Šta je novo?

Koji distro probati?

I samo 2 GB RAM-a. Ne vidim da mu treba 64bitni operativni sistem sa 2 GB memorije. Da je ima nesto vise pa i hajde ali sa toliko RAM-a svakako ne mogu da preporucim 64bitni OS.

Ne lupetaj.

Jedini razlog zbog kojeg postoji 32bitna verzija je zbog ljudi koji nemaju 64bit capable CPU. Ako covek ima 64 bit procesor, onda treba da instalira 64 bit OS. U njegovom slucaju kolicina memorije je apsolutno nebitna.
 
32bitni OS ne vidi više od 4gb RAMa, 64bitni vidi, to je jedina (koliko ja znam) razlika što se tiče memorije.
Dakle, to što on ima 2GB RAMa ne pravi nikakvu razliku.
Nema nikakve potrebe da koristi 32bit OS sa 64bitnim procesorom.
 
32bitni OS ne vidi više od 4gb RAMa, 64bitni vidi, to je jedina (koliko ja znam) razlika što se tiče memorije.
Dakle, to što on ima 2GB RAMa ne pravi nikakvu razliku.
Nema nikakve potrebe da koristi 32bit OS sa 64bitnim procesorom.

Tacno tako.
 
Na tu konfiguraciju može bilo koji Linux da se instalira i radiće pristojno. Međutim, sa nekim lakšim distroom će biti živahniji. Najbitnija stavka je hard disk, da je zdrav i solidno brz. Ako konfa ima SSD onda će svejedno biti brz bilo koji Linux. Pričam o standardnoj upotrebi, za ozbiljan rad i igranje igrica treba ozbiljna konfiguracija.
 
Meni se svidja. Probao sam 16.10 i 17.04 beta 2. Lepo si rekao za Solus. Fale mu paketi pa sam ostao na Ubuntu. Kad si vec napomenuo da si developer, da li imas ideju kako da sklonim onu poruku kada se ulogujem? U pitanju je obavestenje da sam se povezao na mrezu. Postoji dugme tipa "do not show this message again" ali ne reaguje. Nije dealbreaker samo malo iritira. Jos nesto sam primetio a vezano je za vsync. Koristim Firefox, i kada skrolujem sadrzaj, dolazi do screen tearing-a. Cini mi se da Ubuntu i Mint nemaju taj problem.

Sorry, tek sad videh tvoju poruku. U 17.04 finalnoj verziji bi to trebalo da je reseno. To sa notifikacijama koje zakoce je reseno. Sto se tice Vsync-a koju graficku koristis?
 
Sorry, tek sad videh tvoju poruku. U 17.04 finalnoj verziji bi to trebalo da je reseno. To sa notifikacijama koje zakoce je reseno. Sto se tice Vsync-a koju graficku koristis?

Odlicno! Koristim Nvidia GTX 1070 i proprietary drajvere. Probacu da forsiram v-sync iz samih drajvera.
 
Koristio neko Solus Budgie Desktop ? Fino izgleda , gledam sada na yt i baš je po mom ukusu . Razmišljam se da njega probam sledećeg.

Definitivno skidam :)
 
Poslednja izmena:
Odlicno! Koristim Nvidia GTX 1070 i proprietary drajvere. Probacu da forsiram v-sync iz samih drajvera.

Za Nvidia proprietary drajvere treba dodati ForceCompositionPipeline = On u xorg.conf kao sto je opisano ovde. Meni je ovo resilo problem.
 
Koristio neko Solus Budgie Desktop ? Fino izgleda , gledam sada na yt i baš je po mom ukusu . Razmišljam se da njega probam sledećeg.

Definitivno skidam :)

Instalirao sam Budgie na Ubuntu Mate. Panel je gore, Plank preinstaliran, što mi se ne sviđa, ne volim taj Apple fazon. Deinstalirao sam Plank, spustio panel dole, stavio Arc-dark temu i ikone i sada to pristojno izgleda za moj ukus. Solus nisam probao.
 
C c c. Naravno da je procesor kompatibilan sa bilo kojim 64bitnim operativnim sistemom ali je RAM-a malo. Sam operativni sistem ako je zahtevniji potrosice mu 500ak MB plus browser u 64bitnoj varijanti jos toliko sa dva-tri otvorena tab-a. Pusti li jos neku aplikaciju eto swapovanja. U 32bitnoj varijanti imace bukvalno duplo manju potrosnju RAM-a. Imas vise od 4 GB RAM hoces 32bitni linux? Nema razloga za to tada ali ako zelis postoji bukvalno za svaku verziju kernela njegova PAE varijanta koja omogucava da OS "vidi" sav RAM. Koristim linux sigurno 15 godina i znam odlicno kako se ponasa 32bitni, kako 64bitni operativni sistem, koliko je skaliranje linux OS legenda - ma koliko memorije korisnik imao uvek trosi istu kolicinu. Zato je za tu kolicinu RAM 32bitni OS apsolutna preporuka (iako 32bit polako odlazi u istoriju u linux svetu bice aktuelan jos godinama) pa se ti "bacakaj" okolo neprimerenim bahatim izrazima koliko hoces.
 
Poslednja izmena:
Ja vec 5 meseci pegalm Solus i svidja mi se sto nijedan upgrade mi nije napravio problem, sa archom posle mesec 2 nema boota ili sam ja bas bio banana srece, kad i ako batalim solus sledeci plan je VoidLinux :)
 
Ja probao sinoć solus da instaliram ali zeza izgleda zbogu uefi . Ove ostale distribucije sam normalno instalirao ali ovaj nekako nisam uspeo.

Ovako sam isto uradio kao što piše kod njih ali mi izbacilo da ne može instalirati bootloader.

Kada sam butovao birao sam uefi usb opciju kao i uvek do sada kada instaliram neki distro

UEFI

If you are using a system with UEFI, you may need to create a EFI System Partition, also referred to as an ESP. This is not necessary if you are enabling Solus to install onto the entire disk.

To create an EFI System Partition, open up GParted and create a FAT32 partition that is 512MB in size. Next, right-click on the partition and click Manage Flags. On the Manage Flags section, enable the boot and esp flags.

Notes:

Your system must be booted using UEFI mode, as opposed to a “legacy mode”.
Secure Boot needs to be disabled.
Your disk is required to be GPT formatted.
 
Na tu konfiguraciju može bilo koji Linux da se instalira i radiće pristojno. Međutim, sa nekim lakšim distroom će biti živahniji. Najbitnija stavka je hard disk, da je zdrav i solidno brz. Ako konfa ima SSD onda će svejedno biti brz bilo koji Linux. Pričam o standardnoj upotrebi, za ozbiljan rad i igranje igrica treba ozbiljna konfiguracija.

C c c. Naravno da je procesor kompatibilan sa bilo kojim 64bitnim operativnim sistemom ali je RAM-a malo. Sam operativni sistem ako je zahtevniji potrosice mu 500ak MB plus browser u 64bitnoj varijanti jos toliko sa dva-tri otvorena tab-a. Pusti li jos neku aplikaciju eto swapovanja. U 32bitnoj varijanti imace bukvalno duplo manju potrosnju RAM-a. Imas vise od 4 GB RAM hoces 32bitni linux? Nema razloga za to tada ali ako zelis postoji bukvalno za svaku verziju kernela njegova PAE varijanta koja omogucava da OS "vidi" sav RAM. Koristim linux sigurno 15 godina i znam odlicno kako se ponasa 32bitni, kako 64bitni operativni sistem, koliko je skaliranje linux OS legenda - ma koliko memorije korisnik imao uvek trosi istu kolicinu. Zato je za tu kolicinu RAM 32bitni OS apsolutna preporuka (iako 32bit polako odlazi u istoriju u linux svetu bice aktuelan jos godinama) pa se ti "bacakaj" okolo neprimerenim bahatim izrazima koliko hoces.

Instalirao 18.1 "serena" 64 bit.,radi normalno za sada. Mada jos uvek 'ucim' i ceo interfejs mi je nov....

Ne koci niti zastajkuje,radi ok za sada.

Svaki savet je dobrodosao... Moze preporuka za teme,ikonice etc...

........
 
U 32bitnoj varijanti imace bukvalno duplo manju potrosnju RAM-a.

Moram da priznam da prvi put čujem za ovakvo nešto, znači sve isto (isti distro recimo), jedina razlika je 32bit vs 64bit i potrošnja RAMa će biti duplo manja ako se koristi 32bit ?
Wow!!
Morao bih da vidim neki video koji to demonstrira ili sam da se uverim u to da bih poverovao, mada moram da priznam da ne zvuči logično niti mogu da vidim kako bi takvo nešto uopšte bilo moguće.
Jel' imaš neki link ka nekom članku o tome ili sve to baziraš na tvom iskustvu ?
 
Instalirao sam sada sasvim normalno solus, ne znam zašto nije htelo sinoć isti postupak mi je bio. Jedino da nisam zeznuo nešto sa rufusom. Inače brza instalacija i sve je ok.
Fino deluje, dosta brz, vizuelno mi baš odgovara. Laganiji dosta od mint cinnamon a i lično lepši baš dosta po mom subjektivnom mišljenju. Nije fora da instaliram neko DE i menjam mu sve zato što mi se ne dopada.

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk
 
Što bi reko onaj psiho komentator sa OMGUbuntu, Linux Mint je ništa drugo do zavera Red Hat-Gnome-RMS/GNU družine protiv Canonicala i Mark Shuttlewortha. Lažirajuci podatke o popularnosti na sajtu koji oni kontrolišu (distrowatch) su stvorili sliku da je Linux Mint najpopularniji Linux distro i time poljuljali poziciju Ubuntu-a uz mnoge druge zakulisne radnje :d

Mislim jeste da je lik napravio veliku teoriju zavere oko cele stvari ali to delimično je u pravu za Mint. To nikada nije bio najpopularniji distro, ni u prvih pet jer istraživanja korisćenja Linuxa na osnovu internet aktivonosti nikada to nije pokazalo. Čak i u vreme kada su ga svi napuštali Ubuntu Unity je bio desktop distro broj jedan. Ja stvarno ne znam ko su likovi koji su pumpali poziciju Minta na distrowatch ali to nikada nije bila realnost.

Iz mog iskustva, ima bar deset distroa koji su bolje rešenje od Minta a taj Cimet je bagovito đubrence od okruženja.

Meni je Budgie cool ali ipak imam neku svoju viziju kako DE treba da izgleda što ću verovatno pretvoriti u mockup pa možda se nekom svidi. Baza je ono što meni radi posao već godinama a to je Ubuntu Unity look uz dodatak taskbara kao kod Gnome2/Mate okruženja, neki hibrid ta dva okruženja sa naglaskom na performanse. XFCE može nešto od toga, ali mislim da bi bolje bilo napraviti sveže okruženje nego prepakivati XFCE. Pogotovo što je i XFCE u procesu prelaska na GTK3 što deluje kao dobra ideja ali je problem što svaki apdejt GTK ruši sve što je ranije radilo tj. mora se aktivno razvijati sve za svaku novu verziju Gnome 3 inače neće raditi.

Mockup Ubuntu teme za Gnome 3 Shell koju je uradio naš čovek je postala realnost, neko je od toga napravio pravu temu.
 
Poslednja izmena:
Meni je Cinnamon odlično okruženje, ništa bagovitiji od ostalih. Čak mi se i najbolje pokazao sa buđavim AMD drajverima. Logički i vizuelno mi je najbolji. Unity mi se najslabije pokazao, najnestabilniji sa AMD drajverima, vizuelno i logički mi tek ne odgovara. Ubuntu se koristi u mnogim firmama i vladinim institucijama širom sveta, naravno da će biti najpopularniji, ali to meni i nije nešto relevantan podatak.
 
Sve je stvar ukusa i bas zbog tog razloga je dobro da postoji dosta okruženja, mada po meni to još uvek nije to. Svako DE ima neku manu, dosta njih izgleda ružno (dobro ovo je naravno subjektivno) ili bagovito . Ne znam ko je pisao pre neku stranu ali sramota je da neka okruženja troše previše resursa samim butovanjem a imaju ogroman broj nedostataka. Treba ti brdo ekstenzija da dobiješ neku osnovnu stvar. Gnome 3 sam probao pa znam sta i kako radi. Zato sam rešio da eksperimentisem sa ovom solus distribucijom, za sada se super pokazao. Ima nekih laganih okruženja ali pojedina izgledaju baš jadno zato ovakva priča kao Solus Budgie deluje zanimljivo. KDE mi ne lezi nikako a gnome 3 troši previše za ono što isporučuje. Treba neka sredina lep kvalitetan distro koji nije previše zahtevan. Elementary je bio ok mada meni dosta bagovito radio.

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk
 
Za Nvidia proprietary drajvere treba dodati ForceCompositionPipeline = On u xorg.conf kao sto je opisano ovde. Meni je ovo resilo problem.

Instalirah Ubuntu Budgie 17.04 od nule. Onaj dosadni dijalog ("You are now connected to ...") i dalje ne reagije na klik. Sto se tice v-sync, upalilo je sledece:

sudo nvidia-xconfig
sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

dodato u "Screen" sekciji:

Option "metamodes" "nvidia-auto-select +0+0 { ForceFullCompositingPipeline = On }"

Ono sto je dobro je da Nouveau radi konacno sa GTX 1070 tako da mogu da podignem sistem bez dodavanja "nomodeset". U prethodnim verzijama je sve radilo OK, na prvi pogled. Samo je kursor misa ostajao "zaglavljen" u gornjem levom uglu.
 
Meni je Cinnamon odlično okruženje, ništa bagovitiji od ostalih. Čak mi se i najbolje pokazao sa buđavim AMD drajverima. Logički i vizuelno mi je najbolji. Unity mi se najslabije pokazao, najnestabilniji sa AMD drajverima, vizuelno i logički mi tek ne odgovara. Ubuntu se koristi u mnogim firmama i vladinim institucijama širom sveta, naravno da će biti najpopularniji, ali to meni i nije nešto relevantan podatak.

Unity vuče iste bagove iz 2012. godine ali ih nema puno i nisu preterano iritantni. Danas Unity radi odlično sa modernim AMD hardverom i slobodnim drajverima, nekada je situacija bila potpuno drugačija (jedva sam uspevao da podignem Unity na rezervnoj mašini sa HD4850 karticom). Meni global menu i hud znače mnogo jer mi štede prostor i klikove mišem. Eno okačio sa Gnome 3 sređen kao Unity i tačno se vidi koliko gubim prostora na menije koji su mogli biti u top panelu. Jer ne podržavaju sve aplikacije Client Side Decorations a zapravo je to i dobro. Jer CSD znači da imam onaj glupi široki bar gde svaka aplikacija razbacuje ikonice koje meni lično ništa ne govore. Što znači da u file manageru su ikonice na jednom mestu, u drugoj nekoj aplikacije ikonice koje rade istu stvar na totalno drugom mestu. Ideja je bila uniformni izgled, konačni rezultat je kupus.

Cinnamon mi je bio bušan ko švajcarski sir kada sam ga poslednji put probao, gotovo kao KDE Plasma (uvek sam želeo da koristim taj DE sve dok ga ne probam i skontam da je stabilnost nula). Drugo, meni taj Windows lite look ne znači ništa u životu. Treba mi levi ili desni launcher, ne treba mi klasični windows taskbar, treba mi gnome 2 taskbar dole a gore top panel. Može Cinnamon da se namestu u neku ruku ali je veliko cimanje i opet ne izgleda kako bi ja hteo.

Gnome 3 uopšte nema valjanu Hot Corners ekstenziju kao što po defaultu ima ugrađen Pantheon. Ima neka CustomCorner ekstenzija ali nisam provalio kako da ugasim označavanje ćoškova plavim krugovima (koji će mi moj to?) To mi treba jer genijalci što razvijaju Gnome imaju ideju kako je Activities ekran koji prikazuje pokrenute programe i desktop površine bolja ideja od kombinacije alt-tab liste aktivnih programa i show desktop ikonice u ćošku ekrana. Zato su lepo ovi što rade Apricity ubacili sve te ekstenzije kao i onu koja menja desktope na skrol što je milion puta bolje rešenje nego klik na Activities. O global meniju da ne pričam, oni ne veruju u menije uopšte nego drugo dugme miša na app menu koji je u top panel pa odatle biraj šta ti treba. Dizajnerske odluke na nivou Windows Metro okruženja...

Znači vako, dok mi ne treba jer je obično auto-hide inače nema smisla. Svaki dizajn sučelja što bi rekli Hrvati, koje se ne vidi nego ti gledaš u pasulj (manual) kako se nešto radi je fejl. Sva svajpovanja na slepo, skrivanje opcija iza hamburger menija, to je sve moderna pošast dizajna. Mora da bude vidljivo. Zato je launcher zakon jer krade horizontalni prostor kojeg ima na pretek (ionako mi je sledeći monitor 21:9, možda i dva takva jedan do drugog) uvek je on i logično je da bude levo jer standardni desktop dizajn iz 80s tako naučio sve ljude. Start ili meni ili launcher je levo, dugmići za gašenje aplikacija i sat na desnoj strani. Da li je gore ili dole, stvar izbora. E sad ako si levoruk i prirodno ti je da gledaš u ekran tako što prvo gledaš u desnu stranu pa vučeš ka levoj onda ti postavi launcher desno.
 
Poslednja izmena:
Stvar ukusa, meni je launcher apsolutno nepraktičan i bez logike. Cinnamon je najsličniji Windows Vista izgledu i rasporedu koji meni najviše odgovara. Što se stabilnosti tiče, Unity nisam mogao da koristim ni pre par godina sa HD7850, kao ni sada sa RX470. Probao ponovo pre par meseci. Potpuno neupotrebljivo sa vlasničkim drajverima, performanse otvorenih su slabe pa mi to i ne ulazi u odabir. Jedino sam Cinnamon uspevao da uparim sa vlasničkim drajverom da radi kako-tako.

Po meni, nema ništa dok ne šutnu X i ne naprave nešto skroz novo, bagovi i nestabilnost i grafičkih interfejsa i drajvera proizilaze od X-a pre svega. AMD je priča za sebe, ali pre svega je X problem.
 
Offtopic:
Performanse otvorenih više nisu slabe. Često su i ispred vlasničkih, bar kada je openGL u pitanju. Pogledaj najjnovije phoronix testove.

ontopic:
Naravno, ukusi se razlikuju, ali meni KDE odgovora pre svega zato što nudi mnogo više od onoga što mi treba i mogu okruženje da prilagodim svojim potrebama. Odnosno KDE može da bude isti kao i bilo koji drugi DE.
 
Ništa ne znači test kada igre uglavnom ne možeš ni da pokreneš, a i kada pokreneš... ( :
 
Instalirah Ubuntu Budgie 17.04 od nule. Onaj dosadni dijalog ("You are now connected to ...") i dalje ne reagije na klik. Sto se tice v-sync, upalilo je sledece:

sudo nvidia-xconfig
sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

dodato u "Screen" sekciji:

Option "metamodes" "nvidia-auto-select +0+0 { ForceFullCompositingPipeline = On }"

Ono sto je dobro je da Nouveau radi konacno sa GTX 1070 tako da mogu da podignem sistem bez dodavanja "nomodeset". U prethodnim verzijama je sve radilo OK, na prvi pogled. Samo je kursor misa ostajao "zaglavljen" u gornjem levom uglu.

Generalno za dijalog, probaj da ga disable-ujes da ti ne iskace kroz Settings -> Notifications -> Network ->Notifications Popups pa disable-uj. Cudno da ne reaguje na kilk kod tebe da se skloni, ono sto sam primetio jeste da ima neki delay izmedju klika i kad se skloni, nije instant. Ako naidjes na neki bug, reci, pa da prosledim dalje na resavanje :p
 
Poslednja izmena:
Generalno za dijalog, probaj da ga disable-ujes da ti ne iskace kroz Settings -> Notifications -> Network ->Notifications Popups pa disable-uj. Cudno da ne reaguje na kilk kod tebe da se skloni, ono sto sam primetio jeste da ima neki delay izmedju klika i kad se skloni, nije instant. Ako naidjes na neki bug, reci, pa da prosledim dalje na resavanje :p

Hvala na sugestiji. Upravo sam to uradio pre neki minut. Da li imas neke informacije kada ce da se predje na Qt? I jos jedno pitanje. Kada se prebacujem sa programa na program (Alt-TAB), ne prikazuje se nikakav prevew. Da li to OK ili je neki bug kod mene?

EDIT: Bas je uporan. Probao sam da iskljucim samo Notification Popups i dalje iskace. Zatim sam probao da iskljucim skroz Notifications (Network -> Notifications) ali i to nije pomoglo. I na kraju sam ukinuo sve (Notifications -> Notification Popups). I to nije pomoglo.

EDIT(EDIT): Reseno dconf editorom (org.gnome.nm-applet -> Disable connected notifications -> True).
 
Poslednja izmena:
Ja se nisam zadržao predugo na Solusu:) Isprva na prvi pogled sve ok ali jednostavno na trenutke dosta čudno ponašanje, imam integrisanu intel grafiku i to bi trebalo da šljaka, bar je na svakom drugom sljakalo ali ne i ovde. Konstantno mi se pojavljivalo "cepanje" ekrana u firefoxu i chromu. Rešio sam da probam ponovo elementary 0.4 zadnji put kad sam probao 0.2 dosta je bio nestabilan, sada za divno čudo radi dobro. Prelep i radi posao. Uočio sam dva problema, ponekad neće da promeni wallpaper i onaj njihov Appstore ili kako se zove baguje i neće da instalira aplikacije i update mada to mi nije problem. Valjda neću menjati za sada. Isprobao sam za ovih par dana Ubuntu Gnome, Mint Cinnamon, Mx Linux, Solus Budgie I izgleda ostajem na Elementary.

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk
 
8h kasnije... tolero: ne sviđa mi se ni elementary, prelazim na GhostBSD ili TrueOS :p :D
 
Nazad
Vrh Dno