Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jedno polu-oftopic pitanje za one koji se razumeju za okolne zemlje, stigao mi paket u Austriju, kutija kao za patike (nisu), i pise da je odmah prosledjeno sa aerodroma Vienna primaocu, vrednost je $33 pa me zanima da li znaci da je to bas mojim rodjacima doslo na vrata, i ako jeste posto se vracaju tek u nedelju nemaju valjda i oni 5 dana pravilo, ili koliko, da ako se ne preuzme paket ide nazad???
 
Nema to veze sa datumom prispeća, nego sa "sumnjivošću" paketa. Što im je paket "sumnjiviji", to će im trebati više vremena da odrade "dubinsku ekspertsku analizu". Paket koji je stigao 10-ak dana kasnije na carinu prošao je za 1 dan i po trackingu ga ocekujem sutra, dok ovome samo lupaju otpreme. I jedan i drugi su znatno ispod 50€, tako da ni to nije kriterijum. Verovatno je prvi gabaritno veći od drugog ili je samo interesantniji za analizu?

Jakna je u pitanju....
BTW jel ima svrhe da pisem mail i kome?
 
Jedno polu-oftopic pitanje za one koji se razumeju za okolne zemlje, stigao mi paket u Austriju, kutija kao za patike (nisu), i pise da je odmah prosledjeno sa aerodroma Vienna primaocu, vrednost je $33 pa me zanima da li znaci da je to bas mojim rodjacima doslo na vrata, i ako jeste posto se vracaju tek u nedelju nemaju valjda i oni 5 dana pravilo, ili koliko, da ako se ne preuzme paket ide nazad???

U Portugalu je 5 dana, od sledeceg dana kada je paket vracen nazad u Postu, ne racunavsi vikende. Za kurirske sluzbe TNT, DHL... nisam siguran, uredno donesu gde god da si :)
 
Poslato je USPS-om pa bi trebalo da ide kao i kod nas preko poste, nisam uopste ocekivao da paket poslat 5. bude vec 9. ljudima na vratima, jer nikad nisam ja dobio paket od njih, i uopste USPS-om, za ispod 2 nedelje, naravno zaslugom nase carine!!
P.S. I cudi me takodje da nije otislo na njihovu carinu jer je ipak uvoz, makar PDV da lupe ali mozda to radi aerodromska posta, sto je inace genijalno resenje jer samo treba za 5s odrediti isti procentualno i odstampati papirce za uz paket da se isporuci, a ne kao nasi sto rade umesto da rade samo bukvalno carinjenja...
 
Poslednja izmena:
Sada sam pozvao carinu i rekli su mi da danas rade 25.12. Javio se čovek na prvo zvono i bio je izuzetno ljubazan i rekao mi je čak i kada mogu da očekujem paket na kućnoj adresi.
 
Pozdrav, ljudi danas mi je stigao paket koji sam cekao mesec dana na carini i kada sam video kolika je carina srce mi je stalo :) inace narucujem neispravne telefone koje max platim 50eur. u ovom paketu je bio xperia z1 koji je placen oko 50eur ali vizuelno nema ostecenja.. Carinik "Slobodan Rajcic" procenio je telefon kao nov i drusnuo da vredi 200usd i carina je 8000rsd inace uz telefon ima racun da je placen 50e i dolazi bez ikakkve opreme. Da li covek treba da bude MALUMAN da proceni takav telefon kao nov, jer nema bilo kakvu opremu niti racun da je nov a pritom i NE RADI. Naravno nisam podigao paket, mozete mi rece kako da se zalim ili koga da zovem u vezi ovoga.. ?
 
@Lomnica
Carina ide tek od 140e, a pdv lupaju totalno random...pise da je obavezan al mene do sad nije zakacio. (80+ kineskih itema).
 
Pozdrav, ljudi danas mi je stigao paket koji sam cekao mesec dana na carini i kada sam video kolika je carina srce mi je stalo :) inace narucujem neispravne telefone koje max platim 50eur. u ovom paketu je bio xperia z1 koji je placen oko 50eur ali vizuelno nema ostecenja.. Carinik "Slobodan Rajcic" procenio je telefon kao nov i drusnuo da vredi 200usd i carina je 8000rsd inace uz telefon ima racun da je placen 50e i dolazi bez ikakkve opreme. Da li covek treba da bude MALUMAN da proceni takav telefon kao nov, jer nema bilo kakvu opremu niti racun da je nov a pritom i NE RADI. Naravno nisam podigao paket, mozete mi rece kako da se zalim ili koga da zovem u vezi ovoga.. ?

Može imaš proceduru par postova gore.
 
Sada sam pozvao carinu i rekli su mi da danas rade 25.12. Javio se čovek na prvo zvono i bio je izuzetno ljubazan i rekao mi je čak i kada mogu da očekujem paket na kućnoj adresi.
Moj Paket tek juce upisan za carinu, jer to znaci da treba da cekam jos oko mesec dana da stigne ??? :S:
 
Sada sam pozvao carinu i rekli su mi da danas rade 25.12. Javio se čovek na prvo zvono i bio je izuzetno ljubazan i rekao mi je čak i kada mogu da očekujem paket na kućnoj adresi.

Podeli sa nama šta ti je rekao. Kakva im je praksa ovih dana? Kako obrađuju? Dan po dan ili koliko stignu...
 
Pozdrav, ljudi danas mi je stigao paket koji sam cekao mesec dana na carini i kada sam video kolika je carina srce mi je stalo :) inace narucujem neispravne telefone koje max platim 50eur. u ovom paketu je bio xperia z1 koji je placen oko 50eur ali vizuelno nema ostecenja.. Carinik "Slobodan Rajcic" procenio je telefon kao nov i drusnuo da vredi 200usd i carina je 8000rsd inace uz telefon ima racun da je placen 50e i dolazi bez ikakkve opreme. Da li covek treba da bude MALUMAN da proceni takav telefon kao nov, jer nema bilo kakvu opremu niti racun da je nov a pritom i NE RADI. Naravno nisam podigao paket, mozete mi rece kako da se zalim ili koga da zovem u vezi ovoga.. ?

Izgleda da imaju direktivu da ne konstatuju račun u paketu, već da rokaju veće cifre, pošto se i meni desilo isto. Bio račun, ali ga je carinik zanemario i sam procenio koliko nešto košta.
 
Jakna je u pitanju....
BTW jel ima svrhe da pisem mail i kome?

Mislim da nema svrhe (ja bar nisam pokušavao da im saljem e-mail), jer ne verujem da je slučajno bilo koji paket "zaglavljen". Možda je "ekspert za procenu vrednosti jakne" na godišnjem odmoru, pa ga čekaju da se vrati?
 
Sada i ja upravo zvala Postu u BG i dala svoj primer da je juce, 11.01. upisan Paket za carinu i kazu da ce isporuka paketa biti u roku izmedju dve i tri nedelje :trust:
 
Pozdrav, ljudi danas mi je stigao paket koji sam cekao mesec dana na carini i kada sam video kolika je carina srce mi je stalo :) inace narucujem neispravne telefone koje max platim 50eur. u ovom paketu je bio xperia z1 koji je placen oko 50eur ali vizuelno nema ostecenja.. Carinik "Slobodan Rajcic" procenio je telefon kao nov i drusnuo da vredi 200usd i carina je 8000rsd inace uz telefon ima racun da je placen 50e i dolazi bez ikakkve opreme. Da li covek treba da bude MALUMAN da proceni takav telefon kao nov, jer nema bilo kakvu opremu niti racun da je nov a pritom i NE RADI. Naravno nisam podigao paket, mozete mi rece kako da se zalim ili koga da zovem u vezi ovoga.. ?

Samo mi nije jasno ko ovog Slobodana pustio da radi na carinjenju ovaj covek bas vezuje ko kombajn u stranu :D Mislim u zadnje vreme samo se on vrti po forumu kako nekog zavrnuo.....Neznam sta ali trebalo bi nesto da se preduzme po tom pitanju...
 
Objasnih i ja 6.1 isto, kako i šta, ali ispuniše stanice sa statusima pošiljaka...

Postoji "mala" razilka između "nekoliko stotina dinara(O ne..prvi post)" i 470 din, kao između "zakonskih 30+30 dana" i 6 dana. "Načelno" i "zakonski" u Srbistanu ne znači baš ništa, a konkretne cifre onih sa najsvežijim iskustvom možda nešto i znače (bar okvirno). Ja sam pošiljke čekao od 3-5 dana da prođu carinu, ali te cifre sada nikome ništa ne znače, pa ni meni koji čekam mesec dana. Drali su me, pa me nisu drali, pa sada će me verovatno opet drati (to se nekako uvek poklapalo sa trenutnim "trendom"). Zato valjda i postoji ovaj forum (inače bi bila dovoljna samo prva strana, sve dok se "zakonski" nešto ne promeni)?
 
Slažem se da ovaj forum postoji radi iznošenja iskustava. I to je potrebno, ako ne nužno. O konkretnim stvarima sam i ja pričao, o zakonu i mom iskustvu. Samo sam primetio da je forum zagušen komentarima koji između dve konkretne poruke zauzmu po nekoliko stranica, tako da dobar deo ljudi može da mrzi da čitaju jedno te isto, a jedan deo baš briga šta piše pre njih i ponavlja isto. To su dva ista pitanja: "Koliko će da me košta carina" i "Šta je sa mojom pošiljkom? Piše otprema već n dana..." . Na oba pitanja se može naći odmah odgovor. Kako se računa i šta koji status pošiljke znači takođe je opisan. A onaj pravi odgovor zašto naš paket toliko čeka na ne može niko dati osim same carine. Samo sam ukazao na malo konkretnosti. I zakon i praksa. Biće nam svima bolje da preglednije pronađemo ono što nas interesuje, ako jedan dobar deo članova ne postavlja isto pitanje samo za sebe, već ako neko ima i druga iskustva, pogotovo sa carinjenjem u redovnom postupku, traženem dodatnih dokumenata, isporukom u dalja mesta, itd.. Ja sam kao i ti da se navodi što više konkretnih stvari, a ne da se vrtimo u krug.
 
ne znam ko je rekao gore...carina krece od 140 evra? ne..od 50.....meni su vise puta carinili 20 plus 18 posto ako se ne varam, preko 50 evra..
A clanu sa xperiom z sto su procenili na 200 dolara jedino preostaje da slika racun koliko je platio i izvod iz banke...to je nasa banda i to je tako..ja sam narucio jednom neku zezalicu kao neki tizer(elektrosoker) u obliku iphonea 4 i carinili su mi na 150 dolara iako sam platio 9 jos je i kinez napisao fake iphone...ista procedura cekanje ludnica i na kraju mi priznali ali je to bezobrazluk..ja sam platio 500 dinara za priznanicu i jos ovako 200....samo kradu pare inace je bikla kolik ose secam neka milica svaki put kad mi se taj problem desio...
 
Evo da se dopunim sa jednim iskustvom iz prve ruke oko "poklona" iz inostranstva od nekih koji nam nisu rodbina, a da se ne plaća ništa na to. Mislim na komercijalnu pošiljku. Carina mi je rekla da je to moguće u slučaju da kad prodavac pošalje nama uz pošiljku mali pokoln, recimo kao zahvalnost prodavca za čestu kupovinu kod njega, ali mora biti račun uz pošiljku i naznaka da je ono što ne piše na računu poklon. Konkretno sam samo jednom dobio neki kačket kao "gift" koji nije oporezovan, ali ostatak jeste...Tako da znate da je moguć i poklon od prodavca.
 
ne znam ko je rekao gore...carina krece od 140 evra? ne..od 50.....meni su vise puta carinili 20 plus 18 posto ako se ne varam, preko 50 evra..

U Srbiji se carine sve komercijalne pošiljke sa vrednošću iznad 50€. Praksa pokazuje da znaju da ne carine i dosta skuplje, ali veoma, veoma retko u zadnje vreme, kao i da carine pošiljke vrednosti 50$ iako su ispod limita za carinjenje. Od onog dopisa da se poštuje zakon koji je i pre postojao, u vreme kada su mnogi paketi prolazili bez oporezivanja, prolazak paketa bez taksi je postalo statistička greška. A kad se desi, to se pravda sa tim da ko radi taj i greši. A te greške uzimaju naše vreme i novac..
 
Poslednja izmena:
U cemu je fora ako stoji Prispeće, pa nema Za carinu, i tako vec 10+ radnih dana? Ako nije za carinu sto ne salju dalje, ako jeste sto ne pise da jeste :)?
 
Eto i meni se desilo po prvi put:

Kod:
29.12.2014 08:32:00	NL - NLAMSA	Prispeće	 	 
30.12.2014 14:17:08	11003 IZMENIČNA POŠTA	Prispeće	 	 
30.12.2014 14:34:01	11003 IZMENIČNA POŠTA	Za carinu	 	 
31.12.2014 11:38:36	- 10200 GPC BEOGRAD	Otprema	 	 
03.01.2015 11:32:51	- 10200 GPC BEOGRAD	Otprema	 	 
05.01.2015 09:24:23	- 10200 GPC BEOGRAD	Otprema	 	 
06.01.2015 13:36:36	- 10200 GPC BEOGRAD	Otprema	 	 
08.01.2015 16:22:35	- 10200 GPC BEOGRAD	Otprema	 	 
09.01.2015 15:31:19	- 10200 GPC BEOGRAD	Otprema	 	 
10.01.2015 11:59:49	- 10200 GPC BEOGRAD	Otprema

Cekajuci Godoa :)

A evo jedan fenomen (posiljka nije jos uvek stigla do mene):

Kod:
2014-12-10 00:00	Serbia Arrive at Serbia Airport-(Yanwen's Track End)
Original Country-Yanwen[YC389918126YW] To China Post Air Mail[YC389918126YW]

2014-12-08 00:00	BeiJing Handled by Airline
2014-12-07 00:00	Beijing Internationg Mail Center Prepare to Dispatch
2014-12-06 00:00	BeiJing Arrived at Beijing Internationg Mail Center
2014-12-06 00:00	Beijing Internationg Mail Center Received
2014-12-04 20:00	ShenZhen Despatched from ShenZhen Yanwen Sorting Center
2014-12-04 18:00	ShenZhen Arrived at ShenZhen Yanwen Sorting Center
 
Poslednja izmena:
Ovaj paket iz decembra sto ti jos nije stigao (Serbia Arrive at Serbia Airport-(Yanwen's Track End) nece ni stici. Ta posta ima tracking koji se ne prati u Srbiji i ne zahteva potpis prilikom urucenja, tako da slobodno ga alali (ili pokreni dispute). Uzeo ga postar ili carinik.
Istu stvar i ja ocekujem, jos sam onom magarcu prodavcu rekao da kupujem samo ako ima tracking i on naravno, ima. E sad ce da vrati pare.
Ne znam sto ne stave kao na dx ili tmart lepo dolar, dva trecking ako je posiljka ispod 15$, preko toga dzabe.
 
Poslednja izmena:
Vi sto imate tracking bar ste na konju - koliko toliko, mozete da cekate i znate kad vam sta dolazi, a mi smrtnici sto bez trackinga ikakvog, cekamo i po 40dana da se smiluju i da ne marnu nesto na carini da stignu stvari.
 
drugari prvi put se susrecem sa tracking brojem ovog formata S2935634 . e sada,kada proverim ovaj tracking broj na sajtu koji mi je kinez ostavio pise mi ovo:

2015-01-05 Arrival at inward office of exchange, held by import Customs, SRB

ali kada odem na sajt nase poste i napisem ovaj tracking broj ne moze nista da nadje. sta mi je ciniti ?
 
Poslednja izmena:
Vi sto imate tracking bar ste na konju - koliko toliko, mozete da cekate i znate kad vam sta dolazi, a mi smrtnici sto bez trackinga ikakvog, cekamo i po 40dana da se smiluju i da ne marnu nesto na carini da stignu stvari.


Ma slaba vajda... gledas kako stoji "nigde" i nemas pojma kad ce dalje :)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno