Šta je novo?

Otvaranje Servisa Racunara - Saveti

djalf

Uticajan
Učlanjen(a)
27.11.2004
Poruke
10,786
Poena
1,945
Pozdrav prijatelji

Planiram da otvorim servis racunara bez prodaje i to koliko sam razumeo kao pausalac i nema fiskalne kase.
Imam par pitanja koja su mi vazna pa bih molio moderatore da me obaveste ako je tema premestena da mogu da je nadjem.

Servis racunara spada u trecu kategoriju poreza i to sam odprilike izracunao koliko ce da me kosta pausalni porez za moj grad uz naravno neka odstupanja.
Interesuje me kako se u ovom slucaju radi naplata posto nema fiskalne kase, da li se izdaje neki racun, kako to ide?
Da li mi je neophodan knjigovodja, da li mogu sam da vodim knjige, koliko tu ima papirologije?
Da li sam duzan da uplacujem pazar dnevno na racun? Sta ako nemam nikakav pazar danas?
Kako mogu da uzimam robu/delove za stanje, da li mogu za kesh ili moram preko racuna pa da imam ulaz zbog inspekcije?
Planiram da napravim revers koji ce musterija da potpisuje da je odgovorna za sav sadrzaj na racunaru zbog piraterije. Da li me to stiti u slucaju inspekcije i pregleda racunara koji nisu moji to jest na servisu?
Znam da je podizanje piratskog Windows-a nelegalno i potencijalno opasno po dzep a bogme i corka moze da se zaglavi. Da li je legalno instalirati Windows kao Trial verzija bez aktivacije i da li je to kaznjivo? Da li nasi inspektori u 2015-toj znaju sta je Linux i da li mogu njega da instaliram bez bojazni da ce me kazniti zbog njihovog ne znanja?

Voleo bih vase iskustvo u radu na ovakav nacin, dakle bez prodaje samo servis. Svi saveti su dobrodosli.
Kao prednost gledam da budem blizu WinWin radnje (koja je u lokalu gde sam inace radio prodaju i servis sa ortakom od 2006-te do septembra 2014, sto zbog delova a i novih racunara bez sistema :D ) a i ljudi me naravno znaju.
 
Pozdrav prijatelji

Planiram da otvorim servis racunara bez prodaje i to koliko sam razumeo kao pausalac i nema fiskalne kase.
Imam par pitanja koja su mi vazna pa bih molio moderatore da me obaveste ako je tema premestena da mogu da je nadjem.

Servis racunara spada u trecu kategoriju poreza i to sam odprilike izracunao koliko ce da me kosta pausalni porez za moj grad uz naravno neka odstupanja.
Interesuje me kako se u ovom slucaju radi naplata posto nema fiskalne kase, da li se izdaje neki racun, kako to ide?
Da li mi je neophodan knjigovodja, da li mogu sam da vodim knjige, koliko tu ima papirologije?
Da li sam duzan da uplacujem pazar dnevno na racun? Sta ako nemam nikakav pazar danas?
Kako mogu da uzimam robu/delove za stanje, da li mogu za kesh ili moram preko racuna pa da imam ulaz zbog inspekcije?
Planiram da napravim revers koji ce musterija da potpisuje da je odgovorna za sav sadrzaj na racunaru zbog piraterije. Da li me to stiti u slucaju inspekcije i pregleda racunara koji nisu moji to jest na servisu?
Znam da je podizanje piratskog Windows-a nelegalno i potencijalno opasno po dzep a bogme i corka moze da se zaglavi. Da li je legalno instalirati Windows kao Trial verzija bez aktivacije i da li je to kaznjivo? Da li nasi inspektori u 2015-toj znaju sta je Linux i da li mogu njega da instaliram bez bojazni da ce me kazniti zbog njihovog ne znanja?

Voleo bih vase iskustvo u radu na ovakav nacin, dakle bez prodaje samo servis. Svi saveti su dobrodosli.
Kao prednost gledam da budem blizu WinWin radnje (koja je u lokalu gde sam inace radio prodaju i servis sa ortakom od 2006-te do septembra 2014, sto zbog delova a i novih racunara bez sistema :D ) a i ljudi me naravno znaju.

Nemam servis ali znam po neku informaciju jer sam imao pausalnu firmu, ove moje savete uzmi kao dobornamerne informacije .... nikako kao fakat, i proveri na jos mesta.


1. izdajes blok racun koliko sam upucen

2. mislim da ne mozes da vodis knjige (nisam siguran meni su rekli ne mogu) .... tj treba licencirani racunovodja ali kao pausalac nema tu mnogo posla pa nedji nekog svog ako imas poznanika ili slicno da ti radi za male pare ... realno 50e mesecno je i previse ali ... sta znam vidi.

3. mislim da nisi ali iskreno nisam siguran pojma nemam ja sam imao agenciju za savetovanje i pare su dolazile iz inostranstva mesecne dazbine drzavi oko 24000 din.

4. ovo ne znam ali mislim da te niko nece ni pitati .... kupi nesto robe preko racuna (realno isplati ti se) da imas na stanju ako smaraju ali kapiram da niko nece pitati za to.

5. Mislim da ako izbegnes da ti se insaliraju piratski Windowsi u radno vreme nemas brige :) a drzi linux na svojoj masini ili Win ako imas, preporucujem ti kupovinu lap topa (polovnog) sa licencom na sebi :) imam drugara koj ima servis realno non stop je kod ljudi kuci retko kad u firmi kapiram tako ce i kod tebe biti.

6. ako hoces servis koj ce raditi i ljudi dolaziti iskreno moraces da instaliras, vidi sam ... mozes to da radis van posla tj kao privatnu stvar :) a naplatis kao ciscenje. Realno izbegavaj koliko je moguce dizanje pirata nije win toliko skup iu pucaj na firme (mesecno odrzavanje) ne na pojedince jer danas svako ima klinca u komsiluku koj reinstalira komp za dzabe ili 500din :)

znaju sta je linux i tako i radi .... ne mogu ti nista dok postujes zakon sto ti i predlazem.

Moj savet ..... ujedino nek bude i servis smart telefona i tableta, ako ne znas kapiram lako ces nauciti, radi samo software a napravi dil sa nekim servisom za popravke hardverske prirode.

Najbitnije ti je po meni da imas svaki HW potreban da se usposeno dijagnostikuje kvar i otkloni.

SA SRECOM :) i javi kad krene i kako ide :)
 
Hvala na savetima. Ja inace imam iskustva u servisu ali sam hteo da vidim i vase sugestije. Jedino se razlikuje sto sam imao i prodaju i to u sistemu PDV-a sto nas je na kraju i unistilo. To i rad sa firmama. Jer firme uzimaju mnogo a placaju kad oni hoce sto naravno ne moze da funkcionise na duze staze. Ja naprotiv bas zelim da radim sa ljudima i manjim firmama, nikako sa onima koji mogu da naprave veliki posao a da se tesko naplati. Servisa sam uvek imao od obicnih ljudi, i sada ga imam i ako radim od kuce, ali gledam da otvorim firmu da bi povecao posao i naravno napravio neke pare, da se plate dadzbine, da mi ide staz itd. Nema se vise 20 godina ;)
Pitanje, ako narucim na primer napajanja preko racuna koja su apsolutno neophodna u servisu, kako se onda pravi izlaz posto nema fiskalne kase?
Sto se tice sugestije, softver naravno radim na telefonima/tabletima, hardver ne bas mada mogu doci do delova pa cu videti. Imam prijatelja koji to radi pa ce mi on raditi hardver.

Edit:
Pitanje u vezi stavke 5, moj racunar ce svakako biti legalan, dal sa Win-om ili Linux-om nebitno ali su problem racunari koji dolaze na servis. Nisu problem samo racunari koje cu ja instalirati vec i oni koji jos nisu dosli na red a na primer mogu da se ukljuce i da se vidi piratski Windows na njima koji nisam ja instalirao. Revers bi trebao da me stiti u tom slucaju da ne bih ispastao sto neko ima Photoshop i Office koji zajedno vrede ko pola lokala ;) Mi smo u predhodnom servisu imali takve reverse ali nam nikad nije bila kontrola da bi proverili validnost toga.
Ja inace uvek gledam da instaliram ono sto je Free od aplikacija tipa AIMP umesto Winamp-a i Libre Office umesto MS Office itd. Ipak, ljudi su navikli na Windows pa smo to morali da instaliramo. Kako se u zadnje vreme razletela inspekcija ta praksa ce morati da se promeni, ljudi koji imaju legalni Win ce dobiti to sa Free softverom a oni koji nemaju ce morati da se zadovolje Linux-om. Za tu svrhu mi je Linux Mint najbolje resenje jer dosta lici na Win pa se ljudi snalaze.
 
Poslednja izmena:
Hvala na savetima. Ja inace imam iskustva u servisu ali sam hteo da vidim i vase sugestije. Jedino se razlikuje sto sam imao i prodaju i to u sistemu PDV-a sto nas je na kraju i unistilo. To i rad sa firmama. Jer firme uzimaju mnogo a placaju kad oni hoce sto naravno ne moze da funkcionise na duze staze. Ja naprotiv bas zelim da radim sa ljudima i manjim firmama, nikako sa onima koji mogu da naprave veliki posao a da se tesko naplati. Servisa sam uvek imao od obicnih ljudi, i sada ga imam i ako radim od kuce, ali gledam da otvorim firmu da bi povecao posao i naravno napravio neke pare, da se plate dadzbine, da mi ide staz itd. Nema se vise 20 godina ;)
Pitanje, ako narucim na primer napajanja preko racuna koja su apsolutno neophodna u servisu, kako se onda pravi izlaz posto nema fiskalne kase?
Sto se tice sugestije, softver naravno radim na telefonima/tabletima, hardver ne bas mada mogu doci do delova pa cu videti. Imam prijatelja koji to radi pa ce mi on raditi hardver.

Edit:
Pitanje u vezi stavke 5, moj racunar ce svakako biti legalan, dal sa Win-om ili Linux-om nebitno ali su problem racunari koji dolaze na servis. Nisu problem samo racunari koje cu ja instalirati vec i oni koji jos nisu dosli na red a na primer mogu da se ukljuce i da se vidi piratski Windows na njima koji nisam ja instalirao. Revers bi trebao da me stiti u tom slucaju da ne bih ispastao sto neko ima Photoshop i Office koji zajedno vrede ko pola lokala ;) Mi smo u predhodnom servisu imali takve reverse ali nam nikad nije bila kontrola da bi proverili validnost toga.
Ja inace uvek gledam da instaliram ono sto je Free od aplikacija tipa AIMP umesto Winamp-a i Libre Office umesto MS Office itd. Ipak, ljudi su navikli na Windows pa smo to morali da instaliramo. Kako se u zadnje vreme razletela inspekcija ta praksa ce morati da se promeni, ljudi koji imaju legalni Win ce dobiti to sa Free softverom a oni koji nemaju ce morati da se zadovolje Linux-om. Za tu svrhu mi je Linux Mint najbolje resenje jer dosta lici na Win pa se ljudi snalaze.

Mislim da te kao pausalca niko ne pita da li si i sta prodao ... ali takodje nisam siguran da li mozes da kupis nesto bez PDVa .... iskreno ne znam :) a posle .... jelte kad prodas ti i onako nigde ne prikazujes taj profit pojedinacno .... nego tipa "dnevni pazar", do duse i ovo proveri .... ja sam radio samo sa inostranstvom kao agencija za savetovanje ne znam kako to kod nas ide, ali kapiram da nije komplikovano inace niko ne bi radio kao pausalac :)

Kazem ti za reinstalacije .... mislim da ces vecinu raditi kod klijenta jer pola njih niti zna da skine racunar niti zna posle da poveze i instalira tipa stampac ... ili sta god vec imao od dodataka. A evo ti jednostavno resenje za problem ako ti je u servisu gomila kompova na cekanju (ovo ti iskreno zelim ;) ) ti druze samo otvori to i poskidaj neke od konektora :) i ako dodje inspekcija .... ti kazes ... to su pokvarene masine i ne rade .... dovidjenja. Ili ... stavljaj svakom kompu sifru na bios kad dodje ... i skidaj kad nosis :) i CAO ludaci
 
Poslednja izmena:
Nije problem platiti PDV, ja kao pausalac i necu imati prava da ga odbijam, to mogu samo oni koji su u sistemu PDV-a. Videcu u poreskoj sta i kako ili sa knjigovodjom, oni bi trebali da znaju.
Hvala na savetu, i ja sam pomislio da otkacim nesto na kucistu i da prikazem neispravno. Ovo je za desktop, ali za laptop bih morao da stavljam sifru jer mi je komplikovano da vadim svaki hard disk.
Jos jedno pitanje, ako neko zna, da li racunar i delove (monitore, tastature, miseve i ostalo) da uzmem preko racuna kada otvorim ili mogu i za kesh? Da li imam neku beneficiju placanja preko racuna ili mi je svejedno?
 
Poslednja izmena:
Mene isto interesuje ova tema, i već neko se i ja razmišljam za sličan korak.

Servis racunara spada u trecu kategoriju poreza i to sam odprilike izracunao koliko ce da me kosta pausalni porez za moj grad uz naravno neka odstupanja.
Koliko će to da te košta u kom gradu? Ja još uvek nemam predstavu o tome.

Meni je realno problem to što neću moći da dižem piratske windows-e. Jer sad trenutno sve koje poznajem i kojima održavam računare, niko ne želi da ulaže u legalnu verziju, niti da pređe na linux. Privatnicima kad spomenem inspekcije samo odmahnu rukom, a ovako ljudima za kućne potrebe, bledo me pogledaju ako pomenem legalni windows. Jedva da odvoje i novac za sređivanje, kamoli još 100E ili koliko već za legalan win...

A u prijavljenom servisu... bem li ga, nisam bio na tom "tržištu" pa ne znam šta mogu da očekujem od kolega iz grada. Da mi naprave zvrčku, inspektor da mi se javi da je dobio br tel od nekog, i da mi njegov komp da sredim. Instaliram recimo nelegalan Win i ćao...

Mada bih ja svakako pucao pravna lica i legalnost, smanjio bih privatna lica na minimum.
 
Moj grad je Svilajnac, a za KG ti je kategorija ista samo je prosecna plata veca. Mozes ovde da vidis kako se racuna pausalni porez:
http://startit.rs/resavamo-misteriju-kako-da-izracunate-pausalni-porez-onoliko-koliko-je-moguce/
Za KG je prosecna plata 41350 Dinara, imas u PDF-u, to je za Jul 2014, mozda se nesto promenilo od tada ali nije mnogo verovatno.

Ja sam radio u servisu i mi smo radili piratske naravno na rizik ali u zadnje vreme sam gledao samo legalan softver da stavljam, dakle samo Win pirat a aplikacije free. Izbegavao sam MS Office u zadnje vreme jer je on i skuplji nego Windows. Dobiju Libre Office pa ako im ne odgovara neka stave posle sta hoce. Windows mora jer to ne znaju da urade. Jedno vreme sam i stavljao samo Windows 7 Starter posto je najeftiniji pa reko ako i naidju bar je najeftinija varijanta, gde znam. On mi je bio nezgodan jer nema prevod na druge jezike kao na primer Pro ili Ultimate a ljudi traze i na Srpskom, mada sam jedan instalirao i na Kineskom :D
Sad ima Windows 8.1 With Bing koji je isto dosta jeftin pa mozes njega da stavljas umesto Pro verzije. Nije legalno ali je bar jeftiniji od Pro verzije.

E sad, niko nije odgovorio pitanje, da li je legano staviti Windows a ne aktivirati ga? Posto i sam Microsoft daje taj ISO besplatno za instalaciju, racunam da jeste. Ako nema aktivacije ili serijskog broja, to nije kompletan softver vec je Trial verzija. Ako neko zna ili moze da proveri, neka javi.

Sto se tice Linux-a, mislim da ima smisla intalirati na primer Linux Mint kao sto sam naveo jer je slican Windows-u. Preko 90% korisnika koristi racunare za surf, face, Skype, igrice na Fejsu a imas i Steam klijent sad pa ima i vise igara nego ranije (i narodne verzije ;) ). Prednost je sto nije neophodan antivirus. Ljudi su morali da uce kako se koristi Windows, nece moci ceo zivot da koriste XP koji je busan ko sir, mora da se uce nove stvari. Win8 i Win10 ce morati da uce, pa kad vec uce ili neka ga kupe ili neka nauce malo Linux i budu legalni.
 
Poslednja izmena:
Ma nemam ja pojma ovo da izračunam :).
Kolika je otprilike računica za tebe?

Što se tiče instalacije bez aktivacije, ne vidim zašto ne bi bilo dozvoljeno. Ti ništa nisi prekršio. Ali koliko će to imati smisla i koliko će ti mušterije biti zadovoljne kad posle par dana dobiju "crn desktop i "nešto genuine"". :)
Jedino da im daš aktivator i kad izađeš iz lokala da im kažeš šta da kliknu :p.

Libre office i ja stavljam svima. Što se tiče običnih sitnijih programčića tu skoro sve skidam sa File hippo i bukvalno je sve besplatno. E sad nisam baš čitao ono EULA, možda firme ne smeju ni tako free da koriste.
Kao recimo TC, koliko se sećam, prvih mesec dana možeš da klikaš ono 1,2 ili 3, posle toga je nelegalno.

Radio sam i ja po servisima ali pre 10 godina. Dan danas privatno šljakam i održavam neke firmice i porodične računare preko nekih preporuka. Samo mi je frka ako bih se odlučio za servis i da dam otkaz ovde gde sam trenutno, morao bih da radim 600% više da bih zaradio za platu. A tada ne bih mogao baš da biram kome šta smem da instaliram...

Pored toga, ako bih bih plaćao paušalno porez, kako bih prodavao polovne komponente i računare. Tu mi je najslađa zarada.
Tvoje pitanje je OK. Je l' se gleda tu neki ulaz? Dođe neko, crklo mu napajanje, ja mu zamenim napajanje i kapiram, mogu da napišem na fakturi "čišćenje od virusa", ali šta ću kad sume budu bile veće. Prodam neki brend polovan računar za 150E, dignem windows još 15-20E, monitor 60-70E... Bude cifra od 250E, kakvu bih tek tad uslugu pisao? :) vrlo zahebani virusi :).
Čak i da imam kasu, ne znam kako bih pravio "ulaz" sa tim polovnim komponentama, kad je to sve dovezeno na crno odnekud iz inostranstva. I nema nikakvih papira.


Nego možda bi mogla ova tema u neku uopštenu da se pretvori?

Recimo diskusija oko sledećih troškova

- Porezi, samodoprinosi... o tome smo već počeli.
- Alat koji je potreban za osnovni rad, preporuke. Recimo testeri, kvm switch-evi i slično, kva
- Rezervne komponente za testiranje? Mada to manje više sve imam i mogu naći.
- Veliki je izdatak ali ni malo manje bitan je i prevozno sredstvo. Šta je najbolje uzeti za što manje para, i što najmanje troši. Ja recimo sa Alfom 147 jtd, sada trenutno sve završavam, ali ako bih krenuo profesionalnije to bi mi bio veliki bespotrebni trošak.
- Lokal kakav uzeti? Da li gledati centar i prometno mesto i odvojiti neku veću cifru za to. Mada moja ideja je neki jeftin lokal bilo gde, čisto, ne preterano veliko... Jer ne bih radio prodaju pa bih ulazak klijenata u servis smanjio na minimum. Uglavnom bih radio na licu mesta, ili dolazio po računare, dovozio ih kod mene i vraćao nazad.
 
Poslednja izmena:
Meni je izaslo ovako, imas primer na linku dole i tako sam izracunao, mozda nije tacno, to ne znam:
Prosecna plata u SV je 37000Din
Servis spada u trecu grupu sto je 75% od prosecne plate - 29600din
Ako si u prvoj i extra zoni uvecanje ide do 50%, ja sam racunao na 30% - 38480din
Matematika je sledeca:
Za paušalni porez izdvajate 10% od nje: 3848din
za PIO izdvajate 24%: 7447.74din
zdravstveno osiguranje 10,3%: 3594din
doprinos za slučaj nezaposlenosti 1,5%: do 500din
Znaci ukupno 15389.74 dinara. Mislim da ce biti i manje jer mozete imati umanjenje za nepovoljne uslove (konkurecija, kriza itd.) i mozda ne bude 30% uvecanje na osnovicu. Sad znas kako da racunas, uzmi osnovicu za KG i prati napisano.

Ja aktivator mogu da im dam i online pa neka sami aktiviraju, tako skidam odgovornost sa sebe jer nisam ja aktivirao Windows vec oni, neka njih jure za to.
Ovo za programe sto si pitao imas temu ovde na Benchu sta je Commercial Free, dakle free za firme i ja sam to pratio u zadnje vreme ali za sve korisnike, nisam hteo da rizikujem nista.
Ovo za polovno stvarno ne znam kako ide, mozda se pise neki blok racun ili nesto, ne znam kako ide to za delove, ako neko zna kako je to reseno za druge servise koji ne rade prodaju, neka napise ovde. Sto se tice vozila, meni je dovoljan auto koji imam jer ne idem puno terene i ne planiram da idem jer ko ce biti u lokalu u radno vreme ako ja stalno izlazim? Ok je posle radnog vremena, ali to moze samo za privatna lica, firme tako kasno (posle 17h) kod mene vise ne rade.
 
ukratko: kupujesh na kp delove prodash sam sebi ugovorom kao fizichko lice. problem je shto ti za to treba notar da ti napise/overi ugovor.
 
zavisi kako klasifikuju 4500 ili 9000 din/ ugovoru.
 
kupim memoriju 2GB DDR2 recimo na kp za 20E, platim poštarinu 300 din, i još 50E notaru :p
 
Povoljno nema sta, i posle se cude sto svi rade na crno :wall:
Pitanje, znam da za legalni Windows traze da imas racun - zasto? Sto ja ne mogu da imam jedan racunar koji sam doneo od kuce (ili kupio polovnog) na kome ima nalepnica na primer Windows 7 sa serijskim brojem, uredno aktiviran? Da li mogu da me cimaju za jedan polovan racunar?
E da, zaboravio, danas sam bio do Biroa da se javim posto sam nezaposlen, dobio info da ce i ove godine biti konkurs za bespovratna sredstva od drzave za nove firme kada otvarate prvi put, cifra je 160.000 dinara, uslov je da se odslusa neki kurs od dva dana (ja moram u Jagodinu), da radite najmanje godinu dana i da se posle preko knjigovodje valjda konkurise za to. Ja cu da probam pa ako uspem tu imam skoro godinu dana placeno doprinose i nesto dadzbina, da mi olaksa muku.
Kojote treba da vidis sta ti treba za KG ;)
 
Poslednja izmena:
Pa pazi, bas se dvoumim da krenem i nastavim da radim na crno, a fakturisem samo pojedinim firmama kojima tako odgovara preko racuna svog prijatelja, uz naravno neku nadoknadu.
I ajd, kao da razmisljam ispravno, hebes ga, porez je normalno placati zasto ga izbeci? Neka, svako kad bi placao porez bilo bi i drzavi bolje, blablabla. Imao bih socijalno i zdravstveno koje ni sada ne koristim, a kad bude ne daj boze zatrebalo, tada nikakva vajda od naseg zdravstva... no to je opsirna tema.
I na kraju, odlucim se da se prijavim i radim legalno, ali neeeee... ima tu jos hiljadu cakica kako da mi doskoče.
 
dobar info je ono i 1300E nije za bacanje. Lep alat i komponente za testiranje može da se kupi za taj novac
 
Moj ti je savet da prijavis firmu i porez placas pausalno, da u tom delu nemas problema, a sto se tice delova to zaboravi. Nema sanse da taj deo bude kompletno na papiru.
U svakom slucaju niko te nece ni pitati a i da te pita uvek to moze da bude od nekog sto je ostavio da se "pogleda" ;)
Za ovih 160000 moras da konkurises pre otvaranja firme, nemoj tu da se zahebes, i obavezan si da posle radis god ili 2.
Mogo bi da ti pisem 3 strane ali mislim da sve vec znas pa se necu upustati u to.
To sto tebi treba mi ti ne mozemo dati, tebi prijatelju treba podrska i ohrabrenje, pricam ti iz iskustva, ja vec 3 god razmisljam da napustim posao i krenem da radim sam
al sta cu kad me niko od ukucana, sem brazera, ne podrzava u tome.
 
Poslednja izmena:
Što se mene tiče pišo slobodno na 3 strane :)
A ohrabrenje mislim da ću uskoro dobiti ;). Odnosno posle 10 godina najavljuje se da će mi pući firma, a teško da ću lako i brzo naći sličan posao, tako da eto ohrabrenja da grabim uporedo.


Znači za 160000 mogu da konkurišem već sada iako nisam 100% siguran za početak posla, a ukoliko se predomislim mogu da odustanem od toga?

Šta je potrebno za to konkurisanje?
 
Ne znam da li mozes da odustanes. Moras da ides da odslusas kurs u vezi otvaranja firme nesto, mene su danas zvali (a ja se juce prijavio :D ) da imam kurs u cetvrtak i petak u Jagodini pa cu ici i javiti ti sta i kako je tamo. To je prvi uslov, drugi je da nisi imao firmu do sad i posle mora da se napravi taj neki biznis plan, mozes i sam a moze i knjigovodja valjda to da odradi za nadoknadu i to se preda i ceka. Kada bude konkurs javice, i onda uz malo srece se dobija ta suma. Rok koji je potrebno da radis je godinu dana.
Zao mi je sto cujem da ces mozda ostati bez posla, welcome to the club ;)
 
Bojim se da vam treba "veza" za te pare, tako je pre par godina bilo u NS. Nadam se da su se vremena promenila, iskreno.
 
Sad sam pogledao link sto je dao isnogood i ovo me brine:
KOME JE NAMENJEN:
„Pokreni se za posao!“ je program namenjen osobama sa dobrom poslovnom idejom iz cele Srbije. Namenjen je osobama koje krasi preduzetnički duh, ali im zbog socijalnog statusa nisu dostupni krediti komercijalnih banaka.
Ovde ja odpadam posto sam nasledio kucu i nesto zemlje od oca i ne spadam u ovu kategoriju "Socijalni status" jer imam na osnovu cega da uzmem kredit, samo nisam lud da ga uzmem ako me razumete ;)
Sutra cu kod knjigovodje i na biro da se raspitam, ako mi potvrdi ovo, ne isplati mi se da idem na kurs i da gubim vreme i novac, pogotovo sto bih uzalud cekao taj novac, koji je prosle godine davan tek u avgustu (kada je i bio konkurs), jer mi je inicijalan plan bio da otvorim aprila-maja. Ranijih godina je uvek bio marta-aprila.
Sta vi mislite?

Edit:
Sad sam bio na njihov sajt i mislim da ovo nije ono sto su meni rekli za konkurs, ovo je neka organizacija a meni su rekli da je suma 160.000 dinara i da to daje drzava. Provericu sutra.
 
Poslednja izmena:
Prvo vezano za tih 160000 din...
To su sredstva namenjea za samozaposljavanje i daje ih drzava. Uslov je da si prijavljen na birou kao nezaposlen, odslusas taj kurs od 2-3 dana i uradis biznis plan.
Biznis plan je na 2-3 strane i u vidu je obrazca, koji ti tamo daju i koji ti samo popunis.
Prethodnih godina ni polovina sredstava nije bila rasporedjena tako da ti ne treba nikakva veza za to, mada nisam bas gledao zadnju godinu.
To sto imas imovinu na svoje ime nema veze, niko ti ne trazi imovinsku kartu.
Obavezno moras konkurisati pre nego li otvoris firmu, u protivnom ces biti odbijen.

Sto se tice firme...
Gledaj da uzmes sifru delatnosti za koju ti ne treba fiskalna kasa, a tu ti spadaju sve serviserske i zanatske radnje.
Kao pausalac nisi u sistemu pdv-a pa ne placas nikakav pdv, zapravo, to ti je sve uracunato u taj pausalni godisnji porez.
Knjige ne treba da vodis, ti u stvari i nemas knjiga imas samo jednu gde "toboze" upisujes pazare. Jesi lud da nekom placas 50e, za te pare kod nas mozes da platis radnika da ti dezura dok si ti na terenu.
Pazar ako nemas onda nemas, cak iako imas mozes da sakupis pa ga uplacujes jednom nedeljno, to ti je bolje zbog provizije banaka. Te provizije se na godisnjem nivou mogu nakupiti i 10-20k din.

Meni je isnogood dosta pomogao pre 6 godina kad sam pocinjao jedan drugi posao i max sam mu zahvalan na tome. Nadam se da ovim mogu bar malo da vratim forumu.
Ne mogu da se setim sad svih stvari, ako nesto treba pitajte.
 
Hvala Frenky, kako ne pomaze, dao si dobre informacije. Sto se tice knjigovodje, posto cu biti pausalac to ne bi trebalo kod mene da bude vise od 2000-3000 dinara mesecno, mozda ni toliko za knjigovodju. Videcu, ako mogu sam to da radim pokusacu, ako vidim da je komplikovano, platicu, krastavac. Kad pominjes godisnji porez, zar se ne placa mesecno pausalni porez? Da li ima jos nesto za porez na kraj fiskalne godine kao sto ima u trgovini, ono extra profit ili kako se to vec zove? Da li znas da li postoji sifra za servis racunara posto je ja nisam nasao ni u jednoj kategoriji, kazu da je treca a tu spada kao servis elektronike valjda?
Ja idem u cetvrtak da odslusam taj kurs dva dana, to je pocetak.
 
Druze imas samo jednu knjigu, koja izgleda kao knjiga za fiskalne racune, ne razumem sta je tu komplikovano.
Poreze i doprinose placas mesecno ali se propisuju na godisnjem nivou.
Porez na dobit nemas, a extra profit ti je za tajkune :D
Sifra delatnosti ti je servis elektronike, nadji tamo u sifrarnik.
 
Hvala za info, bio sam danas na kurs, uglavnom se pricalo o uslovima, o tome sta je preduzetnik a sta DOO, kako je kad vodis knjige a kako kad si pausalac itd. Sifra jeste za servis elektronike, a postoji podkategorija Popravka Racunara i Periferija. Sutra idem opet i bice o tome kako se pravi Biznis Plan, dali su nam primer da pogledamo a sutra objasnjavaju kako se popunjava.
Nesto od korisnih informacija da moze da se desi da bude i vise od 160000 dinara ove godine. Takodje, prosle godine je za Pomoravski okrug imalo samo 25 subvencija, kazu da im je receno da ce ove godine biti i do 5 puta vise, dakle preko 100, sto povecava sansu da se to dobije. Biznis Plan vam se boduje i na primer moze da se dobije dodatnih 5 poena ako dobro opisete konkurenciju ili ako imate nesto od opreme potrebne za obavljanje delatnosti za koje se opredelite ali se to mora dokazati racunom na vase ime ili fiskalom. Ja imam nesto za moju konfiguraciju kao i za zenin laptop, za alat bi morao da pravim kupoprodajni ugovor gde bi me notari odrali.
Eto, to je u kratkim crtama, ako se nesto setim dodacu, a vi pitajte.
 
Na linku koji stoji u temi da se sredstva odobravaju u vidu opreme i mašina potrebnih za rad.
Negde drugo sam pročitao da ako odobre sredstva onda osnivaš firmu i dobijaš novac na račun.

Ovo dvoje je u potpunoj suprotnosti, zna li ko šta je tačno? Da li se taj novac može iskoristiti za npr. plaćanje kirije, izrade banera,...?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno