Šta je novo?

AMD Ryzen 7

Uglavnom je forumski (ne samo ovog foruma) konsenzus da 1700 jeste bolja kupovina. Medjutim nece svi 1700 na te taktove, traze bolje hladjenje i dobru plocu a za slicne pare imas 1800x i plocu sa kojom neces overklokovati a imaces slicne (ali sigurne) performanse.


Послато са Nokia 3410 уз помоћ Тапатока


Šta je sa stabilnošću nakon oc, je l' se poboljšalo nešto? Ima li još zaglupa i random resetovanja?

I nevezano od oc, jesu li novi BIOS-i generalno rešili problem stabilnosti i bržih memara ili se još nešto "čeka"?
 
Ne znam, zato sam i napisao kako mislim. Nije mi jasno ni sta je stabilan oc, nisam nista overklokovao 4 god, sad na oc forumu vrte malo 8h test, ne muce sa prime95 i proglase za "stabilan", niko ne prica kako se ponasa kasnije. Mada su u zvanicnim testovima koje smo gledali i citali gonili na 3.9-4.0 pa po toj logici su taktovi stabilni. Sa druge strane bilo je, bar u pocetku, dosta zalbi na nestabilnost pri osnovnim taktovima, uglavnom sa nekim memorijama. Koliko se to ispeglalo ko zna kad beta biosi nicu kao pecurke posle kise a neki problemi se teze reprodukuju pa trenutno odsustvo ne znaci da vise nije prisutan - secam ranijeg problema sa Epox 8RDA+ sa zamrzavanjem ps2 tastature pri podizanju sistema, taman se nadas da je novi bios resio sve ono posle 10 dana zamrzne.
Novi uporedni testovi sa brzom memorijom u biranim igrama su ohrabrujuci, ali je problem sto je sve birano - amd sertifikovana memorija na visokom taktu (kosta boga oca), birana ploca (da moze da potera na 3.9, a kosta vise od z270 ekvivalenta) sto sve ugrozava poziciju AMD kao jeftinijeg resenja.
I za Intel se naravno sve bira, k da overklokujes, z170/270 da overklokujes i sl ali je zelja pojedinih da sa Ryzenom dostignu performanse Kaby Lake u igrama dovela do toga da R7 platforma sa zeljenim performansama kosta vise od 7700k konfiguracije, nisam verovao da ikada odnos cena/performanse bude na strani Intela (mislim na poslednje testove sa bržom ddr4 memorijom).
O performansama R7 kao radne stanice neka napisu nesto oni koji ih tako i koriste, bilo bi lepo da vidimo takva iskustva a ne samo da vecamo o glatkom radu i glatkim igrama (k'o po loju).

Послато са Nokia 3410 уз помоћ Тапатока
 
@Rick
Evo potrošnje i 1800X pri 4.0 OC, slična kao 1700 kada se oc.
power-2.png

@Dr Sidious
U Benč šopu je skuplja za 350 din mala ploča PRIME B350M-A + R7 1800X od Asus CH VI hero + r7 1700 (+kuler dž). Na prvi pogled lak izbor mada ko zna. Možda mala ploča i 1700 uz skromni OC. Memorija koja valja, onaj TridentZ 2x8Gb 3200Mhz i 3000Mhz svakako na kp za oko 150e.

@Villy_Da_Man
Jedan dan se poboljšalo- kada zalizani poljak testira. Onda se sledeći dan Jayz2centu restartuje na 4GHz pa ga vrati na 3.9 za benč. Pa posle Linusu ne radi ništa bolje memorija koja je baš za Ryzen -FlareX. Izvuče samo ~2.6GHz iz nje. Moj utisak je da je u pitanju lutrija i dalje koliko ćeš postići MHz sa memorijom sa sve novim biosom i skupom pločom.

@Erik, DrSidious
Evo odgovora lektora :)
Иван Клајн даје препоруке у Речнику језичких недоумица да страна
имена на -к и -х остају једнака номинативу у вокативу.
 
Poslednja izmena:
Hvala na informacijama [emoji1]
Sto se tice prvog dela, o 1700, slazem se, videcemo, zato sam i napisao da bi bilo lepo da oni koji su ga kupili za neki konkretan posao napisu svoja iskustva zbog onih koji planiraju kupovinu, da ljudi znaju sta ih ceka u pozitivnom i negativnom smislu. U startu smo se slozili da primarna namena R7 procesora nisu kompjuterske igre a onda poslednjih 100 strana samo testovi u istim[emoji1], a onda po svaku cenu da bude brze i bolje od Kabija pa dodjosmo od cenovno povoljne platforme do overkloka, skupih ploca i memorija, biranih testova protiv 5GHz Intela (pri cemu je kriterijum testova jednak predizbornom programu pojedinih partija) i covek dobije zelju da tera inat sveopstem odusevljenju.
Dakle, po meni, ako korisnik ne spada u "napredne", i planira da radi nesto cemu godi vise jezgara, bolje je da uzme jeftiniju plocu i skuplji proc (1700x)i ne bakce se sa overklokom i stabilnoscu platforme nego da uzme CH6 i 1700.


Послато са Nokia 3410 уз помоћ Тапатока
 
power-1.png
Izvor.

Isto? 169W+100W=279W-197W=82W više od 1800X. Što znači samo cpu 1700 na 4GHz sigurno vuče 150-160W, možda i 180W(ako samo cpu vuče 80W - Izvor), teško da će to neka ploča od 120€ da izgura, u stvari može samo pitanje koliko dugo i koliko stabilno? Jedino kao što čika u videu gore kaže, malo podešavanjima u biosu(voltaža) se može malo popraviti, ali to zavisi od primerka.

I x370 Pro, R7 [email protected] GHz se greje, a ne neka B350:
https://forum.benchmark.rs/showthre...-7-procesori&p=5036250&viewfull=1#post5036250
 
Poslednja izmena:
@Rick, mislio sam na ova dva dela charta iz tvoje i moje slike:
27ypovn.jpg
Tu je razlika delovala kao mala- 17W


@Dr Sidious
+1
 
Poslednja izmena:
Full system, tu je i grafa, ploča, efikasnost napajanja i ko zna šta.
 
Kacili smo negde link, mislim da je test CH6 sa detaljnom analizom vrm gde je Stiven Basiri, koji na Oc forumu vazi za strucnjaka po tom pitanju, zakljucio da energetske potrebe R7 pri overkloku uopste nisu za potcenjivanje. Dalje i Erik je, cini mi se, negde potvrdio da je kod vecine R7 overklok vise ogranicen naponom nego temperaturom.
U sustini AMD je u odnosu na prethodnu generaciju (FX) napravio ogroman korak ali jos uvek ne znamo prave mogucnosti i mane platforme, ne verujem na osnovu prethodno recenog da su po pitanju energetske efikasnosti dostigli Intel, bice tu jos peglanja i revizija, moguce cak i ploca.
AMD ima jednu veliku manu, koju nece tako lako nadoknaditi koliko god da su inzenjeri sposobni i arhitektura dobra, od izlaska Bulldozer procesora Intel ima jasnu prednost sto mu je omogucilo da tvorci softvera isti prilagodjavaju njegovoj arhitekturi, dzaba AMD bolje hardversko resenje kad je program prilagodjen Intelovom promasaju (hipotetickom), da se ovo ispravi treba da protekne mnogo vode Moravom.

Послато са Nokia 3410 уз помоћ Тапатока
 
Mene interesuje neki umeren OC sa 1700 i nekom 350 plocom, recimo 3,6 a idealno bi bilo 3,8, medjutim nisam nesto nasao na netu da je neko uspesno demonstrirao.
 
Kacili smo negde link, mislim da je test CH6 sa detaljnom analizom vrm gde je Stiven Basiri, koji na Oc forumu vazi za strucnjaka po tom pitanju, zakljucio da energetske potrebe R7 pri overkloku uopste nisu za potcenjivanje. Dalje i Erik je, cini mi se, negde potvrdio da je kod vecine R7 overklok vise ogranicen naponom nego temperaturom.
U sustini AMD je u odnosu na prethodnu generaciju (FX) napravio ogroman korak ali jos uvek ne znamo prave mogucnosti i mane platforme, ne verujem na osnovu prethodno recenog da su po pitanju energetske efikasnosti dostigli Intel, bice tu jos peglanja i revizija, moguce cak i ploca.
AMD ima jednu veliku manu, koju nece tako lako nadoknaditi koliko god da su inzenjeri sposobni i arhitektura dobra, od izlaska Bulldozer procesora Intel ima jasnu prednost sto mu je omogucilo da tvorci softvera isti prilagodjavaju njegovoj arhitekturi, dzaba AMD bolje hardversko resenje kad je program prilagodjen Intelovom promasaju (hipotetickom), da se ovo ispravi treba da protekne mnogo vode Moravom.

Послато са Nokia 3410 уз помоћ Тапатока

Ja sam u promo videu za plocu isao detaljnije o VRM-u C6H. (sad ce Ricky da popizdi po obicaju :d)


Inace, totalno si u pravu za to da se software pisao za Intel jer amd nije imao konkurentan proizvod. Ali je svakako morao da izbaci proizvod koji je dovoljno dobar, da bi developeri uopste poceli da optimizuju za isti :)
 
Poslednja izmena:
"ROG Crosshair VI Hero - AM4 RYZEN najbolja matična ploča" :D
 
Da se ogradim, ne pisem naslove :D To bira neko iznad mene.
 
Najjaci da, ne i najisplativiji.
 
(sad ce Ricky da popizdi po obicaju :d)


Zbog ovog neće!

Samo kad se tvrdi da OC 1700 na 3.8-4GHz, i njegova potrošnja od 150-160W pri tom kloku, ne uzrokuje pregrevanje VRM sekcije ploče, što sve recenzije stavljaju kao najveću manu, a i vi ste dobili veliki skok sa 175 na 260W na 1800X 4.1Ghz, što na ASUS CROSSHAIR VI HERO od ne prestavlja problem, a na malo jeftinijm ogroman(uključujući i x370 Pro a da ne govorimo o nekim od 120€ i 6 faza, tj 4 manje x370 Pro), tako nikakav veći OC ne može da se očekuje bez skupe ploče.
 
Pogledao sam taj link za 1700+msi tomahawk + 3200 MHz ram i taman pročitam kako je sa updatom biosa postigao da mu radi lepo na OC 3.8 GHz cpu i memorija na 3200 Mhz kad ono pred kraj više puta osvežene ispovesti stoji da mora da se drži u windowsu balanced power plan. Ako se stavi na performance power plan- neće da se butuje ako je memorija na 3200 MHz. To ako je sve tačno i poprave taj detalj oko power plana neće biti loša narodna varijanta. 654 eur za r7 1700+msi B350 tomahawk iz benč šopa+ trident Z 3200 Mhz ddr4 2x8 GB sa kp.
 
Poslednja izmena:
Kakvo li će stanje biti sa R5 ? U FX-u isključena jezgra su još uvek dobijala struju, sada je pitanje šta će biti kod Ryzen-a ?
 
Zbog ovog neće!

Samo kad se tvrdi da OC 1700 na 3.8-4GHz, i njegova potrošnja od 150-160W pri tom kloku, ne uzrokuje pregrevanje VRM sekcije ploče, što sve recenzije stavljaju kao najveću manu, a i vi ste dobili veliki skok sa 175 na 260W na 1800X 4.1Ghz, što na ASUS CROSSHAIR VI HERO od ne prestavlja problem, a na malo jeftinijm ogroman(uključujući i x370 Pro a da ne govorimo o nekim od 120€ i 6 faza, tj 4 manje x370 Pro), tako nikakav veći OC ne može da se očekuje bez skupe ploče.

X370 Pro je veoma blizu po jacini naponske, tako da je ono nemoguce :) Slazem se za neke krs ploce sa neefikasnim mosfetima da mogu da guraju 80C+, ali sa Texas instruments powerpackovima ne.
Ja nikad ne preporucujem OC na nekvalitetnoj ploci, a kamoli sa 8-core procesorom.
 
Poslednja izmena:
Samo x370 pro ima slabiji hladnjak i bez hitpajpa, i slabije kondenzatore i prigušnice (drugačije jesu, sad koliko slabije ne znam), a kako je slika pokazala baš su kodnici i prigušnice u "plamenu", ne mosfeti.
 
Poslednja izmena:
Kondenzatori i zavojnice skoro uopste ne disipiraju toplotu. Ako ista, mislim da heatsink kod X370-pro koji je vise "rebrast" bolje disipira toplotu od estetskog na C6H. Tako da cela prica ne pije vodu van 0-airflow scenarija.
 
Kakve veze ima da li procesor radi na 3.7 ili 4.0GHz?

Ocigledno je da procesor ne bottleneckuje, nego memorija, suludo je natezati napon da se izvuce 3.9 ili 4.0, ostavis ga na 3.7 ili 3.8 za koje treba manji napon, ne uzimas hladjenje od 100e i skuplju plocu, uzmes brzi ram i to je to.

Sta ce tih 200-300MHz doneti naspram problema koji nastaju usled temperature, potrosnje i nestabilnosti?

P9 Lite TT
 
Slažem se, umerni overklok i prođeš povoljnije a ne izgubiš mnogo performansi. Jedino što ako se sećam, držeći u power saving modu windows sa r7 nije preporučljivo. AMD preporuka i novi Windows 10 update upućuju na high performance. A onda ova MSI tomahawk ploča ima problem sa memorijom na 3.2GHz.
 
Poslednja izmena:
Kakve veze ima da li procesor radi na 3.7 ili 4.0GHz?

Ocigledno je da procesor ne bottleneckuje, nego memorija, suludo je natezati napon da se izvuce 3.9 ili 4.0, ostavis ga na 3.7 ili 3.8 za koje treba manji napon, ne uzimas hladjenje od 100e i skuplju plocu, uzmes brzi ram i to je to.

Sta ce tih 200-300MHz doneti naspram problema koji nastaju usled temperature, potrosnje i nestabilnosti?

P9 Lite TT

Realno ne znam sta se svi macuju da dobiju tih famoznih 4GHz :d
 
Realno ne znam sta se svi macuju da dobiju tih famoznih 4GHz :d

Zato što neki na silu i po svaku cenu žele da dostignu Intel performanse u igrama umesto da takav procesor koriste za pametnije stvari.

Da se postavi link ka top performansama ništa ne košta, a kada treba da se otvori novčanik, onda je dovoljno 3.7GHz sa jeftinom pločom. ;)

Novi uporedni testovi sa brzom memorijom u biranim igrama su ohrabrujuci, ali je problem sto je sve birano - amd sertifikovana memorija na visokom taktu (kosta boga oca), birana ploca (da moze da potera na 3.9, a kosta vise od z270 ekvivalenta) sto sve ugrozava poziciju AMD kao jeftinijeg resenja.
I za Intel se naravno sve bira, k da overklokujes, z170/270 da overklokujes i sl ali je zelja pojedinih da sa Ryzenom dostignu performanse Kaby Lake u igrama dovela do toga da R7 platforma sa zeljenim performansama kosta vise od 7700k konfiguracije, nisam verovao da ikada odnos cena/performanse bude na strani Intela (mislim na poslednje testove sa bržom ddr4 memorijom).
 
Poslednja izmena:
Zato što neki na silu i po svaku cenu žele da dostignu Intel performanse u igrama umesto da takav procesor koriste za pametnije stvari.

Da se postavi link ka top performansama ništa ne košta, a kada treba da se otvori novčanik, onda je dovoljno 3.7GHz sa jeftinom pločom. ;)

Iako nisam impresioniran performansama R7 nije baš fer reći da je skuplji od 7700 iz prostog razloga što je r7 ipak osmo jezgarni procesor a 7700 nije...u suštini cena bi mogla da se poredi sa r5 ali na žalost na osnovu viđenog tu će samo cena da se gleda jel peroformanse verovatno neće biti relevantne u odnosu na 7700.
 
Pa ni ne treba da budu...

Ako za ~20 % perf manje treba da platis 50% manje,svima super
 
Neša iz Norveške i moderator Paradigma su vlasnici tih osmojezgarnih procesora. Sumnjam da njih tangira kako u igrama stoji njihova platforma u odnosu na KL.

AMD dečaci su ti koji forsiraju tu gaming priču od početka. Ozbiljni korisnici ne kače takve linkove.
 
Nazad
Vrh Dno