Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pozdrav svima.

Da li neko imao slučaj da mu je roba slata kurirskim službama (DHL i sl.) a ne redovnom poštom i da mu je naplaćen PDV?
Kakva je tu procedura, da li DHL naplati neke troškove šredicije.
Ja sam do sada naručivao tri puta, isporuka je išla preko DHL-a i svaki put je prošlo bez carine i PDV, vrednost robe do 50€ bez prevoza.
Poslednja narudžba je stigla u ponedeljak, isporučeno DHL-om na kućnu adresu, bez carine i PDV-a, vrednost robe 49 € i prevoz 19€.
 
J***ni "mrzi me da citam, ajde da gubim vase vreme, da ponovite sta je receno 5 poruka pre mene, 10 minuta ranije" useri :)
 
Pozdrav svima.

Da li neko imao slučaj da mu je roba slata kurirskim službama (DHL i sl.) a ne redovnom poštom i da mu je naplaćen PDV?
Kakva je tu procedura, da li DHL naplati neke troškove šredicije.
Ja sam do sada naručivao tri puta, isporuka je išla preko DHL-a i svaki put je prošlo bez carine i PDV, vrednost robe do 50€ bez prevoza.
Poslednja narudžba je stigla u ponedeljak, isporučeno DHL-om na kućnu adresu, bez carine i PDV-a, vrednost robe 49 € i prevoz 19€.

Ja ocekujem isporuku, danas krece iz UK pa cu javiti kako je sve proslo. PDV kao PDV i ako se naplati jos uvek je povoljnije od domacih lop... uvoznika, problem moze da nastane ako se zbog dodatne procedure naplate PDV-a dodaju spediterski troskovi koje DHL inace naplacuje za robu koja podleze carini. U prinicipu ne bi trebalo da se to dogodi ali u Srbi(stanu)ji je sve moguce.
 
@dekius
Hvala na odgovoru, u pravu si što se tiče cena, i kada se doda 20%, bude dosta jeftinije nego kod nas.
Samo da vidimo kakva će procedura da bude sa DHL-om.

@alfaunits
Ako si mislio na mene, moram da ti kažem da sam pročitao temu i da je pratim nekoliko zadnjih dana i da nisam našao ono što mene zanima.
Ljudima kojima je naplaćivan PDV roba je slata redovnom poštom, nisam našao da je neko rekao da je roba poslata nekom kurirskom službom i da je naplaćen PDV.
Ako nisi mislio na mene unapred se izvinjavam.
 
Stigli parfemi na 50€ carina 1000 din.
 
Stigla danas 3 paketa.
Na jedan najveci naplaceno 400 din pdv. Na paketu pisalo 10$ i 10$ postarina iz Kine.
Drugi paket prosao bez ikakvih troskova, iako su u njemu bile 3 baterije i posiljalac je pravno lice.
Treci paket bez ikakvih troskova, posiljalac fizicko lice.
 
Vec godinama narucujem knjige i stripove (uglavnom sa Amazona) i nisu mi naplaćivali carinu ili PDV. Danas mi je stigla knjiga osnovne vrednosti od 26E (oko 2860 din) i na to mi je carina naplatila PDV od 8%, dakle 228,72 din. Bojim se da ce tako biti i ubuduće.
 
@alfaunits
Ako si mislio na mene, moram da ti kažem da sam pročitao temu i da je pratim nekoliko zadnjih dana i da nisam našao ono što mene zanima.
Ljudima kojima je naplaćivan PDV roba je slata redovnom poštom, nisam našao da je neko rekao da je roba poslata nekom kurirskom službom i da je naplaćen PDV.
Ako nisi mislio na mene unapred se izvinjavam.

Kurirske sluzbe ne rade carinjenje vec to rade carinici koji su fizicki u zgradi same kurirske sluzbe. Tako da tu nema razlike. I ovo je pisano koji put u temi.
 
Poslao mail. Ajde da se malo angazujemo.

Poštovani gospodine Vasiljeviću,

Molim vas za kratko razjašnjenje koje je mislim u domenu vašeg sektora pri ministarstvu. Naime, u poslednjih desetak dana, a sa povećanom kupovinom građana sa sajtova u inostranstvu počelo se sa naplatom PDV-a, u iznosu od 8 ili 20% na pošiljke iz inostranstva. Ovo ne vezano za vrednost pošiljke, I za to da li ili ne podleže carini. Ovo napominjem, do pre desetak dana (I izgleda do uvođenja mogućnosti za građane da kupuju putem PayPal-a) nije bio slučaj, a nije mi poznato da takva praksa postoji u zemljama u okruženju. Molim Vas za odgovor, ili za kontakt osobu koja bi mogla da razjasni ovakva pitanja.

Srdačan pozdrav,

Dobio odgovor, iskreno iznenađen sam da sam ga dobio, eto svaka cast za to, sadržinu procenite sami. Moje je pitanje naravno ako takav zakon postoji zasto se ranije nije primenjivao... Svakako fer odnos da sam dobio odgovor, a sad sta dalje ne znam...

Poštovani gospodine,

Prema informacijama iz Uprave Carine, za određene vrste pošiljki za koje se ne plaća carina, ipak se plaća PDV. U pitanju je primena Zakona o PDV i Carinskog zakona, a oba su iz resora finansija, pa se ne bih upuštao u diskusiju o tumačenju odrebi. Prenosim vam tumačenje iz Uprave Carine:

„S tim u vеzi, u cilјu prаvilnе i јеdnооbrаznе primеnе pоrеskih prоpisа pоdsеćаmо dа је оdrеdbоm člаnа 26. stаv 1. tаčkа 7) Zаkоnа о pоrеzu nа dоdаtu vrеdnоst ("Službеni glаsnik RS", br. 84/2004...i 93/2012 - u dаlјеm tеkstu: Zаkоn о PDV) prоpisаnо dа sе PDV nе plаćа nа uvоz dоbаrа zа kоја је u sklаdu sа člаnоm 216. i člаnоm 217. stаv 1. tаčkа 6) Cаrinskоg zаkоnа, prоpisаnо оslоbоđеnjе оd plаćаnjа cаrinе, оsim nа uvоz mоtоrnih vоzilа.

Iz citirаnе оdrеdbе člаnа 26. Zаkоnа о PDV prоizilаzi dа zа dоbrа kоја sе uvоzе u sklаdu sа člаnоm 218. stаv 1. tаčkа 5) Cаrinskоg zаkоnа, čiја vrеdnоst, shоdnо оdrеdbi člаnа 29. Urеdbе о vrsti, kоličini i vrеdnоsti rоbе nа kојu sе nе plаćајu uvоznе dаžbinе, rоkоvimа, uslоvimа i pоstupku zа оstvаrivаnjе prаvа nа оslоbоđеnjе оd plаćаnjа uvоznih dаžbinа ("Službеni glаsnik RS", br. 48/2010 i 74/2011 - u dаlјеm tеkstu: Urеdbа) nе prеlаzi 50 еvrа, u dinаrskој prоtivvrеdnоsti, niје prоpisаnо pоrеskо оslоbоđеnjе.

Pоrеskо оslоbоđеnjе prоpisnо је člаnоm 26. Zаkоnа о PDV, zа pоšilјkе mаlе vrеdnоsti iz člаnа 216. stаv 1. tаčkа 5) Cаrinskоg zаkоnа, kоје dоmаći i strаni držаvlјаni bеsplаtnо primајu оd fizičkih licа iz inоstrаnstvа, pоd uslоvim dа tе pоšilјkе nisu kоmеrciјаlnе prirоdе, u ukupnој vrеdnоsti dо 70 еvrа, shоdnо člаnu 6, Urеdbе.“
 
Mislim da bi korektno bilo da postave neku cifru u eurima ispod koje ne bi naplacivali pdv...tipa za svu boraniju do 5eura ili sl....pa da krenemo da ih bombardujemo sa artiklima od 0.5-2$ :d
 
Poslednja izmena:
Ako bi postavili limit npr. do 5 evra, evo šta bi se dešavalo - ti bi kupio neki kablić za 0,99 evra, ali carinik bi to onako "stručno" procenio da nije realna cena, već da je realna 5,01 pa bi ti opet naplatio PDV.
 
Kako se odupreti ovom carinskom teroru onda..?
 
Ili sverc ili placas....
 
Sad kad krenu i svaki paket da kupusaju...cesto ce da fali nesto.
 
@alfaunits
Očigedno si misilo na mene.
Nisam ni rekao da kurirske službe rade carinjenje, DHL radi špediciju kada se roba šalje preko njih i kada podleže carini.
Znam kakva je procedura jer radim u firmi koja se bavi uvozom i izvozom.
Pitao sam da li je neko ima iskustvo sa DHL-om, i kakava je procedura od kada su na carini počeli da primenju pravilo da na svu robu bez obzira na vrednost obračunavaju PDV.
Od svih na forumu koju su rekli da im je naplaćen PDV, niko nije naveo da je roba slata kurirskom službom nego redovnom poštom.
I sam lik sa carine je pre neki dan rekao da je različita procedura carinjena kada se šalje redovnom poštom i kurirskim službama,
@dekius je razumeo pitanje i dao korektan odgovor.
Nisam se registorvao na forumu da bih se sa nekim raspravljao već da po mogućnosti dobijem odgovor na pitanje ali ti očigedno nisi pročitao moje pitanje pa sam morao da ti odgovorim.
 
Poslednja izmena:
Nema tu neke puno mudrosti oko PDV, stvarno neki traže univerzalni odgovor dali će im biti naplaćen PDV išlo to i preko svemira pa to ne može niko da zna, eto primera ovde koji je naveo @Mladen iz ličnog iskustva tj. šta mu je stiglo, na dva paketa nema PDV-a, dok na trećem malo većem ima...

Jednostavno ako ima PDV-a na vrednost robe BEZ TROŠKOVA SLANJA dodati 8% ili 20%, sve ostalo jasno kao dan...
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima.

Da li neko imao slučaj da mu je roba slata kurirskim službama (DHL i sl.) a ne redovnom poštom i da mu je naplaćen PDV?
Kakva je tu procedura, da li DHL naplati neke troškove šredicije.
Ja sam do sada naručivao tri puta, isporuka je išla preko DHL-a i svaki put je prošlo bez carine i PDV, vrednost robe do 50€ bez prevoza.
Poslednja narudžba je stigla u ponedeljak, isporučeno DHL-om na kućnu adresu, bez carine i PDV-a, vrednost robe 49 € i prevoz 19€.

Odgovor na tvoje pitanje glasi:

DHL International Beograd d.o.o.
Odeljenje za rad sa strankama
Telefon: +381-11-310 55 00
e-mail: [email protected]
 
Pricao sam sa kolegom u UK.. i tamo se placa PDV od 20% prilikom uvoza bilo cega. Oslobodjeni ste placanja PDV-a ako je vrednost robe manja od 9 funti. Limit za carinjenje je od 270-390 funti. U carinjenje ulazi kompletna cena (vrednost, shipping, osiguranje, ...) Mi smo jos i povoljniji jer imamo PDV stope od 8% i 20%. Tamo je uvek 20%.
Tako to funkcionise u svetu, pa i kod nas. Mogli bi da podignu limit na bar 200e.
 
Meni prodjose 2 paketa bez dodatnih troskova. Jedan vrednosti 50e, drugi 45e.
 
znaci zakljucilo smo da nema nikakvog pravila,taman sam mislio da ponovo narucim garderobu sa sportdirecta ali izgleda da su videli da nije dobro imati konkurenciju...ovo prvo sto sam dobio pre par dana proslo je bez problema,sad mi je vec frka...evo,jedan mali primer zasto ce uskoro da vrate ogranicenje na 25e,ovo je samo mali primer a ima ih puno,obratite paznju na cene kod nas i u engleskoj http://www.planetasport.rs/patike/patike-air-max-challenge/a-24596387 i http://www.sportsdirect.com/nike-air-max-challenge-mens-tennis-shoes-145102

Da li su ove cene na sportsdirect sa ili bez njihovog PDV-a odnosno VAT-a? Narucio bih nekoliko stvari ali na adresu prijatelja u Austriji pa me zanima da li bi se i u Austriji platio porez.
 
Bi, i ne bi mogao da ga vratis, sem ako SD nema neku foru da im se salje nazad VAT refund forma (koju mislim da nemaju, tj. samo ne naplate VAT ili ga odbiju kada se salje van).
 
Da li to sto si rekao znaci da su cene u eurima na sajtu sa ukljucenim PDV-om i da bi u Austriji morao da se doplati i austrijski PDV?
 
Ja čekam 4 paketa već par nedelja. Juče mi je stigla jedna igra sa shopto-a, naručena pre više od 2 nedelje, ništa nisam platio. Mada na paketu kao i uvek ne piše niti vrednost niti koliko sam platio, samo odakle je poslato i moji podaci.
 
Pricao sam sa kolegom u UK.. i tamo se placa PDV od 20% prilikom uvoza bilo cega. Oslobodjeni ste placanja PDV-a ako je vrednost robe manja od 9 funti. Limit za carinjenje je od 270-390 funti. U carinjenje ulazi kompletna cena (vrednost, shipping, osiguranje, ...) Mi smo jos i povoljniji jer imamo PDV stope od 8% i 20%. Tamo je uvek 20%.
Tako to funkcionise u svetu, pa i kod nas. Mogli bi da podignu limit na bar 200e.

Upravo, sada je ta 50€ suma smesna jer je PDV glavni namet.

Narucujem pocesto jer mi je hobi takav da se stalno nesto krsi, lomi i onda se i narucuje. 20% mi ne prija, ali...
Ono sto me brine je sto ce posiljka na carini da provede 10 dana umesto 1 dan.
Bojim se da ne dodjemo na zao glas kao Italija jer je tamo razlog za mnoge 'dispute' bila spora carina i nestrpljivi kupci.

A bas je bilo lepo bez PP :D
 
Da italijanska carina je horor, tamo paket zna u carini da se zaglavi par nedelja...
 
Da italijanska carina je horor, tamo paket zna u carini da se zaglavi par nedelja...

Tako će izgleda biti i kod nas...:S:
Za mene je definitivno bilo bolje da i nisu uvodili PP, ovaj Hrvatski je radio kao sat i niko me nije dirao. Sada je naručivanje preko interneta velika lutrija.
 
Da li to sto si rekao znaci da su cene u eurima na sajtu sa ukljucenim PDV-om i da bi u Austriji morao da se doplati i austrijski PDV?

Ako kupujes kao fizicko lice ne bi trebao da imas nikakve troskove u Austriji tj ona cena koja je na SD tu cenu ces i da platis (ako je to cena sa VAT).

Jel SD odbija VAT kad salje van EU?
 
sto se tice SD neznam za wat,cena koja je na sajtu po njoj sam i kupio garderobu,plus posiljka...
 
Ma neka onda i kod nas, kao i kod ovih zemalja koje stite svoju ekonomiju, stave da se carini ono sto je 300€, i da se ne gube i ne kradu paketi. I da se oslobode PDV-a sitne posiljke (do 10€), pa se niko nece buniti.
Da se ne lazemo, kod nas ako se nesto carini, onda se i na tu carinu + isporuku + cenu sto otvaraju paket udara PDV, pa to ne bude onda 20% PDV + 10% carine, pa kao 10% ne znaci. Nego to preko ovog PDV-a ispadne jos dodatnih 12% + 5~6$, a to nije mala suma.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno