo sam Transcend 230S 128GB, u Emmi-ju za 5750 din... kad sam pazario to je bilo najjeftinije resenje i toliko sam mogao da se pruzim. Izbacio sam HDD i na njegovo mesto je usao SSD. Instalacija Win10 je trajala 10 minuta. Sta da vam kazem... Kao tocak da sam otkrio! Sad mi se dize za 15 sekundi! Ostalo mi je jos da vratim unutra HDD, da imam storage. Inace, u njemu ima predvidjeno mesta za dva diska. Problem mi je sto u tom mestu za drugi disk nemam kako, cime, da pricvrstim HDD. Tezak je, landara. Moracu to da slikam da bih vam docarao, pa da mi onda pomognete oko resenja. Pre toga, pogledajte ovu sliku... u BIOS-u kaze da mi je SSD sad na poziciji 2 :zgran: prva i treca su prazne. Moze li neko, molim vas, da mi objasni o cemu se ovde radi, i gde bi fizicki mogla da bude pozicija jedan. Kako ja svoj prvi disk da stavim na poziciju jedan? Da li bi to nesto promenilo performanse?
 

Prilozi

  • 20180309_224415.jpg
    20180309_224415.jpg
    473.8 KB · Pregleda: 157
Pozicija ne moze uticati na performanse, jedino na redosled butovanja, ali si ti to ocigledno namestio da ti butuje na SSD.
 
csm_wartung_klappe_8212517a0c.jpg

Ukoliko je ova slika tacna, parce lima i 3 srafcica resavaju tvoj problem. Jedino sto je potrebno da izbusis 3 rupe na limu i da ga skrojis po meri da se sve lepo poklopi.

Verovatno mozes i na neki drugi nacin, recimo postavljanjem necega izmedju HDDa i poklopca/maske, lepljenjem itd.. Ali ni prvo resenje ti nije nista zahtevnije.
 
Neka slika i okaci ovde... lakse je podbaciti po komad gume nego lim krojiti.
Da li na ploci gde ima prazno mesto za hdd, postoji i sata konektoi (data i naponski) za hdd?
Ako oni ne postoje dzaba podbacivati, onda ostaje kao alternativa da na mesto optike stavis hdd...
 
NVME WD Black, posle tačno tri meseca health pao na 99%.

Na njemu mi je Windows 10 x64, svi programi, Mass Effect Andromeda i download folder za torrente. Ostale igre, multimedija su na hardu.

Jel ovaj drop ok za ovakvu upotrebu?

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Pogledaj ceo SMART, ovak ne znači ništa, svaki program ima neke svoje ideje šta je 100%.
 
A đe na ssd torrente stavljaš? Prebaci to na hdd..

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 
Kupio drug u M, nije bilo u E na stanju.

Posle mehanickog 5400rpm u laptopu, druga prica. Brzine su ok, sporiji je od mojih Ignite-a i X400, ali u realnom radu se to ne oseca.
 
Jel probao neko da pokrene ovaj Optimize na Patriot Blast-u, sta ta funkcija zapravo radi?

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 
Zanima me nesto,

1) evo 850 vs evo 860 (cena skoro ista, u cemu je razlika, sta je bolja kupovina?)

2)320s vs 230s (sta je ovde noviji model (koliko se secam mislim da je 320s stariji model??, sta je bolji izbor?)

3) ako se na pomenuta dva doda i mx300, sobzirom da je cena izmedju evo 850, 230s i mx300 razlika od oko 1,000 din stim da evo daje 5g. garanciju i ako se razlika u ceni i god.garancije zanemare, ima li razlike u kvalitetu izmedju ova 3 ssd-a ili ne?
 
NVME WD Black, posle tačno tri meseca health pao na 99%.

Na njemu mi je Windows 10 x64, svi programi, Mass Effect Andromeda i download folder za torrente. Ostale igre, multimedija su na hardu.

Jel ovaj drop ok za ovakvu upotrebu?

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

Što torent folder na SSD-u?Pa drnda ga 24 sata bez prestanka?
 
@nesa07, 1. evo860 ima nov kontroler i dinamicki slc cache (veci). U kapacitetu od 250gb bolji izbor je svakako evo860, a 500gb - bolje je ici na 850evo zbog konfiguracije nand, 1tb+ opet 860evo (vec sam pisao o tome)
2. transcend 220s je stariji model od 230s, ali je teoretski izdrzljiviji, ma da sporiji, jer kontroler 2258 kod 230s brzo trosi 3d nand tlc micron (i o tome sam pisao)
3. najbolji je samsung evo860, pa evo850, pa crucial mx300, i tek onda transcend 230s.
Citajte malo temu, zadnjih 6-7 stranica dosta je pisano o svemu tome
@jim9, torrent skini sa ssd, nema nikakve potrebe kad vec imas hdd. I da nastavi da pada tom brzinom, to je 4% godisnje, pa izracunaj koliko godina ce trajati
 
Poslednja izmena:
Hvala @Caridze na detaljnom odgovoru, od ovih pomenutih, nje bitno za laptop koji?

sta uraditi sa torrent-om, prebaciti download na hdd ili vec sta i sta je to sto jos treba prebaciti na hdd?

da pitam jos ovo, da li moze da se vidi koliko je hdd imao upisa kao sto to moze kod ssd-a i gde se to nalazi?

ovaj M.2, kakav je u odnosu na pomenute, osim sto ima vece brzine, da li su one primetne, da li se koriscenjem M.2 gubi nesto od konektora na ploci (PC)?
 
Poslednja izmena:
@nesa07, pa kako ja da znam sta se radi na laptopu? Ako internet, youtube, office, poneki film ili igra - tu skoro bilo koji ssd zavrsava pricu. Ako se radi dosta ps, obrada video i tako te zahtevnije za upis stvari - onda treba ici na brzi ssd. Torrent download prebaciti na hdd, ako ima, ako ne - onda ko ga j.. Nego zna da greje kontroler nepotrebno, jer non stop ga cima. Upis za hdd nije bitan apsolutno. I to se ne moze videti nikako, jedino instalirati neki program pa pratiti.
M.2 taj nije nista posebno (kad se zavrsi slc cache tesko da je brzi od obicnog sata 850evo sa upisom), ako se ide na m.2 onda bolje samsung 960evo (on je stvarno dosta brz), ali opet zavisi za sta treba.
 
Sto se laptopa tice, mislio sam da li je mozda neki veci potrosac, mislim da si zbog baterije davao neki komentar u vezi nekog kingstona.

Sto se broja upisa na hdd tice, pitao sam iz razloga da se moze videti kakav rezim rada ima korisnik sto se upisa tice.

Rezime sto se tice obicnog korisnika i isplativosti, najbolje je ici na ssd, M.2 iskljucivo radi potrebe jer za cenu M.2 evo960 250GB ima da se uzme MX300 od 525GB?
 
To za potrsonju vazi ako se cedi do poslednjeg, t.j. ako je svakih 5 minuta bitno.
Sata ssd je pobekad i bolje resenje, em jeftinije, em manje se greje kontroler obicno + lakse kasnije prodati.
Za hdd jedino neki program instalirati pa pratiti
p.s. pogledao malo bolje taj m.2 wd black - pocetni ssd te klase, nivo intel 600p. Nista posebno, spor pod mesovitim opterecenjem, greje se jako i na citanju, trotluje.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno